Добриня Микитич - біографія героя, подвиги, друзі - 24СМІ

  1. Історія персонажа Російський богатир Добриня Микитич - головний билинний змееборец, другий за силою...
  2. Біографія і сюжет
  3. Фільми, актори і ролі
  4. Цікаві факти
  5. цитати

Історія персонажа

Російський богатир Добриня Микитич - головний билинний змееборец, другий за силою і видали зі знаменитої трійці. Пройшов вогонь і воду пліч-о-пліч з Іллею Муромцем і Альошею Поповичем . У літописах знайшлося підтвердження прототипу героя: Добриня доводився близьким родичем князю Володимиру . Безстрашний воїн відзначався освітою, розумом і якостями дипломата, в переказах відзначено ще одне яскраве його якість - ввічливість. Народні перекази розповідають про персонажа з теплотою і в піднесених тонах.

Історія створення

Судячи по літописах, Добриня Микитич - цілком історична особистість. Роки життя давньоруського полководця припадають на середину 10 століття. Прототипом героя називають Добриню, рідного дядька по материнській лінії і наставника князя Володимира Красне Сонечко. Правда, Микитович - батькові видозмінене: дослідники припускають, що раніше до імені додавалося назву села Низкиничі, батьківщини персонажа. А його батька звали Малко. Деякі джерела стверджують, що герой за походженням єврей, але ця інформація зберігалася під грифом «секретно», а розголошення каралося побиттям батогами.

Деякі джерела стверджують, що герой за походженням єврей, але ця інформація зберігалася під грифом «секретно», а розголошення каралося побиттям батогами

Воєвода Добриня - прототип Добрині Микитовича

За літописними свідченнями, наближений до двору Добриня виступав радником правителя, повіреним у важливих справах і воєводою княжого війська. Герою приписують важливу роль в протистоянні князя новгородського з братом Ярополком, а також в сватанні до дочки Рогволода Полоцького Рогнеді .

Князь Володимир і Рогнеда

Перекочував в билини Добриня Микитич мало нагадує свій реальний прототип. Тут богатиря називають і князем, і навіть племінником Володимира, та й роль він відіграє вже другорядну. У колах цікавляться давньоруським епосом прижилася думка, що з прообразом дядьки князя переплелися і інші воїни.

Біографія і сюжет

Історія життя Добрині Микитовича і його подвиги фрагментарно викладені в літописному пам'ятнику «Повість временних літ» та в дійшли до сучасності усних переказах. Народився богатир або в столиці древлян під назвою Іскоростень, пізніше спаленої княгинею Ольгою, або в Рязані. Десятирічного Добриню разом з сестрою Малушею полонили і поселили в теремі київської княгині, де діти виступали в ролі прислуги.

Десятирічного Добриню разом з сестрою Малушею полонили і поселили в теремі київської княгині, де діти виступали в ролі прислуги

Добриня Микитич

Дитинство майбутній воїн провів з дерев'яним мечем в руках і навчився майстерно володіти зброєю, що в юності і довів в поєдинку з дружинником. Молоду людину зарахували в княжої дружини. З народженням Володимира герою додали обов'язок вихователя і наставника.

Богатир зіграв величезну роль у долі князя - Добриня Микитич переконав послів Новгорода просити собі в правителі Володимира, згуртував поборників варязького панування на землях Русі, вставав на чолі війська в боях із зовнішніми ворогами, брав участь у хрещенні держави, умовляючи народ прийняти нову віру і словом, і силою.

Билин, в яких згадується Добриня Микитич, налічується півсотні, а головним героєм богатир-змееборец виступає в шести переказах. Володар неймовірною фізичної сили, мужній воїн, мудрий дипломат і радник, ввічливий і чемний державний муж - таким представлений герой в давньоруському епосі. Добриня володів 12 мовами і навіть умів розмовляти з птахами; він завидний тесля, гусляр і співак.

Найпопулярніша билина «Добриня Микитич та Змій Горинич »Оповідає про триденної битві богатиря з вогнедихаючим створенням. Вичерпавши сили, Добриня раптом почув голос з небес, що пророкує перемогу. І з новими силами воїн почав боротися зі Змієм, загнав в результаті противника в землю. Головна думка авторів оповіді ховається в тому, що важливо не здаватися, коли вже начебто вичерпані всі шанси і можливості, вміти вистояти, витерпіти і перемогти. У билині оспівані сила духу і моральна витримка героя.

У билині оспівані сила духу і моральна витримка героя

Добриня Микитич та Змій Горинич

У переказах Добриня виконує різні завдання князя. Те виручає з біди племінницю Забаву Путятічну, то рятує дочка Марфіду або сестру Марію Дівовну, то збирає данину з підвладних земель. Причому від таких складних доручень інші воїни відхрещуються. В оповіді «Добриня і Дунай - свати» герой сватає підопічного до королевишна ляхів Апраксія.

А в «Добриня Микитич та Василь Казимирович» приміряє образ дипломата в справі переговорів з татарським ханом: Русь заборгувала данину за 12 років, але богатир влаштував показовий виступ - поборовся з силачем з війська татар, тим самим залякавши хана так, що той сам погодився платити данину Русі.

А в «Добриня Микитич та Василь Казимирович» приміряє образ дипломата в справі переговорів з татарським ханом: Русь заборгувала данину за 12 років, але богатир влаштував показовий виступ - поборовся з силачем з війська татар, тим самим залякавши хана так, що той сам погодився платити данину Русі

Настасья Мікулішна, дружина Добрині Микитовича

В народних переказах знайшлося місце і любовної лінії. Добриня Микитич одружився на іноземка Настасія Мікулішна - Поляниця, дочки силача-селянина Микули Селяниновича. Кажуть, що родом дівчина з Кавказу. Знайомство майбутнього подружжя виявилося, м'яко кажучи, незвичним: жінка-богатир спочатку вступила в сутичку з російським воїном.

У сімейному житті Добриня пережив зраду. Одного разу поїхав «ненадовго» (на 12 років) у справах, а коли повернувся, дружина зібралася заміж за Альошу Поповича. Справа в тому, що Настасья отримала помилкову звістку від Альоші про загибель чоловіка, а Володимир підлив масла у вогонь, виступивши сватом молодого нареченого. Втім, Добриня повернувся додому в розпал весілля і засмутив торжество. Посварених богатирів пізніше помирив Ілля Муромець.

Посварених богатирів пізніше помирив Ілля Муромець

Добриня Микитич та Альоша Попович

У билинах з любов'ю описується і його кінь. Жеребець незвичайної сили легко віз на собі воїна, відрізнявся не меншою хоробрістю, вірністю і войовничим характером. За своє життя кінь чимало потоптав копитами злих змієнят.

Подробиці смерті Добрині-воєводи князя Володимира невідомі. А ось билинний Добриня Микитич помер в 1223 році, як і личить славному воякові, - в кровопролитній битві. Сталося це в битві під Калкою. Поховали богатиря на кургані, який так і називається - Добриніним.

Фільми, актори і ролі

Добриня Микитич входить в список головних героїв радянських мультиків, а також анімаційних фільмів, знятих вже в 2000-х роках. У пригодах разом з трьома богатирями бере участь розсип персонажів - від київського князя до коханого його племінниці Єлисея. Ось список цих мультфільмів:

  • «Добриня Микитич» (1965)
  • «Добриня Микитич та Змій Горинич» (2006)
  • «Князь Володимир» (2006)
  • «Три богатирі та Шамаханська цариця» (2010)
  • «Три богатирі на далеких берегах» (2012)
  • "Три богатирі. Хід конем »(2015)
  • «Три богатирі і морський цар» (2016)

Голос богатирю подарували актори Валерій Лекарев, Валерій Соловйов і Дмитро Назаров .

Голос богатирю подарували актори Валерій Лекарев, Валерій Соловйов і   Дмитро Назаров

Георгій Дьомін в ролі Добрині Микитовича

Дебютний вихід Добрині Микитовича в кіно трапився в 1956 році. Режисер Олександр Птушко зняв за мотивами давньоруських билин і казок Олександра Пушкіна фільм «Ілля Муромець». Обладунки славного воїна Добрині надів Георгій Дьомін. До створення фільму «Ілля Муромець» 1956 року випуску автори підійшли з розмахом. У масовці задіяно 106 тисяч статистів-солдат і 11 тисяч коней. Остання цифра побила рекорди в кінематографі - таку кількість тварин не використовувалося в зйомках художніх картин ні до, ні після.

Леонід Куравльов в ролі Добрині Микитовича

Наступне звернення до мотивів з епосу відбулося набагато пізніше - в 2005 році Добриня в особі Леоніда Куравлева з'явився в другій частині кіноепопеї «Сага древніх булгар» Булата Мансурова, яка носить назву «Лествиця Володимира Красне Сонечко».

Павло Клімов в ролі Добрині Микитовича

А ще через шість років Андрій Мармонтов представив глядачеві картину «Реальна казка», в якій дії перенесені в сучасний світ. Тут знайшлося місце і фантастичним персонажам - дідька , Івану-дурневі , Бабі-Язі і, звичайно, трьом богатирям. Образ Добрині Микитовича втілив Павло Клімов.

Євген Дятлов в ролі Добрині Микитовича

Останній раз на сьогодні Добриня Микитич порадував глядачів присутністю в іскрометною комедійної казки від «Disney» «Останній богатир» (2017) режисера Дмитра Дяченка. Головний герой потрапляє в паралельний світ, де панує чарівництво. На шляху молодої людини зустрічаються Баба Яга ( Олена Яковлєва ), Чахлик Невмерущий ( Костянтин Лавроненко ), Чудо Юдо ( Олександр Семчев ) І інші жителі казок. Добриню Микитовича грає Євген Дятлов . Йому на зйомках фільму «Останній богатир» довелося помучитися. Актор був змушений носити костюм, який важив 10 кілограмів.

Цікаві факти

Дослідники не згодні з твердженням, що богатир родом з Рязані. Впевнені, що ноги у небилиці ростуть через плутанину. Чоловік носив прізвисько резанец, і одного разу цю кличку просто неправильно трактували.

Чоловік носив прізвисько резанец, і одного разу цю кличку просто неправильно трактували

Добринін курган на острові

За переказами, билинний двійник Добрині Микитовича тримав дозор на Оке біля села Шилово, острів тепер називається Добринін. Недалеко від нього розташований курган, в якому нібито похований богатир. За розповідями селян, в 1920 році курган розкопали і дістали зброю славного воїна, що складаються з кольчуги, шолома і пояса. Судячи з знахідку, зростання Добрині Микитовича становив 172 см.

Криголам «Добриня Микитич»

У 1959-1962 роках з-під верстатів ленінградського заводу імені Марті вийшли три криголама проекту 97. Одне судно отримало назву «Добриня Микитич». Криголам трудився на Білому морі, супроводжував суду до крайок льоду Північної Двіни, чистив проходи атомним підводним човнам. Маневрений корабель у відкритому морі витримував шторми силою 10-11 балів - справжній богатир!

цитати

«Я кого попало в учні не беру». «А-а, так це ж верблюд. Ти що, Горинич, верблюда ніколи не бачив? Швидкий, витривалий, і годувати зовсім не треба ». «Комусь закон влада дає, а хтось сам влада бере. Так було і буде ». «Чоловік без дружини, як дуб без дятла». «Добриня: - У чому сила, брат?
Змій Горинич: - Уві сні і сила. І у того її більше, хто спить міцніше ».

Ти що, Горинич, верблюда ніколи не бачив?
«Добриня: - У чому сила, брат?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация