До 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Республікою Таджикистан і Азербайджанською Республікою

ШЛЯХ ДО ПАРТНЕРСТВА ШЛЯХ ДО ПАРТНЕРСТВА     До 25-річчя встановлення дипломатичних відносин   між Республікою Таджикистан і Азербайджанською Республікою   Таджикистан очікує зростання співпраці з Азербайджаном   Таджикистан і Азербайджан пов'язують історично склалися відносини дружби і всебічного співробітництва

До 25-річчя встановлення дипломатичних відносин

між Республікою Таджикистан і Азербайджанською Республікою

Таджикистан очікує зростання співпраці з Азербайджаном

Таджикистан і Азербайджан пов'язують історично склалися відносини дружби і всебічного співробітництва. Історія азербайджано - таджицьких відносин йде корінням в далекі століття. Як люблять в Азербайджані класиків таджицько-перської літератури Абуабдулло Рудаки, Абулькасіма Фірдавс, Сааді Шерозія, Хафіза, Умар Хайяма, Абдурахмон Джамі і багатьох інших, також шановані в таджицькому великі азербайджанські поети Нізамі Гянджеві, Хагані Ширвані. Мухаммед Фізулі, які зробили безцінний внесок у скарбницю світової літератури.

Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Таджикистан і Азербайджанською Республікою установлено 29 травня 1992 р З 22 вересня 2007 року в Таджикистані функціонує Посольство Азербайджанської Республіки. Посольство Республіки Таджикистан в Азербайджанській Республіці розпочало свою діяльність 23 березня 2008 року.

Двосторонні та багатосторонні зв'язки Таджикистану з Азербайджаном розвиваються традиційно в дусі взаємної поваги і партнерства. Таджикистан і Азербайджан є партнерами на міжнародному рівні в рамках таких організацій як ООН, ОБСЄ і СНД.

Розвитку і зміцненню взаємних зв'язків багато в чому сприяють зустрічі Глав двох держав в різних форматах. 15-16 березня 2007 року відбувся офіційний візит Президента Азербайджанської Республіки Ільхама Алієва до Республіки Таджикистан, а 13-14 серпня 2007 року і 11-13 липня 2012 року відбулися офіційні візити Президента Республіки Таджикистан Емомалі Рахмон в Азербайджанську Республіку. В ході візитів були визначені основні напрямки таджицько-азербайджанських відносин у політичній, економічній, науково-технічній та гуманітарній сферах, орієнтовані на довгострокове партнерство.

Підписано Угоду про співпрацю між палатами Таджикистану та Азербайджану

4 липня 2015 року в рамках робочого візиту до м Баку і засідання президії Міжнародного конгресу промисловців і підприємців (МКПП / ICIE), Голова ТПП Таджикистану Шариф Саїд зустрівся з Президентом Торгово-промислової Азербайджану паном Нияз Енвер оглу Алізаде.

Головний акцент був зроблений на обговорення перспектив двостороннього торговельно-економічного співробітництва. Обговорено питання і по широкому спектру напрямків по лінії торговельно-промислових палат та активізації взаємовигідного партнерства бізнесових кіл двох країн. Сторони підтвердили готовність надавати підприємцям сприяння в знаходженні надійних партнерів, організації спільних торгових місій,

- Ваш візит ще сильніше зміцнить торгові, економічні культурні зв'язки, а також співробітництво між нашими палатами, - заявив пан Ніязов Енвер оглу Алізаде, підкресливши, що нині азербайджано - таджицькі ділові відносини знаходяться в стадії підйому. Азербайджан залишається провідним партнером Таджикистану. Наші країни відкриті для діалогу в усіх сферах зовнішньоекономічного співробітництва. Особливо наголошувалося, що пріоритетними завданнями в перспективі є розширення інвестиційного співробітництва. Виражене прагнення Торгово-промислової палати Азербайджану грати ефективну роль у розвитку зв'язків між бізнес - спільнотою двох дружніх країн.

Таджикистан прагне до тісної інтеграції з Азербайджаном

Менталітет наших народів, їх традиції, історія і багата культура сприяють взаєморозумінню, - зазначив Шаріф Саїд. - Таджикистан прагне до тісної інтеграції з Азербайджаном.Существующая договірно-правова база, ефективна діяльність міжурядової комісії (з 2008 року), створюють сприятливий грунт для подальшої співпраці, з року в рік розширюються економічні і торговельні взаємини між двома країнами. Між нашими країнами є великий потенціал для нарощування взаємодії в багатьох сферах економіки. Пріоритетними напрямками є кольорова металургія, агропромисловий комплекс, енергетика, легка промисловість, транспорт і комунікації.

Ділової співпраці по лінії торговельно-промислових палат, на думку глави ТПП РТ, також можуть сприяти взаємні бізнес - місії, участь ділових кіл у виставках на території обох країн, обмін економічною інформацією. Це, безперечно сприятиме знаходженню потенційних партнерів по бізнесу, висновку вигідних контрактів, залучення інвестицій, створення спільних підприємств, нових робочих місць. Існують також комфортні умови для співпраці в торговельній сфері.

Створення спільного Ділової ради

«Таджикистан - Азербайджан» - платформа для співпраці

Голова ТПП РТ, підкреслив про необхідність створення спільного Ділової ради «Таджикистан Азербайджан» Саме ця структури повинні формувати як загальну ділову атмосферу у відносинах наших країн, так і ефективні механізми співпраці, надавати практичне сприяння в реалізації конкретних проектів. Поряд з цим, проведення виставки азербайджанських промислових товарів, бізнес-форуму за участю азербайджанських і таджицьких бізнесменів в таджицькій столиці - це реальна майданчик для бізнес діалогу і співпраці підприємців двох дружніх країн. У Таджикистані створено сприятливий інвестиційний клімат, сформована законодавча база (закони про інвестиції, міжнародних договорах, Митного і Податкового кодексів та ін.). Відзначено важливість розширення зв'язків у сфері транспорту з метою взаємовигідної експлуатації алюмінієвих заводів Азербайджану і Таджикистану.

Наша основна задача - сприяти діловим колам Таджикистану та Азербайджану в виході на нові ринки і розвитку взаємовигідного співробітництва, - сказав пан Ніязов Енвер оглу Алізаде. Глава ТПП Азербайджану зазначив, що зі свого боку надаватиме необхідну підтримку діловим колам Таджикистану для участі в заходах, що проводяться по лінії Торгово-промислової палати Азербайджану.

За підсумками зустрічі було підписано Угоду про співпрацю. Документ своїми підписами скріпили Голова ТПП РТ Шаріф Саїд і Президент ТПП Азербайджану пан Ніязов Енвер оглу Алізаде, Угода націлена на формування міцної основи довгострокового взаємовигідного співробітництва між бізнес спільнотою Азербайджану і Таджикистану Це свідчення того, що двосторонні відносини між палатами в найближчому майбутньому піднімуться на якісно новий щабель, яка відповідає обопільним інтересам бізнесу, вручивши пану Нияз Енвер оглу Алізаде, СД-диск «Бізнес путівник Республіки Таджикистан» при ласіл його, а також бізнес кола Азербайджану відвідати Таджикистан.

Шахін Мустафаєв: «В Азербайджані з великим інтересом спостерігають за економічними перетвореннями в Таджикистані»

- Реалізація стратегічних інвестиційних проектів в Таджикистані викликають великий інтерес азербайджанського ділового співтовариства, - заявив Міністр економіки та промисловості Азербайджанської Республіки пан Шахін Мустафаєв на зустрічі з Головою ТПП РТ Шаріф Саїдом. - В Азербайджані з великим інтересом спостерігають за економічними перетвореннями в Республіці Таджикистан, - продовжив пан Шахін Мустафпев, проявивши інтерес до інвестиційно-економічному партнерству, в тому числі взаємодії в областях гідроенергетики, транспорту і комунікацій, сільського господарства, туризму, видобутку газу, нафти, дорогоцінних каменів і металів, а також взаємодії на рівні бізнес структур. Наші країни мають всі шанси на подальший розвиток, - вважає міністр. - Йдуть переговори по відновленню прямого авіарейсу «Душанбе-Баку», який відкриє всі шляхи для втілення в життя десятків проектів з торговельно-економічного, науково-технічного і культурного співробітництва, - зауважив Шахін Мустафаєв.

Договірно-правова база для співпраці двох країн, закладена президентами Емомалі Рахмон і Ільхамом Алієвим відкрила широку дорогу для багатопланового співробітництва. До сьогоднішнього дня між двома країнами підписано 35 документів, які формують правову основу співробітництва, в тому числі понад 15 документів в сфері економіки. З 2008 року функціонує спільна Міжурядова комісія з торговельно-економічного співробітництва, яка координує питання реалізації торгово-економічних зв'язків та пропозиції для активізації співпраці. Поряд з цим, Таджикистан і Азербайджан ефективно взаємодіють в міжнародних організаціях, таких як ООН, СНД, ОІВ, ТРАСЕКА.

- Таджикистан володіє великим інвестиційним потенціалом, широкою системою преференцій і гарантій для зарубіжних компаній, які здійснюють інвестування в таджицьку економіку, повідомив голова ТПП РТ. - Перед Таджикистаном стоять завдання забезпечення сталого економічного зростання. В результаті ефективних заходів з реформування торгової сфери, скорочення адміністративно-технічних бар'єрів, зовнішньоторговельний оборот за період незалежності збільшився в рази і сьогодні Таджикистан визнаний світовою спільнотою як надійний торговий партнер.

Разом з тим, наявність багатих природних ресурсів, вигідне географічне розташування країни на перетині транзитних коридорів Європи і Азії дозволяє закордонним інвесторам розглядати Таджикистан, як країну, в яку вигідно вкладати інвестиції для організації високотехнологічних виробництв з випуску конкурентоспроможної на зовнішніх ринках продукції. Завдяки цьому, сьогодні в республіці працюють тисячі спільних виробничих підприємств, створених інвесторами з багатьох країн світу. Глава ТПП РТ, звернув увагу на той факт, що в Таджикистані створені необхідні преференції для залучення зовнішніх інвестицій в економіку країни. На території країни діють вільні економічні зони «Сугдею», «Панч», «Дангара,« Ішкашим ».

Розвивається міжрегіональне співробітництво, налагоджено взаємодію між містами побратимами Худжанд і Гянджа. Є пропозиції про створення в Согдійської області спільного підприємства з випуску консервованої продукції, а також укладення угоди про наукове і культурне співробітництво між Національним університетом Гянджі і Худжандскім державним університетом ім. Б.Гафурова. Крім того, в Таджикистані діє азербайджанська діаспора, яка налічує приблизно 4 тисячі чоловік.

Таджицька сторона висловила надію на те, що спільними зусиллями, спираючись на історичні та культурні корені, наші країни досягнуть поставлених цілей взаємовигідного співробітництва, участі азербайджанських ділових кіл в будівництві гідроенергетичних споруд та нафтогазової галузі Таджикистану, освоєння мінеральних ресурсів і т.д. У цьому контексті співрозмовники домовилися опрацювати питання про організацію в таджицькій столиці азербайджанської виставки промислової продукції і бізнес форуму підприємців двох країн щодо диверсифікації зв'язків.

Переговори з Президентом ASK паном Мамедом Мусаєвим

Предметом розмови з Президентом Конфедерації підприємців Азербайджану (ASK) паном Мамедом Мусаєвим стали аспекти взаємодії бізнес структур Таджикистану та Азербайджану в галузі гідроенергетики, видобутку і переробки корисних копалин, будівництва доріг, промисловості, регіональної кооперації та АПК, туризму.

Намічено конкретні шляхи розвитку двосторонніх відносин бізнес спільноти Азербайджану і Таджикистану, створення сприятливих економічних і правових умов для підприємницької діяльності, а також сприяння підвищенню взаємних можливостей виходу експортних товарів і послуг на зовнішнє ринки. Підтримка організації виставок, бізнес-форумів, на думку сторін, покликані зміцнювати контакти між діловими колами двох країн. Азербайджанська сторона також розглянути можливості підготовки кадрів-нафтовиків для потреб Таджикистану.

Таджикистан активно співпрацює з підприємством «Азералюміній», - сказав пан Мамед Мусаєв. - У високогірному краї працюють азербайджанські будівельні компанії, що займаються будівництвом і облицюванням житлових будинків, - додав він. Між компаніями «Det.Al Metal DMCC» і «TALCO management Ltd» підписано угоду про співпрацю. Між нашими країнами існує значні перспективи зростання товарообігу. У той же час важливим складовим економічних відносин між республіками є транзитні перевезення. Одним з важливих шляхів виведення на зовнішній ринок продукції для Таджикистану є коридор «Туркменбаши-Баку-Поті».

У жовтні 2014 року Азербайджан і Таджикистан підписали план заходів щодо реалізації Програми економічного співробітництва та Протокол про співпрацю між ЗАТ «Азербайджанські залізниці» і ГУП «Рохі Охані Точікістон» (ГУП «Таджицькі залізниці).

- Ми маємо одну мету - зробити краще життя наших громадян, зміцнити економічне співробітництво. Тому, ми повинні активізувати роботу на рівні бізнес структур, - зазначив Голова ТПП РТ. У бізнес - співтоваристві, пріоритетне значення необхідно віддати питань економічної інформації. Для бізнесу, обмін комерційною інформацією мають дуже важливе значення. Розвитку торгівлі міг би сприяти обмін відомостями між торговими структурами про переваги, а також можливості, виробничий потенціал, конкурентоспроможність, торговельні пільги обох країн, особливості законодавств (митного, банківського, страхового та транспортного та ін.). Одним з факторів, що перешкоджають розвитку взаємної торгівлі між двома країнами на думку сторін, є обмеженість транспортно-комунікаційних можливостей. В цьому плані сторони зацікавлені у відродженні Великого Шовкового шляху в рамках проекту ТРАСЕКА.

Діалог з бізнесом

Створення Торгового представництва Таджикистану в Баку і торгового представництва Азербайджану в Душанбе - назріла необхідність відзначено на зустрічі Голови ТПП РТ з підприємцями Азербайджану, організованої Конфедерацією підприємців Азербайджану (ASK). Мета зустрічі: ознайомлення азербайджанських бізнесменів з економічним та інвестиційним потенціалом Таджикистану, встановлення прямих контактів ділових кіл в сфері будівництва, оптової і роздрібної продажу, туризму, промисловості, спільного освоєння родовищ корисних копалин, створення спільних підприємств, розвиток виробничої кооперації і ін. Є багато інших галузей, в яких в найближчому майбутньому буде відображатися взаємне партнерство. Пан Мамед Мусаєв відзначив, що зустріч представляє велике значення з точки зору розвитку взаємних бізнес зв'язків Азербайджану і Таджикистану.

Голова ТПП РТ звернувся до азербайджанським підприємців із закликом «активніше розвивати комерційні зв'язки на рівні малих і середніх підприємств. Торгово-промислові палати Таджикистану та Азербайджану повинні стати мостом з двостороннім рухом, прагне пов'язати бізнес двох країн. Ми бачимо перспективи для співпраці - від торгівлі і високих технологій до туризму і культурного обміну.

- Встановлення прямих ділових контактів сприятиме якісному зростанню наших партнерських відносин. Голова ТПП РТ привернув увагу ділових кіл Азербайджану на інвестиційні можливості, здійснення різних спільних економічних проектів, розповів і існуючих правилах, щоб забезпечити гарантії інвестування. Представлена ​​інформація про законодавство щодо захисту прав інвесторів та інших правових актах прийнятих Урядом Таджикистану, також про вільні економічні зони на території країни 2014-2020 рр. позначені періодом підтримки виробничого підприємництва та розвитку промисловості

Для азербайджанських компаній в Таджикистані можуть бути цікаві проекти в сфері текстильної промисловості, освоєнні родовищ корисних копалин, переробки овочів і фруктів, бавовни-сирцю і створення спільних підприємств з переробки шкіри, вовни, фарміндустрія і ін.

Є чималі можливості для співпраці, вдосконалення і розширення системи діючих в Таджикистані СЕЗ «Сугдею», «Панч», «Дангара», «Ішкашим» Тут триває будівництво, створення промислових підприємств. Привабливими для бізнесу Таджикистан залишається і в плані пільгового інвестиційного клімату, ліберального податкового законодавства.

Стабільний політичний і розвивається інвестиційний клімат, прийняті законодавчі та нормативно - правові акти, сприяють вирішенню багатьох пріоритетних завдань, пов'язаних з ростом економіки, залученням інвестицій та розвитком приватного сектора. Активно підтримується системи впровадження «єдиного вікна», державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності.

Функціонування Інституту Міжнародного комерційного арбітражу при ТПП РТ - стане ефективним механізмом захисту інвестицій, створення сприятливого ділового середовища в країні, широкого використання альтернативних способів вирішення спорів між вітчизняним та іноземним бізнесом, що в свою чергу зробить Таджикистан більш привабливим для інвесторів.

За результатами зустрічей азербайджанській стороні був переданий «Бізнес - путівник по Україні» - СД диск інформаційне видання ТПП РТ. Завдяки цьому вдасться підвищити інформованість азербайджанського бізнес спільноти про потенціал Таджикистану.

Підбиваючи підсумки: В цілому, Палата Таджикистану вважає своїм важливим завданням сприяти розвитку таджицько-азербайджанського партнерства. Географія зовнішньоторговельних зв'язків Палати досить обширна і має великий потенціал і впливом в міжнародних урядових і підприємницьких колах, з якими збудовані довірчі відносини. Таджицька сторона вважає про назрілу необхідність створення в Душанбе Торгового представництва Азербайджану і Торгового представництва Таджикистану в Баку. Це сприятиме розширенню співробітництва, взаємної інформаційної підтримки в пошуку потенційних інвесторів, партнерів для реалізації і фінансування спільних проектів.

Це також привід продумати питання повноцінного включення підприємців в регіональне співробітництво. Так, проблеми є, але вони виникають не тому, що Таджикистан або Азербайджан не відчувають бажання нарощувати двосторонні торгово-економічні зв'язки - навпаки, в ході візиту керівництво ТПП РТ ще раз переконалися в тому, що таке прагнення є з обох сторін - а з огляду на те , що ми ще не накопичили належного досвіду, недостатньо знаємо можливості один одного.

Головне, що є політична воля, є інтерес бізнесових кіл Азербайджану і Таджикистану. Це дозволить рухатися вперед. В ході візиту відбулася зустріч з азербайджанськими діловими колами, де була висловлена ​​потреба формування додаткових стимулів, які створювали б ще більш сприятливе середовище для азербайджанського і таджицького бізнесу.

Ми говорили з Президентом ТПП Азербайджану паном Нияз Енвер оглу Алізаде, з міністром економіки і промисловості Азербайджанської Республіки паном Шахін Мустафаєвим, з Президентом Конфедерації підприємців Азербайджану (ASK) паном Мамедом Мусаєвим, азербайджанськими бізнес колами про те, наскільки важливо зробити акцент на вдосконаленні механізмів ділової взаємодії бізнес-спільноти наших країн, і знайшли в цьому питанні повне взаєморозуміння.

Прес-центр ТПП Республіки Таджикистан

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация