Дмитро Нефьодов. Саудівська Аравія націлюється на Іран з Кавказу - Фонд Стратегічною Культури

Як далеко просунеться взаємодія Ер-Ріяда і Баку?

Активна регіональна політика Королівства Саудівська Аравія, спрямована не тільки на вирішення завдань внутрішнього розвитку, але і на протистояння «шиїтської експансії Ірану», потроху захоплює Кавказ. У фокусі уваги правлячого королівського дому, фактично очолюваного спадкоємцем престолу Мохаммедом бін Сальманом, - перш за все Азербайджанська Республіка з її протяжної кордоном з Іраном і непростими з ним відносинами. Якщо Баку побоюється зростання впливу Ірану серед азербайджанських шиїтів, то Тегеран періодично стикається з проявами автономістських настроїв серед частини тюркомовного населення трьох північно-східних останов (Західний Азербайджан, Східний Азербайджан, Ардебіль).

Саудівська Аравія однією з перших визнала в 1991 році незалежність Азербайджану. Згідно зі звітом Світового комітету ісламського порятунку Королівства Саудівська Аравія, тільки в період з 1993 по 1997 р комітет надав допомогу в будівництві та відновленні понад 220 мечетей в Азербайджані. У 2004 році було оголошено про створення в Баку саудівського культурного центру. Втім, тоді економічне співробітництво значного розвитку не отримало: загальна частка саудівських груп «Дельта» і «Німра» в капіталі консорціуму з розробки нафтових родовищ Азері - Чираг - Гюнешлі не перевищувала 1,68%.

В останні роки саудівсько-азербайджанські контакти стали розвиватися по висхідній. Президент Азербайджану Ільхам Алієв приїжджав в Ер-Ріяд в 2015 та 2017 років рр .; торішній його візит був приурочений до саміту за участю президента Дональда Трампа. Не менш цікаво і відвідування рік тому берегів Каспію з метою участі в «Глобальному бакинському форумі» принца Турки аль-Фейсала, колишнього директора Служби загальної розвідки королівства. Цей сірий кардинал саудівської політики відомий, зокрема, активною роботою з представниками етноконфесійних меншин Ірану. У схожому руслі діють і американці: так, в минулому році близький до адміністрації Трампа Hudson Institute провів семінар під назвою «The Iranian Mosaic: The Struggle of Minorities for Pluralism and Federalism in Iran » за участю белуджів, курдів, арабів Хузестана і ряду «азербайджанських» радикальних угруповань.

Турки аль-Фейсал і Ільхам Алієв. Баку, травень 2017 р.Фото: АзерТАдж

Крім підтримки Баку в нагірно-карабаському питанні, Саудівська Аравія зацікавлена ​​в розвитку енергетичного співробітництва з Азербайджаном. Крім того, в минулому році надбанням громадськості стали публікації болгарської журналістки Діля Гайтанджіевой про участь літаків державної авіакомпанії Азербайджану Silk Way Airlines в перевезенні в Саудівську Аравію зброї для сирійських бойовиків і війни в Ємені. Silk Way Airlines пропонувала приватним компаніям, підприємствам з виробництва зброї і військовим структурам доставку озброєнь під прикриттям дипломатичних рейсів, які звільняються від перевірок, льотної документації та податків. Менш ніж за три роки були здійснені як мінімум 350 таких рейсів, що доставили на Близький Схід десятки тонн озброєнь вартістю близько 1 млрд дол. Серед основних партнерів азербайджанської авіакомпанії - американське командування спеціальних операцій.

Серед основних партнерів азербайджанської авіакомпанії - американське командування спеціальних операцій

Літаки азербайджанської авіакомпанії Silk Way Airlines, що брали участь в доставці зброї і боєприпасів на Близький Схід. Фото: trud.bg

Минулий рік дав імпульс саудівсько-азербайджанському взаємодії і в сферах сільського господарства, промисловості, будівництва, фінансів, інформаційно-комунікаційних технологій, логістики, нафтохімії, медичної промисловості. Заходи, вжиті урядом Азербайджану, включаючи полегшення візового режиму, створили сприятливі умови для туристів з Саудівської Аравії, кількість яких планується збільшити до 20 тисяч в рік, в тому числі завдяки прямому повітряному сполученню.

У минулому січні на полях Давоського форуму президент Ільхам Алієв зустрівся з міністром енергетики, промисловості і мінеральних ресурсів Саудівської Аравії Халідом Аль-Фаліха. На початку лютого Баку відвідала делегація саудівського військового відомства на чолі з генерал-майором Алі бен Ібрагімом аль-Фаввазом. В ході зустрічей з міністром оборони Азербайджану Закіров Гасанова, згідно з офіційною інформацією, обговорювалися перспективи військової співпраці, проблеми регіональної безпеки і ряд інших питань, що становлять взаємний інтерес. Сторони знову констатували спільність позицій в питанні про Нагірний Карабах.

Ер-Ріяд намагається переконати Баку в існуванні «іранської загрози». за інформації регіональних ЗМІ, офіційні особи Саудівської Аравії попередили своїх колег в Баку про те, що іранське вплив нібито «перетворить Азербайджан в кавказьку версію Іраку». Тут міститься натяк на шиїтський сунітську протистояння, хоча не «підступи Сефевидов», а почалося 15 років тому американське вторгнення в Ірак з подальшою окупацією цієї країни посіяло етноконфесійних ворожнечу і призвело до появи радикальних терористичних угруповань. Азербайджан, незважаючи на соціально-економічні проблеми і наявність радикальних ісламістських настроїв, поки демонструє стабільність, але як довго вдасться її зберегти при впливі на республіку ззовні? Відповідно до джерел, Саудівська Аравія і Азербайджан уклали угоду в сфері безпеки, що включає питання про статус азербайджанського меншини в північному Ірані; згадується в цьому документі і про необхідність зміцнення національної ідентичності іранських азербайджанців, які страждають нібито від «расизму і дискримінації» з боку персів.

Тут доречні деякі приклади. Так, діяльність відкритого два роки тому в Ербілі саудівського консульства, спрямована на іранських курдів, наштовхується на регулярні протести Тегерана. В кінці 2017 року іранська спецслужби знищили в районі Чалдиран Західного Азербайджану (остан на заході ІРІ) терористичний осередок, пов'язану «з силами глобального зарозумілості» (так в деяких іранських ЗМІ позначаються США і їх регіональні союзники). Представники Корпусу вартових ісламської революції періодично заявляють про знищення засилаються в Іран з подачі Саудівської Аравії диверсійно-терористичних груп.

21 лютого представницька делегація силових структур Азербайджану побувала з візитом в Саудівській Аравії. Підсумком переговорів міністрів внутрішніх справ Раміля Усубова і принца Абдулазіза бін Сауд бін Найефа стали протокол про співпрацю в сфері боротьби зі злочинністю і ряд інших документів. Обговорювалося також співпраця служб безпеки, в тому числі в плані спрощення процедури отримання єдиної електронної візи для саудівських громадян терміном на 30 діб. Менш відомі контакти по лінії військових відомств, санкціоновані міністром оборони і наслідним принцом Мухаммедом бін Сальманом, з обговоренням військово-технічного співробітництва, спільних навчань, освітніх програм, взаємодії оборонно-промислових комплексів двох країн. Крім того, в Ер-Ріяді побував помічник президента Азербайджану по суспільно-політичних питань Алі Гасанов, який в інтерв'ю телеканалу «Аль-Іхбарія» заявив про «великий потенціал» у відносинах Баку і Ер-Ріяда і про те, що «в майбутній період буде вжито необхідних заходів для подальшого розширення зв'язків і підвищення двосторонніх відносин до рівня стратегічного партнерства», включаючи саудівські інвестиції в економіку Азербайджану.

Примітно, що одночасно з візитом високою азербайджанської делегації в Саудівську Аравію в Баку відбулися переговори міністрів оборони Азербайджану і Ірану. У Тегерані не приховують стурбованості спробами саудитів (як і Ізраїлю) поширити суперництво з Іраном на Кавказ, і зокрема в Азербайджан. На думку іранських авторів, це може привести до «ліванізація» Азербайджану і перетворенню його в «периферійний» регіон зі значною присутністю зовнішніх сил, націлених на протистояння Ісламській Республіці. Події 2015 року в селищі Нардаран на Апшероне, одному з оплотів місцевого шиїзму, незважаючи на пошуки «іранського сліду», мали переважно внутрішню підгрунтя, ставши віддзеркаленням непростих релігійно-політичних процесів в Азербайджані.

10 березня президент Азербайджану Ільхам Алієв прийняв державного міністра Саудівської Аравії у справах Перської затоки Тамера аль-Сабхана, відомого лінією на жорстке протистояння «іранської експансії». Глава Центру прикладної політики при Західному Каспійському університеті в Баку Ельхан Шахіноглу вважає , Що Азербайджан не втручається у внутрішні справи Ірану, але не може залишатися байдужим до долі проживають в Ірані тюркомовних громадян. У той же час в Ізраїлі, Саудівській Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратах антиіранські плани адміністрації США зустрічають розуміння. Тепер до цих країн прагнуть додати Азербайджан, що межує на Північному Кавказі з Росією.

Поки складно сказати, як далеко зайде саудівсько-азербайджанське взаємодія. Однак деякі його форми можуть привести до додаткових ускладнень в діалозі Баку не тільки з Тегераном, але також з Москвою і навіть, можливо, з Анкарою.

Заголовне фото: міністр оборони Азербайджану З. Гасанов і наслідний принц КСА М. бін Сальман, джерело: azernews.az.

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Як далеко просунеться взаємодія Ер-Ріяда і Баку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация