Дорога до військкомату: добровільно, але примусово

В Україні завершується останній призов в армію 30 листопада 2013 роки Збройні Сили України (ЗСУ) поповнять останні призовники В Україні завершується останній призов в армію 30 листопада 2013 роки Збройні Сили України (ЗСУ) поповнять останні призовники. Далі - тільки служба за контрактом. Такий стан записано в держпрограмі реформування армії на 2013-2017 роки, яку президент Віктор Янукович підписав 2 вересня. Але чи означає це, що молодих людей з Одеси та області більше не покличуть на службу?

Хоч і не в армію, але закликати будуть

Зараз багато молодих людей і їх батьки вирішили: все, закликати більше не будуть. Адже про те, що призовного набору в армію не буде, говорили офіційні особи. Тому люди впевнені: закликати не буде взагалі. А це не так - принаймні, поки що. Заклик скасовують тільки в армію.

- Юнаки і надалі будуть отримувати повістки: для проходження служби у Внутрішніх військах (ВВ) і в Державній спеціальній службі транспорту (ДССТ, в минулому - Залізничні війська), - повідомив нам військовий комісар Одеської області полковник Юрій Піскун. - Однак і зараз в ЗСУ закликають значно менше молодих людей, ніж в ВВ.

Таким чином, заклик збережеться, хоча і в меншому обсязі. Уже тривалий час у війська потрапляють не всі призовники.

При відборі для служби враховується ряд факторів, в тому числі:

  • повна чи у призовника сім'я;

  • стан здоров'я;

  • вживає алкоголь і наркотики;

  • чи має спеціальність, потрібну у військах;

  • бажання служити;

  • чи готовий отримати в армії певну спеціальність.

Проте, остаточне рішення - йти призовнику в армію чи ні, - приймають у військкоматі. Різниця з попереднім періодом в тому, що призовник може вибрати службу за контрактом.

Ворота на держслужбу

Чи буде в перспективі остаточно скасовано призов, воєнком області сказати поки не може.

- Припинення призову відбувається так, як про це заздалегідь говорив Президент України, - зазначає Юрій Піскун. - Якщо він скаже, що припиниться призов до ВВ і ДССТ, тобто остаточно - я впевнений, так і буде. Але поки наша робота йде в звичайному режимі, більш того, вже видано наказ про призов на наступний рік.

Відзначимо, що сьогодні навіть без призову багато юнаків хочуть піти на військову службу. Одні мають намір пов'язати свою долю з армією, інші - тому що строкова служба відкриває можливість працювати в подальшому в держструктурах (наприклад, в міліції).

У Верховній Раді вже з'явилися законопроекти про те, щоб скасувати кримінальну відповідальність за ухилення від військової повинності і дозволити видавати молоді призовного віку закордонного паспорта. Юрій Піскун вважає, що перша з цих двох ініціатив передчасна, а друга - цілком логічна.

Армійські реформи: в чому логіка?

Чому армія переходить на контракт? Сенс цього рішення в наступному. Зараз призовника за рік служби ледь встигають навчити управління військовою технікою, як уже він демобілізувався. А за три роки контракту (мінімум) боєць встигає не тільки оволодіти технікою, а й повноцінно нести службу. У той же час для нормальної служби в ВВ досить короткого періоду навчання, а в ДССТ вже сьогодні набирають молодих людей, які володіють певними будівельними спеціальностями.

В Україні вже кілька років йдуть і інші масштабні військові реформи, які стосуються організації військ, їх структури. Так, з 1 листопада цього року в Україні є тільки два оперативні командування. Оперативне командування «Південь» повністю перенесено до Дніпропетровська - туди переїхали співробітники штабу Південного оперативного командування з Одеси. А командування «Північ» знаходиться в Рівному. Крим відноситься до Морського оперативного командування. Як позначаться ці зміни на військових частинах і соціальної інфраструктури армії в Одесі і області, ми розповімо в наступних випусках «Одеської життя».

Тобі 17? Пора у військкомат!

До призовних дільниць щороку в січні-березні приписуються юнаки, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Про необхідність явки на медкомісію на призовній дільниці їм повідомляють за місцем роботи, навчання, проживання. Це положення залишається в силі, як і раніше.

Поважними причинами неявки на призовну дільницю у встановлений термін вважаються:

  • стихійне лихо;

  • хвороба призовника;

  • смерть або тяжка хвороба близького родича.

Ці причини повинні бути підтверджені документами. Якщо в призовної медкомісії видали направлення на лікування - воно є обов'язковим.

Неявка призовника на виклик до військкомату без поважних причин тягне за собою штраф від 17 до 255 гривень в залежності від суті ухилення (ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні порушення). На роботу взяти призовника без приписного свідоцтва не можна: підприємству загрожуватиме штраф.

Покарання за ухилення від служби

Якщо призовник серйозно вирішив «бігати від армії», то згідно із законом йому загрожує і кримінальна відповідальність:

- ухилення від призову - обмеження волі на строк до трьох років (ст. 335 Кримінального кодексу України);

- ухилення від військового обліку - штраф до 850 грн. або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців (ч. 1 ст. 337 КК України);

- ухилення від навчальних або спеціальних зборів - штраф до 1190 грн. або арешт на строк до шести місяців (ч. 2 ст. 337 КК України).

Історія: 139 років призовної армії

1874 рік - в Російської імперії в ході військової реформи міністра Дмитра Мілютіна була введена загальна військова повинність. Призову підлягало все чоловіче населення. Тоді ж термін «рекрут» був замінений на «новобранець».

Після революції 1917 року короткий час заклик не проводився, і на самому початку служба в Червоній армії була добровільною.

У 1918 році заклик вирішили відновити.

Лише в 2013 році призов до армії в Україні скасовано. Але це - важлива зміна для самої армії, а не для молодих українців, яких продовжать набирати до лав ВВ і ДССТ на основі призову.

Є думка: «Це старовинна українська традиція» Є думка: «Це старовинна українська традиція»

Сергій Гуцалюк, отаман « Че рноморского гайдамацького з'єднання », Громадський працівник, еколог.

- Ставлюся до переходу армії на контракт позитивно. Служити повинен той, хто хоче, а не той, кого женуть насильно. В результаті в армію потраплять ті, кому важлива фізичне загартування, у кого є патріотичне почуття. Думаю, не потраплять в контрактну армію і ті, хто взагалі не вважає Україну державою. А в принципі, це старовинна українська традиція: козацькі полки складалися з тих, хто присвятив себе військовій справі. Ніхто нікого не примушував. За часів Січі було так: наприклад, у батька кілька синів, і один ставав чумака або купцем, інший - священиком, третій - ремісником, а четвертий йшов до війська. Але це був його вибір.

Вважаю так не тому що це данина моді: ось, мовляв, в Європі армія контрактна. Думка «справжній чоловік повинен послужити» склалося в суспільстві з Великої Вітчизняної війни. Кажу це як історик. Але зараз багато що змінилося. Сучасна військова техніка вимагає від бійців, які з нею поводяться, чи не масовості, а спеціальних знань, які не так просто встигнути отримати під час призову на військову службу.

Я взагалі прихильник того, щоб крім контрактної армії створити другий ешелон резервістів, як це зроблено, наприклад, в Швейцарії. Щоб все, що пройшли підготовку, могли тримати вдома стрілецьку зброю, отримали певну армійську спеціальність, і за першим сигналом могли прийти на збірний пункт. До речі, за таким принципом будувалися козацькі війська ще в Російській імперії. Не потрібно винаходити велосипед.

Думаю, що в контрактній армії не залишиться місця для дідівщини. Тому що там, де є якесь братство між людьми (за духом, за переконаннями) там немає таких потворних явищ. Хоча повністю викорінити це, думаю, буде важко.

Мені, на жаль, не довелося служити в армії: в 14 років різко впав зір, через що до сих пір ходжу в окулярах. В армію мене не взяли, - шкодую досі. А я ж хотів бути військовим моряком ...

Мій син пройшов вишкіл, займаючись в юридичному ліцеї (там був спеціальний клас). Він отримав спеціальне звання старшини, стріляв з усіх видів стрілецької зброї, - на зборах, в тирах. Зараз навчається на військовій кафедрі, щоб отримати військове звання і бути резервістом. Якщо щось трапиться - ми з ним разом станемо на захист Батьківщини.

Сергій Марін

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Але чи означає це, що молодих людей з Одеси та області більше не покличуть на службу?
Армійські реформи: в чому логіка?
Чому армія переходить на контракт?
Тобі 17?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация