Динозаври були поганими батьками?

У всіх науково-популярних фільмах, а також мультиках про динозаврів глядачі постійно бачать, як самки цих гігантських рептилій терпляче висиджують свої кладки - подібно до того, як це роблять сучасні птахи. Але чи так це було насправді? Деякі вчені вважають, що в дійсності все динозаври були зовсім нікчемними батьками. У всіх науково-популярних фільмах, а також мультиках про динозаврів глядачі постійно бачать, як самки цих гігантських рептилій терпляче висиджують свої кладки - подібно до того, як це роблять сучасні птахи

Власне кажучи, вчені до останнього часу теж так думали - причому вони не виключали того, що до процесу турботи про потомство у деяких видів мезозойських ящірок могли підключатися і самці. І хоча палеонтологи не володіють ніякими доказами того, що це відбувалося саме так, подібне уявлення чомусь здавалося багатьом цілком справедливим.

Втім, якщо говорити прямо, то всі подібні гіпотези є не що інше, як якісь припущення, що має форму презумпції - вони справедливі до тих пір, поки не доведено протилежне. Ну, а доказова база в обох випадках буде дуже і дуже недостатньою - адже динозаври вимерли багато мільйонів років тому, і ніхто зараз не має можливості спостерігати за їх поведінкою. Так що уявлення про "динозаврів-квочка" базувалося виключно на декількох знахідках кісток і слідів цих рептилій близько їхніх гнізд (що, як ви розумієте, не є доказом насиджування кладки), а також на підставі того, що так чинять птиці (які, як ми пам'ятаємо, є прямими нащадками драконів мезозою).

Втім, останнім часом вчені все частіше знаходять гнізда динозаврів. Це означає, що доля власного потомства даних рептилій все-таки хвилювала. Але, як ви розумієте, одна справа - виготовити гніздо (це справа кількох годин або навіть хвилин), і зовсім інше - насиджувати відкладені в нього яйця протягом декількох діб. Останнє вимагає чималих енергетичних витрат, які сидить на яйцях особини (незалежно від статі) компенсувати вельми непросто.

Читайте також: Вчені знайшли дитячий сад юрського періоду

І ось в 2008 році група палеонтологів під керівництвом Девіда Варріккьо з Університету штату Монтана (США) спробувала з'ясувати, чи займалися динозаври висиджування яєць. Вони надійшли в такий спосіб - підрахували максимальну масу особини у кількох видів мезозойських ящерів, яка могла сидіти на яйцях, визначили найбільшу кількість яєць в гніздах цих же видів і порівняли отримані дані з аналогічними показниками птахів і крокодилів. В результаті з'ясувалися досить цікаві речі - виявляється в гніздах динозаврів були надзвичайно великі (щодо маси тіла "квочки") кладки. І що найцікавіше, точно така ж картина спостерігається у тих птахів, у яких про яйця дбав тільки самець!

Ці результати дозволили заявити професорові Варрік про те, що подібної турботою про потомство у мезозойських гігантів займалися тільки особи чоловічої статі. Ну або ж вони часто підміняли самку, даючи їй можливість поповнити запаси витраченої енергії за допомогою видобутку їжі. Тобто представники сильної статі даних рептилій були вельми і вельми хорошими батьками. А це значить, що в мультфільмах тепер потрібно показувати поруч з дитинчатами НЕ турботливу маму-динозавриха, а відповідального і ніжного лускатого тата.

Однак відразу ж після виходу роботи групи Варрік його колега Чарльз Дімінг з Лінкольнского університету (Великобританія), вивчивши той же матеріал, прийшов до зовсім інших висновків. На його думку, американці припустилися кількох помилкових припущень - наприклад, вони не врахували того, що деякі сьогоднішні птиці навмисне відкладають яйця в чужі гнізда. В результаті кладка може здатися надто великий для даного виду. Так може бути і динозаври займалися тим же самим?

Крім того, Дімінг і його колеги ще раз порахували яйця у всіх відомих на сьогодні копалин гніздах і вирахували середній розмір кладки для кожного виду тероподів (на відміну від групи Варріккьо, яка враховувала лише максимальні показники). Після порівняння цих даних з масою тіла дорослих особин з'ясувалося, що насправді різниця між такою і загальною вагою потомства не дуже велика. Тобто немає жодних підстав припускати, що самці займалися насиджування кладки.

Більш того, пан Дімінг впевнений, що, можливо, динозаври взагалі після відкладання яєць зовсім про них не згадували. "Погляньте на яйця в кладці динозаврів - вони розташовані також, як у крокодилів. Але ж цим рептиліям доводиться закопувати яйця, щоб ті не висохло, і вони не насиджують їх зовсім", - відзначає вчений. Таким чином, вважає професор Дімінг, цілком ймовірно, що динозаври не тільки абсолютно не дбали про своїх яйцях, але навіть ніколи не бачили вилупилися з них дитинчат.

Читайте також: Від бурі динозаври рятувалися в гнізді

Таким чином, питання про те, як саме динозаври дбали про своїх дитинчат, все ще залишається відкритим. Втім, Девід Варрік вважає, що запропонована ним методика все-таки здатна дати на нього хоча б приблизний відповідь. "Зараз ми як і раніше працюємо з дуже невеликим фрагментом головоломки. Треба розбиратися з іншими родичами динозаврів теж, не тільки з птахами", - говорить учений. За його словами, тільки тоді і стане зрозуміло, хто саме з гігантських рептилій насиджувати яйця - якщо це взагалі відбувалося ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Але чи так це було насправді?
Так може бути і динозаври займалися тим же самим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация