Діти дошкільного віку - моральне виховання

  1. Основні аспекти морального виховання дошкільного віку
  2. Основні методи морального виховання дошкільників
  3. Основні засоби морального виховання дошкільників
  4. Роль морального виховання дошкільників в сім'ї

Моральність - внутрішня установка людини діяти відповідно до совісті і вільної волі, внутрішні вимоги індивіда до самого себе Моральність - внутрішня установка людини діяти відповідно до совісті і вільної волі, внутрішні вимоги індивіда до самого себе. Також під моральністю розуміють сукупність норм поведінки кожної людини в суспільстві, внутрішні якості людини та їх вираження, що визначають його поведінку в суспільстві. Моральне виховання - процес формування гармонійної особистості, розвитку цілісної ціннісно-смислової домінанти у дітей дошкільного віку. Моральне виховання - один з найважливіших етапів виховання дитини, необхідний для його особистісного становлення в суспільстві. Даний процес передає дитині систему загальноприйнятих основоположних цінностей, що визначають взаємини людей в суспільстві, в сім'ї, а також принципи і норми, засновані на концептах добра і зла, істини і брехні, позитивного і негативного в глобальному сенсі. Які основні засоби і методи морального виховання дошкільнят? Яка роль морального виховання дошкільників в сім'ї?

Основні аспекти морального виховання дошкільного віку

Актуальність проблеми морального виховання обумовлена ​​кризою сучасного суспільства, в якому відбулося розмивання норм моралі, значущості інституту сім'ї, духовних цінностей, що істотно ускладнює шлях особистісного становлення дитини дошкільного віку. Моральне виховання покликане сприяти формуванню гармонійної особистості, яка усвідомлює норми і цінності, що визначають основи відносин між людьми в суспільстві.

Кризі моральності суспільства сприяють сучасні фривольні методики виховання дітей, в рамках яких дитина отримує основи морального виховання поза сім'єю за допомогою нав'язаних деморалізованим суспільством засобів (наприклад, комп'ютерні ігри, що розвивають егоїзм і жорстокість).

Чому виховання моральності необхідно починати в ранньому віці? У цей період дитина максимально відкритий емоційного переживання і співпереживання. Дитина сприймає слова і дії дорослих як даність, не піддаючи їх сумніву, що відбувається в старшому віці, коли дитина вчиться аналізувати слова і вчинки, зіставляти досвід і робити певні, не завжди правильні висновки. Досвід, набутий дітьми молодшого віку, в подальшому перейде в категорію належного, справжнього, канонічного, що не піддається сумніву.

Моральне виховання в дошкільному віці реалізується через систему методів і засобів, проте основним джерелом морального виховання і становлення гармонійної особистості дитини є його сім'я. Допоміжним механізмом для реалізації морального виховання дошкільнят є дитячі садки, роллю яких є корекція помилок виховання дитини в сім'ї.

Основні методи морального виховання дошкільників

Моральне виховання дошкільників - складний процес формування переконань і системи цінностей дитини, що реалізується за допомогою певних методів, до яких відносяться:

  • Переконання і бесіда;
  • Спонукання до дії;
  • Волання до співчуття і співпереживання;
  • заохочення;
  • Покарання.

У дошкільному віці дитина ще не усвідомлює, що таке добре, а що таке погано, проте він максимально відкритий для емоційного сприйняття ситуації. Тому в ранній період морального виховання дошкільнят стандартні методи є неефективними.

Багато батьків в процесі виховання моральності в дитині основну роль відводять механізмам заохочення і покарання, неправильно інтерпретуючи дані методи, зводячи їх до матеріального заохочення і фізичного покарання або матеріального позбавлення. Як показує практика, дана тактика також є малоефективною в довгостроковій перспективі, так як фізичні і матеріальні нестатки є проявом зовнішнього морального контролю для дітей дошкільного віку. Моральне виховання покликане стимулювати прояв внутрішнього заохочення (самого себе) і внутрішнього позбавлення (покарання - самовільного відмови від заохочення, блага).

Основні засоби морального виховання дошкільників

Мислення і уявлення дитини дошкільного віку, моральне виховання якого реалізується через певну систему засобів, відрізняються граничною конкретністю, тому їм необхідні чіткі, зрозумілі форми і символи для усвідомлення таких абстрактних понять моральних принципів, як доброта, вірність, вдячність, чуйність, любов, краса і інші. Серед основних засобів морального виховання дошкільнят виділяють:

  • казка;
  • гра;
  • Творче завдання, праця, людська діяльність;
  • природа;
  • Спілкування як з однолітками, так і з дорослими;
  • Колектив - дитяче оточення є одним з важливих засобів морального виховання дошкільнят, що дозволяють дитині розвивати і виявляти свою індивідуальність в рамках конкретного суспільства, керованого своїми законами і нормами. Це один з необхідних механізмів виховання колективізму, що неможливо реалізувати в будь-яких інших умовах. Гармонійний розвиток особистості неможливо без колективу, так як людина - істота соціальна, яке проживає в соціумі і є його частиною. Виховання колективізму в дитині неминуче повинно подолати протиріччя - придушення колективом особистості. Самостійне подолання даної проблеми дозволить дитині навчитися жити і розвиватися в суспільстві в загальноприйнятих рамках норм і моралі.

Дані кошти розвитку моральності в дитині є доступними і легко застосовними на практиці, причому як в умовах виховання дитини в саду, так і в сім'ї.

Роль морального виховання дошкільників в сім'ї

Основи морального виховання дошкільнят реалізуються в контексті сім'ї. Дитина, як маленький наслідувач дорослим, копіює поведінку батьків, переймає їх тактику поводження один з одним і з іншими людьми в суспільстві. Батькам слід усвідомити, що неможливо виховати гармонійну високоморальну особистість в нездорової сімейній атмосфері, в якій переважають неповагу, егоїстичність, лінь, обман. Основи морального виховання дошкільнят реалізуються в контексті сім'ї

Сім'я - основне середовище для отримання досвіду і знань для дитини. Дитячий садок і інші освітні установи покликані лише коригувати помилки батьків, допущені у вихованні дітей дошкільного віку. Моральне виховання дитини в сім'ї має реалізовуватися з максимальною повагою його особистісного гідності. Формування моральної поведінки малюка не повинно супроводжуватися придушенням його ініціативи, прояву особистісних якостей.

Для дитини дошкільного віку моральне виховання реалізовується крізь призму сімейних відносин, які повинні стати тим природним прикладом для наслідування, наслідуючи який дитина змогла б стати моральним членом суспільства.

Для дитини дошкільного віку моральне виховання в сім'ї є основою становлення його особистості.

Які основні засоби і методи морального виховання дошкільнят?
Яка роль морального виховання дошкільників в сім'ї?
Чому виховання моральності необхідно починати в ранньому віці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация