Діоніс - біографія, зображення, значення імені - 24СМІ

  1. Історія персонажа Бог родючості, виноробства та рослинності Діоніс - один з найбільш неоднозначних...
  2. Діоніс в міфології
  3. Цікаві факти

Історія персонажа

Бог родючості, виноробства та рослинності Діоніс - один з найбільш неоднозначних жителів Олімпу. Привабливий юнак багато жартує і веселить оточуючих. Сміх і радість супроводжують молодшого сина Зевса . Але варто послухатися або образити безтурботного молодого людини, і на землю проллються ріки крові. Діоніс не прощає проступків і не прислухається до доводів розуму. Дикі танці і криваві видовища так не личить красивому божеству!

Історія створення

Грецький бог виноградарства зайняв власне місце в пантеоні богів досить пізно в порівнянні з іншими прославленими персонажами. Культ Діоніса прийшов до Греції з фракійської або малоазійської території. Перші згадки про незвичайний бога датуються 14 століттям до нашої ери - ім'я Діоніса відбито на табличках критського письма.

Перші згадки про незвичайний бога датуються 14 століттям до нашої ери - ім'я Діоніса відбито на табличках критського письма

Діоніс

Довгий час грецька міфологія принижувала статус покровителя виноробів і фруктових дерев. Розвиток культ отримав тільки в 7 столітті нашої ери. Спочатку розслаблене і розкута поклоніння Діонісу перетворилося в безумство. Плутарх писав:

«Спочатку був простим, але веселим, проте пізніше його святкування ставали все більш гучними і розгнузданими».

Нічні свята, які жителі Греції присвячували чарівному богу, перетворювалися в страхітливі видовища. У маленьких містах жриці культу одягалися в шкури тварин і поїдали сире м'ясо, прославляючи ім'я Діоніса.

Свята на честь Діоніса

Культурні центри Греції зберегли первісний посил свят. Свята Великі Діонісії проходили в кінці березня. Обрані народом співаки і актори одягалися в козлячі шкури і грали драматичні і комедійні сценки. Для подібних подій будували спеціальні театри Діоніс. Одне з таких архітектурних чудес досі розташовано на південно-східному схилі Акрополя.

Греки вважали, що подарунок Діоніса, прозваний вином, дарує творчим людям натхнення. Тому художники часто писали портрети і жанрові сценки, в яких брав участь бог. Покровитель рослинності зображувався як молодий і привабливий юнак, оточений сатирами і жрицями культу. Не рідше Діоніса малювали вже дорослим чоловіком з густою бородою і розкішними локонами. Але в будь-якому випадку бога виноробства супроводжує весела юрба.

Діоніс в міфології

Батько Діоніса - Зевс

Народження Діоніса оповите таємницями і домислами. Батьки красивого юнака - Зевс і дочка царя Фів Семела. Владика Олімпу, в черговий раз полонений красою юної дівчини, часто відвідував царівну. Нове захоплення не сховалося від дружини громовержця.

підступна Гера постала перед коханкою і запропонувала Семеле дізнатися, як насправді виглядає Зевс. Зацікавлена ​​дівчина вмовила коханого постати перед нею в справжньому обличчі. Величний бог не відмовив. В результаті загорілися покої Семели, а у принцеси почалися передчасні пологи. Щоб врятувати слабкого новонародженого, Зевс зашив сина в власне стегно. Через пару місяців Діоніс зміцнів і з'явився на світ удруге.

Через пару місяців Діоніс зміцнів і з'явився на світ удруге

Гера

Подібний результат не влаштував Геру. Ревнива жінка переслідувала хлопчика, бажаючи позбутися від немовляти. Але, знаючи характер дружини, Зевс приставив до Діоніса Гермеса , Який завжди встигав врятувати дитину. В кінцевому підсумку сина громовержця віддали на виховання богині Кибеле, яка не поступається в могутність Гері (за іншими джерелами бог віддав дитину німфам).

Трохи подорослішав хлопчик несподівано для рідних подружився з сатиром по імені Ампеліо. Старий забіяка часто розмовляв з маленьким богом і багато часу грав з нудьгуючим Дионисом. Настільки незвичайна дружба закінчилася сумно - Ампеліо помер від рогів бика. Юний Діоніс спробував воскресити приятеля, але всі вжиті заходи не допомогли. Тіло сатира перетворилося в виноградну лозу, засмучений юнак вичавив сік з плодів, а отриману рідину назвав вином.

Тіло сатира перетворилося в виноградну лозу, засмучений юнак вичавив сік з плодів, а отриману рідину назвав вином

Гермес

Молодий і безтурботний бог відправився в подорож по всьому світу. Куди б не приходив Діоніс - навколо дозрівав виноград. Три роки тривало подорож молодшого сина Зевса. Бог побував навіть в Індії та спустився в Царство Мертвих, звідки забрав рідну матір.

Правда, подібна хода доставило масу клопоту для жителів Греції. Разом з вином Діоніс подарував людям безумство. Перебуваючи в хмільному бреду, жителі міст здійснювали масові вбивства. Тих, хто не визнавав в юнакові бога, Діоніс вбивав власними руками. Багатьох жінок розтерзали шанувальники і підлеглі божества.

Юнак часто гуляв по Землі в супроводі друзів, його свита численна. Діоніса оточують сатири (козлоногі демони родючості) і менади (жриці і шанувальниці бога). З великим задоволенням свого підопічного супроводжує Сильний - учитель Діоніса.

Діоніс

Під час однієї з таких прогулянок привабливого юнака помітили морські розбійники. Поки свита юного бога відпочивала, лиходії викрали Діоніса і доставили юнака на корабель. Один з членів екіпажу, побачивши, що ланцюги, якими розбійники скували видобуток, не тримаються на руках молодої людини, злякався. Чоловік попросив відпустити незнайомця, стверджуючи, що перед ними бог.

Розбійники не повірили брату по зброї. А Діоніс, перетворившись на лева, розтерзав капітана корабля. Тих, хто залишився членів команди юнак перетворив на дельфінів. Єдиний, хто не постраждав - проникливий бандит, заступивсь на юного бога.

Єдиний, хто не постраждав - проникливий бандит, заступивсь на юного бога

Афродіта

Перед чарівністю покровителя виноробів не встояла красуня Афродіта . Жінка деякий час складалася в таємний любовний зв'язок з веселим божеством. Плодом любові став бог полів і садів Приап.

До одруження Діоніс часто вступав у відносини зі специфічними жінками. У любовних перемогах бога числиться Авра. Дочка титана народила від чоловіка близнюків, одного з яких з'їла. Другого, на щастя, вдалося врятувати.

Незважаючи на легковажність і любов до веселощів, Діоніс виявився хорошим чоловіком. Дружиною бога виноробства стала Аріадна , Що прославилася завдяки мотка ниток. Розлучившись з коханим Тесеем , Дівчина страждала від горя. Проходив повз Діоніс втратив голову від краси царівни Криту. Юний бог тут же опанував нової знайомої, а трохи пізніше одружився на дівчині.

Діоніс і Аріадна

Подейкують, що Тесей не планував кидати улюблену. Але вночі сміливому героєві приснився Діоніс, який наказав юнакові залишити дівчину, так як Аріадна повинна дістатися богу. У шлюбі з Діонісом дівчина народила сина Фоанта. Після дочка царя Криту стала безсмертною - такий подарунок зробив Зевс улюбленому синові.

Цікаві факти

  1. Значення імені божества - освячений богом. У давньоримській міфології бог носить ім'я Вахус (або Бахус). А прізвисько Діоніса - бог з бичачими рогами (чоловік любив перевтілюватися в бика).
  2. Міфи стверджують, що серед любовних перемог Діоніс значиться також Гермафродит - син Гермеса і Афродіти.
  3. Найбільш люди знають і відоме зображення божества - скульптура Мікеланджело під назвою «Бахус». Пам'ятник зображає випив бога виноробства, якого супроводжує сатир.

"Бахус"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация