Домінуючий в лісовій галузі Алтайського краю холдинг маніпулює цінами на пиломатеріали?

Будівельний сезон 2014 року на Алтаї почався з відчутного подорожчання імпортних будівельних і оздоблювальних матеріалів. Ціни на аналогічні товари російського виробництва практично не змінилися за одним винятком: подорожчав пиломатеріал, вироблений з алтайського лісу. При цьому, як відзначають самі будівельники, його якість в останні місяці помітно погіршився. Експерти галузі не виключають спекулятивний характер цього явища.

Представники торговельних підприємств пов'язують подорожчання пиломатеріалу з сезонним чинником, на який наклалися останні політичні та макроекономічні зміни. Як пояснив шеф-редактор журналу «Алтайська будівництво» Костянтин Ганов, з кінця минулого року в краї відзначався помітне зростання експорту лісоматеріалів. Згідно з даними алтайської митниці, обсяг експортованого пиломатеріалу (без урахування кругляка) в січні-березні 2014 року склав 159,7 тисяч кубометрів, що на 39,5 тисяч більше, ніж за аналогічний період минулого року. З жовтня по грудень минулого року лісоматеріалів з Алтайського краю було вивезено на 23% більше, ніж за аналогічний період 2012 року. І це без урахування даних за обсягом торгівлі з країнами митного союзу, Казахстаном і Білоруссю. Таким чином, зв'язок зростання затребуваності алтайського лісу за кордоном з падінням курсу рубля очевидна: зарплату вальщикам і робочим лісопереробних підприємств платять в рублях, а продукцію реалізують як і раніше в валюті. І висновок про те, що через зростання експорту зменшився обсяг пропозиції на Алтайському ринку (що і дозволило підняти ціни) напрошується сам собою.

На думку спостерігачів, той факт, що з грудня 2013 року пиломатеріал подорожчав дуже вибірково, а ціни на вироби з нього взагалі не змінилися - вказує не стільки на ринкові, скільки на спекулятивні причини зростання. Так, якщо мінімальні із запропонованих цін на діловий горбиль залишилися на рівні 1300 рублів за кубометр - то обрізний пиломатеріал економ-сегмента подорожчав з 3500 до 6400 рублів за кв м. Мінімальна ціна на дошку статеву з 254 рублів за кв м. Зросла до 300, а на блокхаус - з 250 до 265 рублів.

Певний вплив на ціноутворення, безсумнівно, надали і так звані «чорні лісоруби». Проте шкода від їх дій, на думку алтайських екологів, які не настільки великий, як від офіційних лісорубів, провідних промислові вирубки як в заказниках, так і в сусідніх зі степом територіях.

Проте шкода від їх дій, на думку алтайських екологів, які не настільки великий, як від офіційних лісорубів, провідних промислові вирубки як в заказниках, так і в сусідніх зі степом територіях

віце-губернатор Яків Ішутін

Лідируючі позиції в лісозаготівлі в Алтайському краї і раніше займає холдинг «Алтайлес» - група компаній, контрольована віце-губернатором Яковом Ішутіним і колишнім начальником крайового управління лісами Михайлом Ключниковим. Ішутін в результаті оптимізації структури регіональної виконавчої влади залишився без повноважень і ось уже кілька місяців перебуває на лікарняному. У крайадміністраціі шанси на його політичне «одужання» оцінюють як не дуже високі. Ключников, спочатку засуджений , а потім виправданий у гучній кримінальній справі про перевищення посадових повноважень, зараз активно намагається відновити втрачені за час судового процесу позиції. Не виключено, що саме ці події опосередковано вплинули і на ціноутворення в галузі.

Місцеві екологи, ось уже кілька немає провідні з «Алтайлесом» непримиренну боротьбу за збереження алтайських лісів, не раз критикували що входять в холдинг підприємства за безконтрольні рубки, провокували перевірки різних профільних відомств, зверталися в інстанції всіх рівнів, включаючи президента РФ. Днями інтерес до ситуації в Алтайському краї проявила думська фракція «Єдина Росія», і це дало громадським підстави вважати, що їм нарешті вдалося достукатися до можновладців.

Ілюстрація: Костянтин Ганов

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация