Дійшов апостол Андрій до Дніпра і Ладоги?

13 грудня за новим стилем Православна церква святкує пам'ять святого апостола Андрія Первозванного 13 грудня за новим стилем Православна церква святкує пам'ять святого апостола Андрія Первозванного. Якщо вірити середньовічним джерелам, апостол Андрій відвідав майбутні російські землі і досяг навіть Валаама, де їм було встановлено кам'яний хрест. Цього святого завжди дуже шанували на Русі, в його честь будували храми, називали кораблі і ордена.

Святого апостола Андрія називають Первозванним, тому що він першим з учнів пішов за Христом. Будучи покликаним, Андрій тут же привів до Христа свого брата Симона Петра . Брати жили в Капернаумі на березі Галілейського моря і займалися рибальством.

В Євангелії апостол Андрій згадується ще кілька разів - він був разом з Господом Ісусом Христом під час чуда з п'ятьма хлібами, наситити п'ять тисяч людей (Ін. 6, 8-9), говорив з Господом у Вербну неділю (Ін. 12, 22) , запитував Його разом з апостолами Петром, Яковом та Іваном на Оливній горі про майбутнє зруйнування Єрусалима і про ознаки Другого Пришестя Спасителя (Мк. 13,3-4; Мф. 24,1-14; Лк. 21,5-19).

Після П'ятидесятниці апостол Андрій вирушив з проповіддю Слова Божого у східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, дійшов до Дунаю, пройшов узбережжі Чорного моря, Крим, Причорномор'я. Існує переказ, що святий по Дніпру піднявся до місця, де стоїть тепер місто Київ, але щодо цієї подорожі думки церковних істориків розходяться. "Втім, люди знають сумніваються в істині цього Андрєєва подорожі", писав в "Історії держави Російської" Микола Михайлович Карамзін. У той же час, митрополит Макарій (Булгаков) відзначав: "Переказ про благовістя святого апостола Андрія навіть у внутрішній області нашої Батьківщини не містить у собі нічого неймовірного, і немає підстави відкидати його безумовно або приймати за одну ідею".

Якщо щодо відвідування апостолом Андрієм Дніпра і Ладоги історики сперечаються, то його роль як засновника майбутньої Константинопольської церкви не викликає у них сумнівів. Апостол Андрій заснував християнську общину в маленькому містечку Візантій, який згодом став Другим Римом, а церква - Вселенським Патріархатом. Близько 38 року апостол Андрій висвятив на єпископа для цієї громади свого учня Стахія. Логічно припустити, що на Русі легенди про відвідини апостолом Андрієм Києва і Новгорода поширювалися, щоб підкреслити своє спадкоємство від Візантії.

Свою земне життя святий апостол Андрій закінчив в Патрах. У цьому місті за молитвами апостола відбулося безліч чудес і зцілень. В результаті полум'яної проповіді апостола Андрія до Христа звернулися майже всі жителі Патр, язичником залишався тільки правитель міста Егеат. Слова апостола розгнівали його, і Егеат наказав розіп'яти святого Андрія на хресті особливої ​​форми, у вигляді букви Х. За традицією цей хрест називають Андріївським. Для того, щоб продовжити муки апостола, правитель велів не прибивати руки і ноги мученика до хреста цвяхами, а прив'язати їх мотузками.

Але і будучи розіп'ятим, апостол Андрій продовжував проповідувати присутніх навколо городянам. Слухали його люди співчували мученику і зажадали зняти його з хреста. Побоюючись повстання, імператор наказав припинити страту. Але Андрій Первозванний, який бажав хресної смерті за Господа, молився: "Господи Ісусе Христе, прийми духа мого". Воїни не змогли розв'язати руки мученика. Раптово яскраве сяйво освітило хрест, і коли воно припинилося, люди побачили, що святий Апостол вже передав душу Господу. Максимілла, дружина правителя, зняла з хреста тіло Апостола і з честю похоронила його. Сталося це в 62 році.

У 357 р при імператорі Костянтині Великому мощі апостола Андрія були урочисто перенесені до Константинополя і покладені в храмі Святих Апостолів поруч з мощами святого Апостола і Євангеліста Луки і учня апостола Павла - апостола Тимофія. Після взяття Константинополя хрестоносцями в 1208 році мощі святого Андрія були перевезені до Італії і поміщені в кафедральному соборі в Амальфі. При Папі Римському Пія II в 1458 р чесна глава апостола була перенесена в Рим і покладена в соборі Святого Петра.

Також існує легенда, згідно з якою мощі святого апостола Андрія були привезені в VIII столітті в Шотландії, святим покровителем якої він вважається. Апостол Андрій також вважається небесним покровителем Росії, Румунії, Греції, Сицилії і Амальфі.

Святий апостол Андрій Первозванний також вважається небесним покровителем флоту, рибалок і всіх мореплавців. Імператор Петро I заснував на честь апостола Андрія перший і вищий орден, який давався в нагороду сановникам держави. З петровських часів російський флот зробив своїм стягом Андріївський прапор (на білому тлі блакитний хрест форми X), під покровом якого російські одержали безліч перемог.

На честь апостола Андрія Первозванного на Русі будували багато храмів На честь апостола Андрія Первозванного на Русі будували багато храмів. Уже в XI столітті шанування апостола Андрія на Русі набуло значного поширення. Так, 1030 р молодший син князя Ярослава Мудрого Всеволод Ярославич був хрещений з ім'ям Андрій. У 1086 році він заснував в Києві Андріївський (Янчин) монастир. В кінці XI століття святий князь Всеволод Ярославич побудував в Новгороді перший храм в ім'я святого Андрія Первозванного.

Перший кам'яний київський храм на честь Андрія Первозванного до наших днів не зберігся Перший кам'яний київський храм на честь Андрія Первозванного до наших днів не зберігся. Пізніше архітектором розстрілу в 1749-1753 році на Андріївському узвозі було споруджено новий собор на честь Андрія Первозванного, який в 1990-х роках був переданий УАПЦ. Новий православний храм був побудований у 2000 році на схилах Дніпра на Аскольдовій могилі, на місці, де колись існував монастир, зруйнований радянською владою, від якого в даний час зберігся один храм, що належить греко-католикам.

Святому апостолові Андрію Петро I присвятив побудовану за його наказом дерев'яну церкву на Соловецьких островах, в якій він молився перед військовим походом.

Читайте найцікавіше в рубриці " релігія "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация