Драма Єсеніна і два хрести Талькова: які таємниці зберігає Ваганьковское кладовищі

  1. Пам'ятник без могили
  2. "У цій могилі для мене все найдорожче"
  3. Натхнення поетів і сльози Владі
  4. Два хреста Талькова
  5. Веселий клоун з сумними очима
  6. Айсберг для Абдулова
  7. Діти Норд-Осту

Історія столичних кладовищ налічує сотні таємниць і легенд. Перепоховання, при яких зникали голови небіжчиків, зашифровані написи на пам'ятниках, скандинавські мітки і куленепробивні ковпаки для надгробків ...

Мережеве видання m24.ru запустило проект, в рамках якого ви дізнаєтеся про історію, легендах і сучасний стан столичних кладовищ. У першому матеріалі ми розповіли про Новодівичому кладовищі, на черзі - не менше відоме і легендарне Ваганьковское.

Офіційно історія Ваганьковського кладовища почалася майже 250 років тому, коли в Москві вибухнула епідемія чуми. Імператриця Катерина II видала указ про те, що ховати всіх чумних будуть за межами міста.

До початку XX століття на Ваганьковському знаходили останній притулок небагаті люди - селяни і міщани, а також дрібні чиновники і відставні військові. І тільки на початку минулого століття тут стали з'являтися могили людей, що залишили слід в історії.

Сергій Єсенін, Володимир Висоцький, Ігор Тальков, Булат Окуджава, Василь Аксьонов, Леонід Філатов, Лев Яшин ... Ваганьковское кладовищі - справжній "зоряний" некрополь. Люди приходять сюди, як на екскурсію, - подивитися пам'ятники і згадати улюбленого артиста, поета або спортсмена.

Тут також багато братських могил. Наприклад, в дальньому кутку кладовища поховані жертви масової тисняви ​​на Ходинському полі, що сталася в травні 1896 року в дні коронації імператора Миколи II. Революціонер Бауман, чиї похорони більшовики перетворили на грандіозну демонстрацію і використовували для підготовки повстання, теж спочиває на Ваганьковському кладовищі, а поруч з ним - легендарний матрос Желєзняк.

Пам'ятник без могили

На віддалі від центральної алеї кладовища спочиває дружина театрального режисера Всеволода Мейєрхольда, актриса Зінаїда Райх і її діти від шлюбу з Сергієм Єсеніним Костянтин і Тетяна.

На пам'ятнику також є напис "Всеволод Еміль Мейєрхольд", хоча прах режисера знаходиться на кладовищі московського крематорію у Донського монастиря. Подружжя загинуло при трагічних обставинах - Мейєрхольда розстріляли за "контрреволюційну діяльність", а Райх була вбита невідомими особами незабаром після арешту чоловіка.

Пам'ятник на могилі Райх був встановлений онукою Мейєрхольда Марією Валента в 1956 році, коли вона ще не знала обставин загибелі діда. Справжнє місце поховання режисера стало відомо лише в 1987 році.

Справжнє місце поховання режисера стало відомо лише в 1987 році

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

"У цій могилі для мене все найдорожче"

Через рік після смерті Сергія Єсеніна на його могилі наклала на себе руки Галина Беніславская - подруга і літературний секретар поета. Вона залишила записку: "Самоубілась тут, хоча знаю, що після цього ще більше собак будуть вішати на Єсеніна. Але і йому, і мені все одно. У цій могилі для мене все найдорожче".

Беніславская вистрілила собі в голову і цілу ніч пролежала на могилі. Поховали її поруч з Єсеніним, на меморіальній дошці - витяг з листа Єсеніна. Ходять чутки, що після Беніславської на могилі Єсеніна наклали на себе руки ще кілька людей.

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Натхнення поетів і сльози Владі

Навколо похорону Володимира Висоцького ходило багато чуток. Нібито його планували поховати в дальньому кутку, але директор - великий шанувальник творчості артиста - виділив місце прямо біля входу. Також говорили, що до Висоцького на цьому місці був похований інша людина, останки якого незадовго до смерті барда перевезли до Сибіру, ​​на малу батьківщину.

Щоб проводити Висоцького в останню путь, на кладовищі зібралося стільки людей, що багатьом довелося забиратися на огорожі і дерева. Є думка, що пам'ятник дарує натхнення поетам і музикантам.
На пам'ятнику Висоцький зображений на повний зріст, стягнутий полотном, що навіває думки про його непрості стосунки з цензурою. Над головою - гітара, нагадує німб, за якою "ховаються" голови коней. Образи цих тварин були використані не випадково: лейтмотивом пам'ятника стала трагічна і надривна пісня Висоцького "Коні вибагливі".

Дружині Висоцького Марини Владі пам'ятник не сподобався настільки, що, побачивши його, вона розплакалася. "Нахабна позолочена статуя, символ соціалістичного реалізму", - це був її відгук.

Нахабна позолочена статуя, символ соціалістичного реалізму, - це був її відгук

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Два хреста Талькова

За кілька років до смерті поет і композитор Ігор Тальков, гуляючи в парку "Коломенське", знайшов хрест, який впав з одного з куполів церкви Усікновення глави Іоанна Предтечі. Музикант вирішив забрати хрест додому, щоб потім повернути його до церкви, коли її почнуть реставрувати. Зробити це він так і не встиг.

Зараз на могилі Талькова встановлений великий бронзовий хрест, виконаний в старослов'янській стилі. На пам'ятнику викарбувано рядок з його пісні: "І повержений в бою, я воскесну і заспіваю".

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Розповідають, що одна фанатка вирішила поховати себе поруч з улюбленим співаком. Вирила поруч яму, придумала конструкцію, щоб її відразу накрило землею ... На щастя, дівчину вдалося врятувати.

Веселий клоун з сумними очима

Знаменитий клоун-мім помер в 37 років від розриву серця. У Москві стояла липнева спека, все було в диму від торф'яних пожеж. Єнгібарова стало погано. Під час одного з нападів він попросив у матері принести йому холодного шампанського. Серце клоуна не витримало, і у він помер. Коли Єнгібарова ховали, в столиці почався проливний дощ.

Пам'ятник зображає артиста з парасолькою в руці. "Веселий клоун з сумними очима під дірявим парасолькою" - один з улюблених образів Єнгібарова на манежі.

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Айсберг для Абдулова

Пам'ятник акторові Олександру Адбулову, який помер від раку легенів в 2008 році, виконаний в стилі конструктивізму. Представляє собою брилу сіро-білого граніту, над якою височить білий мармуровий хрест, пам'ятник нагадує айсберг.

У брилу вмонтована плита із зображенням Абдулова в ролі Ланцелота з фільму "Вбити дракона", а літери імені актора зроблені у вигляді сходів. Ініціаторами зведення цього пам'ятника стали дружина Абдулова, його друзі та близькі.

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Діти Норд-Осту

Поруч з колумбарієм поховані двоє юних артистів мюзиклу "Норд-Ост" - 13-річний Арсеній Куриленко та 14-річна Христина Курбатова, що стали жертвами терористичного акту на Дубровці в 2002 році.

Їх батьки захотіли, щоб дві труни лежали поруч один з одним. Над білими пам'ятниками зворушливо схиляються гілки берези, ніби охороняють спокій заснули назавжди дітей.

Фото: m24.ru/Игорь Іванко


також читайте інтерв'ю з доглядачем Ваганьковського кладовища.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация