Документи і матеріали


Фіни в військах СС

У фінському суспільстві в середині ХХ ст. переважали антирадянські настрої. Вони спиралися на традиційні антиросійські настрої, що склалися в кінці XIX - початку ХХ ст., Тому ніяких психологічних бар'єрів у населення Фінляндії щодо служби в збройних силах Німеччини не існувало. До того ж в Першу світову війну в складі німецької армії знаходився Королівський Прусський 27-й єгерський батальйон (Königlich Preussisches Jägerbataillon Nr. 27), сформований з фінських добровольців (в ту пору російських підданих). Цей батальйон (1895 осіб) брав участь в 1916 - 1917 рр. в боях проти російської армії в Прибалтиці.

Фінські єгеря в військах німецького кайзера. Либава, 1917 р

У Німеччині ідея залучення фінів до служби в німецьких збройних силах також не зустрічала протиріч. У расової доктрини німецьких нацистів фіни не ставилися до арійців, але за своїм фенотипом і культурі включалися в число «нордичних народів», які мали безумовне право на проходження служби у військах СС.

У січні 1941 р Німеччина довела до відома керівництва Фінляндії свій намір напасти на СРСР.

10 березня 1941 р Фінляндія отримала офіційну пропозицію направити своїх добровольців до складу формованих частин СС.

В кінці квітня 1941 р дане пропозиція отримала позитивну відповідь від керівництва Фінляндії, яке приступило по всій країні до вербування добровольців. Умовами фінського керівництва були: участь фінських добровольців виключно в боях проти Червоної армії, але не проти її західних союзників, і заміщення всіх командирських посад у фінському добровільному формуванні тільки офіцерами-фінами. Крім того, фінські добровольці повинні були крім загальноприйнятих в СС відзнак використовувати фінську національну символіку і позначення, що підкреслюють їх фінську ідентифікацію.

Нарукавна стрічка і петлиця фінських есесівців

Німецьке командування задовольнило всі вимоги фінської сторони, крім однієї: на командирські посади були призначені офіцери-німці. Мовою наказів також було встановлено німецьку мову.

Уже в травні 1941 р перші партії фінських добровольців приступили до навчання у військових таборах СС в Хойберге (земля Баден-Вюртемберг). Тут були відібрані 400 осіб, що мали бойовий досвід «Зимової війни», і відправлені в розташування добровольчої моторизованої дивізії СС Wiking. Решта добровольці (1100 осіб) були відправлені до Відня. З Відня вони були переведені в навчальний район Гросс-Борн, де з них був сформований добровольчий батальйон військ СС «Північний схід» (SS-Freiwilligcn Balaillon Nordost). Основний частини (50%) фінських добровольців було 18 - 20 років. Середній вік фінського есесівця відповідав 21,5 року. Із загального числа добровольців з Фінляндії 88% були фінами і 12% фінськими шведами.

Фінські добровольці в навчальному таборі Гросс-Борн. Червень 1941 р


Прапор Фінської добровольчого батальйону військ СС

Фіни, які опинилися в дивізії СС Wiking, вже з 22 червня 1941 року охопило в боях проти частин Червоної армії на Україні.

15 жовтня добровольчий батальйон військ СС «Північний схід» був перейменований в Фінський добровольчий батальйон військ СС (Finnisches Freiwilligen-Bataillon der Waffen-SS) і його службовці склали присягу. Батальйону було вручено прапор, де поєднувалася фінська державна символіка з емблемами військ СС.

21 січня 1942 р Фінський добровольчий батальйон прибув в розташування добровольчої моторизованої дивізії СС Wiking, яка розташовувалася на річці Міус в Донбасі. Він став однією з піхотних частин дивізії.

Фіни на фронті. Річка Міус, лютий 1942 р

До 26 квітня 1942 р фінський батальйон СС спільно зі словацькими військами вів бої на річці Міус проти частин 31-ї піхотної дивізії РККА. Потім фіни були виведені з фронту на поповнення.

13 серпня 1942 р фінський батальйон СС прибув в район станиці Лінійна (Краснодарський край).

16 серпня фінський батальйон СС взяв участь в бою за станицю Лінійна. Потім він був перекинутий з-під Майкопа на схід (500 км) на межі з Чечено-Інгушетією.

З 26 вересня 1942 р фінський батальйон СС взяв участь в боях за місто Малгобек (Чечено-Інгушська РСР). За 45 днів боїв за місто фіни втратили убитими 88 і пораненими 346 чоловік.

Могила фінського есесівця на Північному Кавказі. Жовтень 1942 р


Ганс Коллані

У листопаді 1942 р в фінський батальйон СС під Малгобек прибутку 200 чоловік поповнення.

На початку січня 1943 р фінський батальйон СС відступив разом з іншими частинами німецької армії з Північного Кавказу на захід через Мінеральні Води і Батайськ до Ростова-на-Дону.

19 - 21 січень фінський батальйон СС вів бої під Катеринівка (Ростовська область).

23 січня фінський батальйон СС вів бій під Зелін (Ростовська область).

8 лютого командиром фінського батальйону СС був призначений гауптштурмфюрер СС Ганс Коллані (Hans Collani).

Навесні 1943 р фінський батальйон СС було відведено з фронту і відправлений до Баварії.

2 червня 1943 р фінський батальйон СС прибув в Ханко (Фінляндія).

11 липня 1943 р фінський батальйон СС був розформований. За час боїв на Східному фронті в складі батальйону служили 1407 осіб, з яких 256 загинули, 686 були поранені і 14 потрапили в полон. Більшість колишніх фінських есесівців влилися в фінську армію. Окремі добровольці все-таки не побажали залишати війська СС. Разом з гауптштурмфюрером СС Гансом Коллані вони були переведені в 11-ю добровольчу танково-гренадерскую дивізію військ СС Nordland, де спільно з іншими есесівцями зі скандинавських країн в 1944 - 1945 рр. взяли участь в боях проти частин Червоної армії під Нарвою, в Курляндії, в Померанії і в Берліні.

Фінські есесівці, які повернулися з Східного фронту до Фінляндії. Червень 1943 р

Після закінчення Другої світової війни фінським есесівцям були пред'явлені звинувачення у військових злочинах.

Батлер Р. Історія п'ятої дивізії СС «Вікінг». 1941 - 1945. М., 2006.

Іванов С. В. Фінські добровольці СС на Східному фронті // Журнал «Солдат на фронті». 2005 р № 57.

Семенов К. К. Іноземні добровольці військ СС. , 2002.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация