Доповідь США: Росія грає домінуючу роль в економіці Болгарії

Росія має серйозний вплив на політику, бізнес та енергетичний сектор Болгарії, навіть всупереч членства країни в ЄС і НАТО, стверджується в доповіді, складеному співробітниками апарату сенатського комітету з міжнародних справ США, який став першим масштабним дослідженням стратегії і тактики, використаної Кремлем в останні два десятиліття для втручання в політичні процеси в країнах Європи і США

Росія має серйозний вплив на політику, бізнес та енергетичний сектор Болгарії, навіть всупереч членства країни в ЄС і НАТО, стверджується в доповіді, складеному співробітниками апарату сенатського комітету з міжнародних справ США, який став першим масштабним дослідженням стратегії і тактики, використаної Кремлем в останні два десятиліття для втручання в політичні процеси в країнах Європи і США.

«Росія впливає на Болгарію за допомогою своєї домінуючої ролі в економіці країни, в основному в енергетичному секторі, як і за допомогою пропаганди, відносин з політичними партіями, культурних подій і сильно впливає на Болгарську армію, яка продовжує розраховувати на обладнання радянського часу», пишеться в доповіді.

«Стійкі історичні відносини між Болгарією і Росією роблять країну унікальною серед інших країн ЄС і НАТО, і вимагає постійної пильності щодо ефектів російського впливу в країні».

Документ обсягом в 200 сторінок під назвою «Асиметрична атака Путіна на демократію в Росії і Європі: наслідки для національної безпеки США» підготовлений з ініціативи сенатора-демократа Бена Кардін. Представляючи доповідь, сенатор заявив, що «в той час як президент Трамп практично не діє, пан Путін продовжує удосконалювати свій асиметричний арсенал і шукати можливості для підриву демократичних і міжнародних інститутів, створених Сполученими Штатами і Європою за останні 70 років».

У доповіді підкреслюється, що Москва впливає на Болгарію за допомогою м'якої сили і енергетичної залежності.

Болгарська соціалістична партія (БСП) продовжує підтримувати хороші відносини з Москвою, а її голова Корнелія Ниновь постійно закликає до скасування європейських санкцій проти Росії, вказується в доповіді. Партія «Атака» безперервно закликає до зближення з Росією і виступає проти членства Болгарії в ЄС і НАТО. Її лідер Волен Сидеров почав передвиборну кампанію 2014 року саме в Москві, йдеться ще в доповіді.

Також в документі зазначається, що уряд Бойко Борисова декларує виконання ангажемент ЄС і НАТО.

«Поки історія болгаро-російських відносин буде грунтуватися на звільнення від османського ярма, сучасні методи впливу Москви будуть сфокусовані на м'якій силі, енергетиці, політичний і культурний вплив», підкреслюється в доповіді.

У документі цитуються і дані дослідження неурядової організації GLOBSEC, згідно з якими близько 70% болгар позитивно ставляться до Володимира Путіна, що є найвищою оцінкою серед всіх країн ЄС.

У доповіді наголошується, що Болгарія майже повністю залежить від російських нафти і газу. Країна розраховує на поставки з Росії палива для АЕС «Козлодуй», яка виробляє 35% електроенергії в Болгарії.

В одній з найбідніших країн Європи, населення якої старіє, соціальні фактори відіграють величезну роль в успіху російських кампаній в Болгарії.

За допомогою фонду «Русский мир» уряд Росії підтримує організації, які «в партнерстві з Російською православною церквою популяризують російську мову і російську культуру». У Болгарії працює шість подібних центри, відзначається в доповіді.
Росія використовувала президентські вибори 2016 року для впливу на болгарську політику. Під час передвиборної кампанії тодішній директор Російського інституту стратегічних досліджень Леонід Решетников відвідав Болгарію, де зустрівся з Корнелією Ниновь, нагадується в доповіді і згадується про наявність передбачуваного стратегічного документа, який допоміг виграти вибори президента кандидату БСП. Однак, ставши президентом Румен Радев не перестає декларувати підтримку членства країни в ЄС і НАТО, підкреслюється в доповіді.

Кремль продовжує втручатися у внутрішні справи Болгарії і після виборів президента. Більше 300 болгарських сайтів поширювали проросійську пропаганду перед парламентськими виборами 2017 року. Тролі, що фінансуються Кремлем, також відіграють значну роль у посиленні російського впливу в Болгарії.

Все ж країна продовжує брати активну участь в місіях НАТО, підкреслюється в доповіді. Однак, застаріла військова техніка, на підтримку якої Болгарія розраховує в основному на Росію, ускладнює повноцінне виконання обов'язків країни.

Уряд Болгарії має терміново знизити залежність від російського озброєння «в світлі Закону про протидію противників Америки через санкції», пишеться ще в доповіді. Цей закон дає право ввести санкції на країни, які тісно співпрацюють з Росією в секторі оборони і енергетики.

У доповіді містяться понад 30 рекомендацій, які, як вважає сенатор Бен Кардін, повинні бути негайно реалізовані Білим домом.

У їх числі - створення президентом США міжвідомчого центру, який взяв би на себе координацію політики і вироблення відповіді на дії Кремля. Сполучені Штати також повинні розширити допомогу, яку вони надають союзникам в Європі і тим країнам, які поки не здатні самостійно протистояти російській фінансовій, енергетичній та інформаційної агресії. Зразком для створення нової міжнародної коаліції могли б стати принципи, згідно з якими була утворена Глобальна коаліція по боротьбі з «Ісламським державою».

Одним з найбільш ефективних інструментів автори дослідження вважають розкриття інформації про корупцію в Росії.

«Міністерство фінансів США має оприлюднити будь-які дані спецслужб про корумпованість та особисті статки пана Путіна, вкритому за кордоном, і разом з нашими європейськими союзниками вжити заходів для того, щоб відрізати пана Путіна і членів його найближчого кола від доступу до світової фінансової системі », йдеться в документі.

https://rus.bg

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация