Довга історія японських дзвонів: компанія «Оіго сейсакусё»

  1. Урочистий дзвін дзвонів сповіщає про тлінність сущого Хол головного офісу «Оіго сейсакусё» прикрашають...
  2. повоєнний зростання
  3. Закордонний бізнес компанії
  4. Дзвони для постраждалих від Великого землетрусу

Урочистий дзвін дзвонів сповіщає про тлінність сущого

Хол головного офісу «Оіго сейсакусё» прикрашають зразки вироблених товарів Хол головного офісу «Оіго сейсакусё» прикрашають зразки вироблених товарів. Він нагадує виставку старовинних витворів мистецтва в художньому музеї

Дзвони, які є в кожному буддійському храмі, повинні будити у прихожан думки про велич буддійського вчення. Глибокий протяжний дзвін, що виникає при ударі дерев'яного бруса про дзвін, повідомляє про час, а на Новий рік 108 ударів дзвону говорять про очищення від 108 помилок, що існують в світі людей. Церковні дзвони в західному світі висловлюють молитви, подяку, надії, радості чи небезпека; урочистий же гул буддійських дзвонів приносить в серця японців світ.

Найбільше дзвонів в Японії виробляє компанія «Оіго сейсакусё», що знаходиться в місті Такаока преф. Тояма. Її директором є Оіго Сюхей. У цьому місті в період Едо (1603-1868) під заступництвом князівства Кага розвивалося ремесло, пов'язане з міддю і бронзою. В ті часи і йдуть корені компанії, що створює дзвони.

«Дзвін миру», який зараз знаходиться в Хіросімі (Фотографія надана «Оіго сейсакусё») «Дзвін миру», який зараз знаходиться в Хіросімі (Фотографія надана «Оіго сейсакусё»)

До сих пір компанія продала різним храмам по всій країні більше 20 000 дзвонів різних розмірів, і займає 70% ринку дзвонів в Японії. Серед покупців - такі відомі і древні храми, як Нісі-Хонгандзі, Храм Сандзюсанґен, Сінседзі в м Наріта, Ікегамі-Хоммондзі в м Токіо та інші. «Дзвін миру» в Хіросімі також виготовлений цією компанією.

Вважається, що виготовлення дзвонів в Японії почалося з приходом буддизму, в епоху Асука (538-710). Кількість вироблених дзвонів поступово зростало і досягло свого піку в епоху Едо (1603-1868), і саме тоді склалися характерні для Японії форми і особливості звучання. Хоча подібні дзвони існують в Китаї і Кореї, але гучний протяжний дзвін японських дзвонів є їх відмінною рисою. Кожен японець зі шкільних років знає початкові рядки «Повісті про дім Тайра»:

У відгомін дзвонів, оголошувати межі Гіона,
Тлінність діянь земних знайшла непорушність закону.
Разом зблякла листя на деревах сяра на годину Успіння -
Невідворотно гряде увяданье, змінюючи цветенье ... (переклад А. Долина)

Таким чином, дзвін нагадує японцям і про тлінність всього сущого, про минущий характер буття.

Шлях до ідеального звучання

Мотої Хідехару, виконавчий директор «Оіго сейсакусё», пояснює: «Звукові характеристики визначаються багатьма факторами, серед яких форма, баланс товщини різних частин, пропорція міді та олова в сплаві, температура лиття, якість дерев'яного била, характер місцевості, де розташований храм. Для японських дзвонів кращим вважається глибокий низький протяжний звук, і це характерне звучання, яке відповідає японській естетиці ваби-сабі (неяскрава, скромна простота, як ніби покрита патиною часу), з'явилося в ході розвитку техніки виробництва дзвонів. Наша компанія прагне саме до такого звучання ».

Цікаво, що в недавній час вчені довели заспокійливий вплив, який чинять звуки певних частот на людину. «З'ясувалося, що дзвін заспокоює, подібно дзюрчанню струмка або пташиному співу; не випадково, що люди розслабляються, коли чують дзвін », - каже Мотої.

Мідь і олово плавлять в газовій печі і заливають у форму Мідь і олово плавлять в газовій печі і заливають у форму

Чим більше діаметр нижньої частини дзвони, тим нижче його звук, і навпаки. Якщо стінки тонкі, дзвін може тріснути, і для кожного конкретного храму товщину стінки вибирають, виходячи з побажань замовника. Спочатку готують форму з суміші глини з піском. У газовій печі плавлять мідь і олово, після чого виливають розплавлену бронзу в форму. Дочекавшись, коли вона охолоне, глину видаляють, витягуючи виріб. Його покривають чорною фарбою, після чого переходять до завершальної обробці.

Працівник компанії полірує витягнуту з форми заготовку дзвони Працівник компанії полірує витягнуту з форми заготовку дзвони. На задньому плані інша людина працює над буддійської статуєю

Кожен дзвін індивідуальний, робиться вручну, і неможливо створити в точності такий же. Щоб добитися особливої ​​довготи і тону звучання, ми використовуємо техніки, що передаються ще з періоду Нара (710-794). Кожен етап має свої тонкощі, особливо підготовка складу для форм вимагає ретельності і уважності, тому на виготовлення одного дзвону йде не менше 3-4 місяців. Компанія робить і величезні дзвони, чим вигідно відрізняється від багатьох інших фірм. Для храму Фагушань в Тайбеї вона зробила 25-тонний дзвін, найбільший на Тайвані, а для одного храму в префектурі Хего відлили дзвін вагою в 48 тонн.

25-тонний дзвін у храмі на Тайвані (зліва), 48-тонний дзвін для храму в місті Като преф 25-тонний дзвін у храмі на Тайвані (зліва), 48-тонний дзвін для храму в місті Като преф. Хего, найбільший в Японії (праворуч; фотографії надані «Оіго сейсакусё»)

повоєнний зростання

В ході Другої світової війни багато храмів втратили своїх дзвонів, - вони були відправлені на переплавку для військових потреб. З цієї причини після війни різко виріс попит на дзвони. Всього за 50 післявоєнних років кількість дзвонів повернулася до показників періоду Едо; це був безпрецедентний для виробництва період.

Компанія «Оіго сейсакусё», завдяки вмінням своїх майстрів, що володіють багатим досвідом, створювала зразкові дзвони і швидше за інших механізованих виробництво, засноване в довоєнний час повністю на ручному ремісничому праці, що дозволило їй задовольняти попит, що виріс і збільшити свою частку на ринку.

Однак, утримуватися на ринку тільки за рахунок такого специфічного товару непросто. В останні роки дві компанії, що випускали дзвони, закрилися. В даний момент в Японії залишилося всього п'ять таких компаній, включаючи «Оіго сейсакусё». В період післявоєнного піку вона випускала близько 200 дзвонів в рік, проте попит поступово падав, і зараз компанія виробляє їх близько 40 в рік.

Закордонний бізнес компанії

Мотої Хідехару пояснив, що в середньому дзвін стоїть як дорогий автомобіль, близько 4-5 мільйонів йен (т. Е. Близько 40-50 тисяч доларів), але, на відміну від автомобіля, дзвони практично вічні. Якщо з ними дбайливо поводитися, вони можуть прослужити 1000 років. Найстаріший дзвін в країні перебуває в храмі Мёсіндзі в Кіото, він зроблений близько 698 року, тобто його використовують уже 1300 років.

Середній річний обсяг продажів «Оіго сейсакусё» становить 400-500 мільйонів йен, і дзвони становлять приблизно третину цієї суми. Крім дзвонів, для того, щоб утриматися в бізнесі, компанія виготовляє буддійські статуї та інші ритуальні предмети для буддійських храмів, пам'ятники і т. П., Використовуючи свої знання технологій лиття.

Не варто, однак, думати, що попит на дзвони зійде нанівець. Коли в храмах перебудовують будівлі, або новий священик, вступаючи на посаду, хоче оновити дзвіницю і дзвін, - тоді у компанії з'являється можливість отримати замовлення. «Наші дзвони, встановлені в різних куточках країни, показують якість наших продуктів, будучи свого роду зразками товару. Клієнти іноді приходять, почувши звук наших дзвонів », - каже Мотої. Дізнаються про компанію і через знайомих. Буває, що звертаються до них, знайшовши інформацію в Інтернеті.

Надходять замовлення і з-за кордону. Цього літа до компанії «Оіго сейсакусё» приїжджала група з Тайваню для переговорів про покупку. У зв'язку з абеномікой ієна дешевшає, і все більше зарубіжних клієнтів користуються моментом, щоб дешевше купити дзвони, зроблені в Японії. Компанія не очікувала такого ефекту від здешевлення ієни; особливих зусиль по просуванню на міжнародний ринок не робили, але вже виконували замовлення з Китаю, Бразилії, Австралії, Нової Зеландії та інших країн.

Дзвони для постраждалих від Великого землетрусу

Після Великого східно-японського землетрусу 11 березня 2011 року за прохання громадської організації жителів міста Камаісі в префектурі Івате, який сильно постраждав від цунамі, компанія виготовила «Дзвін відновлення», що символізує волю жителів до відродження міста; за розміром він такий же, як «Дзвін миру» в Хіросімі. Його вже встановили перед станцією Камаісі. У місті Офунато в тій же префектурі на морському узбережжі є «Поминальний дзвін любові», теж виготовлений «Оіго сесакусё». Він дзвонить щодня о 14 годині 46 хвилин, - саме в цей час почався землетрус.

«Дзвін відновлення» перед станцією Камаісі (зліва);  «Поминальний дзвін любові» в м Офунато (праворуч; фотографії надані «Оіго сейсакусё») «Дзвін відновлення» перед станцією Камаісі (зліва); «Поминальний дзвін любові» в м Офунато (праворуч; фотографії надані «Оіго сейсакусё»)

Мотої Хідехару вже багато років працює в цій компанії над створенням дзвонів, але з хвилюванням говорить, що самим радісним моментом для нього є схвальні слова покупця, коли йому показують дзвін, на який працівники компанії витратили стільки праці. І в наступні роки ливарна компанія «Оіго сейсакусё» буде створювати нове майбутнє своїх товарів, дбайливо зберігаючи традиційні техніки, що дісталися від попередників.

Відомості про компанію:
Oigo Seisakusho KK
Адреса: Takaoka Dōki Dannchinai, 47-1 Toidesakaemachi, Takaoka, Toyama Prefecture, 939-1118
Представник: президент компанії Оіго Сюхей (13-й глава сімейного підприємства)
Рід діяльності: виробництво та продаж дзвонів, статуй, релігійних об'єктів, традиційних ліхтарів (торо) і ін.
Статутний капітал: 12,5 мільйона ієн
Кількість працівників: 25
Тел .: (081) 0766-63-6336
Веб сайт: http://www.toyama-smenet.or.jp/~oigo/

(Оригінал статті Харади Кадзуесі опублікований на японському мовою 26 липня 2013)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация