Достоєвський в малій прозі

  1. Читайте також: 18 кращих екранізацій творів Федора Достоєвського

У день народження Федора Михайловича інтернет рясніє цитатами з «Злочину і кари», «Ідіота», «Бідних людей» та інших фундаментальних робіт письменника. Soyuz.ru вирішив вшанувати його пам'ять і поміркувати про текстах малої форми.

При згадці прізвища Достоєвський у кожного з нас виникають образи з його монументальних творів, знайомих ще з шкільного курсу літератури. Кожен злободенне роман сучасного автора ми волею-неволею порівнюємо по силі з «Злочином і покаранням», «Гравцем», « Приниженими і ображеними ». А ось коротких текстів того ж начебто письменника приділяємо катастрофічно мало уваги. Давайте розбиратися - в оповіданнях і повістях Достоєвського менше цікавого, ніж у великих творах.

Що чекає читача, який вирішив трохи краще розібратися його невеликих творах? По суті - це все той же Федір Михайлович, якого ми знаємо і любимо (якщо знаємо і любимо, звичайно ж). У «короткому метрі» письменник точково опрацьовує мотиви і сюжети, які потім з'являються в його романах. Його цікавлять все ті ж проблеми - внутрішній світ, а точніше терзання людини. У невеликих за обсягом історіях герої Достоєвського мріють, розчаровуються, страждають через своїх бажань і так далі. Нікчемні, залякані, бідні і часто дурні, вони обов'язково викликають почуття жалю, тому що вже дуже нагадують когось із знайомих.

У 1840 році дев'ятнадцятирічний Федір Михайлович, вже перебрався в Санкт-Петербург, вперше береться за літературну працю. Про це Достоєвський повідомляє в листах братові. Кілька років він посилено працює над декількома драмами, які, на жаль, не дійшли до наших днів. Паралельно з першими начерками він починає переводити Ежена Сю і Жорж Санд. Через кілька років Достоєвський дебютує як письменник - 21 січень 1846 року виходить його перший роман «Бідні люди», а вже 1 лютого повість «Двійник».

Через кілька років Достоєвський дебютує як письменник - 21 січень 1846 року виходить його перший роман «Бідні люди», а вже 1 лютого повість «Двійник»

Федір Достоєвський, 1863 рік

Дрібний самотній чиновник Яків Голядкин цілий день чимось займається - активно зображує бурхливу діяльність. І все б нічого, але до ночі він виявляє, що вдома його чекає інший Голядкин. Точно такий же зовні і звати його так само. Це не галюцинація, не брехня зору і не дзеркальне його відображення - це двійник Якова Петровича, який незабаром займе місце колишнього Голядкина. У цій повісті чітко видно вплив Миколи Гоголя на ранні роботи Достоєвського. «Двійник» побудований на «Записках божевільного», «Весіллі» і «Мертвих душах». Крім того, тут можна знайти нотки Едгара По, Ернста Гофмана та інших. «Двійника» варто прочитати хоча б для того, щоб зрозуміти стиль і коріння Достоєвського.

У той же рік Федір Михайлович береться за нові тексти. Він експериментує і пише «Як небезпечно віддаватися честолюбним снам» - перше оповідання, створений у співавторстві з іншими видатними письменниками, Миколою Некрасовим і Дмитром Григоровичем.

Тоді ж виходить і знаменитий «Пан Прохарчин». Розповідь піддається жорсткій цензурі, комітет видаляє цілі фрагменти тексту, особливо ті, де згадуються чиновники. Біда в тому, що наступні видання були надруковані в тому ж варіанті, що і перше, так що оригінал «Прохарчин» до нас так і не дійшов. Над бідним Семеном Івановичем знущаються сусіди по квартирі - вони вигадують тривожні новини, в які недалекий чиновник беззаперечно вірить. Вірить настільки, що в якийсь момент перестає з'являтися на службі через власних страхів.

Величезний успіх приніс письменникові 1848 - тоді Достоєвський випустив знамениті «Білі ночі», «Слабка серце», «Йолка та весілля» та інші оповідання. У «Чесному злодієві» продовжує стежити за людський психологією. Відставний солдат Астаф'єв Іванович розповідає про те, як зв'язався він з бідолахою Омеляном Іллічем. П'яничка колись був в чиновниках, але пристрасть до випивки згубила його і залишила безробітним. Астаф'єв прихистив дармоїда, але той не вгамовувався - продовжував тікати з дому, пити десь. Поселив його Астаф'єв довго терпів невдалого гостя, поки той не вкрав його нові рейтузи і не зник на кілька днів. Повернувшись додому при смерті, Ємеля покаявся і зізнався, що це пограбував свого благодійника. Бути може, сюжет «Чесного злодія» побічно вплинув на саме «Злочин і кара». Герой «Ялинки і весілля» оповідає про побачене недавно на весіллі, але думка повертає його на кілька років назад, на дитячий новорічний свято. Він детально згадує минуле - дівчинку і хлопчика, які самотньо грали в той вечір, і багатого пана, який втрутився в розваги дітей. Персонажі тих часів є до нього і зараз. Весілля, про яку говорить невідомий оповідач, справлялася між тією самою дівчинкою і ситим паном. Покращала і подорослішала наречена була хоч і гарна, але нещасна і бліда.

Останнім розповіддю Федора Михайловича став «Сон смішної людини», написаний в 1877 році і надрукований тоді ж в «Щоденнику письменника». Самотній молодий дивак вирішує застрелитися через що з'явилася у нього в голові ідеї. Уже готовий пустити кулю в лоб, чоловік заряджає пістолет, наводить його на себе і раптово засинає. Уві сні він бачить новий занепалий світ, а прокинувшись відчуває себе зовсім іншою людина. Обставлений у фантастичній і одночасно комічною манері, «Сон смішної людини» знову показує нам нікчемного і безглуздого героя, які мучиться і страждає, але щось світле змушує його знову встати на ноги.

Обставлений у фантастичній і одночасно комічною манері, «Сон смішної людини» знову показує нам нікчемного і безглуздого героя, які мучиться і страждає, але щось світле змушує його знову встати на ноги

Читайте також: 18 кращих екранізацій творів Федора Достоєвського

Читайте також:   18 кращих екранізацій творів Федора Достоєвського

Всього Достоєвським було створено 11 повістей, 12 оповідань і 5 великих і малих нарисів. Серед них «Дядечків сон», «Хлопчик у Христа на ялинці», «Записки з мертвого дому», «Петербурзька літопис» і багато інших потужні тексти. Саме з розповідей можна скласти портрет автора, саме вони стають «справжнім» Достоєвським. Кожен з них так чи інакше вплинув на подальші роботи письменника, але оскільки саме роман вважається «жанром №1», малі форми просто вислизають в небуття. І коли вам раптом не буде чого почитати в очікуванні нового Пєлєвіна, Янагіхари або Паланіка, сміливо беріться за повні зібрання творів класиків.

Що чекає читача, який вирішив трохи краще розібратися його невеликих творах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация