До суду проти України: через тортури, виплат і зору

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

27 серпня 2017, 20:59 Переглядів: 27 серпня 2017, 20:59 Переглядів:   Харків'яни шукають справедливості в міжнародних судах

Харків'яни шукають справедливості в міжнародних судах. Фото: pushkinska.net.

харків'яни все частіше шукають справедливості в Європейському суді з прав людини. Незважаючи на тривалість процедури, яка часом може розтягнутися на 10 років, люди вирішують затіяти суперечку з Україною. "Сегодня" з'ясувала, за що харків'яни судяться в Страсбурзі.

КАТУВАННЯ. Найчастіше в ЄСПЛ звертаються потерпілі від катувань з боку правоохоронних органів і представників установ виконання покарань. За словами юриста Харківської правозахисної групи Олени Ащенко, найчастіше суд стає на бік заявника.

Харків'янин Сергій Ушаков - один з тих, хто постраждав від насильства правоохоронців у Фрунзенському райвідділі ще в 2008-му. Тоді його звинуватили у вбивстві знайомого пенсіонера.

"До мене додому прийшли представники міліції, забрали мене з дружиною в райвідділ і почали звинувачувати у вбивстві людини. Я не давав необхідних їм свідчень, після чого правоохоронці почали катувати мене. Щоб припинити знущання, довелося написати те, що від мене вимагали", - розповів нам Ушаков.

Після цього чоловік звернувся в прокуратуру, де обвинувачі спочатку забезпечили йому охорону і відкрили справу стосовно правоохоронців, але пізніше обвинувач змінив рішення. За словами правозахисників, українські стражі закону не прийняли до уваги, що Ушакова в черговий раз катували, щоб він відмовився від претензій до правоохоронців. В результаті суд засудив його до 14 років в'язниці. Харків'янин намагався довести свою непричетність до злочинів, залучити правоохоронців до відповідальності в українських судах, але безрезультатно. І тільки в 2012-му він звернувся до Європейського суду.

"Ми судилися близько трьох років і виграли справу. Потерпілому держава виплатило компенсацію 9000 євро . Вдалося домогтися, щоб справа, де він фігурує як обвинувачений, переглянули. На жаль, незважаючи на численні заяви та скарги, не вдалося відновити провадження щодо правоохоронців ", - розповідає адвокат , Керівник Центру стратегічної захисту ХПГ Геннадій Токарев.

Поки йдуть судові тяжби, Сергій перебуває вдома під підпискою про невиїзд. Зараз він хоче довести, що не скоював злочин , І покарати "перевертнів у погонах" за тортури. Правда, в 2018-му справу можуть закрити після закінчення терміну давності, 10 років.

ГРОШІ . Євросудді розбираються також з питаннями виплат. "До нас часто звертаються діти війни, чорнобильці, ветерани Афганістану, яким держава з тих чи інших причин не виплачує грошову допомогу", - розповідає Олена Ащенко.

Наприклад, справедливості в Європейському суді шукає і керівник апарату одного з районних судів Харкова, якій після прийняття Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", не збільшили зарплату. Належних виплат жінка домагалася в теруправлінні Державної судової адміністрації України в Харківській області та в українських судах різних інстанцій, але в лютому 2017 го їй довелося звертатися до Страсбурга, зараз її документи знаходяться на розгляді.

Серед звернень зустрічаються і прогриміли на всю країну справи. Так, в цьому році на розгляд Європейського суду нарешті потрапило гучна справа про невдалий лікуванні катаракти, яке в 2004-му провели фахівці місцевої офтальмологічної клініки. За словами адвоката Анни Овдієнко, яка веде цю справу, тоді після операції з видалення кришталика і імплантації замість нього гнучкої лінзи постраждали 22 людини. Багато ледь не осліпли, облпрокуратура порушила кримінальна справа за фактом неналежного виконання професійних обов'язків медпрацівниками клініки, але навіть через 13 років винних не знайшли.

"З 2008 до 2016 року постраждалі подавали запити до правоохоронних органів України щодо інформування їх про хід розслідування. міліція регулярно відповідала, що справа розглядається, але, як стало відомо пізніше, ніяких слідчих дій не здійснювалося з 2008 року. Тому в квітні 2017 го дві заявниці звернулися в ХПГ ", - розповідає Овдієнко.

Зараз документи на розгляді в Страсбурзі.
Після подій 2014 го харків'яни, які постраждали на місцевому Майдані, теж вирішили відправлятися до європейських служителям Феміди і судитися з державою. Позови ж проти України і Росії подають постраждалі в результаті бойових дій на Донбасі.

Хто може звернутися до ЄСПЛ

Зараз на розгляді Європейського суду перебуває кілька десятків справ харків'ян. Юристи Харківської правозахисної групи, які допомагають безкоштовно, відповідають на всі запити, але в роботу беруть тільки потенційно виграшні справи. "Не всі звернення можна підвести під пункти Конвенції, а Європейський суд займається виключно питаннями порушення прав людини. Крім цього, шкода, завдана потерпілому, повинен бути переконливим, тільки тоді судді ЄСПЛ розглядатимуть справу. Також велика увага суд приділяє оформленню документів, але в цьому питанні ми допомагаємо заявникам і намагаємося все робити правильно з першого разу ", - кажуть юристи ХПГ.

Незважаючи на складність і тривалість процедури, юристи закликають не закривати очі на відсутність справедливості і, не отримавши підтримки в рідній країні, шукати її на вищих рівнях правосуддя.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "До суду проти України: через тортури, виплат і зору". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Людмила Грубник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация