Донецьку 150 років: Як Юзовку заснував "англійська світ" і життя міста до "червоного терору" - Останні новини Донецька. Головні події Донецька і області.

Донецьку виповнилося 150 років, і задовго до того, як йому прищепили "русскій мір", на берегах Кальміусу жили кіммерійці, скіфи, сармати, готи, слов'яни.

У XVI столітті прікальміуські землі, які в той час належали до Дикого Поля, почали заселяти запорізькі козаки, а пізніше, в XVII - д онські.

Той час на території майбутнього міста вже існували слобода Олександрівка, Григорівка, Семенівка, хутір Овечий, заснований в XVII столітті. запорізькими козаками. Козаки почали в XVII столітті річковий шлях Кальміус до Азовського моря і створили вздовж нього укріплені хутора-зимівники, з яких в подальшому були створені поселення.

Офіційно датою заснування Донецька вважається дата заснування селища Юзівка ​​валлійським підприємцем Юзом в 1869 році.

Спочатку Уряд Російської імперії уклало договір з князем Сергієм Кочубеєм, згідно з яким він зобов'язався побудувати на донецьких землях завод для виготовлення залізних рейок. Але в 1869 році Кочубей за 24 тис. Фунтів стерлінгів продав концесію Юзу, який до цього часу жив на батьківщині і займався розвитком місцевої промисловості, але мав зв'язки з дворянством Російської імперії.

Юзу було вже 55 років, коли він приїхав на берег Кальміуса зі своїми чотирма старшими синами Джоном Джеймсом, Артуром Девідом, Айваром Едвардом і Альбертом Льюелін.

Спочатку Юз влаштувався на землі поміщика Смолянинова (нині Куйбишевський район Донецька). Він орендував невелику садибу і оселився в простій саманній хаті, критій соломою. Поруч з будинком Юз побудував кузню, в якій виготовлялися інструменти і дрібне обладнання для майбутнього заводу. А коли в 1873 році він орендував (і пізніше - купив) землю на південний захід від свого ще не збудованого заводу у поміщиці Катерини Ларіної, то вирішив побудувати для себе більш просторий, більш надійний будинок, ніж саманна хата.

Так виглядав перший будинок, який Юз побудував для своєї сім'ї в 1874 році (зараз це центральний Ленінський район Донецька).

Будинок був одноповерховим з 8 кімнатами, але багатолюдній сім'ї Юза там було тісно. Дружина Елізабет Левіс і дочка Сари Ганніі, які жили в Англії, побували в Юзівці, але не захотіли жити в тісноті. Вони витримали в Юзівці лише рік.

У той же час тривало будівництво металургійного заводу, перший чавун почав виплавлятися там в 1872 році. Перша доменна піч виглядала так.

Юз пообіцяв, що побудує для сім'ї великий двоповерховий будинок, і почав це робити в 1880 році, коли завод почав приносити прибуток. Але будівництво перервалося, в Юза спочатку помер молодший син, а потім і дружина.

За три роки будівництво відновилося. Архітектор з Англії, якого найняв Юз, вирішив добудувати і оновити одноповерховий будинок. Але Юз так і не жив в новому будинку, тому що помер в 1889 році в Санкт-Петербурзі, куди поїхав у справах.

Родинний дім добудували його сини, які залишилися керувати заводом. На фото нижче - Джон Джеймс і Айвар Едвард.

Влітку 1891 року всі будівельні роботи були закінчені, і вже восени брати Юзі разом зі своїми дружинами та дітьми стали жити в прекрасних апартаментах. Двоповерховий особняк був дійсно чудовим. Це був палац з рожево-червоної цегли місцевого виробництва і виконаний у формах стилю ренесанс.

В цей час містечко Юзівка ​​було дуже і дуже маленьким - глибока провінція. У 1870 році населення становило лише 164 людини, але в 1889 році - вже 15 тисяч осіб, в 1900 - 32 тисячі.

І взагалі ж визнавати Юзовку містом до останнього відмовлялася імперська влада. Відповідно, тут не було навіть ради, яка б займалася міськими питаннями.

Все лежало на плечах Юза (а потім - на його синів, які керували заводом). Місто було добре забезпечений магазинами, був процвітаючий недільний ринок, де можна було купити речі за цінами не вище, ніж в Харкові. Були таверни і німецькі пивні. Юз створив в місті поліцейське управління. Воно було відкрито за його наказом і повністю знаходились під опікою компанії. Він стежив за тим, щоб в місті був хоча б один пристойний готель для підприємців, які продавали вироблене залізо, сталь і вугілля. Готель знаходився в кращій частині міста і називався "Готель Грейт Брітні". Діяло в Юзівці і поштове відділення.

Сам Юз в цей період оснащувати школи для російських і англійських дітей (батьки їх прибутку разом з Юзом і керували виробництвом на заводі). Як було прийнято в цей час, за навчання платили батьки.

Однак, за відгуками сучасників Юзівці, життя в місті не виглядало спокійним і казковим. Спочатку Юзівка ​​була безформною і розвивалася без плану. Завод був її серцем і душею, все інше крутилося навколо нього. Відвідуючи свого брата, інженера на прилеглій шахті, Вікентій Вересаєв писав: "Найнещаслівіше з місць! Люди повертаються додому з роботи низькорослі шахтарські землянки. Вдихають вугільний пил ... чорну землю, чорні дороги". Григорій Петровський, відвідавши Юзовку незабаром після початку Першої світової, писав, що "Юзівка ​​- найзадімленіше місто на півдні. Дим і кіптява не дають вам дихати". Його характеристика поселення включала "бруд, сморід і жорстокість".

Жорстоким було Юзівське суспільство. Згадуючи 1916 рік у Юзівці, Костянтин Паустовський писав, як місцеві жінки часто вплутувалися в бійку. "Іноді починалася бійка, і вся вулиця приєднувалася до неї. Виходили мужики з батогами і кастетами, розбивалися носи, текла кров. Потім з Нового світу (житловий район міста), де мали квартири керуючі шахтою і заводом, виїжджав козацький патруль і розганяв натовп батогами ". Інспектування селища виявило, що міграція населення сприяє зростанню злочинності в усьому регіоні. У 1912 приїжджий журналіст писав: "Все покидьки шахтного виробництва зібралися тут. Все темне, зле і кримінальну - злодії, хулігани, всі вони стягліся сюди. Вночі неможливо вийти на вулицю".

Крім заводу в місті також працювали чотири шахти. Таким чином, склалося два великих шари населення - шахтарі і робітники заводу. Однак населення постійно мігрувало, відчувався брак працівників. До того ж, англійці, які керували виробництвом, намагалися нав'язати підлеглим свій спосіб життя - наприклад забороняли тримати худобу і заводити присадибне господарство, адже в Англії промисловці цим не займалися, а купували всі продукти на ринку. Згодом, щоб утримати людей на місці, це ж довелося дозволити, але іноземці до останнього не розуміли цієї необхідності.

Тільки в 1917 році Юзівка ​​отримала статус міста. Для порівняння, сусідній промисловий Луганськ отримав такий статус ще в 1882-му.

Перша лінія - найвідоміша і центральна вулиця Донецька. Зараз це вулиця Артема.

Робочі квартали виглядали так

Так виглядали будинки англійців - працівників заводу.

У Юзівці мирно співіснували різні національності і різні конфесії. Найвідоміший православний храм - Свято-Преображенський кафедральний собор, який поступово знищив владу більшовиків.

Спочатку поруч з собором був побудований кінотеатр, щоб відвадити населення від храму, потім вкрадені ікони і зняті дзвони, згодом були підірвані дзвіниці. У 1931 році собор був підірваний остаточно. В наш час, немов за іронією долі, як нагадування про руйнівників, тут стоїть пам'ятник "Борцям за радянську владу". А однойменний собор в Донецьку побудовано на початку 1990-х в іншому місці, та й виглядає він не так, як оригінал.

Також в Юзівці працювали дві сінагорі (євреї були другою за чисельністю етнічною групою міста), перша з яких відкрилася в 1908 році, католицька та англіканська церкви, вірмено-грігоріанська церква і ортодоксальна церква.

Всі вони були розграбовані і знищені більшовиками.

Юзі жили в своєму будинку до 1903 року.

У цей рік вони покинули Юзовку назавжди, переїхавши жити спочатку в Петербург, а потім - до Англії. Після свого від'їзду Юзі надали свій будинок для проживання керуючому заводом англійцю Андерсону. Потім поїхав і він, залишивши будинок на нового керівника Адама Свіціна. Це була російська гірський інженер, який до прибуття до Юзівки працював в керівництві Олександрівського заводу Брянського Товариства в Екатерінославі. У будинку Юзів Свіцін прожив до націоналізації Юзівського заводу в 1918 році більшовиками. У радянські роки там розміщувалася і виробництво ситро, і об'єднання глухонімих.

Зараз будинок виглядає так, а може ще й гірше, тому що це фото 2010 року .

Він розташований на кшталт і в центральній частині міста, але межує з промисловим районом. Всі під'їзди до нього забудовані так, що навіть якщо б і захотіли його відремонтувати, туди б навряд чи проїхала важка техніка. Взагалі, таке враження, що про нього з моменту революції більшовиків так ніхто і не згадував ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация