ДІЄТОЛОГ НА ПОСТУ

Починається православний піст. Про плюси і мінуси пісної життя розповідає знаменитий дієтолог Анатолій ВОЛКОВ
Починається православний піст

З орокадневний пост трактується церквою як фізична і моральна підготовка віруючих до свята Великодня - через систему найсуворіших обмежень в їжі, соціальній поведінці і навіть думках. З дієтологічної точки зору це означає, що людина протягом півтора місяців не вживає в їжу продуктів тваринного походження, і це часто критикується людьми в білих халатах. Оцінити позитивні і негативні сторони пісного харчування «Вогник» запропонував дієтолога Анатолію ВОЛКОВУ, в клініку якого «Еколабмедтест» нормалізувати вагу і здоров'я нині звертаються відомі політики, великі держчиновники і зірки театру, кіно і телебачення.

- Анатолію Вікторовичу, ваш метод заснований на складанні індивідуального раціону пацієнта відповідно до реакції крові на той чи інший продукт. Припустимо, негативна реакція на яловичину - ви рекомендуєте замінити її на баранину. А що робити тим, хто поститься, яким не на що замінити великий спектр продуктів?

- Жодна дія, нехай і спрямоване на вдосконалення душі, не повинно йти на шкоду здоров'ю. Якщо людина погано почувається на кашах, овочах і фруктах, якщо від пісної їжі у нього відкривається виразка, він повинен їсти м'ясо, і все тут.

- Є така категорія людей, яким пост, навпаки, дуже навіть корисно?

- Дивлячись, що розуміти під категорією. Припустимо, така категорія, як північні народи Росії. Чукчі, евенки, нехай і православні, можуть померти на одних фруктах і овочах.

- Для православної Росії Північ - це екстрим, який підпадає під послаблення під час посту, як мандрівні, вагітні і хворі ...

- А у нас зараз хворих громадян відсотків дев'яносто. Правда, в Росії вважається, що людина здорова, поки ходить.

- Як показує ваш п'ятнадцятирічний досвід роботи на «швидкій» - частішають під час Великого посту випадки виклику служби «03»?

- Нітрохи не частіше, ніж протягом усього року. Проблеми зі здоров'ям виникають, коли народ починає розговлятися і переїдати, в тому числі і м'ясо. Якщо розглянути історичну традицію харчування, то у всіх християнських країнах в період, що співпадає із суворим постом, м'ясо не їли - худобу берегли дійну або вагітну. У приморських країнах канон так чи інакше дозволяв морепродукти, а у нас риба все одно була під льодом - не багато здобудеш, простіше заборонити. Доступні були тільки соління, крупи, бруква, збережена в піску. Тобто харчової пост - це свідомість, певний буттям.

- Яке число продуктів потрібно людині для здорового життя?

- Оптимум - 120 --130 найменувань. З них абсолютно спокійно складається різноманітне тижневе меню. Можна довести список до 70, але ніяк не до 30. Адже тоді залишаться три види риби, десять видів овочів і фруктів, чай, кава, горіхи і один вид м'яса, які через якийсь час дадуть негативний ефект, тому що станеться перевантаження організму монотонним харчуванням.

- А є продукти, проблемні для всіх людей?

- Це будь-яке молоко, містять клейковину злаки - рис, пшениця, жито, овес - і більшість овочів з фруктами.

- Останні-то чому?

- Уявляєте, скільки антибіотиків з'їло наше населення за останній час! Це призвело до пошкодження кишкових механізмів перетравлення. А овочі, фрукти і крупи повинні перетравлюватися саме в кишечнику, чого вони не роблять, а бродять.

- А до вас приходять пацієнти, які бажають для поліпшення самопочуття не схуднути, а поправитися?

- Звичайно, їх меншість, але відсотків тридцять набереться. Адже недолік або надлишок ваги - тільки показник хвороб. Мій метод дозволяє людям відпрацювати гнучку систему харчування, що враховує не тільки особливості травлення індивідуума, але і сезонні зміни, настрій і т.д. Він ламає погану сучасну звичку ковтати що попало. Пацієнти навчаються слухати свій організм і самостійно вирішувати, що їм варто їсти в даний момент, що відкласти на вечерю, а що взагалі віддати ворогу.

- Ваш метод базується на внутрішньому слуху пацієнта або на результатах аналізу крові?

- Він заснований виключно на те, що організм є окрема, ні на що не схожа система, яка суто індивідуально реагує на зовнішнє середовище в особі їжі. Якщо реакція на якийсь продукт негативна, отже, на його засвоєння без користі витрачається енергія, така необхідна для інших процесів життєдіяльності. Енергетична недостача накопичується, виникає те, що лікарі діагностують як хвороби. Тому в аналізі крові ми аналізуємо параметри, які ясно вказують на реакцію організму на конкретний продукт. Потім порівнюємо з контрольним аналізом крові. Насправді цією методикою дві тисячі років і використовували її китайці, які порівнювали поведінку двох крапель крові: одна крапля провзаємодіяти з продуктом, а інша - ні. Зауважу, що всі принципи медицини, декларовані в Стародавньому Китаї, вірні досі.

- У вас є сучасні колеги за кордоном, з якими ви співвідносите свій метод?

- Звичайно, є, але вони працюють в лабораторіях, а не клініках. Тобто їх сфера - лабораторна діагностика. Практичних рекомендацій вони не дають, оскільки там медицина завзятіше стоїть на сторожі власних рубежів, і у них набагато складніше, ніж в Росії, отримати відповідну ліцензію.

- Так ви - дієтолог - «проти» поста або «за»?

- За всіх не скажу, а нашим пацієнтам він не показаний тому, що їх організм в процесі виконання моїх рекомендацій вступає на шлях дуже активної перебудови. Але ж за посадою слід розговіння, підвищуються навантаження на жовчний міхур, і все закінчується гострим холециститом. Часом доходить до того, що «встають» нирки, людина набрякає, додає у вазі. Ні про яке оздоровлення організму мова вже не йде. На мій погляд, пост і етап створення здорового раціону в сучасному світі рідко сумісні.

Анастасія Аскоченського

Історія обмежень

Х рістіанская церква заснувала пости, слідуючи старозавітним традиціям виснажувати плоть обмеженнями в їжі заради панування духовно-моральних прагнень над чуттєвими. Серед усіх посад, прийнятих в православ'ї, Великий є найдовшим (сорок днів), а й найсуворішим, хоча знайти цьому канонічне пояснення досить важко. Навіть історики церкви досі сперечаються, присвячений він сорокарічного поневіряння народу Моїсеєва або посту самого Христа в пустине.На зорі християнства постили, виключаючи з їжі всякий дефіцитний продукт на чолі з водою і вином, а харчувалися лише сухофруктами. У ранньому Середньовіччі справа дійшла до виключення з раціону прянощів, так як вони дратівливим і збудливим чином діяли на організм. До Росії ідеологія постів перекочувала з країн Східної Європи, і всі вони досить суворі, особливо багатоденні (Петров, Успенський, Різдвяний). Але найсуворішим є Великий піст перед Великоднем (в 2004 році - 11 квітня), під час якого віруючі повинні відмовляти собі в м'ясі та рибі, яйцях і молочних продуктах, вини і рослинному маслі і їсти не більше ніж раз в день. Перші чотири дні Великого посту, а також вся Страсна седмиця (в 2004 році - з 5 по 10 квітня) дуже суворі. Найсуворіший піст у Велику П'ятницю (9 квітня) - нічого не можна есть.Но споконвіку існували різні групи людей, яким виходило послаблення. Наприклад, в російських школах діти постили тільки в перший тиждень посту і в останню (Страсну седмицю). По суботах і неділях можна олію, вино і їжа два рази в день. У свята, які збігаються з Великої четирехдесятніцей, пост стає менш строгим. Наприклад, по суботах і неділях дозволяються пісне масло і вино, в Лазареву суботу (3 квітня) можна ікру, а на Вхід Господній в Єрусалим (4 квітня) дозволяються річкова риба, морепродукти і ікра.


У матеріалі використані фотографії: Юрія Феклістова

А що робити тим, хто поститься, яким не на що замінити великий спектр продуктів?
Є така категорія людей, яким пост, навпаки, дуже навіть корисно?
Як показує ваш п'ятнадцятирічний досвід роботи на «швидкій» - частішають під час Великого посту випадки виклику служби «03»?
Яке число продуктів потрібно людині для здорового життя?
А є продукти, проблемні для всіх людей?
Останні-то чому?
А до вас приходять пацієнти, які бажають для поліпшення самопочуття не схуднути, а поправитися?
Ваш метод базується на внутрішньому слуху пацієнта або на результатах аналізу крові?
У вас є сучасні колеги за кордоном, з якими ви співвідносите свій метод?
Так ви - дієтолог - «проти» поста або «за»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация