Добро і зло в капітанській доньці

6 квітня 2009 року
Раніше літературознавці доводили, що «Капітанська дочка» - повість, а сучасні дослідники літератури вважають цей твір О.С.Пушкіна романом. Одна з причин спору полягає в тому, що останнім часом виникла необхідність дати чіткі визначення термінам. В літературі і літературознавстві ніколи такої ясності формулювань і закінченою визначеності не існувало. Сам автор міг назвати власний твір і романом, і повістю. Але якщо потрібно нарешті остаточно вирішити, роман «Капітанська дочка» або повість, то однією з причин вважати її романом (крім багатьох інших), буде повнота і різноманітність тематики твору. Теми влади і милосердя, честі і обов'язку, любові і свободи вибору, добра і зла розкриті Пушкіним на сторінках мемуарів Петра Гриньова. «Капітанська дочка» успадковує нравоопісательний романам і «романам виховання», знайомим російському читачеві 19 століття по численним західним зразкам. Історія становлення особистості героя дозволяє досліджувати широкий спектр питань людського життя. В даний момент нас цікавить тема добра і зла і то, як вона розкрита в творі Пушкіна.
ДОБРО і ЗЛО в романі Пушкіна - це не стільки побутові поняття ДОБРЕ і ПОГАНО, скільки філософські категорії. Є абстрактне ДОБРО і абстрактне ЗЛО, які, тим не менш, ділять світ на два табори. І одні люди виявляються на стороні ДОБРА, а інші - на боці ЗЛА. Це не спрощений прийом поділу на «наших» (добрих, навіть якщо вони здійснюють жорстокості) і «ворогів» (злих, всупереч удаваному зразковому поведінки), настільки популярний в літературі і кінематографі 20 століття. Підмінити поняття, «перерахувати» створене Пушкіним в системі таких категорій намагалися багато. За радянських часів літературознавство обслуговувало правлячий режим, тому «нашим» слід вважати ватажка опришків, в стані ворогів виявлялася Катерина. Тому, всупереч змісту роману (який тоді називали повістю, щоб підкреслити композиційну роль глав, присвячених самозванцю), Пугачова представляли мало не благодійником Петруши і всіх нещасних, а царицю підозрювали в поганих намірах навіть тоді, коли вона звільняла героя.
Проте, ДОБРО в романі Пушкіна - це не освіченість, що не чесність, чи не героїзм як такі. Це «СВІТЛА БІК» життя: ВІРНІСТЬ, ПРАВДА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, людинолюбства. А ЗЛО, відповідно, - ЗРАДА, БРЕХНЯ, НЕСПРАВЕДЛИВІСТЬ,
Людиноненависництва.
Архип Савельич за характером склочен, дотошен в тих справах, які стосуються добробуту його пана, здавалося б, обмежений знанням однієї лише матеріальної сторони життя, але він чесний і вірний слуга, йому знайоме почуття любові, прихильності. Маша Миронова бідна і мало освічена, але вона живе за законами совісті, вірить в Бога і вміє беззавітно любити, батько Петруша - людина безглузда, різкий, прямолінійний, але він чесний, по-справжньому любить батьківщину і піклується про правильне виховання сина.
Бопре - людина освічена, учитель, але він розпусник, п'яниця і ледар, Швабрин - красень, блискучий офіцер, мало не романтик в душі, але він віроломний, егоїстичний, самозакоханий, жорстокий. Соратники Пугачова - бідні люди, що пройшли через життєві випробування і страждання, але вони ж - криваві вбивці, і немає їм прощення.
Роман Пушкіна після прочитання залишає світле враження не тільки завдяки такому рідкісному для російської літератури 19 століття благополучному, майже казковому, фіналу, а й тому, що позитивні герої відкрито стоять на стороні ДОБРА, а це для епохи романтизму, представники якого часто оспівували могутнє ЗЛО як позитивний ідеал, було вельми сміливим рішенням.
Пушкін дає нам прості ключі «для розшифровки коду» роману.
Ось, наприклад, сон Петруши, де все змішалося, ДОБРО і ЗЛО: батько виявляється кривавим
злочинцем, розбійник збирається благословити героя ... Тут ми бачимо: Гриньова кривавий вбивця ворожий, юнак ніколи не прийме його за свого батька. Сцена тортури башкирца викликає у героя роману жах і обурення, йому чужа жорстокість, навіть якщо її виявляють ті, на чиєму боці він знаходиться.
Інший індикатор ДОБРА - правда. Брехня і розпуста, як одна з форм брехні, властиві ЗЛУ. Маша, Петруша Гриньов природні, правдиві. Швабрин починає з того, що обмовляє (тобто бреше) на Машу, потім слідують підступна зрада, втрата дворянської честі,
жорстоке поводження з полоненими капітанською донькою.
Брехня проявляється і в надяганні масок. Володарі в романі Пушкіна «помінялися» масками:
Катерина здається звичайною жінкою, Пугачову помітний, яскравий і вульгарний наряд замінює царський вбрання. Бунтівник видає себе за чоловіка Катерини II Петра III. Однак автору більше імпонує прихована влада по праву, ніж демонстрація того, чого немає насправді.
Розвінчує Пушкін і демагогію тероризму. У розділі XI ( "Бунтівна слобода") по дорозі в Білогірську міцність з Бердской слободи Пугачов розповідає Гриньова казку, яку в дитинстві почув від старої килимчики. У казці йдеться про орла і ворона. Орел запитав у ворона, чому птахи його породи живуть тільки тридцять три роки, а ворони - триста років. Ворон пояснив це тим, що орли "п'ють живу кров", а ворони харчуються мертвечиною. Але коли орел спробував їсть із падла, він вирішив: "ніж триста років харчуватися падаллю, краще раз напитися живої кров'ю." Це була відповідь Пугачова на питання Гриньова про те, чи не час заколотники "відстати" від соратників і "вдатися до милості государині" . Почувши казку, Петруша не розгубився і сказав Пугачову, що "... жити вбивством і розбоєм значить ...", на його думку, "... клювати мертвечину". Перемога в філософському суперечці виявилася на стороні Гриньова.


рецензії

Чесно? - Поверхневе добротне шкільний твір ...
до речі, наприклад, Швабрин зовсім не красень, саме негарний ...- з особою смуглявим і відмінно негарним
а уві сні сокирою розмахує не батько, а бородатий мужик - посаджений батько - інше значення, -почетний знайомий на весіллі ...
виявляється, роман по іншому замислювався, головний герой, - саме змінив дворянського стану дворянин-офіцер, а потім його Пушкін розділив на два персонажа, доброго і злого ...
http://az.lib.ru/p/pushkin_a_s/text_0430.shtml
Ось означає це що приєдналися до червоних білі офіцери - негідники?
взагалі-то шансів вціліти у Гриньова не було ніяких, його б повісили Пугачовці ... Виявляється, соратники Пугачова розправилися з його, Пугачова подругою, коли подумали, що вона може впливати на нього ...
дивіться в вікіпедії ...
погуляти Вийшов 07.05.2010 20:50 Заявити про порушення Я написала, що Швабрин красавчик?
Про сон Гриньова Ви повторюєте всім відомі факти, ще й на Вікіпедію посилаєтеся. Як замислювався роман - одне, як він зроблений - зовсім інше. Є якісь пріоритети, які були обрані Пушкіним.
Громадянська війна була майже двома століттями пізніше.
Євгенія-Стихо 15.06.2010 16:31 Заявити про порушення
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация