Друга світова очима західних ЗМІ: уроки медіахронологіі

Напередодні 65-річчя Великої Перемоги треба згадати і про ту війну, де перемир'я не було між ними, і де перемогою похвалитися ми не можемо - війні інформаційної, що розвивається по пророчої вектору У. Черчілля: «Історія буде до мене прихильна, якщо писати її буду я ». Подивимося на те, який постають Друга Світова і Велика Вітчизняна війна в англомовних засобах масової інформації. Найбільш часті стратегії можна згрупувати за наступними напрямками:

Хто з ким воював?

У більшості англомовних ЗМІ поступально розвивається модель війни, в якій билися з нацистами США і Великобританія. Якщо подивитися на самі ключові і поворотні моменти Другої світової війни, то виявиться, що пов'язані вони зовсім не з Радянським союзом, а виключно сАмерікой. Франція в списку учасників переломних моментів також відсутня.

Друга світова війна була колосальною. 16 мільйонів американців брали участь у величезній і дикому протистоянні, що забрав життя 50 мільйонів людей (Soldiers Honored, Soldiers Dishonored, NYTimes).

Кількість учасників ставиться в один ряд з числом жертв так, що 16 мільйонів сприймається як число жертв США.

Америка, Британія та їх союзники перемогли два режими, які не мали рівних у історії за своєю потужністю, варварству і експансіонізму. Всього через три з половиною роки після вступу Америки у війну нацистську військову машину вдалося не просто зупинити або розбити - в результаті однієї з найжорстокіших і видатних військових кампаній в історії вона була фактично знищена. Нацистський режим знищив поєднання американської технічної потужності і високого бойового духу масової призовної армії демократичної держави, яка, незважаючи на недостатнє навчання і відсутність досвіду, за лічені місяці зрівнялися за бойовими якостями зі своїми загартованими противниками - німцями. (How the 'cowboys' of the West defeated the Nazis. The Wall Street Journal)

Внесок Радянського союзу згадується лише зрідка, трохи частіше називаються міста, в яких була здобута перемога. Тільки навряд чи згадка міст нагадає про Росію - мало хто американці знають слова Смоленськ, Курськ і навіть Ленінград. Перемога в кожній з точок описується переважно за допомогою пасивного застави: під Сталінградом було здобуто перемогу над фашистами, не вказується, хто саме отримав перемогу. Найбільш яскраво це виражається в таблицях про Другу світову війну: в хронологічній таблиці БіБіСі з Радянським Союзом пов'язана лише одна дата:

Surrender at Stalingrad marks Germany's first major defeat . Капітуляція в Сталінграді - перша поразка Німеччини. BBC: World War Two: Summary Outline of Key Events

У дитячому довіднику з історії Другої світової війни (World War II for Kids: A History with 21 Activities) Радянський союз згадується поруч з розповіддю про бомби, скинутих на Японію.

8 Серпня, Росія оголошує війну Японії, входить в Маньчжурію

9 серпня, Атомна бомба скидається на Нагасакі.

Питання до читачів - яку ж державу скинуло бомби на Хіросіму і Нагасакі? Здається, що відповідь читає такий текст очевидний.

Ось так виглядає вся коротка історія Другої світової війни:

Напередодні 65-річчя Великої Перемоги треба згадати і про ту війну, де перемир'я не було між ними, і де перемогою похвалитися ми не можемо - війні інформаційної, що розвивається по пророчої вектору У

Основні події Другої світової війни. Натисніть для збільшення

Судячи за такою схемою, чи ж велика була участь СРСР у війні?

Вирішальну роль в Перемозі зіграли США

62 роки тому американські війська - разом з іншими союзниками - висадилися на піщаний берег Нормандії, створивши перший плацдарм в окупованій нацистами Європі і вписавши нову сторінку в криваву енциклопедію доблесті. Цей плацдарм, який вони захопили і відстояли, став першим кроком до кордонів Німеччини і повалення гітлерівського режиму. Вони йшли в вогонь (The Washington Times).

Хто істинний агресор?

Радянський союз (до речі, в період Другої світової лідери Великобританії і США назвали СРСР виключно Росією), російські зустрічаються тільки в оточенні військової лексики і слів, що викликають негативні асоціації, відбувається демонізація країни- союзника. Слово «радянський» вживається переважно в поєднаннях радянська гегемонія, агресія, окупація:

Soviet offensive gathers pace in Eastern Europe. Радянська атака набирає швидкість в Східній Європі. Червона Армія швидко просувалася на Захід, рвалася до Берліну, прагнула забезпечити свою військову присутність на території Східної Європи. (German war dead no one wants to remember. The Times)

Історичне полотно поділено на два полюси: на одному нацистська Німеччина і СРСР, на іншому - переможці світового зла. Роль СРСР і Німеччини у війні практично зрівнюються:

Люди, які визволили Освенцим, підпорядковувалися режиму, який створив власну - і куди більш масштабну - систему концтаборів. Один тиранічний тоталітарний режим змінив інший. (The Sunday Times)

Безсумнівна і нещадність радянських і німецьких комуністів, без коливань вдавалися до грубої сили, щоб забезпечити свою владу. Міфи 'холодної війни' (Cold War myths.The International Herald Tribune).

На сході Європи нацистська тиранія змінилася десятиліттями комуністичної диктатури, що закінчилася лише в 1991 р - з розпадом Радянського Союзу. За звільненням Центральної та Східної Європи від нацистської окупації тут же послідувала окупація радянська - майже така ж жорстока, і тривала набагато довше. Пам'ять про війну не помре ніколи (The Guardian)

Суперечка про те, що являє собою післявоєнна ситуація в Європі - звільнення або експансію - можна винести за дужки, зараз важливо лише те, що дії Москви і фашистської Німеччини прирівнюються один до одного. Це практично єдиний варіант інтерпретації подій.

Одна з найпопулярніших тем, пов'язаних з військовою історією - мародерства і згвалтування на звільнених союзниками територією. Хоча в більшості публікацій визнається, що в мародерстві і зґвалтуваннях брали участь солдати всіх союзних країн, коли справа доходить до «історії з життя» в публікаціях фігурує тільки росіянин Іван.

Демонізація сповна реалізується при описі лідера країни - в порівнянні зі Сталіним Гітлер виглядає в американських виданнях вельми мирно, він іменується просто диктатором.

Гітлер - азартний гравець - зробив ставку на операцію «Барбаросса». (Daily Mail,)

Диктатор нацистської Німеччини, верховний головнокомандувач армії Німеччини. Його відмова піти раді своїх генералів істотно вплинув на поразку німецьких військ. Він закінчив життя самогубством в берлінському бункері в квітні 1945 р http: // www. secondworldwar. co. uk

Сталін:

Чудовисько до пари Гітлеру (Newsweek)

Радянський диктатор і Верховний головнокомандувач Червоної армії Сталін був, напевно, самим страшним людиною свого століття.

«У суспільній свідомості Йосип Сталін асоціюється з такими словами, як" монстр "," гадина "або" кат ". Коли говориш про нього, ці визначення з легкістю злітають з мови »(The Independent)

У цих описах цікавий, головним чином, порівняно нешкідливий на тлі Сталіна образ Гітлера.

причини Перемоги

Якщо Радянський союз являє собою таке велике осередок зла, то як же вийшло здобути перемогу? В англомовних ЗМІ в иделяются дві основні причини поразки Німеччини на території Радянського Союзу:

- погодні умови - зима.

- недалекоглядність німецького керівництва.

Подвиг радянського народу мінімізується і стає логічної даністю при неминучих зовнішніх обставин.

Сталіна в кінцевому підсумку врятувало те, що помилки Гітлера виявилися ще грубіше. Німецький диктатор надіслав свої війська в Росію в кінці червня 1941 року, що не забезпечивши їх зимовим одягом: фюрер був переконаний, що вони здобудуть перемогу до настання зими (Newsweek).

Тупий і ще тупіший, так би мовити. Чому ж настільки недалекоглядна німецька армія здобула такі нищівні перемоги в Європі? Про мощі і таланті німецьких військ написано багато, і чим більше вони сильні і талановиті, тим вище і важче був подвиг наших воїнів, які билися з найсильнішим противником. НоСоветскій Союз виступає в якості просторово-погодного феномену, в якому під впливом важких метеоумов умов і в результаті недалекоглядної керівництва, німці самі зазнають поразки, що завершує американський тріумф.

Отже, виникає нова офіційна хронологія, нова історія Другої світової війни:

Кінцем диктатури в Європі став не розгром нацистської Німеччини, а падіння Берлінської стіни. The long shadow of the Second World War

Для багатьох жителів Центральної Європи Друга Світова війна закінчилася лише тоді, коли Радянського Союзу не стало, а вони знову набули втрачену незалежність. Один кошмар скінчився - інший почався (The Financial Times)

Примітна запис на меморіалі на капітолії в Джорджії, США:

Second world war - Dec.7, 1941 - Sep, 2, 1945

Внести хоч малий внесок в свою версію історії Росії надзвичайно просто - була б тільки підтримка на державному рівні. Російською мовою про війну сьогодні сайтів - прекрасних, дорогих, змістовних чимало, але основна частина світової інформації зберігається на англійській мові. Тому 10-15 прекрасно, якісно зроблених історичних порталів про Другу світову війну з фотоальбомами, переведеними зведеннями, документами, книгами, хронологією - виходять в топ англомовних пошуків, стали б ясним і потрібним відповіддю на нову медіахронологію. Скільки ще Вільнюського декларацій має бути прийнято, щоб це нарешті стало очевидним?

_______________________________________

Цитати в статті наводяться за переказами порталу ІНОЗМІ

Питання до читачів - яку ж державу скинуло бомби на Хіросіму і Нагасакі?
Хто істинний агресор?
Чому ж настільки недалекоглядна німецька армія здобула такі нищівні перемоги в Європі?
Скільки ще Вільнюського декларацій має бути прийнято, щоб це нарешті стало очевидним?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация