Документи III відділення Власної Його Імператорської Величності Канцелярії

211

II

1

Розкладів руху МІСТОМ, ЯКІ ЙОГО ВИСОКІСТЬ
ПРИНЦ Хосрой-Мірза БУДЕ ОГЛЯДАТИ

Июля 15-го понеділка

Подання Його Високості.

Вечір: Великий театр

16-го вівторка

Палац. Збройна палата. Дзвіниця Івана Великого

Вечір: Театр.

17-го сред

Розлучення. Екзерціргауз. Університет.

Вечір: на Тверському бульварі ілюмінація.

18-го Четверток

Сирітське відділення. Кадетський корпус.

Військовий госпіталь. Палацовий сад.

Вечір: Французький театр

19-го п'ятницю

Пожежна команда на Дівочому полі.

Вечір: Гуляння на ставках.

20-го суботу

Комерційне училище. Голицинского лікарня.

Вечір: Бал в благородному зборах.

21-го неділі

У Архангельському обід.

Московський Обер-Поліцмейстер Шульгін 2-й.

2

Розкладів руху ДНЯХ, В ЯКІ В ЯКИХ МІСЦЯХ БУДЕ ЙОГО ВИСОКІСТЬ ПРИНЦ Хосрой-Мірза

Июля 22-го понеділка

Ранок не призначено, після ж обіду різні цькування і полювання за Рогожской заставою.

23-го вівторка

Заклади Наказу громадського піклування.

Вечір у Французькому Театрі.

24-го сред

ЙОГО ВИСОКІСТЬ огляне фабрику купців Рогожин і об'їде деякі магазейну.

Вечір у Московського Цивільного Губернатора 1 .

24-го Четверток

Поїздка в Кузьминки до Князю Сергію Михайловичу Голіцину 2 .

212

25-го п'ятницю

До обіду в Архів Колегії Закордонних справ. В вечора у Великому Театрі.

27-го суботу

На дачу Графині Орлової, звідти ЙОГО ВИСОКІСТЬ верхом поїде на Воробйови гори, огляне Васильевское, Нескучне і фабрику Титова. Вечір не призначено.

28-го неділі

Вечір у Московського Військового Генерал-Губернатора 3 .

Московський Обер-Поліцмейстер Шульгін 2-й.

3

ПОДРОБИЦІ, повідомлення
НАЧАЛЬНИКОМ 1 ВІДДІЛЕННЯ корпусу жандармів
ПАНОМ МАІОРОМ Брянчанинову 4 Про в'їзд
В МОСКВУ ПЕРСЬКОЇ ПРИНЦА Хосрой-Мірза,
Яка є доповненням до доповідної записки,
ПРЕДСТАВЛЕНОЇ 15 ЛИПНЯ

ЙОГО ВИСОКІСТЬ перед в'їздом до Москви прибув в село Коломенське, де зустріли його Князь Юсупов 5 і Камергер Булгаков, після сніданку Принц прощаючись з камергера Булгаковим (який поспішав своїм від'їздом, щоб встигнути його зустріти у застави) сказав: "ні дядько мій ні батько не можуть досить подякувати ГОСУДАРЯ ІМПЕРАТОРА за прийоми, які мені роблять в Росії, я навіть не вважаю себе гідним оних "; взагалі відгукуються про нього, що він дуже дотепний і спритний - та й точно, він не схожий на неосвіченого Азіятца; особа має вельми приємне, говорить на природному мовою, татарською, французькому вчиться, розуміє, але ще дуже мало. При Його свиті їдуть два француза, які знаходяться в їх службі; один з них Полковник Сімоне Ад'ютантом при Аббас-Мірзі.

О 4 годині Принц був зустрінутий у серпуховской застави Обер-поліцмейстер, який подав йому рапорт, потім по розміщенні всіх чиновників його свити в приготовані екіпажі кортеж при гарматної стрілянині рушив. Погода / вельми / сприяла і збіг народу було досить велике; з особи його помітити можна було, що все це дуже його займало, а більш за все звертав увагу на війська і музику, яку він дуже любить. При проездех його повз Кремля артилерія палила з гармат, що звернуло його увагу, так само як і Монумент Мініна і Пожарського, на який він дивився з великою цікавістю. Проїжджаючи по Тверській вулиці, купець з мисливського ряду подав йому тарілку персиків, з яких він хотів взяти один, але купець по квапливості впустив йому і персики і тарілку в карету, що його трохи змішала, проте ж він просив Обер-поліцмейстер йому дякувати. Під весь час подорожі свого він їхав один в кареті, так само в'їжджав і в Москву. Прихильність свити його до нього дуже чудова. Головні з них, які їхали попереду і яким не можна було його бачити, зупинялися і питали, де їх Князь? що вони його не бачать? і з осіб їх помітити можна було, що вони сумнівалися з ними він їде; нарешті після прибуття в призначений будинок Графині Розумовської зустрінутий він був коммендант так само з рапортом, Цивільним Губернатором і Головою 6 з хлібом

213

і сіллю; потім брав ординарців; жандармських, піхотних і козаків і був цим дуже задоволений. Незабаром приїхав Військовий Генерал-Губернатор і, як йому здавалося, говорив вітання; і що він за особливе задоволення поставить собі зробити перебування його в Москві приємним. Нарешті Принц пішов з Князем в іншу кімнату і говорили з годину часу! Не можна не помітити, що оточуючі Принца чиновники його вельми грубі, перекладач, який їде з ним, казав: про се, говорив, що їх дорогою за зухвалості з російськими карали спершу своїм зразком, а після вже нагайками наших козаків.

Найвищим присланий сюди церемоніал був досить добре виконаний, тільки в клопотах забули призначити лакеїв за карети, і хоча Обер-Поліцмейстер посилав козака від застави, щоб їх привезли на Ізвощиков, але цього вже зробити не встигли і тому лакеї, призначені вести коней в кареті Принца , були скасовані; а їх вже розмістили за карети, а інші екіпажі через брак лакеїв їхали без оних. На другий день представлені Принцу все Генерали і Сенатори, так само Штаб офіцери; після вистави він брав ординарців і просив, щоб йому показали науку військ. В вечора був він в Театрі з перекладачем, який стояв позаду його стільця і ​​перекладав зі слів Військового Генерал-Губернатора сюжет п'єси; представлено було перша дія з опери "Водовоз" і балет "Геркулес і Омфала", що вельми його займало, так само і всю свиту, особливо вони захоплювалися балетом, з Принцом в ложі були Генерал-Губернатор, Князь Юсупов, Директор Театру 7 , Генерал Рененкампф, Обер-Поліцмейстер і Камергер Булгаков, інші чиновники Його свити були поміщені в бічній ложі і в директорському. Серед публіки помічено було бажання дізнатися з особи Принца задоволений він спектаклем; багато озираючись назад, щоб бачити його, говорили: "він посміхається". Так само міркували про те, що вже це занадто багато, що дозволили курити трубку в Царській Ложі; в бічній ложі свита його так само курила тютюн, але після того, як він ще запитав кальян, то йому доповіли, що цього не можна робити в ІМПЕРАТОРСЬКОЇ ложе, він вийшов в кімнатку біля ложі і тут курив.

При роз'їзді поліція вельми погано розпорядилася екіпажами, бо людина шість з його свити не могли дочекатися своїх екіпажів, і Обер-Поліцмейстер повів їх на площу, де, посадивши на дроги, відправив.

Липня день 1829 років Москва

4

ДОНЕСЕННЯ М. Л. Бегичеву 8
ГРАФУ А. Х. Бенкендорф ПРО ПЕРЕБУВАННЯ В МОСКВІ
ПЕРСЬКОЇ ПРИНЦА Хосрой-Мірза

Шановний пане! Олександр Христофорович!

Перська Принц за призначенням 21 числа в неділю був в Архангельському у князя Миколи Борисовича Юсупова, куди приїхав у супроводі Г <господине> Військового Генерал-Губернатора і своєї свити в 2 годині. За огляді Картинній Галереї вирушили всі гуляти по саду в Ліні, запряжених в 4 і двоє коней, і після повернення в будинок в 5-й годині сіли за стіл. Принц з господарем будинку та іншими запрошеними знатнейшими особами за загальним, а свита Принцева за особливим столом, якій по пишності своєму і з надзвичайного безлічі блюд

214

тривав до 8 годині. ЙОГО ВИСОКІСТЬ, знаючи добре Європейський при столі звичай, не показав ніякого замішання, але на свити російського смішно і шкода було дивитися, вони, не знаючи порядно вживання ножів і виделок і що чим брати повинно, від багатьох страв відмовлялися, а Головнокомандувач їх регулярними військами , взявши артишоку і розрізавши її ножем, клав частинами в рот і жував разом з колючими голками, багато судячи з того, що за одним із ними столом сидів француз, в службі їх складається, і не хотів показати вживання, укладають з цього, що він не в кращому з ними расположе ії.

Перед закінченням столу пили за здоров'я Принца шампанське, і він дуже чемно віддячив, вип'єте з келиха налитий самим їм лімонат. Після столу поїхали знову по саду і коли були (перед заходженням сонця) в Капрізе, Принц і все чиновники його свити, зробивши пристойне обмивання, стали в присутності всіх на молитву і з помітним благовеніем на колінах обличчям на схід молилися близько 10 хвилин, потім відвідали театр, в якому показували одні декорації Гонзаго 9 і грала музика, а о 9 годині повернулися в будинок і вдруге молилися тільки без обмивання, нарешті в результаті 10-й годині ЙОГО ВИСОКІСТЬ разом з князем Дмитром Володимировичем відправилися в Москву.

ЙОГО ВИСОКІСТЬ на всі предмети дивився з особливою увагою, розпитував зміст багатьох картин і мармурових бюстів і залишився в повному задоволенні, особливо був захоплений, коли, проїжджаючи садом повз прекрасного храмика, показали йому поставлений в ньому мармуровий бюст великої Катерини, перед яким на бронзовому тринозі в урні на горищах вугіллі димів фіміам.

Князь Микола Борисович не пощадила нічого, щоб зробити це свято приємним для принца, і за загальним відгомони можна віддати справедливість Князю, що він істинний російський вельможа і великий майстер в подібних частування, многая дивувалися, що поставлені на стіл з тамтешніх його оранжерей фрукти, здавалося , були зібрані з усіх частин світу.

З глибоким високопочітаніем і таковою ж відданістю.

Шановний пане
вашого Високоповажності
усеуклінно слуга Михайла Бегичев

Июля 23 дні 1 829 Москва

5

ВИТЯГ З донесення
МАЙОРА А. Л. Брянчанинову У III ВІДДІЛЕННЯ
Про приїзд до Москви ПЕРСЬКОЇ ПРИНЦА

Начальник 1 Відділення Г <господине> Маіор Брянчанінов доносить про відомості, зібраних ним щодо перебування в Москві Перської Принца Хосрой-Мірзи.

215

У нас тепер все від знатних до простолюдинів зайняті присутністю Принца і святами, які дають для нього. Люду всюди буває надзвичайно велике, і бажання бачити Його і робити над ним свої зауваження - є предмет для всіх однаково цікавий. Г <господине> Брянчанінов зібрані ним на цей предмет відомості починає з часу перебування тут Принца.

Июля 16-го показували Йому Кремлівський Палац і Збройна Палату, яка дуже привернула Його цікавість, він з великою увагою все розглядав і на все просив тлумачення. Це видно, що він має велику схильність до освіти. Деякі хороші вираження його вельми чудові, наприклад: при розгляданні сукні, яке носив ИМПЕРАТОР ПЕТРО I, він сказав: "яке товсте сукно", але помовчавши продовжував: "якби ПЕТРО I не носив такого товстого сукна, то Росія не благоденствувала б так, як тепер ". 17-го був присутній в Екзерціс-гауз на розлучення карабінерного полку і був в захопленні; розглядав як одягнені люди, і покликав зі своєї свити Начальника регулярних військ, показував йому ранець, манірки та ін., і як видно було жадав змагання; при різних тут розмовах, Князь Дмитро Володимирович сказав йому: "Ваше Високість, в С. Петербурзі побачите ще кращі цих війська, і що тутешні в порівнянні з гвардії, як день від ночі", на це Він йому відповідав: "отже то, що у вас ніч, у інших Договірних Державах день ". Від розлучення поїхали в Університет, де також з великою увагою розглядав; Йому дуже сподобалася електрична машина, до якої хоча з помітним зусиллям, але примусив себе прикласти руки, щоб випробувати дію оной. Коли подали книгу вписати в ній своє ім'я, він, подумавши трохи, написав прекрасно по перському: "Ось кілька слів, щоб згадували про Хосрой-Мірзі". (Хосрой-Мірза написано по французьки.) Увечері було гуляння на бульварі; освітлено дуже добре і з'їзд публіки неймовірний; в альтанці приготовлені були фрукти, чай, прохолодний напій і він досить довго тут сидів. При приїзді до Князю Дмитру Володимировичу на обід сказав: "не знавши вас я вже чув був про ваші достоїнства, і тому, вручаючи себе Вам, я сподіваюся, що ви не допустите мене зробити що-небудь непристойне моєму сану». Також чудовий відгук Його Генералу Меньшикову 10 : "Як мені приємно зробити з Вами знайомство, стільки червонію я за ті прийоми, які Вам робили у нас в Персії". 18 числа був він в Сирітському Відділенні, в Кадетському Корпусі і в Палацово Саду, де все оглядав з особливою увагою, і говорив, що він стільки багато бачить хорошого, що не в змозі за все запам'ятати. У Сирітському Відділенні дивувався способу навчання з Ланкастеровой методі 11 ; один з кантоністів підніс йому прекрасну картину своєї роботи. Коли ж їх в кухні, попросив щей, яких Йому подали, і він з яловичиною і з чорним хлібом їв із задоволенням. В вечора відвідав театр, і довідавшись, що був бенефіс Баранова, велів покликати його до себе і дав йому 50 червінців. 19 числа показували Принцу пожежну команду на Дівочому полі і зразкове дію наших вогнегасних інструментів, на що він також дивився із задоволенням. До числа різних про нього оповідь кажуть: що ніби государ завгодно затримати Принца до майбутнього літа для того, що Паскевич зайшов занадто далеко, з дуже малим кількістю війська, то щоб Персияне не могли чогось зробити супроти Росії, і тому він буде у нас , так би мовити, в закладі до того часу, як скінчиться

216

з турками війна, і що так як в Персії є закон віддавати за вбивство головою, то ніби Аббас-Мірза, вважаючи себе винним перед нашим імператором посилає за Грибоєдова свого сина. Нарешті деякі звертають зауваження свої, що при в'їзді Принца в Москву, поліцейські чиновники кричали, геть капелюхи, але кілька з черні відгукувалися (між собою), що християнин не повинно знімати капелюхи проти мусульманина; а біля кам'яного мосту Поліцмейстер Равінскій 12 , Під'їхавши до одного з глядачів, збив з нього капелюх, кажучи «що ви не послухаєтесь, хіба не чуєте, що наказують». Цей випадок справив в колі небагатьох різні чутки, і між іншим казали всякий свою думку: одні, що не повинно перед Принцом знімати капелюхів, бо він присланий Графом Паскевичем в заставу за Грибоєдова; другия, що він присланий для того, що сам Хан 13 поїхав до Константинополя до Султану 14 просити допомоги і захисту проти Росіян, так як ГОСУДАР намір за вбивство Грибоєдова помститися зброєю, - і що Принц боячись, щоб його не вбили в Москві, нібито дав для черні на частування 6 т <исяч> руб., щоб приборкати їх помста.

Июля 23 дні 1 829 Москва

6

Агентурної ЗАПИСКИ МАЙОРА А. Л. Брянчанинову,
ПРЕДСТАВЛЕНІ В III ВІДДІЛЕННЯ

№ 1

Начальник 1 Відділення Г <господине> Маіор Брянчанінов доносить:
Про перський принц

20 числа цього місяця у нас був бал в залі Благородного зборів для Принца, з'їзд був дуже великий, але дуже багато знаходилося неблагородних! і дам з Кузнецького мосту; а тому кращі прізвища, дізнавшись це, залишалися на хорах або зовсім не приїжджали. Втім було відмінно добре; залу наповнена до 2-х т <исяч> людина, а естьли б впускати одних тих, котрі мають право, то приїзд був би дуже малий, бо все майже живуть в підмосковних! Принц танцював Польський з дружиною Князя Дмитра Володимировича Голіцина 15 і побувши деякий час вирушив. По ранку цього ж дня він їздив до матері Грибоєдова 16 , Колишнього посла в Персії, вона ніяк не очікувала Його приїзду! Побачення їх було, як кажуть, дуже чутливо і цікаво, зрозуміло, вона як мати не могла бути равнодушною, побачивши єдиноземці народу, який позбавив її сина. Принц зі сльозами у неї просив за них вибачення її, щоб вона сказала йому, в чому він може їй бути корисний, тиснув їй довго руку і в цей час сльози котилися по обличчю Його. Таким вчинком він змусив про себе мати високу думку. 21-го їздив Принц в Архангельське, в цей же день приїхав кур'єр від ГОСУДАРЯ ІМПЕРАТОРА із запрошенням Його до 28-го числа в Новгород, де ЙОГО ВЕЛИЧНІСТЬ зволить оглядати поселення. Москва буде шкодувати про Його від'їзд, бо точно він залишив по собі надовго приємні спогади. 22-го була за Рогожской заставою цькування звірів, збіг народу було неймовірне; і багато дуже екіпажів. З цькування Принц поїхав верхи на полювання, приготовлену

217

Д. І. Шульгін

тутешнім егермейстером Єлагіна; в поле були розбиті прекрасні намети, і мисливські полювання дуже Принца звеселяє, він сам на коні скакав і стріляв кулею зайців і, вбивши одного, був захоплений. Після того приготовлені різні птахи, яких він також стріляв. Це тривало до 9-ї години вечора. Після цього поїхали в намет, де егермейстер пригощав Принца чаєм і фруктами, тут же співав хор кращих циганок, що йому дуже подобалося. У 10-ту годину ЙОГО ВИСОКІСТЬ зволив відбути додому.

Июля 25 дня 1829 року. Москва

№ 2

Начальник 1 Відділення Г <господине> Маіор Брянчанінов доносить.
ПРО від'їзду з Москви ПЕРСЬКОЇ ПРИНЦА

24 числа цього місяця був у Цивільного Губернатора бал для Перської Принца Хазрі-Мірзи. Це було останнє частування з зроблених йому у нас в Москві; після закінчення вечері ЙОГО ВИСОКІСТЬ зволив відбути в будинок Графині Розумовської і звідти негайно відправився в Петербург. Помітно дуже було, що він не без жалю залишав гостинну нашу Москву, довго прощався на ганку з Князем Дмитром Володимировичем, виявляв

218

йому жваву подяку за ті піклування, котрі він мав про доставлянні йому приємного проведення часу в Москві, і якою ласки він ніколи не забуде. У Новгороді його зустрічає, як кажуть, Граф Сухтелен і показує йому поселення.

Бал у Губернатора був відмінно хороший: освітлення і частування прекрасні, і Принц зволив пробути до трьох годин ранку. Перед вечерею ЙОГО ВИСОКІСТЬ грав з Військовим Генерал-Губернатором в шахи.

Июля 26 дня 1829 року. Москва

№ 3

Начальник 1 Відділення Г <пана> Маіор Брянчанінов доносити:
Про подарунки ПЕРСЬКОЇ ПРИНЦА

Перська Принц Хосрой-Мірза при від'їзді своєму зробив такі подарунки: Князю Дмитру Володимировичу Голіцину дві прекрасних шалі; такі ж дві Князю Юсупову і по одній шалі Булгакову, Гідеонову і ад'ютант Князя Голіцина Толстому. Котрі все втім куплені тут; а він очікує в дуже незабаром надсилання золота і речей з Персії.

Июля 29 дня 1829 року. Москва

№ 4

Москва. Начальник 1 Відділення Маіор Брянчанінов доносить:
Про ПРИБУТТІ ХОЗРЕВА-Мірза.

Хосрой-Мірза з усією знаходиться з при ньому свитою з С. Петербурга в Москву прибув увечері 23 Жовтня. Після приїзду до застави зустрінутий Обер-поліцмейстер і Поліцейськими Посадовці; а в будинку, де зупинився він, поставлений почесна варта.

У його свиті кажуть, ніби Москва сподобалася Мірзі більш, ніж Петербург; що тут він став веселіше і до всього уважніше, і словом - тутешньої публіки і розвагами залишається цілком задоволеним.

Жовтня 28 дня 1829. Москва

№ 5

Москва. Начальник 1 Відділення Маіор Брянчанінов доносить:
Про принців Хосрой-Мірза

Нарешті, на жаль Московської Публіки, залишив нас Перська Принц Хазрі-Мірза. 7 числа цього місяця в 1 годині дня він приїхав з прощальним візитом до Г <господине> Військовому Генерал-Губернатору, і після легкого обіду, о 3 годині виїхав з Москви.

Під час перебування його тут, він часто відвідував Театри - Російська та Французький, які в ті дні сповнені були публікою, яка жадає бачити коханого гостя; щаслива фізіогномія його звернула увагу навіть самої черні; завжди натовп стояв перед будинком, де він мав перебування, і при виїзді його куди-небудь супроводжувала бігом.

Крім театрів, давалися йому обіди у Князя Дмитра Володимировича Голіцина, Князя Миколи Борисовича Юсупова та у Князя Сергія Михайловича

219

Голіцина, бали у Графині Бобринської 17 , Княгині Хованський і у пані Дмитрієвої, і всюди він залишався дуже задоволеним.

На рахунок приїзду Принца до Г. Дмитрієвої в нашій публіці міркують, що вона і за своїм чоловіком і сама по собі, не користуючись гарною популярністю, занадто багато удостоєна цього честі.

Шкода описувати погані сторони, або спрведливость назвати хвилинні слабкості Принца, про які розповідають, проте ж, з достовірністю на прикладі:

1. Він якимось чином здобув російський мундир, і в один вечір одягнувшись, в ньому хотів їхати; але супутній йому Генерал-Маіор Рененкампф, порадами своїми зупинив його намір; проте ж ночі він встиг в цьому ж мундирі виїхати і був на Козіхе в публічному будинку; на інший день Генерал Рененкампф, довідавшись про те, довів до відома Військового Генерал-Губернатора, який приїхав до Принцу, злегка йому вимовляв його необережність, від якої він міг бути хворий, даючи йому помітити, що якщо він мав потребу, то міг би сказати ; але Принц запевняв Князя чесним словом, що він їздив з одного тільки цікавості, і більше нічого, знайшовши жінок старих і нарум'яненими, що йому дуже не подобалося.

2. Хтось Фольц, людина низьких властивостей при бідному стані своєму, має велике сімейство; якимось чином вдалося йому одну з дочок своїх підвести до Принцу, і вона нагороджена їм дуже щедро.

Листопада 13-го дня 1829 року. Москва

7

ЗАПИСКА ОФІЦЕРА ШТАБУ корпусу жандармів
М. Л. Бегичеву У III ВІДДІЛЕННЯ

З Тули відряджений для спостереження за діями
рекрутського набору Маіор Бегичев доносить:
Про перський принц Хосров-Мірза

Цього листопада 9 числа о 8 годині вечора, прибув туди ЙОГО ВИСОКІСТЬ Перська Принц Хосров-Мірза, у застави був він зустрінутий Г <господине> поліцмейстер 18 з загоном жандармів, які супроводжували його до приготовленого для нього вдома, де вже чекали Його г <господине> Цивільний Губернатор 19 , Генерали: Штаден і Філософів і інші тамтешні чиновники. За прийняття Принцом від них рапортів представлялися йому ординарці і вістові від жандармської команди і гарнізонного батальйону.

На другий день ЙОГО ВИСОКІСТЬ відвідав даний для нього в благородному Зборах Маскерад; 11 числа зранку оглядав Збройовий завод, в вечора того ж дня був у театрі, а 12 числа відправився в подальший шлях.

Тамтешня публіка взагалі помічає, що ЙОГО ВИСОКІСТЬ на всі розваги дивився не з таким задоволенням, як в перший проїзд через Тулу, навіть сами машини на заводі оглядав тільки поверхнево і не звернув на оних тієї уваги, яку вони заслуговували від всіх відвідувачів.

Листопада 26 дня 1829. Москва

220

8

КОПІЯ ЛИСТА НАЧАЛЬНИКА III ВІДДІЛЕННЯ
А. Х. Бенкендорф
МОСКОВСЬКОМУ ВІЙСЬКОВОМУ ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОРУ
Д. В. Голіцина

Шановний пане,
Князь Дмитро Володимирович!

Тут розповсюджені чутки, що Перська Принц, Хосрой-Мірза, під час останнього свого перебування в Москві купив у одного батька, на прізвище Фольц, дочка за 40 т <исяч> рублів і повів з собою.

Уклінно прошу Ваше З <іятельст> у вшанувати мене повідомленням для доповіді найяснішого цісаря, чи справедливий цей слух і, буде справедливий, то хто саме цей Фольц і які причини могли спонукати його до настільки варварському вчинку, нечуваного в освічених державах.

З найглибшою пошаною і таковою ж відданістю маю честь бути

Вашого З <іятельст> ва покірний слуга
подп <олковнік> А. Бенкендорф

№ 4958 28 Ноября 1829

9

ЛИСТ МОСКОВСЬКОГО ВІЙСЬКОВОГО ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОРА
Д. В. Голіцина
НАЧАЛЬНИКОВІ III ВІДДІЛЕННЯ А. Х. Бенкендорф

Милостивий Государь мій, Олександр Христофорович!

На відношення Вашого Високоповажності від 28 минулого листопада про що поширилися в С. Петербурзі чутках, що нібито Перська Принц Хосрой-Мірза під час останнього перебування свого в Москві купив у одного батька на прізвище Фольц дочка за 40 т <исяч> руб <лей> - маю честь Вас, Вельмишановний Пане мій, повідомити, що чутки ці абсолютно не справедливі і не обгрунтовані, тому що в усі перебування тут Принца не було жодного випадку, який би міг дати привід не тільки очікувати, але і думати про подібне подію, а це саме цілком надає, що ці помилкові чутки поширилися або зовсім від людей пустопорожніх, незаслужівающіх ніякого ймовірний, або від готових при найменшому випадку скласти будь-яку безглуздість вовред іншим.

З істинним шануванням і їх страшною відданістю маю честь бути,

Вашого Високоповажності покірним слугою
До <нязь> Дмитро Голіцин

№ 179. 8-го грудня 1829-го. Москва

На листі резолюція А. Х. Бенкендорфа: "Відповідати йому, що слух цей вийшов з Москви і що тому тільки я бажав знати про справедливість оного, що справа мені показувалося незбутньо, і в тій справі не бачу я нічого, що б могло настільки очорнити його світлість. "

221

список літератури

Публікується за документами, що зберігаються в ОПІ ГИМ. Ф. 440. Оп. I. Д. 814. Л. 28, 28 об. і ГАРФ. Ф. 109. I експедиція. 1829. Д. 422 док. 2 - Л. 12; док. 3 - Л. 9-11; док. 4 - Л. 5-6. об .; док. 5 - Л. 7-8 об .; док. 6 - Л. 13-20; док. 7 - Л. 23, 24; док. 8 - Л. 20; док. 9 - Л. 25, 25 об.

1 Небольсин Н. А.

2 Голіцин Сергій Михайлович (1774-1859), князь, піклувальник і головний директор московської Голіцинському лікарні, піклувальник московського навчального округу, голова московського опікунської ради, член Державної ради.

3 Голіцин Д. В.

4 Брянчанінов Олексій Петрович (1798?), В службу вступив в 1816 р унтер-офіцером Московського драгунського ескадрону, потім був переведений в Оренбурзький уланський полк. У 1822 р звільнений від служби "через хворобу". У 1823 р зарахований ад'ютантом до "сенатору Вітебського, Могилевському, Смоленському і Калузькому генерал-губернатору князю Хованського". У 1828 р переведений в Клястіцкій гусарський полк з призначенням складатися чиновником особливих доручень при князі Хованському, в 1831 призначений Вологодським губернським прокурором, в 1841 р Смоленським губернським прокурором. З 1848 року призначений в штаб окремого корпусу жандармів до А. Ф. Орлову для особливих доручень. (ГАРФ. Ф. 110. Оп. 2. Д. 1291).

5 Юсупов Микола Борисович (1750-1831), сенатор, камергер, гланокомандующій експедицією Кремлівських будівель і майстерні Збройової палати, колекціонер, меценат, власник підмосковній садиби "Архангельське".

6 Мазурін Олексій Олексійович (1772-1834), московський міський голова з 1828 по 1831 р Спадковий почесний громадянин, купець першої гільдії. Засновник одного з найзначніших московських купецьких пологів XIX в. Походив з серпуховських купців, з 1795 р жив в Москві.

7 Кокошин Федір Федорович (1773-1838), драматург, перекладач, з 1818 р член контори дирекції імператорських театрів в Петербурзі, керуючий московськими театрами (1823-1831), член товариства любителів російської словесності при Московському університеті.

8 Бегичев Михайло Львович (1797-?), В службі з 1813 р підпрапорщиком в Лейб-гвардії Преображенському полку, в 1827 р зарахований в Штаб окремого корпусу жандармів і при відряджений до начальника Московського жандармського округу ген. Волкову. Звільнено з Штабу корпусу в 1837 р з призначенням старшим поліцмейстером Московської управи благочиння.

9 Гонзаго П'єтро Готтардо (1751-1831), італійський театральний художник, декоратор. Вважав, що декорація повинна відображати сенс і характер сценічної дії. Прагнув відродити "театр декорацій", розповсюджений в європейських театрах в сер. XVIII ст. Приїхав до Росії в 1792 р вже прославленим майстром і знайшов підтримку у Н. Б. Юсупова, власника "Архангельського". Відкриття "театру Гонзага", так називали театр Юсупова, відбулося 8 червня 1818 року, коли власник садиби приймав у себе Олександра I і Пруссія короля Фрідріха Вільгельма III. Всього для театру "Архангельського" Гонзаго виконав десять декорацій і завісу. До теперішнього часу зберігся завісу і чотири декорації.

10 Меньшиков Олександр Сергійович (1787-1869), ясновельможний князь, адмірал, управляючий Морським міністерством, з 1830 р - фінляндський генерал-губернатор, в 1853 р Надзвичайний посол в Константинополі, головнокомандувач російською армією в Криму в 1853-1855 рр.

11 Ланкастерська система взаємного навчання - система організації та методів навчання в початковій школі, при якій старші і більш успішних учні під керівництвом вчителя вели заняття з іншими учнями. Назву отримала по іменах англійських педагогів

222

А. Белла і Дж. Ланкастера, незалежно один від одного висунули подібний метод навчання. У Росії такі школи стали відкриватися в 1818 р, але широкого розповсюдження не отримали.

12 Ровинський Олександр Павлович (1774-?), Записаний сержантом в Київський гренадерський полк (в 1779), з 1768 року в Кінбурнської драгунському, потім служив в Брянськом піхотному, Новгородському піхотному полицях, був ад'ютантом Київських генерал-губернаторів: інспектора Української піхоти, генерала від інфантерії А. С. Фенша (1800-1803), генерала від кавалерії А. П. Тормасова (1803-1806) а потім у генерала від артилерії П. І. Меллера-Закомельского (1806-1811), в листопаді 1811 р . "за хворобою звільнений був від служби підполковником з мундиром ..." і пенсією. Командир 2-го піхотного полку Нижегородського ополчення (вересень 1812 - жовтень 1814), начальник 2-ї бригади Нижегородського ополчення (жовтень 1814 - квітень 1815). З квітня 1817 р 3-й поліцмейстер в Москві, з липня 1817 р поліцмейстер. Підполковник (з 1811).

13 Фетх-Алі-шах (1766-1834), іранський шах з 1797 по 1834 р Династія Каджаров.

14 Махмуд II (1785-1839), султан з 1808 по 1839 р Зведений на престол в результаті перевороту, провів ряд реформ, в тому числі військову і адміністративну.

15 Голіцина (уродж. Васильчикова) Тетяна Василівна (1782-1841).

16 Грибоєдова (уродж. Грибоєдова) Настасья Федорівна (1768-?), З стовпових дворян. Серед її предків Федір Іоакімовіч Грибоєдов, член комісії зі складання "Соборного укладення" 1649 р склав за дорученням царя Олексія Михайловича "Історію про царів і великих земли русской". Старший брат Федора Михайло при царя Василь Шуйський "супроти ... лиходіїв стояв міцно ...", за що і отримав вже за царя Михайла Федоровича в 1614 р вотчину (с. Хмеліта) в Вяземському повіті на Смоленщині.

17 Бобринський (уродж. Самойлова) Софія Олександрівна (1799-1866), двоюрідна сестра М. М. Раєвського. Була тісно пов'язана з придворними колами, користувалася доворенностью Імператриці Олександри Федорівни. Цікавилася літературою, мистецтвом, поезією, дружні стосунки пов'язували її з В. А. Жуковським, П. А. Вяземським, А. І. Тургенєвим.

18 Темірязев Сергій Семенович, тульський поліцмейстер.

19 фон Трейблут, тульський цивільний губернатор.

Головні з них, які їхали попереду і яким не можна було його бачити, зупинялися і питали, де їх Князь?
О вони його не бачать?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация