Дивізія імені Дзержинського

  1. Завдання і бойове застосування
  2. склад
  3. Історія
  4. Примітки

ОМСДОН ( Дивізія імені Дзержинського ) - Ордена Леніна, Ордена Жовтневої Революції Червонопрапорна Окрема Мотострілкова дивізія особливого призначення ВВ МВС СРСР ім. Ф. Е. Дзержинського. Елітне з'єднання внутрішніх військ МВС СРСР .

Частини дивізії розташовувалися в р.р. Москва, Реутов, Балашиха Московської області. Дивізія мала широку популярність, як в народі, так і збройних силах, відрізнялася високою дисципліною особового складу, має багату історію.

З урахуванням завдань, які покладалися на дивізію, а так само досвіду її використання, в народі ходило безліч чуток, деякі з яких фантастичні і безглузді (як на приклад такі - особовий склад дивізії підбирається тільки з випускників дитячих будинків, або бійцям дають спеціальні секретні медичні препарати, що позбавляють їх страху).

Завдання і бойове застосування

Дивізія вирішувала специфічні завдання в умовах крайньої ускладнення оперативної обстановки всередині країни, а так само охороняла особливо важливі об'єкти, такі як адміністративні будівлі ЦК КПРС , Рада міністрів СРСР і ін.

Якщо оперативна обстановка в країні залишалася спокійною, особовий склад дивізії посилено займався бойовою підготовкою, ніс вартову службу, виконував щоденні службові та побутові завдання.

Міліцейський полк ніс службу в м Москві з охорони громадського порядку і боротьбі з вуличною злочинністю. Оперативні частини так само залучалися до ООП під час проведення спортивно-масових та культурно-масових заходів (концерти, футбольні матчі, паради, і т. Д.). Окремим рядком в історію дивізії вписано забезпечення безпеки в ході проведення Олімпіади-80 у м Москві. Крім того, що особовий склад ніс службу по охороні громадського порядку і забезпечення громадської безпеки, частина військовослужбовців була задіяна в параді фізкультурників (для цього цілі частини переодягали в цивільний одяг), а так само в постановці картин на трибуні під факелом з олімпійським вогнем (все , хто дивився відкриття і закриття олімпіади бачили, як на трибуні одна за однією змінюються картини, складені з безлічі кольорових фрагментів, що піднімалися в певному порядку людьми, котрі сиділи на трибуні).

21 жовтня 1981 року в м Орджонікідзе спалахнули масові заворушення на грунті осетино-інгушського конфлікту. З прибуттям до міста дивізії, порядок був відновлений протягом доби.

З 1988 по 1991 роки частини дивізії брали участь у припиненні вірменських погромів в м Сумгаїт , Припинення вірмено-азербайджанського конфлікту в Нагірно-Карабахської автономної області, ліквідації масових заворушень в м Баку, припиненні міжетнічного конфлікту в Ферганській долині Узбекистану, який спалахнув між узбеками і турками-месхетинці, і т. Д. І т. П. Окремо треба вказати на участь частин дивізії в ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії 1988 року. Особовий склад займався розбором завалів, порятунком постраждалих, боротьбою з мародерством.

Дивізія брала активну участь в серпневий путч і в придушенні заворушень в 1993 році .

склад

У різний час і в різні роки дивізія мала різний склад. Наприкінці вісімдесятих років до складу дивізії входили наступні частини: 1, 2, 4, 5 мотострілкові полиці , 3 спеціальний моторизований полк міліції (частина СМЧМ ), Танковий, інженерний, медикосанітарна, резервний, автомобільний батальйони , Батальйони зв'язку, хімзахисту і матеріально технічного забезпечення, артилерійський дивізіон , Навчальний батальйон з підготовки молодших командирів, гарнізонна квартирно-експлуатаційна частина, комендантська рота.

Всі частини дивізії мали спільні завдання і незалежно від спеціалізації могли залучатися до виконання будь-яких завдань. Так, на приклад, особовий склад танкового батальйону або артдивізіону часто притягувався до охорони громадського порядку на культурно-масові або спортивно-масові заходи, а бійці міліцейського полку, крім своєї вузькоспеціальною програми, повним ходом проходили бойову підготовку за програмою мотострілкових військ. Але все-таки, у кожній частині дивізії була своя, вузькоспеціальна завдання.

  • 1 механізований полк - ніс конвойної-вартову службу з охорони особливо-важливих державних об'єктів та супроводження особливо важливих вантажів.
  • 2 механізований полк - парадно-показовий полк, в його завдання входило представляти Дивізію Дзержинського на парадах, що проходили на Красній площі 9 травня і 7 листопада, а так само інших парадно-показових церемоніях. Воїни цього полку на Параді Перемоги 1945 року пронесли по Червоній площі ворожі прапори і штандарти і кинули їх до підніжжя Мавзолею. До складу 3 батальйону полку входила Навчальна рота спеціального призначення ( УРКН ). У складі полку була своя рота почесної варти.
  • 3 спеціальний моторизований полк міліції - спеціальна моторизована частина міліції. Особовий склад полку носив форму співробітників міліції. Полк ніс патрульно-постову службу з охорони громадського порядку в м Москві, забезпечував громадський прядок при проведенні парадів, футбольних матчів, рок-концертів, інших суспільно масових і культурно-масових заходів. У полку в постійній бойовій готовності за графіком в резерві начальника ГУВС Москви перебував один з патрульних взводів для дії по раптово виникають завданням. Полк був повністю моторизований, мав свій автомобільний батальйон.
  • 4 механізований полк - полк оперативного призначення, виконував загальновійськові функції, структура аналогічна мотострілковим полкам Радянської Армії. Основні завдання - дії по раптово виникають завданням в умовах різкого ускладнення оперативної обстановки (збройний переворот, масові заворушення, бунти в місцях позбавлення волі і т. П.), Забезпечення оточення при проведенні спецзаходів. Крім того, полк, маючи відмінну мотострілкову підготовку, міг виконувати загальновійськові завдання в якості звичайного мотострілецького полку. Полк був повністю моторизований, основний транспортний засіб - БТР.
  • 5 механізований полк - полк оперативного призначення. Штат, структура, завдання та озброєння аналогічні 4 полку. Особливість полку була та обставина, що, згідно з бойового розкладом, в разі загрози захоплення влади всередині країни, захоплення столиці противником, незалежно від завдань, які будуть поставлені дивізії, полк брав під охорону і оборону будівлю ЦК КПРС, який в той час, фактично був носієм вищої влади в країні.
  • Окремий механізований батальйон особливого призначення - охороняв Центральний, Московський міський та обласний комітети КПРС і чотири будівлі 3-го спеціального відділу при Міністерстві фінансів СРСР (золотий і алмазний фонд). У 1994 році на базі батальйону сформований загін спеціального призначення ВВ « Русь ».
  • Танковий батальйон - завдання - підтримка танками мотострілкових частин. Батальйон мав на озброєнні легкі плаваючі танки ПТ-76.
  • Інженерний батальйон - мав завдання інженерного забезпечення дій дивізії - постановка хв і розмінування, понтонно-мостове забезпечення та ін.
  • Окремий артилерійський Новгородський дивізіон - підтримка вогнем артилерії дій дивізії. Найменування Новгородський дивізіон отримав 17 вересня 1944 за участь в боях за Новгород.
  • Автомобільний батальйон - автотранспортне забезпечення дивізії.
  • Батальйон зв'язку - забезпечення радіо і телефонним зв'язком командування дивізії, обслуговування комунікацій зв'язку.
  • Батальйон хімічного захисту - забезпечення протихімічного захисту частин дивізії. Ходили чутки, що батальйон мав на озброєнні спеціальні хімічні речовини, здатні у великих кількостях генерувати сльозоточиві гази для припинення масових заворушень. Достовірних відомостей з цього приводу зараз немає.
  • Навчальний батальйон з підготовки молодших командирів - навчальний підрозділ, яке готувало сержантський склад для частин дивізії. До складу батальйону входила рота з обслуговування навчального полігону в д. Новій.
  • Батальйон матеріально-технічного забезпечення - завдання - ремонтно-технічне і тилове забезпечення дивізії.
  • Гарнізонна квартирно-експлуатаційна частина - комунальне забезпечення житлового фонду, казарм, столових, клубів і т. Д. До складу входили:
    • Будинкоуправління Реутово - 1;
    • Рота з обслуговування центральної котельні;
    • Стрілецька рота;
    • Автомобільна рота;
    • Рота спеціальних робіт;
    • Взвод по ремонту холодильних установок.
  • Резервний батальйон - військово-будівельна частина, особовий склад займався будівництвом будівель і споруд. Батальйон названий «резервний» не випадково. Було б безглуздо в елітній дивізії мати «Стройбат», про яких в Союзі ходила недобра слава.
  • Медикосанітарна батальйон - фактично представляв собою повноцінний госпіталь зі своїм стаціонаром, амбулаторією, досить високою на ті часи матеріально технічною базою, мав медичних фахівців високого рівня. Крім особового складу дивізії, медсанбат обслуговував членів сімей офіцерів, прапорщиків, солдатів і сержантів надстрокової служби.
  • Рота регулювання і комендантської забезпечення - коротко називалася комендантська рота - мала завдання регулювання дорожнього руху під час руху колони дивізії, обслуговувала військову комендатуру. Крім іншого, комендантська рота була навчена ескортний супроводу на мотоциклах. Серед особового складу бійців роти прозвали космонавтами, через форми одягу, по якій бійця комендантської роти було видно далеко. Вони носили білі пластмасові шоломи з забралом, шкіряні куртки, шкіряні штани, черевики.

До складу ОМСДОН входили і інші самостійні підрозділи, такі як духовий оркестр, ансамбль пісні і танцю, вокально-інструментальний ансамбль та ін.

Дивізія мала свій навчальний центр в д. Нова під Балашиха. Навчальний центр у своєму розпорядженні своїм полігоном , Обладнаному на ті часи всім необхідним для проведення занять з бойової підготовки.

'Навчальний полігон мав в своєму складі:

  • Стрільбищі, обладнане для відпрацювання вправ для стрільби з автомата, кулемета, СВД, гранатомета;
  • Тир для стрільби з пістолета;
  • Городок бойового гранатометання;
  • Інженерний містечко;
  • Спортивне містечко;
  • Городок захисту від зброї масового поразок;
  • Городок протихімічного захисту;
  • Вогненно-штурмова смуга;
  • Городок тактичної підготовки (з ділянкою, обладнаним для обкатки особового складу танками);
  • Городок тактико-спеціальної підготовки, на якому були побудовані будівлі і споруди, що імітують міської квартал. На цьому містечку особовий склад відпрацьовував тактику дії внутрішніх військ в міських умовах, а так само на ньому за окремою програмою займалася спецрота. Там же було встановлено пасажирський літак, на якому спецрота відпрацьовувала тактику звільнення повітряного судна. Для розміщення глядачів під час показових виступів, містечко було обладнано закритим опалювальним спостережним пунктом.

Історія

Свою історію Дивізія Дзержинського веде від 1-го автобоевого загону при ВЦВК РРФСР .

24 лютого 1918 року постановою ВЦВК з робітників і водіїв автоотдела ВЦВК був сформований 1-й автобоевой загін при Всеросійському Центральному Виконавчому Комітеті. Загін не входив в штат ні військового відомства, ні ВЧК . Начальник загону підпорядковувався безпосередньо голові ВЦВК Я. М. Свердлову . До завдань загону входила охорона вищих посадових осіб радянської держави. Спочатку чисельність підрозділу була невеликою - до трьох десятків бійців. Однак озброєні вони були на ті часи непогано: два броньовика « Остін ", чотири вантажівки « фіат »З встановленими в кузовах на спеціальній вертушці спареними кулеметами « максим », Кілька легкових автомобілів і мотоциклів з ручними кулеметами.

Начальником загону був призначений Юліан Конопка. Будучи рядовим шофером 1-й запасний автороти Петроградського гарнізону, він першим напередодні жовтневих подій пригнав свій броньовик до воріт Смольного інституту для охорони штабу революції. На кадрах старої кінохроніки відображена саме його бронемашина. Своїм вчинком Конопко завоював особливу довіру у керівників повстання. Тоді ж, в Смольному він був зарахований в красногвардейский загін і став особистим шофером у голови ВЦВК Я. М. Свердлова .

На початку березня 1918 року загін перейменований в 1-й автобронеотрядов при ВЦВК РРФСР. Спільно з 2-м латиським полком бійці загону несли службу з охорони Смольного і супроводу вищих посадових осіб.

У березні 1918 року прийнято рішення про переїзд радянського уряду з Петрограда в Москву . Операція проходила в умовах найсуворішої таємності. Однак не обійшлося без інцидентів. На станції Мала Вішера шлях «поїзду № 4001», в якому знаходилися Ленін , Свердлов, інші члени уряду був перегороджений солдатамі- анархістами , ешелон яких стояв на станції. У ситуації, що критичної ситуації бійці автобронеотрядов спільно з латиськими стрілками оточили склад і під загрозою кулеметів роззброїли анархістів. Поїзд благополучно проїхав далі.

У новій столиці Радянської Республіки Бронеотряда розмістився на території Кремля і разом з латиськими стрілками приступив до охорони членів ВЦВК і РНК . Поряд з виконанням своїх основних обов'язків бійці за дорученням Ф. Е. Дзержинського брали участь в операціях по знешкодженню анархістських і контрреволюційних організацій, ліквідації бандитів і нальотчиків, виконували інші завдання ВЧК .

В 1919 році від « іспанки »Помер Я. М. Свердлов. З ініціативи бійців, Постановою Президії ВЦВК від 25.02.1919 р загін перейменований в 1 автобронеотрядов ВЦВК імені т. Я. М. Свердлова.

18.11.1920 р загін включений до складу військ ВНУС і перейменований в автобронеотрядов особливого призначення ім. Я. М. Свердлова.

24.02.1921 р загін переданий у відання ВЧК і Наказом ВЧК № 82 перейменовано в автобронеотрядов особливого призначення при Президії ВЧК РРФСР ім. Я. М. Свердлова.

У квітні 1921 року на базі автобронеотрядов був сформований Загін особливого призначення при Президії ВЧК РРФСР (ОСНАЗ). У загін крім самого автобронеотрядов ввійшли три стрілецькі роти, кулеметна команда, кавалерійський ескадрон, команда зв'язку, господарська команда, обоз. Всього ОСНАЗ налічував 1097 осіб.

В 1922 році ВЧК реорганізується в ОГПУ , Відповідно змінюється назва загону - Загін особливого призначення при ОГПУ РРФСР.

17 червня 1924 року на базі ОСНАЗ був реорганізований в Дивізію особливого Призначення при ОГПУ СРСР . Крім тих, що були частин, до складу новосформованої дивізії увійшли 6-ий полк і 61-й дивізіон військ ОГПУ. Штат дивізії налічував 4 стрілецьких полку і автобронедівізіон (колишній автобронеотрядов), який пізніше, в 1931 році переформований в бронетанковий полк.

В травні 1926 року до складу дивізії увійшов Особливий Соловецький полк ОГПУ.

У липні 1926 року раптово помер Ф. Е. Дзержинський. На зборах особового складу дивізії було прийнято рішення клопотати про присвоєння дивізії його імені. Наказом ОГПУ СРСР № 173 від 19 серпня 1926 року з'єднання отримало найменування Дивізія особливого призначення при ОГПУ СРСР імені Ф. Е. Дзержинського.

В листопаді 1926 року . до складу дивізії увійшли 1-й Тульський, 4-й Воронезький, 5-й Нижегородський, 8-й Ярославський, 15-й Вятський дивізіони військ ОГПУ. Чисельність дивізії склала 4436 чоловік.

В лютому 1929 року дивізія знову реорганізується, її структура будується за типом РККА. Дивізія налічувала в своєму складі 2 стрілецьких полку, самокатний полк, кавалерійський полк, бронетанковий дивізіон, дивізіон зв'язку, окремий Суздальський дивізіон, полкова школа.

У 20-30-ті роки дивізія виконувала завдання з охорони Кремля, адмінбудівель Раднаркому і ЦК ВКП (б), інші особливо важливі об'єкти. Крім того, частини дивізії залучалися до операцій з придушення заколотів на Дону і в Тамбовської області , Боротьбі з басмачеством в Середній Азії.

Частини дивізії брали участь у боях під час радянсько-фінського конфлікту .

ОМСДОН (   Дивізія імені Дзержинського   ) - Ордена Леніна, Ордена Жовтневої Революції Червонопрапорна Окрема Мотострілкова   дивізія   особливого призначення ВВ МВС СРСР ім

Воїни дивізії Дзержинського на Параді Перемоги

З початком Великої Вітчизняної війни , Окремі частини дивізії брали участь в обороні Москви. частини, що залишилися охороняли особливо важливі об'єкти столиці, несли патрульну службу на вулицях міста, залучалися до заходів з ліквідації разведдіверсіонних груп в при фронтовий смузі і на території міста.

В боях з фашистами особливо відзначилися снайпери 4 кавалерійського полку (згодом 4 мотострілецького). Тільки за перше відрядження двох снайперських команд полку в 1942 році вони знищили 853 німецьких солдата і офіцера.

В 1944 році 2-го полку ОМСДОН було доручено охорона урядових делегацій СРСР , США і Великобританії при проведенні Ялтинської конференції країн - союзниць по антигітлерівської коаліції .

З серпня 1943 по 1990 м в дні державних свят артдивізіон дивізії виробляв з території Московського Кремля артилерійський салют .

Протягом 1944 - 1947 р.р. частини дивізії брали участь у ліквідації націоналістичного руху в Західній Україні, неодноразово вступали в бойові зіткнення з підрозділами ОУН - УПА .

на параді Перемоги 24 червня 1945 року воїнам 2 полку дивізії була доручена честь пронести по Червоній площі і кинути до підніжжя Мавзолею ворожі прапори і штандарти . Цей епізод відображений радянськими і іноземними кінематографістами.

В 1977 году при підготовці до Олімпіаді-80 у 2-му полку БУВ сформованому перший армійській спецназ ВВ МВС СРСР - навчальна рота спеціального призначення ( УРКН ), Яка в 1989 році стала базою для створення спецпідрозділу «Витязь» .

В 1988 - 1991 роках частини дивізії брали участь у припиненні міжнаціональних конфліктів на Кавказі і в Середній Азії.

У лютому 1994 року з'єднання перейменовано в Одон - Окрему орденів Леніна і Жовтневої Революції, Червонопрапорну дивізію оперативного призначення внутрішніх військ МВС России.

Примітки

джерела

Wikimedia Foundation. 2010 року.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация