Дистервег Фрідріх Адольф Вільгельм

Д і стервег (Diesterweg) Фрідріх Адольф Вільгельм (29.10.1790, Зіген, Вестфалія, - 7.7.1866, Берлін), німецький педагог-демократ. У 1812-20 викладав фізику і математику в середніх школах в Вормсі, Франкфурті-на-Майні і Ельберфельді, потім - директор вчительської семінарії в Мерсі (1820-32) і Берліні (1832-47). Д. прагнув до об'єднання німецького вчительства: в 1831-41 створив в Берліні 4 учительських товариства, в 1848 обраний головою «Загального німецького вчительського союзу». Д. видавав педагогічний журнал «Rheinische Bl ä tter f ü r Erziehung und Unterricht» (1827-66) і щорічник «P ä dagogisches Jahrbuch» (1851-66). Виступав в ньому проти станових і національних обмежень в галузі освіти, проти конфесійного навчання і опіки церкви над школою, проти виховання юнацтва в дусі релігійної нетерпимості. Після придушення Революції 1848 був звільнений прусським урядом у відставку за «небезпечне вільнодумство», але продовжував літературну і суспільно-політичну діяльність. У пресі і з трибуни палати депутатів, куди він був обраний від берлінського учительства, Д. боровся з виданими прусським урядом в 1854 реакційними шкільними законами.

Д. - автор підручників і посібників з математики, німецької мови, природознавства, географії, астрономії. Найбільш відома робота Д. - «Керівництво до утворення німецьких вчителів» (2 тт., 1835).

Послідовник Песталоцці, Д. творчо розвинув його педагогічне вчення і популяризував його серед німецького учительства. Основними принципами виховання Д. вважав природосообразность, культуросообразность, самодіяльність. Під природосообразной він розумів збудження природжених задатків дитини відповідно до закладеного в них прагненням до розвитку. Д. не розумів соціальну сутність виховання, його залежності від політики панівного класу. Але висунутий ним принцип культуровідповідності означав, що виховання повинно вважатися не тільки з природою дитини, але і з рівнем культури даного часу і країни, т. Е. До мінливих соціально-історичними умовами. Самодіяльність Д. вважав вирішальним чинником, що визначає особистість людини, всі його поведінка. У розвитку дитячої самодіяльності він бачив неодмінна умова будь-якої освіти.

Д. розробив дидактику розвиваючого навчання, сформулювавши її основні вимоги у вигляді 33 законів і правил. Висунув ряд вимог, що стосуються наочного навчання, встановлення зв'язку між спорідненими навчальними предметами, систематичності викладання, міцності засвоєння знань, виховує характеру навчання.

Педагогічні ідеї Д., його підручники зробили позитивний вплив на розвиток народної освіти в Німеччині і набули поширення далеко за її межами. Передові російські педагоги 60-х рр. 19 в. П. Г. Редкин, Н. Ф. Бунаков, Н. А. Корф, І. І. Паульсон високо оцінювали вчення Д.

У НДР заснована медаль імені Д., якою нагороджуються заслужені вчителі.

Соч .: S ä mtliche Werke, Bd 1-10 (видання триває), В., 1956-69; Schriften und Reden, Bd 1-2, B. - Lpz., 1950; у русявий. пер. - Керівництво для німецьких вчителів, М., 1913; Вибрані педагогічні твори, М., 1956.

Літ .: Піскунов А. І., Дидактичні погляди Адольфа Дістервега, «Радянська педагогіка», 1956, №1; Соколова М. А., Боротьба А. Дістервега за єдину школу і за звільнення школи від нагляду церкви, там же, 1960, №10; Siebert Н., Adolf Diesterweg. Seine Bedeutung f ü r die Entwicklung der Erziehung und Bildung in Deutschland, B., 1953.

В. А. Ротенберг.

Ротенберг

А. Дистервег.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация