Дмитро Шпенов: Повернення до Конституції редакції 2004 року неможливий

Законні і юридично коректні механізми повернення до редакції Конституції зразка 2004 року відсутні. Таку думку висловив народний депутат, член парламентської фракції Партії Регіонів, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя Дмитро Шпенов, який у 2010 році представляв в Конституційному Суді позицію 252 народних депутатів у справі щодо неконституційності Закону "Про внесення змін до Конституції України "від 8 грудня 2004 року.

"Опозиційні політичні сили внесли на розгляд парламенту невідомий для сучасної юридичної науки документ - такий собі" Акт про відновлення Конституції ", прийняття якого 226 голосами нібито має призвести до повернення до Конституції редакції 2004 року. Хочу нагадати, що є всього лише один шлях внесення змін до Основний закон , Який детально описаний в XIII розділі Конституції. Будь-які спроби прийняття псевдоправовими або полуправових актів не приведуть ні до яких позитивних наслідків. Нагадаю, що саме порушення встановленого порядку внесення змін до Конституції і призвело до того, що Закон України "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 року N 2222-IV був визнаний неконституційним. Окремі політики намагаються знову наступити на ці граблі ", - зазначив Дмитро Шпенов.

Він повідомив, що будь-які маніпуляції з текстом Основного закону неприйнятні і недопустимі. "Якщо завтра зберуться 226 депутатів, які вважають, що їм більш вигідна редакція Конституції 1996 року, - знову буде проголосований простою більшістю якийсь неправовий, псевдоюридичні акт, і країна знову отримає іншу редакцію Конституції? Таке ставлення до Основного закону держави може породити хаос в країні ", - підкреслив народний депутат.

На його думку, велике питання полягає не тільки в тому, чи можливо повернутися до Конституції 2004 року, але і в тому, чи варто це робити. "У період з 2005-го по 2010 рік, мабуть, не було жодної політичної сили, яка б не критикувала діяла в той час редакцію Конституції за розбалансованість, яка призводила до постійного протистояння між різними гілками влади. Наша країна ставала посміховиськом для всього світу, коли Президент і Прем'єр- міністр України місяцями не розмовляли один з одним, висловлювали різні позиції на міжнародній арені. Доходило до повного абсурду, коли вигідні міжнародні контракти зривалися лише через те, що два лідери країни не могли домовитися ", - констатував парламентарій.

Також він нагадав, що діяла до 2010 року редакція Конституції України неодноразово істотно критикувалася провідними європейськими інституціями, зокрема, Венеціанською комісією і Парламентською асамблеєю ради Європи.

"Міжнародні експерти вказували на те, що зміни до Конституції були потенційним джерелом конфліктів між президентом і Кабінетом Міністрів, розширювали повноваження прокуратури, що не відповідало зобов'язанням України перед Радою Європи, не відповідали європейським стандартам в сфері судоустрою. Європейські інституції серйозно критикували пропорційну виборчу систему, при якій народні депутати представляли свої партії, а не народ України, процедуру формування коаліції в парламенті, котор я потенційно загрожувала перманентними політичними кризами, і цілий ряд інших недоліків. В кінцевому рахунку, Конституція 1996 року оцінювалася як більш послідовна і узгоджена ", - підкреслив політик.

Він звернув увагу на те, що чинна Конституція України дійсно потребує доопрацювання, що констатував і Президент України Віктор Янукович, прийнявши рішення про створення Конституційної асамблеї, яка і веде роботу над новою редакцією Основного закону. "Само собою, така робота повинна вестися на професійному рівні. На жаль, українська опозиція виявилася до цього не готовою і відмовилася увійти до складу асамблеї. Замість комплексної вироблення надійного механізму стримувань і противаг, нам пропонують незаконним шляхом повернутися до документа, який є, м'яко кажучи, недосконалим. Я впевнений, що фракція Партії Регіонів не піде на таку авантюру. Будь-які зміни до Конституції України будуть вноситися тільки зі скрупульозним дотриманням встановленої процедури ", - підсумував Д ітрій Шпенов.

Прес-служба народного депутата України Дмитра Шпенова

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация