Дорогу осилит идущий (від Біблії до Сенеки) + ПРИТЧА

  1. Притча про Двох подорожніх

Така проста, але в той же час геніальна цитата. У цій статті ми постараємося відкрити всі її зміст, дізнатися авторство і походження. Чи готові? Тоді нехай істину (або дорогу) подужає той, хто йде!

зміст: зміст:

1. Дорогу здолає той, хто йде - звідки ця цитата?
2. Сенс фрази Дорогу здолає той, хто йде
3. Притча про Двох подорожніх

У звичайних умовах багатьом людям з великими труднощами вдається працювати над собою - вони шукають допомоги. На просторах мережі-інтернет для цього є відповідні майданчики: форуми, групи за інтересами в соціальних мережах Вконтакте, Фейсбук, Одноклассниках, Інстаграмме і ін. Головне завдання таких майданчиків - надихати відвідувачів, мотивувати до здійснення важливих вчинків, пробуджувати в них силу, необхідну для саморозвитку. Духовна їжа, яка зустрічається на таких майданчиках, носить різну форму: від цікавих картинок з підписами, до справжнісіньких притч, переказів, легенд і міфів. Іноді зустрічаються і цікаві цитати, які спонукають докорінно змінити своє життя. Іноді авторство таких мотивуючих висловлювань очевидно, а іноді над визначенням джерела доводиться подумати.

Цитати великих (і не дуже великих) людей в інтернеті, до слова, представлені в найширшому діапазоні серйозності. Від "загорнуті" деяких з них зуби зводить, інші - простіше, викликають посмішку. Деякі мотивуючі цитати тиражують всім відомі істини, інші навпаки - змушують поглянути на своє життя під новим кутом. Одні такі висловлювання були популярні в минулому десятилітті, інші - тільки в поточному році. Однак деякі думки можуть похвалитися такою глибиною, що вони затребувані завжди. З їх числа і цитата Дорогу здолає той, хто йде (на латині Viam supervadet vadens). Ця фраза надихала і надихає мільйони людей по всьому світу. Не випадково відомі діячі культури, спорту (та інших областей застосування людського досвіду) часто цитують її і більш того - наколюють як татуювання на різні ділянки свого тіла. Навіть відомий фігурист Євген Плющенко і той не втримався і вигравірував фразу Viam supervadet vadens у себе на руці.

Незважаючи на широку поширеність цієї фрази визначити справжнього її автора - завдання не з простих Незважаючи на широку поширеність цієї фрази визначити справжнього її автора - завдання не з простих. Походження цитати "Дорогу осилить той, хто йде" втрачається в палких суперечках на сторінках інтернету. Пошукайте в пошукових системах і чого тільки не знайдете! Як правило, у сперечальників просто діаметрально протилежні погляди на дане питання. Скажімо, в списку латинських фраз Вікіпедії міститься і цікавить нас цитата Viam supervadet vadens - звідки вона, правда, там взялася інформація замовчується.

Головна версія походження висловлювання "Дорогу осилить той, хто йде" упирає на древнеиндийское походження. Прихильники цієї теорії посилаються на один з перших пам'ятників літератури Стародавньої Індії - «Рігведи». Цей збірник релігійних гімнів, де в "Гімн щедрості" зустрічається цікавий вірш, що має відношення до цікавить нас фразі. Наведемо дослівний переклад на англійську мову написаного на санскриті фрагмента:

"The ploughshare ploughing makes the food that feeds us , and with its feet cuts through the path it follows (точний переклад цієї фрази Дорогу здолає той, хто пішки йде). Better the speaking than the silent Brahman: the liberal friend outvalues him who gives not".

Якщо цей уривок перевести на російську мову, то виглядати він буде наступним чином:

Оре ситим робить плуг,
Дорогу здолає той, хто пішки йде,
Хто говорить брахман краще мовчазної.
Цінніший щедрий друг, ніж скупий.

Втім, є маса інших версій походження цитати Дорогу здолає той, хто йде. Вище ми привели тільки найпоширенішу з них. Насправді чимало послідовників є у версії, що фразу Дорогу здолає той, хто йде вперше вимовив відомий римський філософ-стоїк Луцій Анней Сенека. Що цікаво, серйозні дослідники творчості цього древнього вченого авторство згаданої фрази Сенеку приписувати не поспішають. При цьому вони відзначають, що в одному з учених трактатів Сеник "Про стійкість мудреця, або Про те, що мудреця не можна ні образити, ні образити" схожа думка все-таки прослизає. Так, філософ відзначає, що якщо людина кине побіжний погляд на звивисту дорогу, то в її початку він сприйме її як надзвичайно складну, практично нездоланну, однак дійшовши до кінця шляху, йому відкривається істина: "те, що на відстані здавалося обривом, в дійсності - пологий схил ". Так що ті, хто приписує авторство фрази Viam supervadet vadens Сенеку, з великою часткою ймовірності роблять це, перебуваючи під враженням діалогу філософа "Про стійкість мудреця ...".

Є ще одна цікава версія походження фрази Дорогу здолає той, хто йде. Сходознавці вважають, що це перефраз висловлювання Конфуція, який стверджував, що "Шлях у тисячу лі починається з одного кроку". В такому випадку виходить, що в латинь вираз Viam supervadet vadens потрапило з Стародавнього Китаю.

Цікаво, що Служба російської мови Інституту російської мови Російської Академії Наук вважає, що розглянута нами фраза має пряме біблійне походження. При цьому пошук відповідних цитат, проведений по електронній версії тексту Біблії результатів не дає. В такому випадку може ми маємо справу з пізньої "авторської" інтерпретацією нікого священного вірша з "суміжних" релігійних документів? Дослідники священних християнських текстів вказують на схожість вираження Дорогу здолає той, хто йде з поруч християнських крилатих фраз. Наприклад в Євангелії від Матвія (7: 7) чорним по білому написано:

Просіть, і дасться вам,
шукайте, і знайдете,
стукайте, і відчинять вам.

Світ, в якому ми живемо, постійно змінюється. Навіть найсучасніші технології застарівають з страхітливою швидкістю. Щоб вижити, залишатися успішним - потрібно самовдосконалюватися, освоювати нові навички та вміння. Стояння на місці смерті подібно. Тому для тих з нас, хто прагне крокувати в ногу з часом, мета саморозвитку - одна з найголовніших. Що прийшла із заходу тема self-made - надзвичайно затребувана. Але тут є одне "але". Якщо хочеться домогтися зримого результату - одним бажанням не обійтися. Процес засвоєння інформації, навчання новому - складний і вимагає значного часу. Не варто забувати і про вродженою чи набутою здатності довести будь-яке починання до його логічного фіналу, а також - про посидючості в навчанні.

Так що ж хоче сказати нам ця древня індійсько-китайсько-римсько-біблійна фраза. Яким би не було її походження, для тих, хто її вимовляє або чує, вона повідомлять про поступальний рух до мети і шляху до неї. І якщо копнути глибше, то вона говорить про життя. Дійсно, Життя - це дорога, яку кожна людина проходить по-своєму. Як би ти не втомлювався, як би не опускалися руки - йти все одно доведеться. Такий закон світобудови і виживання людини і людства - як виду, як народу, як особистості.

Фраза Дорогу здолає той, хто йде - пряма вказівка ​​до появи у вас активної життєвої позиції, тією самою, коли, зібравши волю в кулак, без всяких підганянь, ниття і допомоги - ти сам стаєш творцем свого щастя. Твій вибір - є твій шлях. Що ж тут ще сказати? Будь-які перешкоди, яких зустріли в дорозі - не привід впадати у відчай, але - подолати їх, стати сильніше, знайти цінний життєвий досвід, знайти своє щастя, і при нагоді - розбагатіти.

Якщо в дорозі ви впали - майте мужність встати і продовжувати йти! Адже тільки той, хто йде подужає дорогу! Хвилюватися не варто - в будь-якій справі потрібна розміреність і завзятість. Жоден письменник не написав геніального роману без копіткої роботи над чернетками, жоден учасник змагань не встановив світовий рекорд, якщо до цього жодного разу не займався спортом.

Геніальність фрази Дорогу здолає той, хто йде в її простоті і універсальності - її можна застосувати до самих різних галузей діяльності людини. Для тих з нас, хто прагне змін у житті, вона дає короткий але ефективну відповідь - "дій, якщо хочеш досягти мети". Зроби перший крок, а далі - тільки тримайся! Не випадково образ дороги популярний не тільки в вітчизняній літературі, а й серед поетів, а також прозаїків і діячів кіномистецтва з самих різних країн. У зв'язку з цим пригадується віршик, складений Більбо Беггінса і представлений на сторінках роману "Володар Кілець" Джона Рональда Руела Толкієна:

Біжить дорога все вперед.
Куди вона кличе?
Який готує поворот?
Який візерунок сов'єт?

Зіллються тисячі доріг
В один великий шлях.
Початок знаю; а підсумок -
Дізнаюся як-небудь.

Чи знаєте ви, що у фрази "Дорогу осилить той, хто йде" є чимало аналогів? "Дзвін не почуєш, поки не вдариш в нього" з їх числа. У рідному, вітчизняному фольклорі також є щось схоже: "Без праці, що не витягнеш і рибку зі ставка". Або ось ще: "Під лежачий камінь вода не тече". Перелік схожих крилатих виразів, цитат з творів найрізноманітніших авторів можна продовжувати до нескінченності.

Не всі брати по розуму можуть сприймати народну мудрість адекватно. Сучасним людям вираз Дорогу здолає той, хто йде може здатися суперечливим. Ще б! - в цій фразі немає ніяких вказівок точного напрямку руху. Дорогу ?! Провідну куди ?! Навіщо її долає, якщо не знаєш, куди вона веде ?! Але залишимо особливо обдарованих наодинці з їх логікою.

Що повинні засвоїти ми з вами? А то, що якщо ти хочеш знайти своє покликання, перестати займатися справою - для цього потрібно докладати певних зусиль - йди своїм шляхом, шукати для цього СВОЮ ДОРОГУ! Тут не обійтися без терпіння і залізних нервів. Адже далеко не факт, що зробивши всього два кроки в обраному напрямку - ви відразу ж досягнете бажаної мети. І до слова ... так чи важливий фінал шляху? Може сам процес руху теж чогось вартий?

Притча про Двох подорожніх

В деякій землі двоє друзів прагнули до заповітної мрії В деякій землі двоє друзів прагнули до заповітної мрії. Дорога їх йшла звивистими стрімкими гірськими перевалами і обіцяла смертельну небезпеку. Цілодобово піднімаючись до своєї мрії, в якийсь момент обидва людини зупинилися. Ще здалеку запримітили вони, що обраний ними шлях закінчується, впираючись в підніжжя важкої скелі.

- Ось і кінець мріям і мріям! Далі не пройти! - вигукнув один з подорожніх. Розвернувшись, він пішов дорогою назад. Так страх, втома і хробак сумніву здолали його.

Однак його друг продовжив шлях, так як вірив у те, що підказувало серце. "Нездійсненною не може виявитися моя мрія!", - вирішив він і мужньо продовжив рухатися вперед, незважаючи на те, що дорога стала ще крутіше.

Дійшовши до місця, де йому з товаришем привиділося закінчення шляху, від подиву і радості подорожній мало не кинувся в танок. З'ясувалося, що дорога, по якій вони йшли всі ці дні, зовсім не закінчувалася біля підніжжя величезної скелі. Замість цього вона обережно пірнала за непримітний виступ, обгинала скелю і стелилася далі до обрію - докуда падав погляд.

Надалі неодноразово подорожньому здавалося, що провідна його стежка перерветься, закінчиться на краю прірви або упреться в непробивну товщу каменю. Однак при найближчому розгляді щоразу з'ясовувалося, що все з дорогою впорядке. Радість наповнювала серце подорожнього, і все більше прискорює кроком він йшов до своєї мети. Врешті-решт він досяг її, а його друг, злякавшись на самому початку шляху, повернувся додому, так і не виконавши свого призначення. Все що йому залишилося працювати в убогому поле, вирощуючи гіркий рис, як батько і дід його, забути про мрію, і лише в рідкісні хвилини відпочинку, милуватися здалеку гірським ланцюгом, шкодуючи про те, що збився зі шляху. Він так і не усвідомив, що дорога людини - зовсім не річка, в яку не можна увійти двічі. Якщо раз не вийшло - в майбутньому все може вийти по-іншому. Так як Дорогу здолає той, хто йде.

Схожі статті


Чи готові?
1. Дорогу здолає той, хто йде - звідки ця цитата?
В такому випадку може ми маємо справу з пізньої "авторської" інтерпретацією нікого священного вірша з "суміжних" релігійних документів?
Що ж тут ще сказати?
Куди вона кличе?
Який готує поворот?
Який візерунок сов'єт?
Чи знаєте ви, що у фрази "Дорогу осилить той, хто йде" є чимало аналогів?
Дорогу ?
Провідну куди ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация