Дипломатія з князівською короною

  1. Поліпшити імідж гуситской Богемії в очах Європи
  2. Вестфальський мир - початок сучасної дипломатії
  3. Об'єднати держави в Священний союз
  4. Проект Євросоюзу родом із Західної Чехії
  5. МЗС в стінах Чернінська палацу

історик Петро Павелец, фото: Мартіна Шнайбергова   Учасники проекту «Слідами дворянських прізвищ» - історики, мистецтвознавці, зберігачі музейних і замкових колекцій - ось уже сім років вивчають різні сторони діяльності знатних родин країни історик Петро Павелец, фото: Мартіна Шнайбергова Учасники проекту «Слідами дворянських прізвищ» - історики, мистецтвознавці, зберігачі музейних і замкових колекцій - ось уже сім років вивчають різні сторони діяльності знатних родин країни. Цього року головною темою обрано дипломатія.

«Ми хотіли нагадати, що чеська аристократія часто брала участь в обговоренні і приймала рішення з ключових європейських питань, так що і на чеській території відбувалося формування Європи, вирішувалася її доля. Ми обрали тему дипломатії, тому що саме вона показує міжнародний масштаб чеського дворянства, причому не тільки на європейському рівні - тут можна згадати і контакти з далекими країнами, Китаєм, Японією і т.д. », - пояснює директор Управління історичними пам'ятками міста Ческе Будейовіце Петро Павелец, який нагадує, що в чеських замках досі зберігається безліч творів мистецтва і документів, пов'язаних з дипломатичною діяльністю їх господарів.

Виставки в Празі і Брюсселі на цю тему показують, що роль чеського дворянства в історії Європи куди значніше, ніж здається на перший погляд, а події, відокремлені від нас товщею часу, дивно перегукуються з сьогоднішнім днем.

Не менш ніж чотири рази, вважає фахівець, чеське дворянство вирішальним чином на дипломатичному рівні втручалася в історію і долю Європи.

Поліпшити імідж гуситской Богемії в очах Європи

король Іржі з Подебрад, фото: Ян Вілімек, відкрите джерело   «Першим таким моментом можна назвати час, коли гуситский король Іржі з Подебрад хотів поліпшити в Європі імідж Чехії король Іржі з Подебрад, фото: Ян Вілімек, відкрите джерело «Першим таким моментом можна назвати час, коли гуситский король Іржі з Подебрад хотів поліпшити в Європі імідж Чехії. Можливо, хтось згадає за шкільною програмою «Баладу прикмет» французького поета пізнього середньовіччя Франсуа Війона, де є рядок «Богемії єресь знаю напам'ять». Репутація Чехії в Європі тоді дійсно була не надто гарною, і король Іржі намагався її поліпшити, подолати міжнародну ізоляцію. Ми нагадуємо про його європейському проекті 1464 року і поїздці «посланника культури» Льва з Рожмітала, який в супроводі п'ятдесяти супутників відправився із замку Блатна в Південній Чехії за кордон. Три роки вони їздили по Європі, діставшись навіть до Англії. До речі, вони заглянули і в Брюссель, де зустріли теплий прийом і провели цілий місяць. Той, хто бував в Брюсселі, пам'ятає мальовниче будівлю ратуші епохи пізнього середньовіччя з високою вежею, схожою на шпиль костелу. Коли туди приїхало чеське посольство, цієї вежі було всього три роки, і чехи, піднявшись на неї, оглядали місто з висоти », - розповідає Петро Павелець.

Коли в цьому році виставка про дипломатичні зв'язки Чехії з Європою прибула до Брюсселя, бельгійці повідомили чеським колегам, що не тільки прекрасно пам'ятають цей історичний епізод, а й вважають його першим офіційним згадкою про вежі ратуші в історії.

Що стосується проекту короля Іржі з Подебрад, то він полягав в ідеї об'єднання всіх європейських країн - так званий «Договір про утвердженні миру між християнами» був складений його радником Антоніо Маріні з Гренобля, який з таємним посланням чеського короля об'їздив всю Європу, від Венеції до Польщі. На думку монарха, Європа повинна була об'єднатися в Християнську лігу заради протидії туркам - «наполегливо ворогам самого імені християн». На відміну від Марини, місія якого був суто секретною, шурин короля Ярослав Лев з Рожмітала вів свою дипломатичну діяльність відкрито, і його посольство залишило помітний слід в хроніках XV століття.

Вестфальський мир - початок сучасної дипломатії

Однак рушимо далі по шкалі часу. Другий найважливіший історичний епізод пов'язаний з замком Горшовскій Тин (Бішофтайніц) на заході Чехії.

замок Горшовскій Тин, фото: Мілош Турек   «У XVII столітті власником замку був Максиміліан Траутманнсдорф - головний парламентер з боку імператора при укладенні Вестфальського миру, який завершив Тридцятирічну війну замок Горшовскій Тин, фото: Мілош Турек «У XVII столітті власником замку був Максиміліан Траутманнсдорф - головний парламентер з боку імператора при укладенні Вестфальського миру, який завершив Тридцятирічну війну. З цього моменту веде свій відлік сучасна дипломатія. У Горшовски ти не зберігається перо, яким був підписаний Вестфальський мир, і ніде більше такого раритету годі й шукати, тому що це перо належало саме Максиміліану, якого іноземні дипломати називали "душею переговорів" ».

Чеські історики можуть покластися, що перо є справжнім - і не тільки на підставі родинних переказів роду Траутманнсдорфов, але і за архівними документами, адже інформацію вчені та співробітники замків ретельно збирають буквально по крихтах в архівах Відня та інших європейських міст.

Об'єднати держави в Священний союз

замок Кінжварт, фото: Катерина Айзпурвіт   «Третій епізод пов'язаний з замком Кінжварт замок Кінжварт, фото: Катерина Айзпурвіт «Третій епізод пов'язаний з замком Кінжварт. Мало хто знає, що цей замок був резиденцією австрійського канцлера Меттерніха, який був ключовою фігурою дипломатії початку XIX століття - він об'єднав Європу і привів її до світу на Віденському конгресі після Наполеонівських воєн. У замку Кінжварт зберігається унікальна колекція отриманих ним дипломатичних подарунків, пов'язаних з його кар'єрою ».

У числі численних рідкостей зі спадщини Меттерніха можна, наприклад, помилуватися більярдним столом, подарованим князю імператором Миколою I.

Віденський мирний конгрес став, безумовно, політичним тріумфом Клеменса фон Меттерніха. У 1814 році до Відня прибуло п'ять монархів, понад півсотні членів правлячих будинків і близько 250 найбільш впливових дипломатів з усієї Європи. З доктрини Меттерніха про «всесвітньому вічному порядку» з'явився Священний союз Росії, Пруссії та Австрії, до якого приєдналися майже всі монархи континентальної Європи.

Проект Євросоюзу родом із Західної Чехії

автор «Пан-Європи» Ріхард Куденхове-Калергі, фото: відкритий джерело   І, нарешті, ми підійшли до ХХ століття автор «Пан-Європи» Ріхард Куденхове-Калергі, фото: відкритий джерело І, нарешті, ми підійшли до ХХ століття. Навряд чи хтось здогадується, що Чехію з повним правом можна вважати ні більше ні менше як «колискою Євросоюзу».

«Четвертий епізод - це дуже цікава історія, пов'язана з замком Поб'ежовіце, який належить маленькому однойменним місту в пльзеньського краї. Сьогодні замок перебуває в жалюгідному стані, але колись його власниками була древній аристократичний рід Куденхове-Калергі. У 1892-1896 рр. Генріх Куденхове служив австрійським дипломатом в Японії. Там він раптово закохався і одружився на японці Міцуко, і ще в Японії у них народилося двоє синів. Один з них - Ріхард Куденхове-Калергі став автором книги «Пан-Європа», яка є головним документом ідеї сучасної об'єднаної Європи ».

Генріха Куденхове можна назвати «дипломатом по крові» - цією діяльністю займався і його батько, а по жіночій лінії сім'я складалася в близькій спорідненості з канцлером Карлом Нессельроде, який найдовше в історії займав пост міністра закордонних справ Російської імперії. У своєму замку Поб'ежовіце (Роншперг) Генріх створить куточок глобалізації, де будуть говорить по-японськи, російською, угорською, куди будуть заглядати індуїсти і рабини.

Його син Ріхард Куденхове-Калергі, що виріс в Поб'ежовіцах і все життя вважав своєю батьківщиною саме Чехію, який став після розпаду Австро-Угорщини громадянином Чехословаччини, присвятить своє життя об'єднанню континенту, створить Пан'європейський союз, який діє і сьогодні практично у всіх країнах Європи, запропонує скасувати кордони між державами, ввести єдину валюту, гімн, армію - в загальному, сформулює ідею Євросоюзу. Цей філософ і провидець передбачить роз'єднаної Європі нову велику війну, буде попереджати про ті небезпеки, які несе більшовизм і нацизм, в 1946 році допоможе Уінстона Черчилля скласти його Цюріхського мова.

Його брат Герольф теж обере дипломатичну стезю - після утворення незалежної Чехословаччини він надійде на роботу в японське посольство, яке в 1922 році відкриється в Празі.

МЗС в стінах Чернінська палацу

Звичайно, згадуючи про чеських аристократів в історії європейської дипломатії, не можна не назвати ім'я Чернін - за переказами, члени цього сімейства починали свою службу ще в XII столітті, при дворі короля Пршемисла Отакара I, і їх діяльність на дипломатичній ниві тривала у багатьох поколіннях. У роки Першої світової війни австрійську дипломатію очолював граф Оттокар Чернін - саме його підпис стоїть під Брестським миром. Його брат Отто представляв інтереси Габсбургів в Санкт-Петербурзі, а потім підтримував Ріхарда Куденхове-Калергі і Отто Габсбурга, сина останнього австрійського імператора, в реалізації ідей пан'европеізма.

«Виставка в замку Індржіхув Градец буде присвячена, перш за все, роду Чернін, які дуже активно діяли на дипломатичній арені. Один з членів цього прізвища, чиїми заслугами прославилася ця сім'я, був Герман Чернін фон Худеніц, надзвичайно цікава людина - любитель пригод, жорсткий підприємець, кар'єрист і одночасно дуже масштабна особистість », - пояснює Петро Павелец

До речі, саме в Чернінському палаці сьогодні знаходиться Міністерство закордонних справ Чеської Республіки. Будівництво палацу, громада якого височіє неподалік від Празького Граду, в 1669 році почав граф Гумпрехта Ян Чернін - імперський посол у Венеціанській республіці. Зведення будівлі, чий фасад простягнувся на 150 метрів, буквально розорило графа, а будівництво затяглося на багато десятиліть. Після утворення незалежної Чехословаччини на порожню будівлю в центрі столиці звернув увагу уряд Першої республіки, і в Чернінський палац в'їхало Міністерство закордонних справ. У роки окупації його обрав своєю резиденцією протектор Богемії і Моравії Рейнхард Гейдріх. Після Другої світової війни в Чернінський палац повернувся МЗС.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация