Довічні терміни за теракт в «Домодєдово»

Двох підсудних прокурор виступила з вимогою засудити до найсуворішого покарання. Ще двох - засудити на 23 і 10 років Двох підсудних прокурор виступила з вимогою засудити до найсуворішого покарання

Фото: РИА Новости

Від 10 років колонії до довічного терміну зажадала призначити сьогодні держобвинувач Гульчехра Ібрагімова чотирьом обвинуваченим у підготовці теракту в аеропорту «Домодєдово», в результаті якого загинули 37 осіб і ще 172 постраждали. Виступаючи в дебатах сторін в Мособлсуде, прокурор заявила, що вважає доведеною вину підсудних у скоєнні теракту, вбивство, замах на вбивство, бандитизм та інші злочини.

На заключне слухання у справі ніхто з більш ніж 200 потерпілих не приїхав.

Виступ прокурора Ібрагімовій в дебатах сторін зайняло кілька годин.

Вибух в міжнародному терміналі «Домодєдово» стався 24 січня 2011 року приблизно о 16 годині 30 хвилин в зоні прильотів іноземних авіаліній. 21-річний смертник Магомед Євлоєв перебував у натовпі зустрічаючих і активував «пояс шахіда». Потужність бомби становила від 3 до 5 кг в тротиловому еквіваленті. В результаті вибуху загинули і постраждали громадяни Росії, Киргизії, Узбекистану, США, Великобританії, Австрії, Німеччини та Франції.

Читайте також: За безпеку в «Домодєдово» ніхто не відповість

Перед судом постали четверо спільників шахіда: брати 23-річний Іслам і 25-річний Ілез Яндієви, молодший брат смертника 19-річний Ахмед Євлоєв і 21-річний Башир Хамхоєв.

Судовий розгляд по їх справі стартувало у вересні минулого року. Спочатку процес йшов при закритих дверях, але потім слухання оголосили відкритими. З чотирьох підсудних причетність до теракту визнав лише Ілез Яндієв .

«Імарат Кавказ»

Свою промову держобвинувач Гульчехра Ібрагімова початку з оцінки тероризму, який, за її словами, є «однією з глобальних проблем сучасності» і становить загрозу для діяльності держави. «Якщо в 2008 році в Росії було скоєно два теракти, то в 2012 році - вже 363, в яких постраждали 1197 людини, з них 53 загинули», - сказала прокурор.

Незважаючи на те що причетність до теракту визнав тільки один фігурант, вина інших підтверджується зібраними у справі доказами, заявила прокурор.

Всі четверо підсудних, як стверджувала вона, входили в банду, яка була одним із структурних підрозділів терористичної організації «Імарат Кавказ».

Остання створена в 2007 році відомим чеченським терористом Доку Умарова, який вирішив, що ідея незалежної держави Ічкерія вичерпала себе, і тому вирішив створити на території північнокавказьких республік держава з нейтральною назвою. Метою діяльності «Імарат Кавказ» було «повернення окупованих Росією земель і встановлення там законів шаріату», сказала держобвинувач.

«Організатори і керівники злочинного співтовариства збиралися ввести на території південних федеральних округів власну систему податків і зборів та встановити контроль за природними ресурсами. Видобувні нафту, газ і дерево вони планували продавати за кордоном, щоб жити окремо від Росії », - розповіла Ібрагімова.

Прокурор зазначила, що представництва «Імарат Кавказ» існували на території Туреччини, Єгипту і Йорданії. Фінансування злочинного співтовариства здійснювалося за рахунок зарубіжних терористичних організацій, а також людей, які поділяли ідеї Доку Умарова.

Втім, основною метою діяльності терористів були зовсім не втілення в життя ідей ваххабізму, а витяг майнової вигоди. Бандити обклали даниною підприємців і навіть чиновників, які платили їм. За словами прокурора, з тими, хто відмовлявся платити, жорстоко розправляючись.

«Тільки на території Інгушетії в 2008 році було зібрано 500 тисяч доларів, а загальний бюджет« Імарат Кавказ »склав 135 млн доларів», - навела цікаві дані Ібрагімова.

«Користь і релігія»

Вона додала, що на території Москви існував підрозділ банди, учасники якої грабували ювелірні магазини, здійснювали напади на інкасаторів, а також викрадали людей, щоб отримати за них викуп. Двоє з них - Магомед Горчханов і Зарема Датаева, були засуджені за викрадення сина віце-президента «Роснефти» Михайла Ставського .

Що ж за стосується здійснення терактів, то кожен з них щедро оплачувалася - від 40 тисяч доларів: потрібно було лише записати вибух на мобільний телефону і переслати ролик амірам.

За даними прокурора, підсудні вступили в банду між жовтнем 2010 року і березнем 2011 року. «Користь і релігія - ось, що ними рухало», - заявила держобвинувач. Вона детально зупинилася на ролі кожного з фігрантов.

Так, за її словами, в Наприкінці грудня 2010 року Іслам Яндієв, що пройшов підготовку в таборі бойовиків на території Сунженського району Інгушетії, отримав від командира бандгрупи Аслана Бютукаева наказ про здійснення теракту в Москві. Вибір на Яндієва впав не випадково: навчався в автодорожньому інституті юнак добре орієнтувався в столиці. Саме він повинен був зустріти смертника в Москві, розповісти Магомеду Євлоєва, як доїхати в аеропорт «Домодєдово», і провести там розвідку, щоб той міг оминути металодетектори. Вибух вирішили влаштувати в зоні прильотів іноземних авіаліній аеропорту, щоб загинуло якомога більше іноземців та щоб російська влада «залились кров'ю» і, нарешті, визнали «Імарат Кавказ».

Яндієву видали 300 тисяч рублів і 4 тисячі доларів на покупку машини, мобільних телефонів і оренди квартири для шахіда. Він же доставив до столиці вибуховий пристрій, яке зберігалося в схованці в лісі в Інгушетії, сказала прокурор.

посібники терориста

В ході слідства обвинувачений зізнався, що його старший брат Ілез, студент Військового університету, прекрасно знав про підготовлюваний теракт. Він повністю схвалив задумане, допоміг молодшому братові купити сріблястий Mercedes, зняти житло для Магомеда Євлоєва в мікрорайоні Новокосіно і зустріти його, коли той приїхав до Москви на автобусі з Назрані.

Однак в суді Іслам заявив, що обмовив брата. Він стверджував, що той був не в курсі підготовлюваного вибуху і просто возив його в Москві у справах. Чи не визнав свою провину також молодший брат смертника Ахмед Євлоєв, що викрав з квартири тітки в Назрані паспорт старшого брата для майбутнього шахіда. Заперечував причетність до теракту і Башир Хамхоєв, який пройшов тренування в одному таборі з смертником і допоміг йому дістатися до Назрані. Втім, останній не став відпиратися, що складався в незаконному збройному формуванні, але запевняв, що про підготовку вибуху в «Домодєдово» нічого не знав.

У 2011 році Хамхоєв вже був засуджений Верховним судом Інгушетії до 9 років колонії за участь в НВФ і інші тяжкі злочини.

Аналізуючи зібрані по справі докази, Гульчехра Ібрагімова закликала трійку суддів, за участю якої слухається справа, критично поставитися до показанням Ісламу Яндієва про роль його брата.

Не здійснений теракт

Вона просила визнати Ісламу Яндієва також винними в підготовці іншого аналогічного теракту, який повинен був відбутися в квітні 2011 року також за участю шахіда. Його планували влаштувати або на залізничному вокзалі, або серед футбольних фанатів. Теракт планувався в знак протесту проти утисків кавказців після вбивства чеченцями вболівальника «Спартака» Єгора Свиридова. «Після теракту в« Домодєдово »Бютукаев похвалив Яндієва, сказавши, що не можна зупинятися на досягнутому, а серед невірних потрібно посіяти жах і страх», - сказала прокурор. За її словами, ще один теракт не відбувся з незалежних від Яндієва обставинам: він потрапив в Інгушетії в ДТП, був затриманий і постав перед судом.

Читайте також: Обвинувачений у вибуху в «Домодєдово» зізнався в підготовці іншого теракту

В наприкінці лютого 2011 року точковим ударів ВПС в Інгуштіі була знищена база підготовки бойовиків, в результаті чого не менше 17 членів бандпідпілля, включаючи Аслана Бютукаева, загинули.

Підводячи підсумки судового слідства, прокурор назвала «надзвичайно цинічним» слова Яндієва-молодшого про те, що теракт в «Домодєдово» був здійснений проти іновірців, які не поділяють ідеї ісламу.

«Наведене в дію вибуховий пристрій вразило всіх без винятку. 24 січня 2011 року загинули мусульмани: киргизи, узбеки, татари, а також жителі далекого зарубіжжя, які сповідували іслам », - зазначила держобвинувач.

До обтяжуючих обставин вона віднесла особливо активну роль Ісламу Яндієва.

Для нього і Башира Хамхоєва прокурор зажадала найсуворіше з нині існуючих покарань - довічне позбавлення волі. Ілеза Яндієва держобвинувач запропонувала засудити на 23 років, а Ахмеда Євлоєва - на 10 років колонії. Останньому не можна дати більше, так як на момент скоєння злочину він був неповнолітнім.

Ціна шкоди

Держобвинувач також просила суд задовольнити позови 30 потерпілих про відшкодування їм моральної та майнової шкоди на загальну суму близько 33 млн рублів. Крім того, вона заявила, що суд повинен стягнути з підсудних на користь ЗАТ «Домодєдово пессенджер термінал» 8,4 млн рублів в рахунок компенсації пошкодженого майна, недоотриманої оренди і упущеної вигоди.

30 жовтня в дебатах сторін виступлять адвокати фігурантів справи. Після цього підсудні скажуть останнє слово, і суд віддалиться на винесення вироку.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация