До ювілею Льва Толстого

Є історичні місця, в які не раз і не два повертаєшся - своєрідне паломництво. З дитячих років буваю в Ясній Поляні. Помпезність і велелюддя радянських часів, коли і в садибу, і в будинок Льва Толстого - між делегаціями з усієї країни і пробитися було важко, - давно канули в Лету.
У вихідні тульська молодь з інтелектуалів запросто приїжджає побродити по Яснополянському алеях і лісам - це модно. Відвідувачі, звичайно, можуть заздалегідь записатися на екскурсію або просто сісти в Тулі на маршрутку і хвилин через двадцять доїхати до Ясної Поляни. З Москви - години за три з пересадкою в Автолайн на Щекино.
Поки набуваємо квитки і очікуємо у Великого ставу, милуючись заростями жовтих латать; збирається невелика група і починається екскурсія. Перехід через дорогу між Великим і Середнім каскадних ставками, піднімаємося по знаменитій березово-горіховою алеї ... неозора вікові яблуневі сади, ампірний флігель Кузьмінський, нарешті, будинок графів Толстих. Він досить скромний: через роки після одруження Льва Миколайовича Толстого на Софії Андріївні Берс (1862) - до старого двоповерхового флігеля були зроблені прибудови з двох сторін (під єдиною зеленим дахом). Сюди до Льву Толстому приїжджали шукачі правди з усього світу. Тут були написані всі його книги.
У будинку все збереглося так, як було за життя великого письменника. Вражає скромність обстановки, немов покритою родової патиною: прості книжкові шафи з струганого дерева (22 тис. Томів на 36 мовах), металеві ліжка, фаянсові тази і глечики для вмивання (і це він називав «не можу жити в розкоші», коли перед смертю йшов з дому назавжди!) Аскетична кімната під склепіннями була деякий час улюбленим кабінетом великого письменника. Сідаючи за роботу, він неодмінно, за російським звичаєм, хрестився.
Лев Толстой з молодості був атлетом - незважаючи на невелике зростання. Відчайдушний їздець, він все життя зберіг звичку скакати верхи на коні щодня 30 верст. Хрестився в молодості двухпудовой гирею. Спорт дарував йому відчуття повноти життя. Містечка, крокет, лаун-теніс, фехтування, акробатика, велосипед - до всього цього привчалися і діти. Гімнастичними вправами Лев Миколайович вражав гостей, особливо коронним номером «Іван Михайлович». Потрібно було повиснути на брусах на руках, просунути між ними ноги, піднявшись догори, сісти на перекладину. Навіть в 50 років Толстой робив це дуже спритно - до захоплення і подив гостей.
Лев Миколайович Толстой народився 28 серпня (9 вересня нового стилю) 1828 року, в фамільної садибі Ясна Поляна під Тулою. Був п'ятою дитиною в старовинній дворянській родині. Спочатку померла мати, а в 9 років він залишився повним сиротою. У 19 років по розділу майна між синами йому, як молодшому, дісталося родове гніздо - Ясна Поляна - садиба, з трьох сторін оточена дрімучими засічних лісами. Назва таке пішло від річки Ясенки (по берегах росли дерева - ясен).
Його предки придбали цю садибу після указу про дарування «вольності дворянства». Цікаво дізнатися про те, що задовго до скасування кріпосного права для простого народу, була дана «воля» і дворянству.

За посиланням http://www.bestreferat.ru/referat-209777.html:
«Маніфестом від 31 грудня 1736 р Анна Іванівна скоротила дворянам термін обов'язкової служби з безстрокової до 25 років, звільнила одного з декількох синів або братів в родині від служби для управління маєтком, але з обов'язком вчитися, щоб бути придатним в разі потреби до громадянської службі , встановила вік надходження на службу в 20 років ...
... Єлизавета Петрівна внесла подальші послаблення в службові обов'язки дворян ..., ... 18 лютого 1762 Петро III частково через страх перед дворянством, почасти через загрозу палацового перевороту, а також керуючись державними і династичними міркуваннями, видав маніфест про вольності дворянській, який звільнив дворян від обов'язкової служби ...
... Катерина II не тільки підтвердила Маніфест Петра III, а й збільшила особисті права дворян в Жалуваної грамоті дворянству в 1785 р ...
... Жалувана грамота дворянству підтвердила на вічні часи «вільність і свободу»: 1) скасувала обов'язкову службу і надала право вступати на службу союзних європейських держав ... 2) дарувала особливі привілеї при вступі на військову або цивільну службу і при чинопроизводстве; 3) дозволила виїжджати за кордон для навчання; 4) звільнила від особистих податків і повинностей; 5) звільнила від тілесних покарань; 6) гарантувала недоторканність дворянського гідності (малося на увазі, що тільки через суд і при імператорській конфірмації цього рішення можливо було позбавити людину дворянства, майна і життя); 7) закріпила за дворянством монопольне право володіти землею ... ».
З цього часу багато дворяни пішли в приватне життя. Садиби стали способом здобуття духовної свободи і самовираження. Так і прадід Льва Толстого - Волконський - став поміщиком і ... творцем пейзажних композицій в своєму гнізді ...

У 1843 році Лев Толстой вступив до Казанського університету. Там до 1847 року він готувався до вступу на єдиний в Росії Східний факультет по розряду арабсько-турецької словесності. За рік навчання Толстой показав себе як кращий студент курсу. Однак через конфлікт з викладачем російської історії та німецької мови, йому довелося переводитися на юридичний факультет. Але і там проблеми з викладачем німецької та російської тривали. Навесні 1847 p Толстой кинув навчання і оселився в Ясній Поляні.
Навесні 1851 року поїхав на Кавказ. Вікіпедія повідомляє: «Восени 1851 року Толстой став юнкером 4-ї батареї 20-ї артилерійської бригади, що стояла в козацькій станиці Старогладове під Кизляр. Незабаром став офіцером. Коли в кінці 1853 року почалася Кримська війна Толстой перевівся в Дунайську армію, брав участь у боях при Ольтеніци і Силистрии. З листопада 1854 року по серпень 1855 року брав участь в обороні Севастополя. Після штурму 27 серпня 1855 роки Лев Миколайович Толстой був відправлений до Петербурга. У Петербурзі Л. М. Толстой познайомився з співробітниками журналу «Современник» з Н. А. Некрасовим, Тургенєвим, Гончаровим, Чернишевським ".

У 1857 р Толстой відправляється за кордон - Німеччина, Швейцарія, Англія, Італія, Франція. Розчарування європейської життям висловлено в оповіданні «Люцерн». Повернувшись до Росії, Толстой зайнявся благоустроєм шкіл в Ясній Поляні. На рідній землі «працював поміщиком», вникав в усі господарські справи, тут черпав фізичні, духовні та творчі сили.
У вересні 1862 роки Лев Миколайович Толстой одружився на 18-річній Софії Андріївні Берс, з того часу вони постійно жили в Ясній Поляні. Виховали 13 дітей. В цей же період були створені романи «Війна і мир», «Анна Кареніна», «Воскресіння» - художні полотна життя XIX століття. У 1861-62 рр. він закінчує свою повість «Козаки», перше з творів, в яких великий талант Толстого був визнаний геніальним. За життя Лев Толстой став главою російської літератури. Член-кореспондент Імператорської Академії наук (1873), почесний академік по розряду красного письменства (1900).
Почавши вивчати релігію, Толстой читав богословські трактати. Щоб в оригіналі вивчити першоджерела християнського вчення, вивчав давньогрецьку та давньоєврейську мови. Він зробив зведений переклад чотирьох Євангелій і коментарі до них. За що релігійний мислитель, хто вірує в Господа, на початку 1900 був відлучений Синодом від православної церкви. Відлучили за те, що світська людина (хоч і великий письменник) дав свій переклад Євангелій з коментарями.
Треба сказати, що після Розколу російської православної церкви в XVII столітті, коли з реформами патріарха Никона не тільки спалювали і "замаривалі" стародавні російські ікони, а й кинулися переписувати богослужбові книги, - як з'ясувалося вже в XX столітті - наробили ще більше помилок.
Лев Толстой захоплювався до сліз "Житньому" протопопа Авакума, спаленого на вогнищі в Пустозерске за старий обряд, прийнятий при Хрещенні Русі. Так що геніальний письменник і почесний академік знав, що робив, коли брався за переклади Євангелій. Він поставив завдання вибрати з євангельських текстів то, що говорив сам Христос, і те, що Йому приписали. Так з'явилося на світ «Четвероєвангеліє: З'єднання і переклад чотирьох Євангелій» (1880-1881).
Толстой повністю відмовився від зв'язку християнства зі Старим Заповітом, яка призводить до протиріччя між вірою у «зовнішнього, плотського творця» і очікуванням Месії, і простою і ясною християнської істиною без містики.
З листа Льва Толстого Синоду: "зупинення синоду взагалі має багато недоліків. Воно незаконно чи навмисно двозначно; воно довільно, безпідставно, неправдиво і, крім того містить в собі наклеп і підбурювання до поганих почуттів і вчинків.
Воно містить в собі явну неправду, стверджуючи, що з боку церкви були зроблені щодо мене не увінчалися успіхом спроби напоумлення, тоді як нічого подібного ніколи не було.
Воно представляє із себе те, що юридичною мовою називається наклепом, так як в ньому полягають свідомо несправедливі і хилиться до мого шкоди затвердження. ... Те, що я відрікся від церкви, що називає себе православною, це абсолютно справедливо. Але відрікся я від неї не тому, що я повстав на Господа, а навпаки, тільки тому, що всіма силами душі бажав служити йому ".
Ще десять років Толстой жив в Ясній Поляні, куди раніше стікалися шанувальники з усього світу, багато працював. Видане вже при радянській владі Академічне повне зібрання творів - 100 томів великого формату. Крім художніх творів там можна знайти том «Зведений переклад чотирьох Євангелій» (доступний за радянських часів для читання!), Переклади Корану, Вед, висловів Крішни, Будди, Лао Дзе і багато іншого. Цими дослідженнями Толстой довів, що ніяких непримиренних протиріч між релігіями немає, моральний закон один: «Не робіть іншим того, що не хотіли б собі».
У 1886, 1888 і 1889-му роках Толстой тричі пішки ходив з Москви в Ясну Поляну (відстань між ними 200 кілометрів). На момент першого походу графу було 58 років.
Толстой любив шити чоботи «на подарунки». Роздаровував їх всім: знайомим, друзям, родичам. Його зять Михайло Сухотін (предводитель дворянства) писав в мемуарах, що дбайливо зберігав цей сувенір від тестя на одній полиці з «Війною і миром».
В останні роки письменник передав садибу Ясна Поляна у власність дружині. До слова сказати, літературний праця приносила в сім'ю набагато більше доходу, ніж маєток. Лев Миколайович шукав сенс життя в вивченні філософії, релігії. Він намагався жити життям, близькою до природи і землеробського побуті: багато займався фізичною працею, одягався в простий одяг, став вегетаріанцем, віддав родині все своє велике стан, відмовився від прав літературної власності. Діти виросли, отримали освіту, багато завели власні сім'ї, мали свої маєтки.
Лев Миколайович Толстой заперечував все що встановилися на початку XX століття форми державної, громадської та релігійної життя, вважав, що суспільство деградувало. Він "пішов від світу": 10 листопада 1910 року на 83-му році Лев Миколайович Толстой таємно залишив Ясну Поляну, але по дорозі захворів.
20 листопада 1910 року на станції Астапово Рязано-Уральської залізниці Толстой помер. Цей епізод став справжнім потрясінням для всієї Росії. Тисячі людей проводжали великого письменника і мислителя в останню путь ...
Останнє заспокоєння Льва Толстого: могила в Ясній Поляні під смарагдово-зеленим дерновим ковдрою серед величних кленів і дубів на краю яру з джерелом, де в дитинстві він з братами шукав «зелену паличку».
Фото: А.Ц.
Внизу праворуч - будинок Волконського, де розташовується адміністрація музею.


рецензії

Так, відлучений. є "... граф Лев Толстой більше не є членом Православної церкви", так сказано в "визначенні" Синоду.
З повагою,
Любов, кохання
Любов Царькова 10.09.2018 8:46 Заявити про порушення Так ... "... жорстоке визначення Синоду про відлучення від Церкви чоловіка мого, графа Льва Миколайовича Толстого ... про секретному розпорядженні Синоду священикам не відспівувати в церкві Льва Миколайовича в разі його смерті ... замість любові, смирення і всепрощення, стали духовними катами тих, кого вірніше простить Бог за їх смиренну, повну зречення від земних благ, любові та допомоги людям життя, хоча і поза Церквою, ніж носять діамантові митри і зірки, але карають і відлучають від Церкви - пастирів її ".
Любов Царькова 10.09.2018 13:37 Заявити про порушення
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация