Документи і матеріали


Відкриття та освоєння Курил. Російська імперія і Японія.

У 1745 році Академія Наук підготувала перший географічний атлас імперії з використанням останніх досягнень в області картографії. Кілька експедитора ретельно вимірювали і проводили зйомку кордонів Росії. На сторінках цього атласу вперше в історі з'явилося точне зображення Курильських островів, дуже близьке до дійсності. Курили закріплені за Російською державою.


Японці дізналися про Південних Курилах майже на сто років раніше росіян. Перша схематична карта Південних Курил складена японським самураєм Муракамі Хіронорі у 1635 р Межі островів тут дано умовно, проте в них можна впізнати архіпелаг Хамобаі. Через режиму самоізоляції з 1639-го по 1868 японці перервали всі стосунки зі світом, і перші достовірні відомості про ці острови були отримані від російських дослідників І. П. козирєвськими і М. П. Шпанберга.
Первооткритія Курильських островів прийнято вважати 26 вересня 1711 г., що коли була написана чолобитна Петру I від імені Д. Я. Анциферова і І. П. козирєвськими про їх поході на острови проти мису Лопатки. У 1713 р козирєвськими склав «Креслення морським островам» з картою всіх островів і їх докладним описом.
Закріплюючи права Росії на Сахалін і Курильські острови, росіяни землепроходци встановлювали хрести і стовпи з написами про приналежність цього краю Російської державі, брали курильских айнів під свій захист. Під час експедиції відомого російського мореплавця М.П. Шпанберга (1739-1740 рр.) На Південні Курили багато жителів були звернені в християнство і прийняли російські імена.
Кондо Морісіге в 1804 р в своєму творі «Дослідження прикордонних районів і їх карти» відзначав, що «в 1768 р червоноволоса (російські) поставили на Південних Курильських островах стовпи, вирізали на них назву" Курили ", стали стягувати ясак з айнів» .
У камчатських козаків відпала необхідність відвідувати Південні Курили після указу Катерини II від 30 квітня 1779 р Імператриця веліла: «Наведених в підданство на далеких Курильських островах волохатих Курільцю залишити вільними і ніякого збору з них не вимагати, та й надалі живуть тамо народів до тому не примушувати ... ».
Саме в ці роки, в середині 1780-х рр., Коли російські перестали відвідувати Південні Курили, почалася японська експансія на північ Хоккайдо, а потім японці звернули увагу на сусідні острови. У 1786 - 1787 рр. на Кунашир, Ітуруп і навіть Уруп побувала перша японська наукова експедиція на чолі з Могами Токунаи.
Значна віддаленість островів і європейські проблеми не дозволили Росії в той час встановити повноцінний контроль над усіма Курилами. Росія зберегла суверенітет над північними Курилами - південні острови фактично з 1800 р опинилися під юрисдикцією Японії.
До середини XIX в. визначилася перша російсько-японська кордон. Юридично вона була зафіксована першим територіальним договором - трактатом про торгівлю і кордони між Росією і Японією (так званий Симодский трактат). 26 січня 1855 р острова на північ від Урупа були оголошені російськими, а Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Плоскі (Хабомаї) офіційно відійшли японській стороні. Сахалін за взаємною згодою стали вважати територією спільного проживання японців і росіян, що не запобігло надалі сутички і непорозуміння між ними.
Петербурзький договір 1875 р підписаний князем Горчаковим, передбачав перехід Сахаліну Росії, а всіх Курильських островів Японії.
З укладенням трактату про торгівлю і мореплавання між Росією і Японією від 27 травня (8 червня) 1895 р трактат 1855 втратив чинність, але одночасно була підтверджена дієвість трактату 1875 р
Цей договір був розірваний Японією в односторонньому порядку після нападу на Росію в 1904 р Японський флот до офіційного оголошення війни напав на російську ескадру в Порт-Артурі, пошкодив або потопив кілька найсильніших кораблів і замкнув флотилію в гавані. Це забезпечило японцям безперешкодну висадку своїх військ в Кореї та Маньчжурії. В ході російсько-японської війни (8 лютого 1904 - 5 вересня 1905 по н.с.) вони взяли в облогу сам Порт-Артур і 2 січня 1905 р примусили гарнізон до здачі.
У лютому 1905 японці змусили відступити російську армію в генеральному бої при Мукдені, а знищення 14 (27) травня - 15 (28) травня в Цусімському битві російської ескадри, перекинутої на Далекий Схід з Балтики, укупі з початком в Росії революцією, змусили царя піти на переговори.
Відповідно до Портсмутским мирним договором між Росією і Японією від 23 серпня (5 вересня) 1905 р Росія поступилася Японії частину острова Сахалін південніше п'ятдесятої паралелі північної широти. Домагаючись від російського уряду територіальних поступок, японські представники на мирній конференції в Портсмуті прямо заявили, що війна скасовує всі договори і угоди, укладені раніше.
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация