Добрий король Анрі знайшов свою голову

Нещодавно групі французьких судмедекспертів вдалося ідентифікувати голову французького короля Генріха IV, яка до цього побувала в багатьох приватних колекціях, однак її справжність протягом довгого часу піддавалася сумніву. Тепер вона з належними почестями буде повернута на місце поховання в Сен-Дені. Нещодавно групі французьких судмедекспертів вдалося ідентифікувати голову французького короля Генріха IV, яка до цього побувала в багатьох приватних колекціях, однак її справжність протягом довгого часу піддавалася сумніву

Фото: AP

Нагадаємо, що Генріх IV, засновник династії Бурбонів, - один з найулюбленіших французьких королів. Своє прізвисько Le Bon Roi Henri (Добрий король Анрі) він заслужив завдяки турботам про добробут всієї нації - саме йому належить фраза: "Я дуже хочу зробити так, щоб кожен французький селянин міг кожен день їсти суп з куркою". Правда, чи вдалося йому це виконати, історики не знають. Однак відзначено, що під час його правління було помітно пожвавлення французької економіки і зовнішньої торгівлі, так що, можливо, курок дійсно всім вистачало.

Крім того, даний монарх був одним з перших європейських королів, який проводив політику релігійної терпимості, що для XVI століття зовсім незвично. Нантський едикт, підписаний монархом в 1598 році, дарував французьким протестантам-гугенотам право вільної віри і привів до закінчення релігійних воєн у Франції. Подібного в ті часи не спостерігалося навіть у німецькій частині Священної Римської імперії, яка славилася своєю багатоконфесійна, де правитель кожного з князівств підтримував лише одну конфесію і переслідував прихильників всіх інших.

Власне кажучи, сам Король Анрі, судячи з усього, не надавав великого значення конфесійної приналежності. Відомо, що він шість разів міняв віросповідання в політичних цілях. Багато хто вважає, що Генріх VI взагалі не був особливо релігійний, що не дивно - епоха релігійних війн змусила багатьох аристократів і простолюдинів засумніватися в непогрішності церкви. Для Короля Анрі матеріальне благополуччя його підданих (яке давало можливість підвищувати податки) було куди важливіше турбот про правильність їх віросповідання, що, як відомо, грошей не приносить.

Читайте також: Археологи зняли з Колумба страшне звинувачення

Можливо, подібне ставлення і призвело до того, що життя 57-річного Доброго Короля була жорстоко перервана тими, хто вважав його політику зрадою католицької церкви. 14 травня 1610 року на короля, коли той відправився відвідати герцога Сюллі, напав католицький фанатик Франсуа Равальяк. Вбивця слідував за королівської каретою від самого Лувра і на вулиці Ферроннері нагнав її в той момент, коли королівський ескорт був відрізаний від Генріха IV натовпом Я його парижан. Користуючись нагодою, Равальяк скочив на підніжку і завдав королю два удари кинджалом.

Фото: AP

І хоча перший удар не досяг мети, другий став смертельним, так як клинок потрапив в праву легеню, пошкодивши при цьому одночасно порожнисту вену і аорту. Третім ударом вбивця поранив у руку супроводжував короля герцога Монбазон. І якщо останній відбувся лише легким пораненням, то король помер практично миттєво в результаті сильної втрати крові.

Равальяк був схоплений зреагувала (як завжди, не вчасно) охороною і 27 травня того ж року страчений на Гревской площі. Що стосується тіла короля, то з ним вчинили відповідно до одного з його останніх розпоряджень. Нагадаємо, незадовго до смерті Генріх IV видав указ, згідно з яким тіла королівських осіб повинні були бальзамували по-новому, "на італійський манер". Що і було виконано.

Однак пригоди Доброго Короля Анрі на цьому не закінчилися. У 1793 році під час Великої французької революції натовп вандалів увірвалася в королівську каплицю і розграбувала її, після чого отримала королівські останки з могил, знівечила їх і скинула в одну яму. Протягом наступних двох століть одна з знайдених в цій ямі муміфікованих голів, яку вважали головою Генріха IV, переходила з рук в руки - її продавали і купували на аукціонах і зберігали в приватних колекціях. Що ж сталося з тілом Короля Анрі, до сих пір невідомо.

У цьому році голова короля була віддана її нинішнім власником групи фахівців з судової медицини, яку очолює патологом Філіпом Шарльє з Університетської лікарні імені Раймона Пуанкаре в Гарше, для ідентифікації. Після декількох місяців кропіткої роботи вони оголосили про те, що вона дійсно належала Генріху IV. Однак як вченим вдалося встановити це?

Оскільки голова прекрасно збереглася і всі м'які тканини і внутрішні органи були на місці, то реконструювати обличчя померлого не склало особливих труднощів. Тут судовим експертам допомогли історики і антропологи, які ретельно вивчили портрети Генріха IV, створені в XVI столітті, і звернули увагу на дві відмінності в особі короля, які могли б допомогти ідентифікувати останки.

Перший з них - темне родима пляма довжиною в 11 мм, схоже за формою на гриб і розташоване прямо над правою ніздрею. Таке ж пляма виявилося і на досліджуваній голові. Крім того, в мочці правого вуха збереглося досить велике отвір, яке говорить про те, що, судячи з усього, господар голови протягом багатьох років носив сережку. Портрети Генріха IV також підтвердили, що король дійсно мав цю звичку.

Більш точну інформацію вчені змогли отримати після проведення 3D-сканування і рентгенівських досліджень. В результаті ними було виявлено невелике ушкодження (розміром приблизно в 5 мм) з лівого боку верхньої щелепної кістки. Його цілком можна співвіднести з раною, отриманої королем в 1594 році під час попередньої невдалої спроби вбивства.

Фото: AP

Крім того, дослідники виявили, що на голові збереглися руді з сивиною волосся, а також вуса і борода. Ці риси ідеально збігаються з описом зовнішності монарха в останні роки життя. Також було встановлено, що зуби господаря голови були в жахливому стані, деякі з них "загубилися" задовго до смерті. Сучасники також свідчать, що кілька зубів у Генріха VI дійсно були відсутні ще за життя.

І нарешті, не дивлячись на те, що дослідження мітохондріальних ДНК виявилося неможливо, оскільки муміфіковану голову дуже часто чіпали, через що вчені не впевнені в тому, що в пробі не опиниться чуже спадкове речовина, -радіоуглеродний аналіз показав, що дана людина міг жити в період з 1450 по 1650 роки. Це відповідає рокам життя Генріха IV, який, як ми пам'ятаємо, народився 13 грудня 1553, а загинув 14 травня 1610 року.

Отже, справжність легендарної голови можна вважати встановленою. Результати досліджень вчені виклали в статті, опублікованій в останньому номері British Medical Journal . Голова ж Доброго Короля Анрі тепер може бути повернута в абатство Сен-Дені, щоб бути похованою з належними почестями.

Цікаво, що доктор Шарлье в минулому провів не одне дослідження останків знаменитих історичних персонажів. Раніше він вивчив скелет, який імовірно належав Жанні д'Арк і який експерти з Ватикану в 1909 році визнали останками святий Жанни. Однак дослідник прийшов до висновку про те, що був здійснений підроблення, оскільки замість французької святий люди шанували то, що в результаті ідентифікації виявилося ... єгипетської мумією.

Читайте також: Про що розповіла кров Людовика XVI

Трохи пізніше доктор Шарлье також вивчив муміфіковане серце, яке зберігалося в Сен-Дені, і визначив, що воно належало малолітньому спадкоємцеві французької корони Людовіку XVII, померлому в тюрмі під час революції. І нарешті, саме він підтвердив, що імператор Наполеон I помер від раку шлунка (як і свідчила офіційна версія), розвіявши легенду, що колишнього "Хитника Європи" отруїли англійські тюремники.

Читайте також в рубриці " Наука і техніка

Однак як вченим вдалося встановити це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация