Дос Пассос (Dos Passos), Джон [Родеріго] [1990 - - Письменники США. Короткі творчі біографії]

  1. Дос Пассос (Dos Passos), Джон [Родеріго]


Дос Пассос (Dos Passos), Джон [Родеріго]

Дос Пассос (Dos Passos), Джон [Родеріго] (14.I.1896, Чикаго, Іллінойс - 28.IX.1970, Уестморленд, Віргінія) - прозаїк, драматург, представник експериментального напрямку в літературі XX ст. Народився в сім'ї іммігрантів з Португалії. Закінчивши Гарвардський університет (1916), поїхав в Іспанію вивчати архітектуру. Брав участь у першій світовій війні у Франції. Був санітаром. Працював військовим кореспондентом в Іспанії, Мексиці і на Близькому Сході.

Шлях Дос Пассос в літературі багато в чому нагадує еволюцію інших представників "втраченого покоління".

Війна, очевидцем і учасником якої він став, змусила його критично поглянути на сучасне суспільство. Своє неприйняття він висловив в першій же книзі, яку опублікував у 1920 р .: "Присвята одну молоду людину -1917" (One Man's Initiation - 1917, перєїзд. В 1945 р під назв. "Перша зустріч", First Encounter).

Ця повість послужила своєрідним ескізом до роману "Три солдата" (Three Soldiers, 1921, рос. Пер. 1924), що розповідає про долю трьох американців, учасників першої світової війни.

Троє молодих американців представляють різні верстви американського суспільства і різні райони США. Дос Пассос зображує своїх героїв за допомогою прийому фрагментації, показує "розрізнені" епізоди їхнього життя, що складаються в загальну картину трагедії, що несе людям війна.

У романі "Манхеттен" (Manhattan Transfer, 1925, рос. Пер. 1927) наростають антибуржуазні моменти. Тут же отримує подальший розвиток прагнення Дос Пассос до експерименту. Роман являє калейдоскоп епізодів, подій, імен, в яких читач насилу може простежити долі кількох людей, причому ці долі не завжди перехрещуються. Ще далі, ніж в "Трьох солдатів", він йде по шляху руйнування сюжету. "Манхеттен" немов складається з декількох самостійних творів, епізоди і уривки з яких як би випадково перемішані - їх об'єднують тільки місце і час дії: Нью-Йорк в 1890-1925 рр. Дос Пассос вважав, що подібне побудова роману дозволяє йому всебічно і об'єктивніше показати дійсність, передати не тільки "потік свідомості" героїв, а й своєрідний потік динамічного життя Нью-Йорка - найбільшого міста Америки, символу буржуазного світу.

Кожен з конструктивних елементів покликаний зіграти певну роль в розвитку епопеї і виконує важливі ідейно-художні функції. Портрети-біографії історичних особистостей повинні були, на думку Дос Пассос, дати уявлення про історичне тло першої третини XX ст. Америки. Новини Дня покликані відтворити конкретний історичний колорит епохи; нарешті, Камера-обскура, на думку Дос Пассос, висловлює авторське ставлення до життя, вносить в епопею деякий ліричний початок.

В кінці 20-х рр. почалося зближення Дос Пассос з прогресивними силами. Він активно виступав на захист Сакко і Ванцетті (1927) і навіть був заарештований за участь в демонстрації. Саме тоді він заявив про свій інтерес до діяльності передових організацій робітничого класу.

Результатом прагнення Дос Пассос відгукнутися на найгостріші проблеми сучасності, дати узагальнюючу картину розвитку Америки в XX в. з'явилася його трилогія "США" (1930-1936). Важливим стимулом для роботи над трилогією була поїздка Дос Пассос в СРСР в 1928 р, його знайомство з радянською літературою, театром, кіно. У трилогію увійшли романи "42-я паралель" (The 42nd Parallel, 1930, рос. Пер. 1931), "1919" (1932, рос. Пер. 1933) і "Великі гроші" (The Big Money, 1936). У 1937 р Конгрес американських письменників визнав "Великі гроші" кращим романом року.

Дія трилогії відкривається картинами життя Америки на початку століття і завершується кризи 1929 р.- епічне полотно, що малює життя Америки за 30 років. Конструкція кожного з романів складається з чотирьох основних компонентів: портрети літературних героїв, портрети-біографії історичних особистостей, Новини Дня і своєрідні внутрішні монологи автора- камери-обскури. Роман являє собою чергування всіх цих елементів в певній послідовності - зазвичай портрети літературних героїв прошаровуються Новинами Дня, камера-обскура і портретами історичних особистостей.

Дос Пассос будує свою трилогію не по етапах духовного розвитку свого героя, а по етапах розвитку американського суспільства в перші три десятиліття XX століття: початок століття і підйом робочого руху в США - "42-а паралель"; перша світова війна і перелом в долях світу, пов'язаний з Жовтневою революцією, - "1919"; переростання соціальних протиріч в післявоєнний, внутрішній і світовий, криза 1929 р.- "Великі гроші". Не випадково після завершення роману "1919" Дос Пассос заявив, що романіст повинен прагнути бути "архітектором історії". У трилогії "США" він слід зразкам конструктивістській архітектури, переходячи від літературного імпресіонізму "Манхеттена" до своєрідного літературного конструктивізму. Специфічність образної структури, однак, повинна підкреслити не стільки індивідуальність героя, скільки його соціальну типовість.

На відміну від експресіоністів Дос Пассос при високому ступені узагальненості характерів зумів зберегти їх життєвість. Цьому сприяло успішне і досить органічне використання великого плану в показі героїв, запозиченого з практики кіно, і перш за все у С. Ейзенштейна і В. Пудовкіна, з якими він познайомився в Радянському Союзі. Крім великого плану Дос Пассос використовував і інші образотворчі принципи кіно: документализм і точність в деталях, широта соціально-історичного тла, а головне - мистецтво монтажу, який стає головним інструментом руху і розкриття сюжету. Все це зробило трилогію "США" епічним твором, унікальним за широтою охоплення історичного матеріалу.

Творча доля Дос Пассос передає складність і драматизм розвитку художника-гуманіста, який створив найкращі свої твори під безпосереднім впливом власного і дуже активної участі в масовому антиімперіалістичному русі, в міжнародному русі революційних письменників, де він займає в кінці 20-х - початку 30-х рр . провідні позиції: в 1928 році, під час перебування в СРСР, він був обраний членом Міжнародного бюро революційної літератури (МБРЛ).

У той же час різкий поворот вправо в кінці 30-х рр., Перехід на консервативні позиції позбавили його творчість життєвих соків. "Пригоди молодої людини" (Adventures of a Young Man, 1939) - перша частина трилогії, що оповідає про драматичну долю ідеалістично налаштованого Глена Спотсвуда, який входить у конфлікт з комуністичною партією, членом якої він є. В "Номері першому" (Number One, 1943) в центрі оповідання брат Глена Тайлер, що працює на демагога-політикана, дуже нагадує Хьюи Лонга. Третя частина трилогії, "Великий план" (The Grand Design, 1949), оповідає про батька Глена, розчарувався ліберала. У 1952 р трилогія була опублікована під загальною назвою "Округ Колумбія" (District Columbia).

Відхід Дос Пассос від прогресивних політичних позицій, як зазначав М. Гайсмар в журналі "Нейшн" 14 квітня 1956 року, "привів ... очевидно, до виродження творчої енергії і гуманних почуттів. Ця його психічна рана ніколи не перестає кровоточити". Духовна капітуляція Дос Пассос, який так і не повірив у можливість перемоги людини над соціальними хворобами та пішов від передових ідеалів, призвела і до літературних поразок - апологетичний роман "Середина століття" (Mid-century, 1961). Побічно це визнав і сам Дос Пассос, видавши книгу спогадів про свою молодість під назвою "Кращі часи" (The Best Times, 1966).

Я. Засурский






Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация