Дрони-камікадзе і російські ракети пробудили найстаріший конфлікт колишнього Радянського Союзу - Bloomberg

Вірменія і Азербайджан, технічно знаходяться в стані війни з-за Нагірного Карабаху / REUTERS

Про це пише Зульфугаров Агаєв в статті "Дронь-камікадзе і російські ракети пробудили найстаріший конфлікт колишнього Радянського Союзу", опублікованій на сайті Bloomberg.com .

Вірменія і Азербайджан, технічно знаходяться в стані війни з-за Нагірного Карабаху, незважаючи на перемир'я, укладене за посередництва Росії 22 роки тому. Країни продовжують нарощувати свої арсенали лише через сім місяців після найзапекліших боїв за останні два десятиліття. Вірменія придбала балістичні ракети "Іскандер" російського виробництва, а Азербайджан заявив про те, що провів випробування бойових дронів, вироблених в Ізраїлі, і веде переговори з Пакистаном про покупку високотехнологічної зброї.

"Це набагато серйозніша гонка озброєнь", - сказав Заур Шіріев, співробітник академії Chatham House в Лондоні. "Вона може значно збільшити ймовірність майбутніх спалахів".

Читайте також Нагірний Карабах змінить назву на Республіку Арцах - ЗМІ

Переозброєння підніме ставки, якщо напруженість між Вірменією (союзником Росії) і Азербайджаном (наближеним до члена НАТО Туреччини) знову посилиться. Сусідні країни витратили майже $ 27 мільярдів на оборону в 2005-2015 роках. Конфлікт, в межах досяжності трубопроводу компанії BP, знову погрожує вийти з-під контролю. Переговори за посередництва Росії і США зайшли в глухий кут, зростає невизначеність після перемоги Дональда Трампа на виборах.

Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, вірмени захопили Нагірний Карабах і сім прилеглих до нього районів. У конфлікті загинули 30 000 чоловік, понад мільйон були переміщені. Мирний договір так і не був підписаний, незважаючи на переговори за участю Росії, США і Франції, які намагалися зупинити бойові дії в 1994 році.

В основному, вірменське населення анклаву в 1991 році оголосило про свою незалежність, яка не була визнана на міжнародному рівні, вони наполягають на своєму праві на самовизначення. Азербайджан каже, що готовий надати регіону більше автономії, ніж в радянський період, але вимагає поваги до своєї територіальної цілісності.

Військова міць

Азербайджан, третій за величиною виробник нафти в колишньому Радянському Союзі, перетворив своє нафтове багатство в військову міць, ставши найбільшим імпортером основних видів зброї в Європі за десятиліття. Згідно з даними Стокгольмського Міжнародного інституту з дослідження проблем миру, до 2015 року країна витратила $ 22,7 млрд на військові потреби. Її річні витрати на оборону перевищують весь державний бюджет Вірменії.

Азербайджан відновив контроль над кількома пагорбами, які поступився вірменам 23 роки тому / 1news.az

Ця щедрість стала благом для таких компаній, як Уралвагонзавод, підконтрольне державі підприємство з виробництва бойових танків в центральній частині Росії з часів Другої світової війни, і Elbit Systems Ltd., найбільшого ізраїльського військового підрядника, що котирується на біржі.

Насильство спалахнуло в квітні, тоді протягом чотирьох днів бойових дій, в яких брали участь сотні танків і літаків, були вбиті більше 200 солдатів з обох сторін. Перш ніж Росія встигла домовитися про перемир'я, Азербайджан відновив контроль над кількома пагорбами, які поступився вірменам 23 роки тому. Минулого тижня з'явилися повідомлення про нові порушення режиму припинення вогню, протиборчі сторони звинувачують одна одну.

"Дронь-камікадзе"

Під час квітневих сутичок відбулося перше відоме використання "дронів-камікадзе" Азербайджаном, літальний апарат з вибухівкою врізався в автобус, що перевозив вірменських добровольців. ЗМІ, включаючи Радіо Вільна Європа, стверджували, що визначили тип зброї, це був дрон "Harop" ізраїльського виробництва. Міністерства оборони Ізраїлю та Азербайджану відмовилися підтвердити або спростувати використання дронів "Harop".

Читайте також Азербайджан і Вірменія заявили про можливість мирного врегулювання конфлікту в Карабаху

У вересні Азербайджан заявив, що він побудує "сотні" камікадзе і інших бойових безпілотних літальних апаратів з використанням ізраїльської технології.

Вірменія також зміцнила свої можливості, отримавши кредит від Росії в розмірі 200 мільйонів доларів на покупку і модернізацію зброї та іншого військового спорядження. Країна продемонструвала свої ракети "Іскандер" на параді на честь Дня незалежності у вересні в Єревані.

На південь від Баку розташований Сангачальський нафто- і газопереробний термінал, що знаходиться під управлінням азербайджанського філії "British Petroleum". У разі розміщення ракет малої дальності в Нагірному Карабасі, термінал виявиться в межах досяжності вогню. Протягом останніх 20 років Азербайджан залучив понад $ 60 млрд інвестицій в енергетичні проекти ВР і її партнерів.

Представник російської державної компанії-посередника з продажу зброї "Рособоронекспорт", В'ячеслав Давиденко, відмовився давати коментарі з приводу будь-якого зброю, поставленого Вірменії.

Росія підкреслила, що також продає військову техніку Азербайджану. Вона поставила ракети в рамках Організації Договору про колективну безпеку, пост-радянського військового союзу, повідомляє газета "Ведомости".

Нестійка рівновага?

"Вірменія намагалася похвалитися зброєю, щоб утримати Азербайджан від подальших нападів і продемонструвати тверду позицію під час нестійкого військового балансу сил", - сказав Річард Киракосян, директор Центру регіональних досліджень в Єревані. "Ця ракетна система здатна вражати важливу інфраструктуру і вразливі об'єкти в Баку і по всій території Азербайджану. Ось чому баланс сил тепер трохи вирівнявся".

Азербайджан відкидає будь-які зміни у військовому балансі, і демонстрація ракетного арсеналу Вірменії, звичайно, не послабила напруженість. Міністерство оборони Азербайджану відповіло проведенням навчань за участю систем ППО С-300 російського виробництва і пригрозило вжити заходів у відповідь із застосуванням "тисяч ракет", якщо Вірменія спробує використовувати "кілька" своїх [ракет]. Кровопролитні зіткнення у зоні конфлікту поновилися минулого місяця, коли 12 листопада Азербайджан почав одні зі своїх наймасштабніших військових навчань.

тупикова ситуація

Читайте також Конфлікт в Карабасі: президенти Вірменії та Азербайджану проведуть переговори у Відні Прагнення до військовій перевазі ускладнило посередництво. Переговори з врегулювання в Нагірному Карабасі зайшли в глухий кут, повідомила Росія, яка в червні допомагала організувати зустріч між президентами Азербайджану та Вірменії Ільхамом Алієвим і Сержем Саргсяном. Американським, російським і французьким дипломатам не вдалося переконати їх найближчим часом провести ще одну зустріч.

Тим часом, збільшується можлива ціна будь-якого відновлення насильства.

"Поставка Росією ракет" Іскандер "і інших систем важкої зброї Вірменії" потенційно може "збільшити ціну для обох сторін можливого майбутнього збройного конфлікту", - сказав Метью Брайза, колишній заступник помічника державного секретаря США, який також був послом в Азербайджані і посередником на переговорах по Карабаху.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Нестійка рівновага?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация