Древній Рим. Виникнення, розквіт і розпад

  1. Виникнення Стародавнього Риму Спочатку Рим був одним з численних центрів італійських громад. Поступово...
  2. Розпад Римської імперії

Виникнення Стародавнього Риму

Спочатку Рим був одним з численних центрів італійських громад. Поступово йому вдалося підкорити собі не тільки всю Італію, але і величезні території, розташовані в Африці, на Балканському і Піренейському півостровах, Малої Азії і Єгипті. Яким же чином містечку на річці Тібр в Середній Італії вдалося досягти такої могутності? Це ми зараз і спробуємо з'ясувати.

На території Італії процес утворення держави протікав дуже повільно (в порівнянні з Грецією і деякими країнами Стародавнього Сходу). На початку I тисячоліття до н.е. деякі зачатки державності з'явилися лише у етрусків, які проживають в Середній Італії. Багато що тут було запозичене з Стародавньої Греції. Тут теж з'явилися свої поліси (міста-держави) з царями, яких потім змінила аристократія. Етруски були відмінними воїнами і зуміли підкорити собі багато італійських землі. Вони займалися будівництвом нових поселень і міст, вели активну зовнішню торгівлю.

Рим був заснований в першій половині I тис. До н.е. Тоді він був звичайним землеробським поселенням, розташованим вздовж Тібру. Поступово поселення ставало більше, приростала територіями. В результаті виник місто, батьком-засновником якого вважають Ромула, його першого правителя. Роком появи Рима традиційно вважають 753 рік до н.е.

Згідно з давньою легендою, саме в цей рік Ромул в результаті сварки вбив свого брата Рема і вирішив на честь цієї події назвати місто власним ім'ям.

До 509 року до н.е. «Вічним містом» правили царі. Потім була оголошена республіка. Вся влада в Римі зосередилася в руках знатних вельмож, що засідають в сенаті. Вони представляли найвідоміші і багаті римські родини, і саме в період республіки римляни змогли підкорити всю територію Італії.

Окремо варто зупинитися на роботі сенату. На його засіданнях приймалися найважливіші для республіки рішення.

  • Очолювали сенат 2 консула. Вони уособлювали Римську влада.
  • Кожному сенатору був довірений своє коло питань в частині управління державою.
  • Серед сенаторів були судді (претори) і спеціальні посадові особи, іменовані магістратами.

розквіт Риму

Звичайно, зростання впливу Риму не могло не дратувати його сусідів. З 264 року до н.е. у Риму і Карфагена постійно виникали конфлікти через те, що вони не могли поділити контроль над середземноморської торгівлею. Карфагенянам навіть вдалося в 218 році до н.е. вторгнуться на територію Італії, спробувати пройти через Альпи. Але перемогти римлян вони так і не змогли, а в 146 р до н.е. Карфаген був зруйнований. Епоха Пунічних воєн закінчилася беззастережною перемогою Риму.

Римські сенатори часто сперечалися між собою з різних питань державного управління (і не завжди їх конфлікти вирішувалися мирним шляхом). Всім відома історія Гая Юлія Цезаря, учти сенаторами в Римі в 49 р до н.е. Навіть такий талановитий полководець і видатною діяч не зміг уникнути смерті, причому від рук своїх же громадян (та ще й соратників).

Вбивство Цезаря проблем тільки додало. Боротьба за владу стала ще більш гострою та нещадної. Рим вдалося підкорити Октавіану Августу, який проголосив імперію. Почалася абсолютно нова сторінка в розвитку держави.

За часів правління Траяна місто досягло величезних розмірів. За пару століть римляни захопили землі від Середньої Азії до Британії. Ніхто не міг зрівнятися з Римом в силу і могутність. Але все імперії переживають епохи розквіту і занепаду. І в даному випадку виключення не було.

До III століття н.е. вплив «вічного роду» стало стрімко падати. Влада фактично захопили військові, і саме вони вибирали нового правителя. Природно, між різними армійськими угрупованнями часто виникали розбіжності. Військові настільки загрузли в своїх чварах, що зовсім забули про зовнішню загрозу, але ж вона була. В першу чергу, небезпека виходила від «варварів» (германців, племен з північного сходу).

В першу чергу, небезпека виходила від «варварів» (германців, племен з північного сходу)

Розпад Римської імперії

  • У 284 р до влади в Римі прийшов Діоклетіан. Він пішов на значні реформи для зміцнення обороноздатності римської армії (вона зазнала реорганізацію, зросла чисельність). Для кращого управління величезною країною Діоклетіан розділив її на 2 частини (Західну і Східну). На чолі Західної Римської імперії він поставив Максиміана, а сам став керувати її Східної частиною.
  • Після відмови Діоклетіана від імператорської корони в країні розгорілася чергова запекла боротьба за владу. Переможцем з неї вийшов Костянтин, який в 312 р став імператором. Він возз'єднав заново східну і західну частини країни. Пізніше правитель прийняв доленосне рішення про перенесення столиці в місто Візантій, який він перейменував в свою честь. Так виник Константинополь.

Але незважаючи на його старання в побудові відродженої Римської імперії, залишалося безліч проблем, головною з яких була зовнішня загроза з боку німецьких племен. Вони більше не могли проживати на своїх традиційних землях через вторгнення в Східну Європу гунів з Центральної Азії, тому витісняли німців з їх територій. Останнім нічого не залишалося: потрібно було шукати собі нові землі.

Римська влада розуміла, що з ними буде непросто впоратися. Тому дозволила ряду німецьких племен, зокрема вестготам, проживати на території імперії в обмін на захист міста від варварів. Але і це рішення не допомогло імперії уникнути свого розпаду.

У 395 р вона знову розпалася на 2 частини - східну і західну. Навали на Західну Римську імперію тільки збільшувалися з кожним роком. Ті ж встигають відмовлялися виконувати свої домовленості з Римом, так як зрозуміли, що самі можуть взяти владу в столиці. Вони ж в 410 р змогли захопити Рим. А через деякий час, в 455 м, «золоте місто» настільки постраждав від нашестя племені вандалів, що його взагалі неможливо було впізнати. Столиця імперії була розграбована, зруйнована. Безліч громадян було вбито.

У 476 р Західна Римська імперія остаточно розпалася з царювання в Італії вестготского вождя Одоакра. Східна частина колись могутньої імперії продовжувала існувати.

Яким же чином містечку на річці Тібр в Середній Італії вдалося досягти такої могутності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация