Доктор Вайда - лікар милістю божою, цілитель, лікар до мозку кісток

«Партнер» №11 (182) 2012 р.

Доктор милістю божою

людина успіху

Олександр Кротов (Віттен)

Про людину, якій щастить, прийнято говорити: він в сорочці народився. Адальберту Вайді доля не робила подарунків. Його шлях до успіху - це шлях трудівника, подвижника. Навіть короткого спілкування з цією людиною досить, щоб зрозуміти: перед вами доктор милістю божою, цілитель, лікар до мозку кісток.

Сходження. Перший етап

Доктор Вайда в життя через сходинки не стрибав. Його перша освіта - медичне училище в Берегово (Закарпаття), в якому він отримав кваліфікацію фельдшера. Продовженням біографії з'явилася термінова служба в армії по військової спеціальності «фельдшер». Армійські будні тільки підтвердили правильність життєвого вибору. Оскільки Адальберту випало служити в Новосибірську, то і вибір вузу не був випадковим: Новосибірський медичний інститут, тим більше що він мав славну репутацію одного з чотирьох кращих «храмів медицини» в країні. Вайда закінчив інститут в 1991-му році з відзнакою, а вже в 1993-му захистив кандидатську дисертацію. Хто хоч трохи знайомий з системою висування наукових кадрів в СРСР, знає: якщо шлях від студентської лави до наукового ступеня вклався в два роки, значить здобувач або має потужну протекцію, або володіє незвичайним талантом. У хлопця з закарпатської глибинки, етнічного угорця, волею випадку пов'язав долю з Новосибірськом, протекції просто не було. А до розмови про талант ми ще повернемося.

Кар'єрне зростання доктора Вайди в Новосибірську представлявся безхмарним. Під керівництвом таких наставників, як академік АМН професор Ю. І. Бородін і проф. Н. М. Пасман, захист докторської дисертації була не за горами. Здавалося б, живи і радій ...

Немає пророка в своїй Вітчизні. Перший етап

Події в країні різко змінили протягом життя доктора. Історичний розлом, який стався в СРСР, пройшовся по всьому. Ми продовжували жити і працювати, як і раніше, і раптом побачили навколо себе іншу систему координат. Доктор Вайда, живучи, хоч і далеко від рідних місць, але в жодній країні зі своїми земляками, відразу, нікуди не переїжджаючи, опинився далеко на багато тисяч кілометрів від своєї Батьківщини. І справа була навіть не в відстані: треба було зробити вибір: залишатися в надійної, своєю працею прокладеної колії і ставати громадянином Росії або повертатися в рідні місця, де доведеться багато починати заново. Але хіба Україна менше потребує класних декотрих і організаторів медицини, ніж Росія? Вайда повернувся на Батьківщину, ще не підозрюючи, в яке «господарство» він повертається ... Події в країні різко змінили протягом життя доктора

Молодого кандидата, без п'яти хвилин доктора наук, зустріли в «нових» традиціях. Ви хотіли б організувати то-то і те-то? Для початку, молода людина, треба придбати «вхідний квиток» в наше суспільство. Ціна в п'ять тисяч «зеленими» вас влаштує? Торг доречний, але майте на увазі: у кожного кабінету своя ціна. І ще: якщо ви щось намір організовувати, вам спочатку доведеться нам пояснити, що ми з цього матимемо.

Доктор Вайда не став купувати «вхідний квиток». Це було б, по-перше, нижче його гідності, по-друге, означало б прийняти запропоновані правила гри, тобто без кінця брати і давати. Він влаштувався рядовим лікарем в рядову клініку і викладачем в рідне медучилище. Але ж він був не тільки практикуючим лікарем, він був ученим і організатором, його талант вимагав широких можливостей для реалізації. Використовувати такого фахівця в вузьких рамках «прийом пацієнта - діагноз - рецепт» - все одно, що орати на арабському скакуні. Доктор розумів, що кожен день, втрачений ним для науки, - це один, три, п'ять ... людина, що не отримали ту допомогу, яку він може, зобов'язаний дати цим людям. Він не має права марнувати свій час і свої сили на війну з бюрократією.

Доктор Вайда знову опинився перед вибором. Вибрати напрямок шляху було нескладно: його дружина - етнічна німкеня, а значить, найкоротший шлях пошуку своєї колії в професії - це Німеччина.

Сходження. Другий етап

Я питаю Адальберта Вайду: як реалізується німецький етап біографії доктора?

«Ви вважаєте, мені запропонували на вибір п'ять клінік? - посміхається лікар. - Ні, перше, що довелося зробити - це провести рік лікарем - волонтером в університетській клініці, щоб підтвердити диплом. Мені це довелося робити в Кельні, моїй дружині, лікарю-стоматологу, в Дессау (колишня територія НДР). У мене склалося враження, що толерантність по відношенню до «Ауслендер» на Сході на порядок нижче, ніж на Заході, а тому ми з дружиною зробили вибір на користь Кельна. У 1998-му році я отримав місце професора в жіночій клініці Бергхаймі, передмістя Кельна. Головлікар довіряв мені, я скоро став його правою рукою. Це сприяло швидкій інтеграції в німецьку медицину.

У 2003-му році в силу ряду причин, як об'єктивних, так і суб'єктивних, я перебрався в Дортмунд, де працював в жіночій клініці місцевого Johann е s - Hospital. Тут мені вдалося реалізувати свою давно склалася установку до застосування так званої радикальної хірургії. Я не піонер в цьому напрямку, але впевнений - сьогодні воно не отримало необхідного застосування. Простою мовою суть радикальної хірургії полягає в тому, що у онкологічного хворого потрібно видаляти всі уражені тканини. Якщо ж ви видалили, скажімо, частина уражених лімфовузлів, а іншу частину залишили «на відкуп» хіміотерапії, то ви даремно бралися за скальпель. Хірург не повинен залишати роботу для хіміотерапевта. Нехай мені доведеться працювати в операційній вісім і більше годин, але я зобов'язаний «вичистити» все. У 2000-му році результати опитування показали: радикальна хірургія застосовується не більше, ніж в 20% жіночих клінік в Німеччині. Надалі ситуація покращилася ненабагато. Радикальна хірургія дуже ускладнює життя хірурга, і не всі готові працювати в такому режимі. Ще одна переміщення в дортмундської клініці, яка трапилася з моєї подачі: розвиток урогінекології. Я не буду коментувати цю дуже делікатну сферу - ті, кого це стосується, зрозуміють, про що я говорю.

У мене є своє бачення, як має бути організована клініка лікування жіночих захворювань, тому в 2010-му році я із задоволенням прийняв пропозицію очолити таке відділення в Sankt Marien - Hospital Buer в Гельзенкірхені. Посада Chefarzt дає мені широкі можливості і для практичної хірургії, і для наукових досліджень, і для організаційних змін.

Поїздки на Батьківщину

Доктор Вайда буває на Батьківщині. Він бере з собою хірургічні інструменти і робить операції, пропонує свої послуги в читанні лекцій про успіхи світової медицини. Він з гіркотою зауважує: питання «що ми будемо з цього мати?» Залишається основним питанням українських чиновників від медицини. Він бачить, як на курсах підвищення кваліфікації лікарів показують слайди часів царя Гороха, тільки перекладені в цифровий формат; як комфортно існують ті, хто поміняв покликання лікаря на дзвінку монету. Вайда впевнений: в одному він перевершив (і, треба думати, назавжди) тих, у кого в очах по долару - в повазі пацієнтів. В системі цінностей доктора Вайди це перевага вважається вирішальним. Повага і вдячність пацієнтів - неконвертована валюта. У неї немає обмінного курсу.

Слово бере пацієнт

Я хочу процитувати лист однієї пацієнтки, який надійшов до редакції журналу і, власне, викликало у мене бажання познайомитися з доктором Вайдой. Я навмисно не зраджую стилістику і орфографію листа, щоб не вторгнутися в емоційну сферу автора, зберегти її інтонацію.

«Ніколи не знаєш, з якого боку тебе наздожене біда: живеш, мрієш, будуєш плани і раптом ..... Все руйнується, вирок, онкологія. «Ніколи не знаєш, з якого боку тебе наздожене біда: живеш, мрієш, будуєш плани і раптом

Спочатку навіть не хочеться вірити, ніякої паніки, ти в ступорі. Потім поступово усвідомлюєш всю ступінь того, що сталося, береш себе в руки: ти сильна, ти витримаєш, судорожно починаєш згадувати все, що говорили лікарі. Ольга, знайомий лікар: "Якби мені довелося оперуватися, я б тільки до Вайди, він тепер працює в Гельзенкірхені". Зібралися близькі, я сказала, що поїду тільки туди і до нього. Досить було дзвінка від лікуючого лікаря, і зустріч відбулася. Було таке відчуття, що я самий головний пацієнт. Стільки уваги і дружелюбності я не відчувала ніколи. З'явилася впевненість, що все буде добре. Вперше за довгий час я заснула з полегшенням. Потім перша операція, потім друга, дуже складна, видалено понад 70 лімфовузлів. Прийшовши до тями в реанімації, я побачила ангела, тільки замість крил був білий халат. Він сидів біля мене. Ви де-небудь бачили зав, який провів в цей день не одну операцію, і при цьому так опікувався зовсім незнайомого пацієнта? Я - ні! Побачивши здивування в моїх очах, він зрозумів мої сумніви. Напевно, я не перший пацієнт, який дивився на нього таким поглядом.

Ви знаєте, - сказав доктор Вайда, - коли я бачу інтелігентної людини, не дуже добре знає німецьку мову, мені дуже шкода його. Я угорець, жив у Західній Україні, навчався в Росії і дуже хочу бути корисним іммігрантам, яким складно адаптуватися в чужій країні, а в лікарнях тим більше. І якби я міг, я б вжив усіх бажаючих в госпіталі. І справа зовсім не в матеріальних цінностях, у мене достатньо пацієнтів, і слава мені не потрібна, я просто хочу бути корисний людям.

Фаїна Поплавська, Дортмунд ".

У розмові зі мною доктор Вайда теж зупинився на цьому моменті: «Наших жінок часто зупиняє на шляху до лікаря проблема мовного бар'єру, - говорить доктор, - та й чого гріха таїти, я не з чуток знаю, як не любить персонал пацієнтів, які не розуміють, що їм говорять ».

У клініці, якою керує доктором Вайдой, проблеми мови для російськомовних пацієнток не буде - він тут не єдиний колишній наш співвітчизник. «Приходьте вчасно, - каже Вайда, - мені набагато приємніше буде повідомити вам після обстеження, що ви здорові, ніж пропонувати готуватися до операції. Ми вирішуємо всі проблеми здоров'я жінок, крім однієї, штучного переривання вагітності - ми адже католицька організація. Не скажу, - посміхнувся доктор, - що це обмеження мене сильно ущемляє ».

За ті два роки, протягом яких доктор Вайда керує відділенням в Гельзенкірхені, кількість пацієнтів клініки зросла на 15% - добра слава робить свою справу.

Ця людина кожен наступний день знає в своїй справі більше, ніж знав напередодні. Кожен день він робить те, що повинен робити. Він відноситься до людей так, як тільки і повинен ставитися до людей людина його професії. І у нього золоті руки. Це і є талант, і в цьому полягає секрет його успіху. Якщо, звичайно, вважати це секретом.

Від Редакції: Доктор Вайда в нашій рекламі просто не потребує, але для тих, хто хотів би до нього звернутися, повідомляємо його координати:

Sankt Marien-Hospital Buer, Frauenklinik, Mühlenstraße 5-9, 45894 Gelsenkirchen,

Tel. 0209 364 3510. Adalbert Waida.

Читайте також ще одне інтерв'ю з доктором Вайда "Про що мовчать жінки "


Але хіба Україна менше потребує класних декотрих і організаторів медицини, ніж Росія?
Ви хотіли б організувати то-то і те-то?
Ціна в п'ять тисяч «зеленими» вас влаштує?
«Ви вважаєте, мені запропонували на вибір п'ять клінік?
Він з гіркотою зауважує: питання «що ми будемо з цього мати?
Ви де-небудь бачили зав, який провів в цей день не одну операцію, і при цьому так опікувався зовсім незнайомого пацієнта?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация