До постачання ракетних двигунів в КНДР може бути причетна як Україна, так і Росія - NYT (повний переклад)

Ракетні випробування КНДР / REUTERS

Успіхи Північної Кореї в випробування міжконтинентальної балістичної ракети, яка, ймовірно, може досягти США, стали можливими завдяки придбанню потужних ракетних двигунів на чорному ринку, швидше за все, з українського заводу. Таку думку висловлюють американські експерти та представники спецслужб, йдеться в розслідуванні New York Times . Їх дослідження можуть допомогти з загадкою, як Північна Корея так досягла успіху після стількох ракетних невдач, нехай деякі з них, можливо, були викликані американським саботажем поставок і кібератаками при запусках.

Читайте також Військові можливості проти КНДР будуть застосовані лише в разі провалу санкцій - генерал США

В останні два роки КНДР змінила постачальників, стверджує в своєму в новому дослідженні фахівець з ракетним питань в Міжнародному інституті стратегічних досліджень Майкл Еллеман.

Президент Трамп називав основним джерелом економічної і технологічної підтримки КНДР Китай, він ніколи не звинувачував в цьому Україну і Росію, хоча його держсекретар Рекс Тіллерсон натякав як на Китай, так і на Росію як «основні економічні чинники» в підтримці запуску міжконтинентальної балістичної ракети КНДР в минулого місяця.

Аналітики, які вивчали фотографії Кім Чен Ина, коли той оглядав нові ракетні двигуни, прийшли до висновку, що вони походять від конструкцій, які колись приводили в дію ракетний флот Радянського Союзу. Двигуни були настільки потужними, що одна ракета могла запустити 10 термоядерних боєголовок між континентами.

Ці двигуни були пов'язані тільки з кількома колишніми радянськими об'єктами. Урядові слідчі і експерти США зосередили свої розслідування на ракетному заводі в Дніпрі в Україні. Під час «холодної війни» завод виробляв самі смертоносні ракети в радянському арсеналі, включаючи гігантські SS-18. Він залишався одним з основних виробників ракет для Росії навіть після здобуття Україною незалежності.

Але з того моменту, як проросійський президент України Віктор Янукович був відсторонений від влади в 2014 році, державний завод, відомий як «Південмаш», пережив важкі часи. Російські скасували модернізацію свого ядерного флоту. Завод недовикористовується, борги ростуть, а моральний дух падає.

Експерти вважають, що це найвірогідніший джерело двигунів, які в липні використовувалися в двох випробуваннях міжконтинентальних балістичних ракет. Ці ракети стали першими, які, імовірно, можуть загрожувати містам в США.

«Ймовірно, ці двигуни прибули з України - можливо, незаконно. Велике питання в тому, скільки таких у них є, і допомагають їм тепер українці. Я дуже стурбований », - сказав Еллеман в інтерв'ю.

Він додав, що слідчі Організації Об'єднаних Націй прийшли до висновку, що Північна Корея шість років тому вже намагалася вкрасти ракетні технології українського комплексу. Тоді були спіймані двоє північнокорейців, а в доповіді США говориться, що інформація, яку вони намагалися вкрасти, була зосереджена на передових «ракетних системах, рідинних двигунах, космічних і ракетних паливних системах».

Тепер слідчі вважають, що в умовах хаосу післяреволюційної України Пхеньян здійснив нову спробу.

Докладний аналіз Еллемана є публічним підтвердженням того, що в приватному порядку останнім часом говорили представники розвідки: нові ракети КНДР створені за такою складною технологією, яку північнокорейці не змогли б розробити самі настільки швидко. Мабуть, вони вперше запустили новий двигун у вересні. Це означає, що їм знадобилося всього 10 місяців, щоб пройти шлях від перших спроб до запуску МБР, якщо тільки вони не купили конструкцію, деталі і досвід на чорному ринку.

У Білому домі дослідження розвідки ніяк не прокоментували.

Минулого місяця «Південмаш» заперечував повідомлення про те, що завод бореться за виживання і продає свої технології за кордон, зокрема в Китай. На його веб-сайті говориться, що компанія цього не робить, не бере і не братиме участі в «передачі потенційно небезпечних технологій за межі України».

Американські слідчі не вірять в ці повідомлення, хоча і підкреслюють: немає ніяких доказів того, що уряд президента Петра Порошенка, що недавно відвідав Білий дім, мало будь-яку інформацію або контролювало відбувається на заводі. Як двигуни RD-250 потрапили в Північну Корею, все ще залишається загадкою.

Еллеман не виключає, що велике російське ракетне підприємство «Енергомаш», що має міцні зв'язки з українським комплексом, могло зіграти свою роль в передачі технології двигунів RD-250 КНДР. Він сказав, що залишилися двигуни RD-250 також можуть зберігатися на російських складах.

Але те, що потужні двигуни потрапили в Північну Корею, незважаючи на безліч санкцій Організації Об'єднаних Націй, залишається фактом і провалом спецслужб.

З тих пір, як президент Барак Обама розпорядився активізувати саботаж проти ракетних програм КНДР в 2014 році, американські офіційні особи уважно стежили за їх успіхами. Вони, схоже, домоглися серйозного успіху перемогу восени минулого року, коли пан Кім наказав завершити льотні випробування "Мусудан", ракети середнього діапазону дії, яка була в центрі уваги американського саботажу.

Ракетні випробування КНДР / REUTERS

Але, як тільки Кім Чен Ин наказав залишити цю розробку, КНДР показала інші двигуни. І ці тести були більш успішними.

Леон Панетта, колишній директор ЦРУ, сказав він в ефірі програми «Face to Nation» на каналі CBS в неділю, що північнокорейська програма для створення працездатних МБР, які можуть нести ядерні боєголовки, просувається швидше, ніж очікувало розвідувальне співтовариство.

«Швидкість, з якою вони йдуть в до цього, - це, відверто кажучи, дивує як США, так і весь світ», - сказав він.

Неясно, хто несе відповідальність за продаж ракет і знань про їх конструкції. Але Еллеман передбачає, що проблеми на заводі і брак роботи у його інженерів можуть бути побічно з цим пов'язані.

«Я відчуваю, що ті хлопці не хочуть робити поганого» - сказав Еллеман, який десять років тому відвідував завод, працюючи над федеральними проектами по боротьбі з погрозами озброєння.

Посадові особи американської розвідки відзначають, що Північна Корея експлуатувала чорний ринок ракетних технологій десятиліттями і будувала інфраструктуру університетів, конструкторських бюро і власних заводів.

Режим КНДР також наймав помічників: в 1992 році офіційні особи в московському аеропорту зупинили команду експертів щодо ракет, які прямували в Пхеньян.

Але це була лише тимчасова невдача Північної Кореї. Вони отримали конструкцію для компактної ракети R-27, виготовленої для радянських підводних човнів, створеної конструкторським бюро Макєєва, промисловим комплексом на Уралі, який використовував експертів-ізгоїв, затриманих в московському аеропорту.

Але R-27 була складною, і конструкція виявилося занадто важким, щоб її можна було вдало скопіювати.

Зрештою, КНДР звернула увагу на альтернативні двигуни - заводу «Південмаш» в Україні, а також його конструкторське бюро «Південне». Їх було потенційно легше скопіювати, тому що вони розроблялися не для тісних ракет на підводних човнах, а для більш просторих наземних ракет. Це спростило процес.

В економічному плані завод в Дніпрі і дизайнерське бюро зіткнулися з новими проблемами після того, як Росія на початку 2014 року вторглася і окупувала Крим. Відносини між двома країнами зіпсувалися, і Москва відмовилася від планів випускати нові версії ракети SS-18 на «Південмаш».

У липні 2014 року в доповіді Фонду Карнегі говорилося, що така економічна ситуація може призвести до того, що українські ракетні і атомні експерти «втратять роботу» і зможуть поділитися своїми ноу-хау з режимами-ізгоями і шахраями.

Перші повідомлення про те, що український двигун потрапив в руки Північної Кореї, з'явилися у вересні , Коли Кім Чен Ин керував наземним випробуванням нового ракетного двигуна, який аналітики назвали найбільшим і найпотужнішим на сьогоднішній день.

Норберт Брюгге, німецький аналітик, повідомив, що фотографії запуску двигуна показали сильне схожість між ним і моделлю «Південмаш» RD-250.

Сигнал тривоги пролунав голосніше після другого наземного запуску нового двигуна і нової ракети середньої дальності КНДР - Hwasong-12. Він побив рекорд КНДР по дальності. Якщо вирівняти високу траєкторію пуску, ракета летіла навіть далі, ніж американська база Гуам.

1 червня Еллеман заявив, що потужний двигун явно належав іншому виробникові. Чи не тим, «що все, що ми бачили».

Експерт сказав, що нова лінія двигунів КНДР підриває припущення Заходу про ракетний майстерності країни: «Ми можемо бути здивовані».

Це і відбулося. При першому з двох випробувань КНДР в липні нової ракети Hwasong-14, вона пролетіла досить далеко, щоб загрожувати Алясці. При другому цілком могла дістати Західне узбережжя, можливо, Денвер або Чикаго.

Минулого тижня в «Віснику вчених-ядерників» був представлений детальний аналіз нового двигуна, а також висновок про те, що він був отриманий з RD-250. Знахідка, на думку аналітиків, «піднімає нові і потенційно зловісні питання».

Вони також вважають, що це загрожує не тільки новими загрозами з боку Північної Кореї, а й новими небезпеками поширення ракетної зброї в світі, оскільки український завод все ще залишається в поганому фінансовому становищі. Тепер він робить тролейбуси і трактори, поки шукає нові контракти на ракети, щоб допомогти повернути собі частину колишньої слави.

У відповідь на цю публікацію NYT держпідприємство "Південний машинобудівний завод" заявило, що не мало і не має ніякого відношення до північнокорейським ракетним програмам космічного або оборонного характеру. Секретар РНБО Турчинов назвав повідомлення про постачання Україною ракетних технологій КНДР підступами спецслужб Росії.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация