Другий паспорт: Коли Румунія почне створювати "Чернівецьку народну республіку"

Політика "непомічання" поширення подвійного громадянства в Україні досягла апогею. Про неї відверто говорять іноземні чиновники на прес-конференціях перед десятками журналістів, а українським законодавцям не вдається ні легалізувати цю практику, ні ввести санкції за порушення чинного законодавства Політика непомічання поширення подвійного громадянства в Україні досягла апогею

Про те, що з практикою масового отримання громадянами України паспортів іноземних держав не все в порядку, все в Україні і так знали досить давно. По крайней мере, з того моменту, коли угорські популістські партії почали активну передвиборчу кампанію спеціально для тих жителів Закарпатської області, які мають відповідні паспорти і збираються навесні взяти участь в угорських виборах.

Але сьогоднішня спільна прес-конференція українського і румунського міністрів закордонних справ продемонструвала цю ситуацію в виключно абсурдистських тонах.

Під час спілкування з пресою глава румунського МЗС Теодор Мелешкану публічно і відверто заявив, що не бачить проблеми в тому, що його країна видає паспорти громадянам України, незважаючи на наявний заборону на це в українському законодавстві.

"Що стосується подвійного громадянства, не існує ніяких норм міжнародного права або певних практик, які не дозволяли б або забороняли подвійне громадянство. Це право кожної держави - надавати просте єдине або подвійне громадянство", - сказав Мелешкану.

І зі своєї точки зору він має рацію - якщо румунське законодавство не забороняє надавати подвійне громадянство жителям інших держав, то чому б Бухаресту не роздавати відповідні паспорти українським румунам?

Інша справа, що українське законодавство подібні дії забороняє. Точніше, згідно з чинним законодавством, "підставами для втрати громадянства України є ... добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття". Простіше кажучи, люди, які отримують в дорослому віці угорські або румунські паспорти, повинні б, за логікою, здавати українські - і ставати іноземцями на тих територіях, де продовжують жити. Чого, звичайно, не відбувається. Оскільки в існуючому законі відсутні практичні санкції. І це - не проблема румунського дипломата, який констатує, що Бухарест користувався, користується і буде користуватися цією химерної юридичної ситуацією. Це проблема української влади. Представник якої - міністр закордонних справ України Павло Клімкін, заявив звичайно, що шляхом видачі паспортів не досягти євроінтеграції румунської громади. Але по суті румунському колезі заперечити не зміг.

Слід віддати належне - спробу якось упорядкувати цю сферу здійснив президент України на початку минулого року. Благоустрій мало відбутися в сторону "закручування гайок" - і практичних кроків в бік покарання любителів "мультіпаспортного" існування. Але президентський законопроект був повернутий відповідним комітетом Ради на повторне читання. З чудовим висновком комітету про те, що "в окремих регіонах держави склалася ситуація, при якій питома вага таких громадян (з іноземними паспортами - ред.) Щодо загальної кількості населення регіону може бути настільки високим, що в разі втрати ними громадянства України виникне ситуація при якої в цих регіонах кількість іноземців буде переважати над кількістю громадян України ".

Після чого президентський законопроект якось тихо саморастворілся. Помітного прогресу в реалізації цього - або будь-якого іншого, якщо на те пішло - законопроекту з квітня минулого року немає.

При тому змінити чинне законодавство, насправді, можна не тільки в сторону "закручування гайок". Хоча і такий варіант, враховуючи супутні обставини, має право на існування. Україна цілком може бути і ліберальним державою, яке дозволяє подвійне громадянство. Україна може ввести селективне отримання громадянства держав, з якими укладено відповідні угоди. Або держав - членів ЄС. Або держав - членів НАТО.

Єдине, що здається неможливим - це ситуація, при якій в Україні існують закони, які не виконуються практично ніким, про порушення яких відверто говорять іноземні дипломати, а українські чиновники, при цьому присутні, фактично змушені робити вигляд, що "не почули".

Більше новин про події в світі читайте на Depo.Весь світ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация