Дослідна експлуатація 1-ї черги ГАС "Вибори" пройшла успішно

ВЕЛИКІ ПРОЕКТИ

Глас народу був оперативно врахований за допомогою комп'ютерів Compaq

Четвертий раз наш тижневик звертається до викликав стільки суперечок "проекту року" - державної автоматизованої паспортної системи "Вибори". У першій публікації (Олена Монахова. "Хто стежить за правилами гри в тендери", PC Week / RE, 4/95, c.42) підкреслювалося, що в Росії до цих пір немає чіткого механізму розподілу на конкурсних засадах великих державних замовлень. Кожне відомство діє за власною схемою. Так як з тих пір нічого не змінилося, стаття продовжує залишатися актуальною.

Друга публікація (Олена Покатаева. "Пристрасті по виборам", PC Week / RE, 6/95, c.26) була присвячена підсумкам прес-конференції, проведеної розробниками системи і дистриб'юторської фірмою RSI, основним постачальником комп'ютерного обладнання для "проекту року". На ній зам. головного конструктора ГАС "Вибори", президент АТ "Сістемінвест" П.Ф. Марін відзначив, що реалізація проекту, що передбачає установку 5878 комп'ютерних систем, почалася в травні, після виділення бюджетного фінансування в розмірі 140 млрд. Рублів.

І нарешті, в грудні (PC Week / RE, 23/95, c.8) з'явилася стаття "Чи готова ГАС" Вибори "до виборів", досить докладно описує стан проекту напередодні відповідального іспиту.

Відшуміли вибори, в яких взяли участь 69 204 819 росіян з 107 496 558 внесених у виборчі списки. 16 січня відбулося перше засідання Державної Думи, на вибори якої тільки з бюджету, за офіційними даними, було витрачено 374 млрд. Рублів. І хоча офіційний термін здачі ГАС "Вибори" - березень цього року, настав час підвести певну риску, так як не за горами початок практичної реалізації другої черги грандіозного проекту, в рамках якої комп'ютерною технікою будуть оснащені не тільки три верхніх ешелону російської виборчої системи (Центрвиборчком , 87 виборчих комісій суб'єктів федерації, близько 3000 територіальних виборчих комісій), але і безпосередньо працюють з електоратом дільничні виборчі комісії, яких в нашій країні близько 95 тисяч. Хоча відкритого тендеру на оснащення дільничних виборчих комісій не було, всі головні фігури вітчизняного комп'ютерного ринку знають про майбутню "операції", результат якої, мабуть, вирішений, так як техніка Compaq в процесі дослідної експлуатації 1-ї черги ГАС "Вибори" показала себе з кращого боку.

Пропонуємо вашій увазі фрагменти бесіди нашого спеціального кореспондента Володимира Мітіна і головного редактора журналу "Сумісність і якість" Михайла Осиповського із заступником голови Центрвиборчкому РФ Олександром Іванченко і керівником Федерального центру інформатизації Ігорем Горшковим.

Пропонуємо вашій увазі фрагменти бесіди нашого спеціального кореспондента Володимира Мітіна і головного редактора журналу Сумісність і якість Михайла Осиповського із заступником голови Центрвиборчкому РФ Олександром Іванченко і керівником Федерального центру інформатизації Ігорем Горшковим

Заступник голови Центрвиборчкому

Олександр Іванченко твердо переконаний, що

без ПК проводити виборчу кампанію

неможливо

Як ви оцінюєте результати дослідної експлуатації 1-ї черги ГАС "Вибори"?

Досвідчений режим експлуатації системи показав її високу ефективність. Як ви знаєте, попередні підсумки голосування були відомі через 1 годину після закінчення виборів в столиці - в 23.00 за московським часом.

Те розподіл голосів, яке ми дали за попередніми підсумками голосування, підтверджено офіційними підсумками виборів. 87 суб'єктів РФ були оснащені комплексними засобами автоматизації. 79 суб'єктів федерації забезпечили збір і передачу інформації по ГАС "Вибори". При цьому роботу системних адміністраторів всіх рівнів виборчих комісій цих суб'єктів федерації можна оцінити позитивно. Лише республіка Дагестан, Інгушська республіка, республіка Саха (Якутія), Красноярський край, Володимирська область, Рязанська область не змогли використати в дослідному режимі систему ГАС "Вибори".

Чим зараз займається Федеральний центр інформатизації?

Зараз ми проводимо детальний аналіз функціонування ГАС "Вибори" в дослідному режимі, аналізуємо всі плюси і мінуси, на початку лютого будемо проводити велику нараду системних адміністраторів всіх суб'єктів РФ, визначимо плани на майбутнє. Вже зараз видно, що необхідно законодавчо закріпити використання системи при підведенні підсумків голосування. Але і зараз в Законі про вибори Президента РФ, в Законі про вибори депутатів Державної Думи і в Законі про референдум РФ є спеціальні статті, що передбачають можливість використання автоматизованої системи при підведенні підсумків голосування.

Які ще завдання вирішувала система при підготовці і проведенні виборів?

Підведення підсумків голосування - це лише частина великого блоку завдань, які повинна вирішувати ГАС "Вибори". Уже в ході підготовки грудневих виборів 1995 з допомогою технічних засобів ГАС "Вибори" ми вели облік виборців. На підставі цих даних була проведена "нарізка" 225 одномандатних виборчих округів, щоб дотримати ті параметри, які закладені в законі. Нарешті, за допомогою ГАС "Вибори" велася база даних по кандидатам в депутати. Відомо, що з кількох тисяч кандидатів в депутати в підсумку виявилися обрані тільки 450. База даних дозволяє простежити динаміку розподілу кандидатів в депутати як по одномандатних округах, так і за федеральним списком. Крім того, ГАС "Вибори" дозволяє контролювати фінансові кошти, виділені на проведення виборчої кампанії, забезпечувати оперативний доступ до системи виборчого законодавства (загальний масив цих законів як на федеральному рівні, так і на рівні суб'єктів федерації налічує кілька тисяч документів) і вирішувати багато інших завдання, що полегшують прийняття рішень на федеральному і регіональному рівнях.

Як оцінили функціонування ГАС "Вибори" федеральні органи?

Адміністрація Президента, Держдума, Рада Федерації, Уряд РФ дали високу оцінку цій системі.

Чи буде в Росії прийнятий закон про перехід на автоматизований підрахунок результатів голосування?

У всьому світі комп'ютерна техніка використовується для допоміжного та попереднього підрахунку підсумків голосування. Офіційні підсумки виборів підводяться строго по протоколам. Так як до протоколу можуть бути приєднані різні додатки, наприклад окрему думку члена виборчої комісії. Але в законодавчому порядку має бути більш ретельно регламентовано використання цієї системи, способи її контролю громадськістю, порядок використання баз даних і так далі.

Чи були якісь серйозні збої в роботі ГАС "Вибори"?

Незначні збої, звичайно, були, але ми передбачили потрійне дублювання. Відомості, отримані по телекомунікаційних лініях, дублювалися в вигляді телеграфних повідомлень, які, природно, приходили трохи пізніше і оброблялися окремою групою. Третя перевірка - отримання самих оригіналів протоколів. Банк даних попередніх результатів голосування в кінцевому підсумку звіряти з офіційними протоколами вручну. В результаті комп'ютерний банк даних відповідав інформації, отриманої з офіційних каналів. Машина не приймала неправильно оформлені протоколи. У разі помилки в його заповненні він повертався на доопрацювання. Таким чином, окружні автоматизовані комплекси стали ще й цензорами правильності заповнення протоколів.

Скільки протоколів "пройшло в машину" не з першого разу?

Зараз важко сказати абсолютно точно, десь близько одного відсотка. Абсолютні цифри ми зможемо дати, тільки зажадавши архіви територіальних комісій, де кожен повторне введення зафіксовано.

Скільки часу займав введення одного протоколу в базу даних окружної виборчої комісії?

Дивлячись якого. Є протокол дільничної комісії по федеральному округу. У ньому досить багато позицій, так як у виборах взяли участь 43 виборчих блоку і об'єднання. Цей протокол досить трудомісткий. На його введення в машину в залежності від кваліфікації оператора йшло приблизно 15 хвилин. Час введення протоколу по одномандатному округу залежить від числа зазначених в ньому кандидатів, які балотуються по даному округу. Їх може бути і три, і п'ятнадцять. Але в середньому на введення протоколу по одномандатному округу витрачалися 5 хвилин.

Якщо на одну окружну виборчу комісію доводиться в середньому 30 дільничних, то на введення всіх протоколів потрібно ...

У великих округах для введення протоколів використовувалося відразу кілька комп'ютерів, так що процедура занесення підсумків виборів в ПК була "вузьким місцем". Розкид за часом в доставці протоколів дільничних комісій був досить великий, тому проблем з їх введенням в територіальних виборчих комісіях не було. Це легко перевірити, так як в процесі введення даних фіксувалося як час здачі протоколу, так і час його введення.

Як показала себе техніка Compaq?

Ми довго вибирали комп'ютери і практика підтвердила, що ми зробили правильний вибір. Техніка на всіх рівнях показала свою високу надійність. Такі ж оцінки ми отримали і з місць. Думаю, що і в подальшому ми будемо спиратися на обладнання Compaq. Зрозуміло, в процесі доставки і установки ПК, хоча і рідко, але виникали окремі проблеми. У нас же величезна країна. Але всі технічні питання вирішувалися дуже оперативно.

Чи виправдалися капітальні вкладення в першу чергу ГАС "Вибори"?

Ті розрахунки, які ми зробили, дозволяють нам стверджувати, що в найближчі три роки всі витрати окупляться. Адже при підготовці виборів для виконання чисто технічної роботи залучається величезна кількість допоміжного персоналу. Багато сил витрачається на підготовку списків виборців. Величезна кількість переписувачів, лічильників. Використання ГАС "Вибори" може дати величезну економію.

Коли будуть опубліковані підсумки грудневих виборів 1995 роки?

У газети вони вже направлені. Трохи пізніше в лютому ми підготуємо збірник "Вибори-95. Електоральна статистика", де вперше за багато років існування Російської Федерації дамо повний звіт про результати голосування. Весь набір електоральної статистики буде виданий масовим тиражем. Це і число виборців, і характеристика округів і, звичайно, результати по районам, по суб'єктах федерації. Його отримають всі зацікавлені особи. Оперативна підготовка цього видання також стала можливою лише завдяки використанню тієї техніки, яка використовувалася в ГАС "Вибори".

Чи можна отримати підсумки виборів в електронній формі?

На отримання цих даних були витрачені певні фінансові кошти. Користувачами системи на федеральному рівні є Уряд, Адміністрація Президента, Державна Дума, Рада Федерації. Вони будуть мати відповідний договір з Федеральним центром автоматизації і будуть отримувати цю інформацію. Інші бажаючі теж зможуть отримати цікаві для них дані, але за певну плату. Так робиться в усьому світі. Наприклад, у Федеральній виборчій комісії США послугами офісу гласності можуть на комерційній основі скористатися всі бажаючі. Звичайно, плата ця буде невисока, але вона дозволяє певною мірою окупити витрати на папір, роздруківку.

Прохання на отримання даних в електронній формі вже були?

Поки немає. Всі партії отримали дані протоколу ЦВК в друкованій формі.

Чи є у ГАС "Вибори" якісь закордонні аналоги?

Російська автоматизована система унікальна.

Наприклад, в Америці в кожному штаті використовується своя система виборів. І своя техніка. В одному штаті голосують за допомогою важеля, який пробиває бюлетень, в іншому голосують за допомогою натискання кнопки. У третьому штаті голосують шляхом проставлення галочки. Ми, вивчивши практично всі світові зразки виборчих систем, вибрали свій, російський, перевага якого полягає в тому, що та методика голосування і підрахунку голосів, яка використовується на федеральному рівні, використовується і на рівні кожного суб'єкта федерації, і на рівні місцевого самоврядування. У будь-якому випадку виборець отримує приблизно однакову форму бюлетеня, в якому потрібно просто проставити галочки. Вас не змусять стукати по клавішах або натискати на педаль. Це дозволяє використовувати нашу техніку як на федеральних, так і на регіональних виборах. Ми більшою мірою використовували канадський, а не американський досвід проведення виборів.

Як буде розвиватися ГАС "Вибори"?

Реалізація 2-ї черги намічена на 1996 - 2000 рр. З цього приводу Уряд РФ 18 грудня ухвалило спеціальну постанову.

Коли ми знову побачимо ГАС "Вибори" в дії?

На 16 червня призначено вибори Президента РФ, і система буде використана вдруге.

Без перебільшення можна сказати, що апофеозом грудневих виборів до Державної Думи стала демонстрація на великому електронному табло попередніх підсумків, де вже через годину після закінчення офіційного голосування 2000 журналістів змогли побачити на табло підсумки народного волевиявлення.

Це стало можливим завдяки використанню не має світових аналогів державної автоматизованої системи (ГАС) "Вибори", основу апаратної частини якої складають комп'ютери Compaq

- Чи винен Олександр Канн в перемозі комуністів?

- Ні, не винен. ГАС "Вибори" лише реєструвала результати голосування ...

(З розмов в Центрі відображення інформації на Кольоровому бульварі)

Версія для друку

Чим зараз займається Федеральний центр інформатизації?
Які ще завдання вирішувала система при підготовці і проведенні виборів?
Як оцінили функціонування ГАС "Вибори" федеральні органи?
Чи буде в Росії прийнятий закон про перехід на автоматизований підрахунок результатів голосування?
Чи були якісь серйозні збої в роботі ГАС "Вибори"?
Скільки протоколів "пройшло в машину" не з першого разу?
Скільки часу займав введення одного протоколу в базу даних окружної виборчої комісії?
Як показала себе техніка Compaq?
Чи виправдалися капітальні вкладення в першу чергу ГАС "Вибори"?
Коли будуть опубліковані підсумки грудневих виборів 1995 роки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация