Древній Егіпет.Костюм і символи влади фараона // Професійна школа-студія гримерів Алли Чурі

Кадр з х / ф "Фараон" (1966р. Режисер Єжи Кавалерович)

Багато фараони епохи Стародавнього царства зображені в схенти, перуці і сандалях з тростини або босими. Перші відступу від загальноприйнятого схенти з'явилися саме в костюмі фораона. Це були як би другі фартухи з плісировані тканини, надіті понад звичайну набедерной пов'язки.


Знаками царської могутності фараона були золота підв'язана борода, корона і посох. В епоху архаїки, до об'єднання Верхнього і Нижнього Єгипту (бл. 3200 до н.е.), володар кожного з них мав свою корону. Згідно зі списком фараонів Манефона - 2900 р. До р.х. х. Верхнім Єгиптом правил фараон Мен, можливо той же самий, якого в ін. Джерелах називають Нармером . Мен з великим військом вирушив на північ і захопив дельту Нілу. Так утворилося єдине єгипетське царство, що простягалася з півночі на південь приблизно на 1000 км, від Середземного моря до перших нільських порогів. Об'єднання Єгипту фараоном Меном вважається початком єгипетської історії, проте до закінчення епохи Стародавнього царства існував поділ царства на дві території, а фараон іменувався правителем Верхнього і Нижнього Єгипту (Вчені пропонують цей період називати Рано царством). Корона Верхнього Єгипту - біла , У вигляді кеглі, корона Нижнього Єгипту - циліндрична червона , З високим заокругленим виступом ззаду. Після об'єднання, з початку епохи Стародавнього царства, вінець фараонів являв собою поєднання двох цих форм: одна була вставлена ​​в іншу, кольору збережені. Здвоєну корона сімволізіруовала важливий етап в історії країни. Називалася вона - пшент (па-схемті) . Атеф - біла корона з двома пофарбованими в червоний колір пір'ям страуса з боків, яку носив давньоєгипетський бог Осіріс. Між двома страусиним пір'ям (вони символізували дві істини - життя і смерть) розташована схожа на витягнуту цибулину біла поверхня корони. Пір'я страуса пишні біля основи, зверху утворюють невеликий завиток. Ті ж самі пір'я (тільки по одному) носила богиня мудрості Маат. Корона атеф на голові у Осіріса, є свого роду символом управління загробним світом. Пір'я уособлюють істину, справедливість і баланс. За зовнішнім виглядом корона атеф схожа на корону хеджет, яку носили фараони Верхнього Єгипту. Відмінність двох корон в тому, що на короні хеджет не було пір'я з боків. У Новому царстві виникли й дещо модернізовані типи царських головних уборів. У разі виконання жрецьких обов'язків фараон одягав металевий шолом небесно-блакитного кольору (хепреш) . Хемхемет (Також відома як «потрійна корона атеф») - ритуальна давньоєгипетська корона. Хемхемет складається з трьох корон атеф, кожна з яких розфарбована різнобарвними смугами жовтого, синього, зеленого і червоного кольору; по обидва боки хемхемет увінчана страусиним пір'ям; також корона може бути прикрашена сонячними дисками Ра; в підставі корони розгалужуються два закручених по спіралі баранячих роги; іноді, особливо в тих випадках коли подібні корони носили фараони, з рогів хемхемет могли звисати великі уреі. Залежно від контексту, баранячі роги були символом бога сонця Амона, творця всього живого Хнума і місячного бога Яха.Подобную корону іноді надягали поверх Немес. Назва корони можна перевести як «крик» або «військовий клич».

Розкіш, яку дозволяла собі знати - ніщо в порівнянні з пишністю, якою оточували себе царствені особи. Фараон вважався сином самого бога сонця Ра, його особа обожнювалася. На божественне походження і необмежену владу вказувала особлива символіка - обруч зі змією-уреуса, укус якої приводив до неминучої смерті. Золота змія-уреуса обвивала царствений лоб так, що голова страшної змії перебувала в центрі. Зображеннями змії і шуліки прикрашалися не тільки головна пов'язка фараона, а й корона, пояс і шолом. Всі атрибути влади рясно прикрашалися золотом, кольоровою емаллю та дорогоцінним камінням.

Другим за значенням головним убором фараона був великий хустку з тканини в смужку. Він служив захистом від сонця і пилу, називався «клафт-ушерб» - атрибут культу бога Амона - і також ставився до стародавніх символів царської влади. Клафт складався з великого шматка смугастої тканини, стрічки і діадеми з «уреем» - скульптурне зображення кобри, берегині влади на землі і небі. Поперечну сторону тканини накладали на лоб горизонтально, зміцнюючи стрічкою, зверху одягали діадему зі скульптурним зображенням роздулися капюшон змії. Матерію, що звисає ззаду, на спині, збирали і туго обвивали шнуром, створюючи подобу коси. Бічні частини клафт округляли, щоб спереду на плечах прямі шматки тканини подали чітко прямо. Крім того, фараон охоче одягав, особливо під час військових дій, вишуканий і простий синій шолом з уреямі і з двома стрічками на потилиці - хепреш. Немес - спеціальний царський хустку, був досить великий, щоб зірвати невеликий круглий перуку. Він споруджувався з тканини, оперізував лоб, спускався з двох сторін особи на груди і утворював ззаду гострокутий кишеню. Немес, як правило, був білого кольору з червоними смугами. Його готували попередньо. Він закріплювався на голові золотий стрічкою, що було просто необхідно, коли фараон покладав поверх «Немес» подвійну корону, корону Півдня або корону Півночі. Крім того, на Немес встановлювали два пера або корону «атеф»: ковпак Верхнього Єгипту з двома високими пір'ям, поміщеними на роги барана, між якими виблискував золотий диск, обрамлений двома уреямі, прикрашеними такими ж золотими дисками.

До числа рангових знаків, використовуваних в офіційному костюмі представників верхівки влади ставився також смугастий комір-намисто, скроєний по колу - солярний знак. Знакову роль виконували також кольору смуг: жовтий - у світських сановників, синій - у жерців, червоний - у воєначальників. Блакитні (широкі і вузькі поперемінно) смуги по жовтому тлу на клафт і комірі були привілеєм фараона. Крім урея - головного символу царської влади, фараону належали трёххвостая батіг і скіпетр з загнутої гачком верхньою частиною. Скіпетр теж було кілька: простий посох - символ землеробства і скотарства, жезл в зріст людини, який внизу закінчувався двузубцем, а на верху був прикрашений загостреним зображенням голови шакала. Не менш важливим рангових знаком у фараона під час усіх урочистих церемоній була накладна штучна борода - символ володіння землею. Бороди, як і перуки, робилися з різних матеріалів, в тому числі із золота. Вони мали різні форми: витягнуті у вигляді заплетеними косички з завитим кінчиком; подовжені, абсолютно плоскі і гладкі; завиті маленькими локонами поперечними рядами; у вигляді невеликого кубика або лопатки. Бороду також прикрашали маленьким уреем. Кріпилася вона зазвичай двома підв'язками.

Шати царських осіб відрізнялося від одягу знаті дорожнечею матеріалу і найтоншої виробленням. Основною частиною шати фараона, як і у всіх єгиптян, була пов'язка на стегнах, але царська робилася гофрованої. Вона дотримувалася широким поясом з металевою пряжкою, з чудово виконаними ієрогліфами в царському картуші спереду і бичачим хвостом ззаду. Іноді до поясу пов'язували фартух в формі трапеції. Цей порадник був повністю з дорогоцінного металу або з ниток бус, натягнутих на рамку. З обех сторін фартух прикрашали уреі, увінчані сонячними дисками. Завершують це оздоблення коштовності і прикраси. Фараон носив найрізноманітніші намиста. Найчастіше вони представляли собою нанизані золоті платівки, кульки і намистини з плоскою застібкою ззаду. Класичне намисто складалося з цілого ряду бус і важили кілька кілограмів, але перелік необхідних прикрас на цьому не закінчувався. На шию, на подвійний ланцюга, надягали нагрудна прикраса у формі фасаду храму і не менше трьох пар браслетів: одну на передпліччі, другу - на зап'ястя, третю - на щиколотки. Іноді поверх всіх цих прикрас фараон одягав довгу прозору туніку з короткими рукавами і таким же прозорим поясом, зав'язаним попереду.



Фараон і його дружина носили сандалі з позолоченими і золотими прикрасами. Носок таких сандалій загортався догори. Самі сандалі кріпили до ноги довгими строкатими ремінцями, обмотуючи їх навколо ноги до самого коліна. На підошвах зображували побутові та військові сцени. На офіційних прийомах не можна було з'являтися не взутим. Але оскільки це був знак привілейованого становища, їх дуже берегли. Навіть фараони ходили босоніж в супроводі слуги, який ніс сандалі. Взагалі, Єгипет єдина цивілізація Стародавнього Сходу, про яку ми знаємо досить багато. В силу своєї закритості від сусідніх держав, за три тисячоліття свого існування, був створений різноманітний світ правил, традицій і уподобань. Особливо жорсткими правилами етикету був пов'язаний фараон. Ні він, ні його піддані не могли ні на йоту відійти від раз і назавжди визначеної ролі в загальному «державному виставі». Сакральний зміст лежав у всіх словах і вчинках фараона - живого бога, від якого зависло благополуччя «землі Кемет». Навіть у сімейному колі фараон носив перуку і особливі атрибути влади, які разом з покладеними браслетами і намистами важили кілька кілограмів.

Дружина фараона, як і всі жінки носила калазирис. Його могли доповнювати розкішний пояс або туникообразную плаття, або плащ з прозорої тканини. Неодмінними ранговими знаками цариці були урей і головний убір у формі яструба - символ богині Ісіди, який своїми крилами переховував її головку, а в пазурах тримав перстень з печаткою. Другим рангових головним убором цариці була оздоблена шапочка з невеликим, схожим на ковпачок, виступом, до якого кріпили квітка лотоса. Царице покладався скіпетр у вигляді квітки лотоса.


Предмети навколишні фараона і його сім'ю мали, як правило, символічне значення, що обумовлювало їх форму і прикраса. Царський трон - найважливіша приналежність влади, зберіг з найдавніших часів просту форму рівностороннього куба, але пишністю свого оздоблення перевершував решту начиння. Сам стілець був оббитий золотими листами, сидіння розписано різнобарвною фініфтю, на якому лежала багато вишита подушка. Тронне крісло прикрашалося ієрогліфічними написами, що пояснюють божественне походження фараона. Царський трон стояв на розкішно обробленому широкому узвишші. Над ним височів плоский балдахін, який підтримували чотири колони, капітелі яких зображали священний квітка лотос. Все оздоблення трону мало символізувати могутність фараона.
Не менш розкішно прикрашалися тронні носилки, в яких сидів фараон під час урочистих процесій. Насалик несли шляхетні сановники держави. Зроблені з золота, вони були прикрашені символічною фігурою яструба - емблеми мудрості, сфінкса з подвійною короною - емблемою панування над обома світами, лева - емблеми мужності і сили, уреямі і т.д. Над сидінням встановлювали опахало, яке замінювало балдахін.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация