Допомога мамам "натурою": якого ефекту чекати?

Уряд взявся за заохочення бебі-буму: скоро кожна мама буде отримувати пакет для малюка і 1500 гривень на місяць доплати за няню

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні уряду анонсував: сім'ї, які планують поповнення, можуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку від держави. По-перше, крім виплат при народженні дитини, з 1 вересня цього року сім'ї отримуватимуть від держави бебі-бокс - коробку з необхідними речами для перших тижнів життя малюка. По-друге, сім'ям, які наймають няню, з 2019 року буде компенсувати 1,5 тисячі гривень щомісяця, але за умови, що няня працює офіційно. У Кабміні вважають, що такі заходи посприяють народжуваності в нашій країні. Тому Укрінформ дізнавався докладніше про бебі-боксах, а також про те, що передбачає офіційне оформлення няні, до чого ми ще не звикли.

Підгузки, серветки, дитяче масло, ковдру - зайвими не будуть

Зараз допомога при народженні дитини становить 41280 гривень, незалежно від кількості дітей в сім'ї. Батьки спочатку отримують на руки 10320 гривень, а потім протягом трьох років щомісяця - по 860. А бебі-бокс - це додатково: підгузники, дитячі серветки, гігієнічні пелюшки, присипка, масло, дитячий крем, силіконова соска, пустушка, дитяча пляшечка, фітозбори для ванночок, ковдру, навчальні матеріали для батьків, одяг і термометр. Орієнтовна вартість - 5 тисяч гривень.

Орієнтовна вартість - 5 тисяч гривень

Бебі-бокс, який отримуватимуть мами з першого вересня 2018 го

Педіатри і прихильники грудного вигодовування відразу помітили, що пляшечка і соска - в цьому переліку зайві, бо годі було відразу привчати новонародженого до годування з пляшечки. У медичному середовищі вважається , Що до 6-ти місяців дитини слід годувати виключно грудьми. Крім того, поки невідомо, якої якості будуть дитячі речі, що входять в такий пакет, адже виробники не називаються. Судячи з презентації пакета перед журналістами заступником глави Мінсоцполітики Олександрою Чуркін, памперси в такому боксі - бренду Pampers, американського виробника Procter & Gamble. Мами розповідають, що це - непоганий варіант, але він більше розрахований на сидячих дітей, оскільки в таких памперсах немає гумки на спині, і вони не прилягають як слід. Варіанти двоє дешевше, наприклад, памперси польського виробництва Dada, можуть викликати у дітей алергію. Що в підсумку куплять, побачимо і перевіримо. За словами заступника міністра, на це в Мінсоцполітики виділять близько 500 мільйонів гривень. А тим часом небайдужі активісти вже організували опитування батьків в google.docs , Де запитують, які предмети будуть їм найбільш необхідні в перші місяці після пологів. Активісти обіцяють, що за результатами опитування будуть проходити робочі зустрічі з представниками Міністерства соціальної політики.

Жіноча аудиторія розділилася в поглядах на те, чи буде користь від такого бебі-боксу. Одні щиро підтримують, вважаючи, що такий пакет допоможе батькам на першому етапі, дозволивши сконцентрувати сімейний бюджет на чомусь іншому. Інші ж висловлюють сумніви в якості або доречності речей, які містить такий же пакет. А деякі ображаються, що тим, хто народить хоч на кілька днів раніше 1 вересня, бебі-боксів не дадуть. Нижче - коментарі з Facebook під новиною на сторінці прем'єра:

Аліса Ліндеман: "Дуже радісно з приводу такої ініціативи. Сподіваюся, що склад "Пакета малюка" в подальшому буде відповідати рекомендаціям ВООЗ і не буде пропагувати шкідливі речі. Можливо фінський досвід і опитування про потреби українських батьків допоможе сформувати пакет, який дійсно буде корисним! Дякуємо

Надя Потоцька: "Соррі, але це дуже непродумано. Чому не було публічних консультацій? Ініціатива - це добре, але хто визначив такий список? Я присипку зроду не використовувала, а підгузники дитині не все підходять. Кому-то взагалі пляшечки не потрібні. Це дуже великі витрати, які не варті тих грошей ".

Ірина Сьомкіна: "Мені не зрозуміло чому з 1 вересня. Мені народжувати в серпні. І трохи прикро що один календарний місяць відділяє мою дитину від державної допомоги. Краще вводити такі законопроекти з початку року, або з 1 вересня, або хоча б діткам які народилися раніше в цьому році - організувати соціальний пакет за віком. Або хоча б видали пакети з памперсами. Памперси завжди необхідні, а ціни на них тільки ростуть ".

Марія Калмикова: "Хороша ініціатива, просто дещо в наборі викликає питання (пустушки, фітозбір). Щодо "навчальних матеріалів" - хто автор, чи відповідають тексти рівню сучасної доказової медицини? А в цілому спасибі за ініціативу і щиро рада за тих, хто зможе скористатися такою можливістю ".

Що й казати, всім і відразу завжди важко догодити. Тим часом нагадаємо, що перші бебі-бокси з'явилися в Фінляндії в 1938 році, щоб допомогти бідним сім'ям, а потім такі пакети стали видавати всім. Вважається, що завдяки цьому був знижений рівень дитячої смертності. У сучасному фінському бебі-боксі близько 50 речей, зокрема підгузники, рушник, зимовий одяг, шкарпетки, термометр, література для батьків і т.п. Коробку навіть використовують як ліжко для дитини. Такі ж набори є в Англії, Ірландії, Шотландії, США, Канаді, Південній Африці.

Щоб отримати компенсацію за няню, з нею потрібно буде укласти договір

Компенсацію в півтори тисячі гривень на послуги няні отримуватимуть саме працюючі матері, які після народження дитини змушені вийти на роботу. При цьому дитині має бути до 3-х років. Постанова Кабміну, де буде визначено порядок укладання договорів з нянями, зараз в процесі розробки. А компенсація батькам за послуги няні виплачується на умовах співфінансування: 25% - держбюджет, 15% - з обласного бюджету і 60% - з місцевого. Щомісячна сума відшкодування дорівнює прожитковому мінімуму, який на 1 січня 2018 го становить 1492 гривні. Але повторимося, що компенсація можлива при офіційному працевлаштуванні няні.

Відшкодування в розмірі тисяча чотиреста дев'яносто два грн буде здійснюватися за рахунок державного, обласного та місцевого бюджетів

Але що це таке - офіційне працевлаштування няні? Укрінформ попросив юристів це роз'яснити.

Сергій Кампо, адвокат, партнер Адвокатського об'єднання "Нечаєв і Партнери": "Офіційне працевлаштування можливо, якщо няню як оформити працівника у фізичної особи (осіб). В такому випадку няня отримає запис у трудову книжку і матиме відповідні соціальні права і гарантії. Ці відносини будуть носити підрядний характер, оскільки договором буде передбачено права та обов'язки сторін, тривалість договірних відносин, розмір оплати, відповідальність сторін тощо ".

Олена Дроздова, адвокат, к.ю.н., директор Адвокатського бюро «Дроздова і партнери» пояснює, що в трудовому договорі з нянею повинні бути прописані:

- повний перелік обов'язків няні;

- графік роботи;

- в разі прийняття няні на тривалий термін - щорічна оплачувана відпустка (тривалість відпустки, час початку і кінця). Тривалість щорічної оплачуваної відпустки не може бути менше 24 днів, а заробітна плата няні при цьому зберігається за нею, як і її робоче місце;

- розмір заробітної плати і порядок її виплати (щодня, щотижня або щомісяця, в який день і в якому вигляді).

Можна в договорі передбачити для няні випробувальний термін, який не може перевищувати одного місяця.

Олена Дроздова також додає, що "протягом тижня з дня укладення договору, батькам разом з нянею необхідно подати один його зразок до держслужби зайнятості за місцем свого проживання. Крім договору - ідентифікаційний код роботодавця (батьків) і няні, трудову книжку няні ".

У Кабміні розраховують, що така ініціатива і батькам полегшить життя і сприятиме створенню нових робочих місць. Юристи пояснюють, що податки в такому випадку платити буде саме няня. Правда економісти відразу помічають, що при офіційному працевлаштуванні послуги няні можуть подорожчати на розмір сплачених податків - 19,5%.

Переглянувши сайти вакансій (Work.ua, Rabota.ua) і оголошення в фейсбуці, можна підсумувати, що няням (без особливих вимог, таких як знання мови або медичну освіту) батьки готові платити від 4,5 і до 7-9 тисяч гривень. Звичайно, компенсація в півтори тисячі не покриє і половину витрат на зарплату няньки, але все ж краще і така компенсація, ніж ніякої.

З іншого боку, відразу напрошуються питання - а скільки ж сімей все таки отримають таку компенсацію? Якщо мамі дитини треба буде вибрати: чи виходити на роботу і наймати няню, або провести час зі своїм якраз підростаючим, то більшість, схоже, при таких умовах виберуть останнє: "Це незначна компенсація для того, щоб проміняти час зі своєю дитиною на роботу . Крім того, щоб найняти няню, зарплата працюючої мами повинна бути такою, щоб вона (разом з чоловіком. - Ред.) Змогла утримувати і сім'ю, і няню. Не так вже й багато сімей можуть собі це дозволити, але для них ця компенсація теж не зіграє ролі ", - каже Вероніка К. з Вінниці, мама двох дітей.

Слушні зауваження. І тому ми продовжуючи цю тему, відправимо журналістський запит в Мінсоцполітики, щоб дізнатися, яка кількість виплат там розраховують і які гарантії того, що реалізація цієї ідеї не стане звичайною профанацією.

Юлія Горбань, Київ

Чому не було публічних консультацій?
Ініціатива - це добре, але хто визначив такий список?
Щодо "навчальних матеріалів" - хто автор, чи відповідають тексти рівню сучасної доказової медицини?
З іншого боку, відразу напрошуються питання - а скільки ж сімей все таки отримають таку компенсацію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация