Дмитро Медведєв: «Це, якщо хочете, звіт про майбутнє!»

11.04.2018

Як глава уряду в Держдумі хвалився, що «ми не просто вижили», даючи зрозуміти, що йти не збирається

«Від таких шоків немає імунітету у будь-якої економіки, а у нашій, з її структурними проблемами, це їй загрожувало просто катастрофою», - звітував сьогодні за весь термін своєї роботи Дмитро Медведєв в Держдумі, поминаючи і санкції, і ціни на нафту. Про те, як прем'єр в черговий раз заявив, що «грошей немає» (на підвищення МРОТ до 20 тисяч), чому кабмін, незважаючи на критику, пишається виконаною роботою і чи збереже новий уряд колишній економічний курс - в матеріалі «БІЗНЕС Online».

«Дмитро Медведєв виступить з прощальною промовою, фактично - до заповіту», - такий рефрен звучав напередодні появи поки що чинного прем'єр-міністра РФ зі звітом в Держдумі   фото:   duma «Дмитро Медведєв виступить з прощальною промовою, фактично - до заповіту», - такий рефрен звучав напередодні появи поки що чинного прем'єр-міністра РФ зі звітом в Держдумі
фото: duma.gov.ru

«Всупереч здоровому глузду В АМЕРИЦІ І ЄВРОПІ НАШІЙ КРАЇНІ ПОЧАЛИ УПОРНО НАВ'ЯЗУВАТИ РОЛЬ ВОРОГА»

«Дмитро Медведєв виступить з прощальною промовою, фактично - до заповіту», - такий рефрен нав'язливо звучав напередодні появи поки що чинного прем'єр-міністра РФ зі звітом в Держдумі. І хоча Медведівський звіт охоплював період з 2012 по 2017 рік, все одно здавалося, що мова піде не тільки про шість останніх роках, а й про дуже значному відрізку вітчизняної історії, що проходив під знаком «тандему». Тому так ретельно велася підготовка до цього виступу, тому так довго йшли консультації з парламентськими фракціями ЕдРа, ЛДПР і КПРФ, а ціла армія райтерів і аналітиків тим часом підраховувала досягнуті успіхи і креслила оптимістичні графіки, щоб покласти їх на стіл високопоставленому доповідачу. До того ж буквально вчора президент Росії Володимир Путін прийняв Дмитра Анатолійовича в Кремлі, щоб почути від нього бадьору заяву: «У цілому ситуація в економіці абсолютно стабільна, макроекономічні показники знаходяться на належному рівні, вони прагнуть до тих установок, які були позначені президентом». «Ви подивіться, там все-таки не в усіх напрямках на 100 відсотків вдалося все зробити», - зітхнув всезнаючий Володимир Володимирович. «Ми це обов'язково проаналізуємо», - з готовністю відгукнувся Медведєв і тут же продовжив свою мантру про «непогані результати».

Опівдні 11 квітня прем'єр-міністр, як і обіцяв, представив свою доповідь в стінах Думи, де більшість осіб, які дивилися на нього із залу, були йому знайомі, а люди, що сиділи в президії, і зовсім виглядали близькими родичами або друзями. «Здрастуйте, В'ячеслав Вікторович!» - привітно кивнув Медведєв думському спікеру Володину, колишньому «паровозом» «Єдиної Росії» на останніх парламентських виборах. «Здрастуйте, Валентина Іванівна!» - розшаркався Медведєв перед панує в Совфед Матвієнко, екс-губернатором Петербурга. З усього було видно, що глава кабміну, сходячи на трибуну, відчував себе гранично комфортно і не готувався до жорсткої розмови, хоча в залі нетерпляче совався Геннадій Зюганов і ховали незручні питання «за пазухою» депутати від ЛДПР. Але Дмитро Анатолійович був спокійний - поверх депутатських голів він дивився в наступні шість путінських років.

«7 травня, після вступу на посаду, уряд відповідно до Конституції складе свої повноваження, тому це останній звіт його нинішнього складу», - з трагічною нотою в голосі повідомив Дмитро Анатолійович головну внутрішньополітичну новина сьогоднішнього дня, тут же підхоплену інформагентствами. Як з'ясувалося (і було згодом підтверджено путінським прес-секретарем Дмитром Пєсковим) саме на 7 травня призначена інаугурація президента РФ, після чого протягом декількох днів буде сформований новий кабінет міністрів. А поки що старому кабміну залишалося звітувати про шести попередніх роках, почалися рівно з того моменту, як Медведєв склав із себе регалії «місцеблюстителя» президентського крісла і плавно перейшов на роботу в Білий дім на березі Москви-ріки.

«Ці шість років - це не перебільшення, чи не фігура мови - були роками випробувань, випробувань на міцність нашої економіки, - не без гордості заявив Медведєв. - Ніколи раніше за такий короткий період вона не отримувала стільки сильних ударів одночасно. Це і світова фінансова криза, і обвал сировинних ринків, і санкції, закриття фінансових і технологічних ринків. Від таких шоків немає імунітету у будь-який, навіть самої здорової економіки, а у нашій - з її структурними проблемами - це їй загрожувало просто катастрофою. Але ми не просто вижили, ми почали розвиватися, як би нам не намагалися перешкодити ззовні ».

За словами глави уряду, це допомогло йому (і не тільки йому) позбутися ілюзій про наших «партнерах». «Всупереч здоровому глузду в Америці і Європі нашій країні почали наполегливо нав'язувати роль ворога, - дивувався голова кабінету міністрів. - Намагалися і намагаються видавити нас зі світової політики, світових економічних відносин. До речі, і останні рішення адміністрації США в цій сфері (нова хвиля санкцій - прим. Ред.) - це спроба боротися з нами шляхом недобросовісної конкуренції. Обмежувати наш розвиток, створювати напругу в економіці, на валютному, фондовому ринку. Немає сумніву, що ми з цим тиском впораємося. Ми вже навчилися це робити ». Тим більше що, як переконаний прем'єр, Росія зовсім не так безпросвітно самотня в світі, як здається. Є країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону і є молоде і бурхливий, незважаючи на свою тисячолітню культуру, євразійський простір. «Один тільки ЄАЕС - це сьогодні 180 мільйонів чоловік. Це інша реальність, і з нею сьогодні теж все змушені рахуватися », - підкреслив Медведєв.

Зате Росія відкрила саму себе - не як якийсь «пострадянський режим», вимушений вчитися у своїх зарозумілих західних вчителів, а як країну «нових можливостей». «І на промислової продукції все частіше написано" зроблено в Росії ", - похвалився Дмитро Анатолійович. - І, що найголовніше, зроблено добре! »

«Прощальний доповідь» прем'єр-міністра зайняв за часом не більше години, зате відповідати на питання депутатів Медведєву випало більше двох годин   фото:   duma «Прощальний доповідь» прем'єр-міністра зайняв за часом не більше години, зате відповідати на питання депутатів Медведєву випало більше двох годин
фото: duma.gov.ru

«ДО КІНЦЯ НАСТУПНОГО ДЕСЯТИЛІТТЯ ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ В РОСІЇ МАЄ СКЛАСТИ 80 РОКІВ»

Говорячи іншими словами (які, втім, у Медведєва не прозвучали), Росія за останні шість років намацала свій національний курс і нарешті задумалась про своїх національних інтересах. Але в чому це виявилося буквально?

Зрозуміло, переходячи до практичної частини свого звіту, глава уряду не міг не згадати головне історична подія 2012-2018 років - возз'єднання з Кримом. «Ця подія, поза всяким сумнівом, змінило країну, змінило світ і відкрило нову главу в історії сучасної Росії, - вважає Дмитро Анатолійович. - Наша країна писала цю главу з величезною гордістю і гідністю. Буквально за один рік Крим став нашим не тільки на політичній карті, але і в економічній, інфраструктурній та соціальній системі нашої країни. Роман-Кош, Ай-Петрі, Аюдаг знову стали вершинами Російської Федерації ».

Але головним критерієм результативності шестирічного періоду Медведєв вважає те, що в Росії стали жити довше. Середня тривалість життя зросла в країні на два з половиною роки і зараз становить близько 73 років. Це рекордний показник за весь той час, в яке велася подібна аналітика. До того ж поріг в 70 років «відокремлює країни, що розвиваються від більш розвинених країн», - задекларував прем'єр-міністр, пославшись на демографів. І це, звичайно ж, не межа, оскільки Путін вважає, що «до кінця наступного десятиліття тривалість життя повинна скласти більше 80 років».

Далі Медведєв перерахував показники, які допомогли Росії обзавестися довгожителями. Так, загальна смертність знизилася в РФ на 6,8%: «Особливо від серцево-судинних захворювань і від туберкульозу. Саме на боротьбі з ними ми зосередилися в рамках виконання травневих указів ». Наприклад, смертність від інсультів знизилася на 20%, від інфарктів - на 17%. Зменшилися і показники малюкової та материнської смертності - майже на 35% і на 36,5% відповідно. Зведено 49 перинатальних клінік. А на програми зі зведення та оновленню дитячих поліклінік з федерального бюджету планується виділяти по 10 млрд рублів на рік.

У зв'язку з цим Дмитро Анатолійович згадав про ті часи, коли він, як «найбільш просунутий» у високих технологіях, був призначений відповідальним за проектний розвиток в РФ. «Я пам'ятаю час, це було в 2006-2007 роках, коли ми тільки починали національний проект з охорони здоров'я, ми робили менше 100 тисяч високотехнологічних операцій в рік по країні, - прикинув глава кабміну. - Потрібно було їхати в Москву, до великих міст, а то і взагалі за кордон. Зараз це можна зробити практично в будь-якому обласному центрі. За шість років обсяги надання високотехнологічної медичної допомоги зросли більш ніж в два рази. Якщо в 2012 році її отримували 450 тисяч осіб, то в 2017 році - вже понад 1 мільйон осіб. Зростання десятикратний за ці десять років ».

Одночасно на фармакологічний ринок вийшли вітчизняні ліки: в списку найважливіших препаратів їх частка збільшилася з 2012 року з 63 до 84%. Але і самі люди стали більше прагнути до здорового способу життя, не особливо сподіваючись на фармацевтику, 50 млн росіян регулярно займаються спортом, а різні спортивні гуртки та секції відвідують 17 млн ​​дітей. «Паралельно зі спортом високих досягнень ми розвивали масовий спорт, - підкреслив Медведєв. - За шість років було побудовано і реконструйовано близько 43 тисяч спортивних об'єктів, а на сьогоднішній день їх у нас відкрито понад 300 тисяч ».

Поліпшення якості життя і медичного обслуговування призвели до того, що країна не скотилася в демографічну яму, а початку молодіти. «За ці шість років в Росії народилися понад 11,3 мільйона дітей, - зазначив доповідач. - Це на 2,6 мільйона більше (практично на третину), ніж за попередню шестирічку. Чисельність населення зросла на 3,8 мільйона чоловік ».

«ЦЕ НЕ ПРОСТО РОЗПОВІДЬ ПРО ТЕ, ЩО ЗРОБЛЕНО. ЦЕ ЗВІТ ПРО МАЙБУТНЄ »

Ще один важливий, на думку Медведєва, крок - це підвищення МРОТ. З 1 травня цього року він складе 11 163 рубля. «Це торкнеться понад 3 мільйони осіб, причому половина з них працює в бюджетній сфері, - передрік Дмитро Анатолійович. - Колеги з "Єдиної Росії" запитували, чи знайдуть регіони гроші на підвищення зарплат. Хочу прямо сказати: ми їм підтримку обов'язково надамо. Вже зараз ми виділили їм на ці цілі з резервного фонду уряду 36 мільярдів рублів ».

Один з найбільших рекордів було встановлено, за словами Медведєва, на ринку житла. 2015 рік «взагалі став піковим» - було здано понад 85 млн кв. метрів. Для порівняння: «В РРФСР, яка теж активно будувала, в рекордному 1987 році було 72,8 мільйона квадратних метрів». Обвалення житлового ринку не відбулося навіть з настанням кризи. Навіть в минулому році він залишився на високому рівні - 78,6 млн кв. метрів. Крім того, ставки по іпотеці «ні в один інший період в нашій країні не були такими низькими» - менше 10%. «У минулому році понад 1 мільйон сімей взяли близько 2 трильйонів рублів на придбання житла», - задоволено констатував Медведєв. А щоб уникнути в майбутньому повторення трагедій з ошуканими пайовиками, будівельні ризики планують перенести з майбутніх мешканців на професійних учасників, тобто на забудовників і банки. Що стосується аварійного житла, то воно повністю розселено в 71 російському регіоні, а ще 12 суб'єктів «завершують цей процес».

Похвалився Медведєв і тим, чим зазвичай хизується Ельвіра Набіулліна, - зниженням інфляції. Коли «в 2014 році ціни на нафту впали вдвічі і так само різко стиснулися доходи бюджету», інфляція становила близько 11%. «У цьому році (в період з січня по березень) інфляція поки трохи вище 2 відсотків, - підкреслив глава уряду. - Але ж низька інфляція - це не тільки стабільні ціни в магазинах. Це ще і доступні кредити, дешева іпотека, можливість відкрити свою справу ».

На тлі рекордно низької інфляції почали зростати показники, якими було прийнято пишатися в «гладкі» нульові роки. Так, за шість років валовий внутрішній продукт виріс на 5%. «І навіть в два найважчих, кризових року сукупні втрати валового внутрішнього продукту не перевищили 3 відсотків», - свідчить Медведєв. Що до економіки в цілому, то вона за підсумками минулого року показує зростання приблизно в 1,5%. «Сьогодні наша економіка набагато менше залежить від зовнішніх умов. Вона набагато більш сучасна і конкурентоспроможна і може стабільно розвиватися навіть при відносно низьких цінах на нафту, спираючись перш за все на власні джерела », - вважає прем'єр-міністр.

Власні джерела - 24 галузевих і 78 регіональних планів імпортозаміщення, які реалізуються в даний час. Це і різні галузі промисловості, наприклад вітчизняне автомобілебудування, де виробництво всіх видів автомобілів виросло майже на 20%, а торішній експорт підріс на тлі попереднього періоду на 30%. При цьому, як зауважив Медведєв, «частка автомобілів російського виробництва (включаючи світові бренди) на внутрішньому ринку досягла 85 відсотків».

У хімічній промисловості приріст виробництва склав майже 30%, в фармацевтиці - 70,5%. Обсяг цифрової економіки оцінюється вже в 5% ВВП. В даний час інтернетом в Росії користується понад 87 мільйонів чоловік, його охоплення становить 72,5%.

Далі Медведєв продовжив жонглювати цифрами досягнень, які він все зараховував на рахунок уряду: експорт газу (включаючи скраплений природний газ) виріс на 20%, глибина переробки нафти збільшилася на 10%. Держоборонзамовлення стабільно виконується на 97% ( «за ці роки у війська надійшло понад 58 тисяч одиниць різних систем і комплексів, це дозволило модернізувати 800 військових частин і підрозділів»). Портфель замовлень на міжнародному ринку озброєнь навіть в умовах санкцій не опускався у Росії нижче $ 45 мільярдів.

Ну і особливу гордість Медведєва представляє російське сільське господарство (в якому він, за власним визнанням колись, не дуже розбирається). «У 2017 році приріст виробництва продукції сільського господарства по відношенню до 2012 року склав більше 20 відсотків в господарствах усіх категорій, - повідомив глава кабміну. - Цього року урожай зернових склав понад 135 мільйонів тонн. Цей бурхливий ріст - результат небувалою раніше державної підтримки аграрно-промислового комплексу, тієї уваги, яку ми всі разом йому приділяли. За шість років з федерального бюджету туди спрямовано понад 1,2 трильйона рублів. Ми дали аграріям доступ до пільгових кредитів за ставкою до 5 відсотків ».

Оптимістично дивиться Медведєв і на розвиток малого і середнього бізнесу: кількість підприємств в цій сфері за шість років збільшилася приблизно на третину і на початку цього року перевищило 6 млн, а сам вклад цього сектора виріс до 22,3%. Також благополучно йдуть справи з підтримкою регіонів РФ: в цьому році обсяг їх підтримки з федерального центру перевищить 1,7 трлн рублів. На цьому фоні істотно скоротився регіональний держборг - на 1,6%.

«Все, про що я зараз говорив, це не просто розповідь про те, що зроблено, - резюмував Медведєв. - Це, якщо хочете, звіт про майбутнє. Новий склад уряду продовжить масштабні проекти, які ми разом з вами здійснювали всі ці шість років », - уклав він, ненароком розбивши надії всіх тих, хто сподівався на швидку зміну« ліберального »економічного курсу.

Дмитро Анатолійович був спокійний - поверх депутатських голів він дивився вже в наступні шість путінських років   фото:   duma Дмитро Анатолійович був спокійний - поверх депутатських голів він дивився вже в наступні шість путінських років
фото: duma.gov.ru

«СЕЙЧАС МИ ТУТ СИДИМО, А РАКЕТИ, МОЖЕ БУТИ, ВЖЕ ЛЕТЯТЬ»

«Прощальний доповідь» прем'єр-міністра зайняв за часом не більше години, зате відповідати на питання депутатів Медведєву випало більше двох годин. Один з найбільш гострих питань - про якість і обсяг виконання путінських «травневих указів» - задав депутат Держдуми від КПРФ Дмитро Новиков. «Було оголошено про плани по створенню 25 мільйонів високотехнологічних робочих місць, про намір допомогти модернізації економіки, збільшити зарплати бюджетникам, - нагадав Новіков чолі кабміну. - У результаті ми бачимо, що номінальне зростання зарплат супроводжувався нерідко скороченням штатів, переведенням на неповну ставку, а загальна заборгованість із зарплати становила 3 ​​мільярди рублів. За іншими даними, боргів перед співробітниками і зовсім накопичилося 15 мільярдів. Як вирішувати ці проблеми? Що стало причиною далеко не повного виконання указів? »

«Очевидно, что сделать удалось Досить Чимаев. Інша справа, что Виконання НЕ є ідеальнім », - розвів руками Медведєв. У чомусь він поспішив погодитися з критикою депутата-комуніста, а в чомусь поправив його. «Наприклад, що стосується створення 25 мільйонів робочих місць, то підсумки поки підводити рано, це робота повинна завершитися до 2020 року», - приголомшив він Новикова зрушивши термінами виконання деяких указів. І з підвищенням зарплат бюджетникам Дмитро Анатолійович особливої ​​проблеми не бачить. «Мої колеги ночами не спали, щоб вийти на необхідні результати. В результаті тільки чотири позиції не виконали в чотирьох регіонах. В цілому ж нам вдалося досягти рішення, - вважає прем'єр-міністр. - Що ж стосується заборгованості бюджетникам, то ця проблема не є великою - це керована ситуація. Заборгованість по збанкрутілих - більш складна ».

Зі стану ЛДПР пролунав заклик до глави кабміну підняти МРОТ хоча б до 20 тис. Рублів і взятися всерйоз за боротьбу з бідністю.

«Я вважаю бідність найбільш складною і кричущою проблемою сучасної Росії, - погодився Медведєв. - І про це і президент країни говорив в посланні Федеральним Зборам. Ті кроки, які робляться в цьому напрямку, поки не є достатніми, але ці кроки повинні бути комплексними - неможливо вирішувати цю проблему тільки шляхом збільшення МРОТ, як би нам цього не хотілося. Я вже не кажу про те, що грошей на збільшення мінімального розміру оплати праці в бюджеті зараз немає ».

Втім, на погляд Медведєва, боротьба з бідністю і так йде більш-менш успішно. Якщо в на початку 2000-х років до категорії бідних відносилося до 30 млн осіб, то зараз за межею бідності перебувають близько 20 млн громадян. «Ця цифра кілька підросла в ході кризи, - визнав Дмитро Анатолійович. - Ми повинні зробити все, щоб повернутися до тих параметрів, які були ще кілька років тому, і намагатися цю проблему вирішити ».

Про те, що прем'єрський звіт Дума заслуховує фактично в умовах напіввійськового часу, депутатам нагадав лідер ЛДПР Володимир Жириновський. «Зараз ми тут сидимо, а ракети, може бути, вже летять», - заявив Володимир Вольфович, кажучи про намір президента США Дональда Трампа розбомбити урядові військові об'єкти в Сирії, до числа яких американці відносять і дві російські бази в Тартусі і Хмейміме. У той же час Жириновський запевнив, що в глобальний конфлікт це не переросте. «Досить панікувати, ніякої війни не буде. І боятися нема чого, ніякої небезпечної межі немає », - вигукував ліберал-демократ. Попутно він зізнався, що арабів, курдів і турок йому все-таки шкода, тому що «там стріляти будуть, там будуть гинути люди». Але для творчих людей трагедії іноді потрібні, щоб надати їм імпульс створювати шедеври. Тому, як припустив політик, «де-небудь в Сирії в підвалах під бомбовими ударами, може бути, вже пише музику [новий] Чайковський». А ось в Росії геніїв немає, тому що, на думку Володимира Вольфовича, «мізки добре зароблять, якщо сидять в таборах». «Достоєвський чому добре писав великі свої твори? - задався риторичним питанням ліберал-демократ. - Десять років каторги. Солженіцин добре писав чому? Десять років в таборах. Зараз чомусь немає нормального письменника? Давайте посадимо, через десять років випустимо - відразу будуть епохальні твори. Але ми ж не можемо у себе в країні когось бомбити, садити знову і щось робити », - уклав під смішки залу Жириновський. Його виступ, як зазвичай, стало найяскравішим на тлі «бухгалтерського» звіту Медведєва і таких же протокольних реплік з місць.

Але в чому це виявилося буквально?
Як вирішувати ці проблеми?
Що стало причиною далеко не повного виконання указів?
«Достоєвський чому добре писав великі свої твори?
Солженіцин добре писав чому?
Зараз чомусь немає нормального письменника?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация