Дивовижна психологія - 2017

Чоловіки, толстеющіе після одруження, багатство, яке видно по обличчю, котики, яких люблять з будь-мордою, і любов, яку не можна передбачити - ці та інші факти з психології, які найсильніше запам'яталися нам в минулому році.

Котів люблять з будь-мордою. (Фото: sergeypeterman / Depositphotos.)

<

>

Нам здається, що про себе ми знаємо все, і до психологів ставимося з недовірою - вони часто говорять про нас таке, що ми і подумати не могли. Однак варто пам'ятати, що за психологією - справжньою психологією - варто науковий метод, справжні психологічні дослідження підкріплені статистикою і нерідко використовують дані нейробіології. Серед десяти обраних нами найдивовижніших психологічних фактів з минулого року може попастися якийсь зовсім дивний - але, можливо, це тільки на перший погляд; і якщо вдуматися в нього, прислухатися до себе і придивитися до інших, то, можливо, доведеться погодитися, що психологи і на цей раз виявилися праві.

Зайва вага одруження

Одна з торішніх статей в Social Science & Medicine стверджує, що чоловіки після власного весілля набирають вагу, тяжелея в середньому на 1,4 кг. Крім того, чоловіки стають товстішими ще і в найближчі роки після народження дитини. З іншого боку, перед розлученням і якийсь час після нього вони, навпаки, скидають вагу.

З іншого боку, перед розлученням і якийсь час після нього вони, навпаки, скидають вагу

(Фото: minervastock / Depositphotos .)

Автори роботи вважають, що причини тут багато в чому психологічні: сімейному чоловікові стежити за собою вже не хочеться - з очевидних причин, а тим, у кого сімейні відносини виявилися в кризі, стає не до їжі.

Діти заважають спати мамам, але не татам

Продовжуємо сімейну тему: від батьків з новонародженими дітьми часто можна почути, що вони не висипаються - знову ж з цілком зрозумілих причин. Однак, як вважають дослідники з Південного університету Джорджії, на такі скарги мають право тільки жінки. В ході опитування, в якому брали участь кілька тисяч чоловік по всьому світу, з'ясувалося, що у жінок шанси висипатися з кожним черговим дитиною зменшуються наполовину.


(Фото: markcarper / Depositphotos .)

Чоловіки ж, як виявилося, взагалі не відчувають проблем зі сном, незалежно від того, чи є діти в будинку чи ні. Ймовірно, навіть будучи розбуджені дитячими криками або буйними підлітками, чоловіки якимось чином примудряються проспати все належний час. (Слід уточнити, що в дослідженні опитували людей, які самі по собі від безсоння не страждали.)

Діти люблять собак більше, ніж братів і сестер

А ось автори статті в Journal of Applied Developmental Psychology вважають, що до домашніх тварин діти відчувають велику прихильність, ніж до своїх братів і сестер. Опитуючи хлопчиків і дівчаток у віці 12 років, психологи з'ясували, що діти навіть секретами воліють ділитися саме зі своїми вихованцями, незважаючи на те, що ті ніяк не можуть їм відповісти.

Опитуючи хлопчиків і дівчаток у віці 12 років, психологи з'ясували, що діти навіть секретами воліють ділитися саме зі своїми вихованцями, незважаючи на те, що ті ніяк не можуть їм відповісти

(Фото: White77 / pixabay.com.)

Серед тварин найбільш душевні відносини складаються з собаками, а ось серед дітей велику близькість до тварин відчувають дівчинки .

Лайка пом'якшує біль

Вдарившись або подряпати, людина може мимоволі сказати якусь грубість, часом досить недруковану. І хоча комусь це здасться ознакою поганого виховання, лайливі слова насправді допомагають пом'якшити біль, про що свідчать експерименти психологів з Кілского університету. Причому лайка працює незалежно від культурного контексту , Тобто вона допоможе витримати біль і англійцю, і, наприклад, японцеві.

(Фото: alistairjcotton / Depositphotos .)

Чесність на сніданок

Ні для кого не секрет, що наша поведінка залежить не тільки від глибоких роздумів і зваженого аналізу ситуації, а й від найпростіших, самих звичних, і навіть суто фізіологічних чинників. Ось і дослідники з Університету Любека пишуть у своїй статті в PNAS , Що чесність може залежати від того, що ми їли на сніданок: учасники експерименту, з'ївши на сніданок побільше вуглеводів, потім вели себе в грошових справах чесніше.


Від того, що ми їмо на сніданок, залежить наша фінансова чесність - хоча, можливо, не тільки фінансова. (Фото: oneinchpunch / Depositphotos .)

Правда, ми не даремно сказали «може залежати»: абсолютно неясно, як саме вуглеводи здатні пригнічувати схильність до фінансових афер, і не виключено, що і те, і інше залежать від якогось третього параметра, який дослідники поки не розгледіли .

Багатих видно по обличчю

Наш спосіб життя неминуче відбивається на емоційному стані, і, очевидно, у багатьох і небагатих людей і спосіб життя, і супутні емоції будуть різними. Часті емоції залишають свій слід на обличчі, який можна побачити, навіть якщо людина повністю спокійний. Тому чи варто дивуватися повідомленням психологів з Університету Торонто, які виявили, що люди досить точно можуть відрізнити багатого від бідного просто по обличчю .

Тому чи варто дивуватися повідомленням психологів з Університету Торонто, які виявили, що люди досить точно можуть відрізнити багатого від бідного   просто по обличчю

(Фото: agencyby / Depositphotos .)

Кішкам морда не перешкода

Котячі «особи» можуть бути дуже різними, але, як з'ясували дослідники з Портсмутського університету, публічний успіх котика зовсім не залежить від того, що написано у нього на морді. У статті в PLoS ONE йдеться, що в разі приютських котів їх міміка ніяк не впливає на ймовірність знайти новий будинок; зате багато що залежить від мови тіла. Тобто вираз «обличчя» у кішки може бути цілком сварливе, але якщо вона треться головою або боком про спальний ящик, її візьмуть в будинок з більшою охотою .

Тобто вираз «обличчя» у кішки може бути цілком сварливе, але якщо вона треться головою або боком про спальний ящик, її візьмуть в будинок   з більшою охотою

Котів люблять з будь-мордою. (Фото: sergeypeterman / Depositphotos .)

Люди цілуються справа

В продовження теми осіб: як з'ясували дослідники з Університету Бата, більшість людей при поцілунку нахиляють голову вправо. З одного боку, це пов'язано з право- і ліворукістю, з іншого - з тим, хто починає поцілунок. Правша схилить голову в праву сторону, лівша - у ліву, але якщо цілуватися першим почне правша, то його партнеру теж доведеться нахилити голову вправо - незалежно від того , Правша він сам або лівша.

Правша схилить голову в праву сторону, лівша - у ліву, але якщо цілуватися першим почне правша, то його партнеру теж доведеться нахилити голову вправо -   незалежно від того   , Правша він сам або лівша

(Фото: AleksLischinskiy / Depositphotos .)

Очам все одно

Наші очі не розрізняють оголених і одягнених людей - до такого парадоксального висновку прийшли дослідники з Кентського університету. Вважається, що сексуальний інтерес можна в буквальному сенсі побачити по очах: ​​якщо хтось глянув на вас і у нього розширилися зіниці, значить, він виразно вважає вас привабливою людиною. Так ось, у учасників експерименту зіниці реагували однаково як на фото з оголеними людьми, так і на фото з одягненими.

Так ось, у учасників експерименту зіниці реагували однаково як на фото з оголеними людьми, так і на фото з одягненими

(Фото: cookelma / Depositphotos .)

Правда, дещо то напевно звернув увагу на слово «привабливі»: дійсно, в експерименті зіниці розширювалися саме при вигляді привабливих людей . Як ми розуміємо, якщо людина не подобається, то він не подобається в будь-якому вигляді, голом або одягненому.

Про кохання

Романтичних стосунків присвячено величезну кількість наукових публікацій, та й взагалі тема користується популярністю не тільки в науковому світі. Так що на любовну тему ми з торішньої дивовижною психології вибрали не одне повідомлення, а два. Перше: дослідники з Університету Сан-Раффаеле стверджують, що любов закінчується як раз тому, що ми боїмося, що вона закінчиться.


(Фото: stockasso / Depositphotos .)

У статті в Motivation and Emotion йдеться, що чим більше людина думає про те, що все закінчиться, тим сильніше у нього слабшає прихильність до партнера, менше стає позитивних емоцій по відношенню до нього або до неї, і інше в тому ж дусі. Тобто якщо ви бажаєте насолоджуватися відносинами якомога довше, не варто мучити себе тугою і страхом з приводу їх майбутнього завершення .

І закінчуємо ми дослідженням, присвяченим початку любові: в статті Psychological Science йдеться, що справжня любов має мало відношення до того образу ідеального чоловіка або жінки, який ми собі вигадуємо. Автори роботи поставили експеримент, в якому кілька сотень молодих людей повинні були оцінити один одного під час так званих «швидких побачень» (speed dating), коли кожна людина протягом декількох хвилин спілкується з кимось незнайомим, після чого переходить до наступного і т . д.

Результати побачень порівняли з тим, що самі учасники експерименту говорили про ідеального партнера - і ніякої закономірності виявити не вдалося. Тобто людина може уявляти собі, кого він або вона хочуть зустріти, але ті, хто нам дійсно подобається, зовсім не обов'язково схожі на ідеал. Іншими словами, любов передбачити не можна , І це, безсумнівно, один з найвидатніших наукових результатів минулого року.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация