Dudeway | Панорама Оборони Севастополя

У минулому пості я розповідав про свою прогулянці по місту-герою Севастополю . Відвідуючи місту, я вийшов на Історичний бульвар.

Саме тоді я вирішив зайти в один з музеїв міста. І як виявилося не дарма, він виявився чудовий! Тому я просто не міг не розповісти про свої враження від відвідин напевно самого цікавого музею в місті Севастополь, - Панорами Оборони Севастополя!

Але спершу трохи історії.

Музей носить історичний характер, він присвячений першій обороні міста Севастополя в період Кримської війни 1853-1856 років. Тоді Севастополь, як і весь Крим був стратегічно важливий для Росії, але і представляв величезний інтерес для Європейців. А дипломатичні протиріччя між Росією і Туреччиною поступово ускладнювалися і незабаром переросли у війну. Через деякий час була створена військова кампанія, спрямована проти Росії, що складалася з Туреччини, Великобританії, Франції та Сардинії (нинішня Італія).

В їх пріоритеті було захоплення міста Севастополя та знищення Чорноморського Флоту в Росії. Севастополь тоді не був готовий до такого повороту.

Севастополь в 1850 році.
Севастополь в 1850 році

Подивитися на Севастополь в 1850 році в кращій якості 2500px можна за посиланням нижче: Севастополь 1850 рік

Всього в світі існує близько 60 музеїв подібного типу, але цей вважається одним з найбільших.

В основі музею лежить величезна художнє полотно, довжиною 115 метрів і висотою 14 метрів, написане Францом Олексійовичем Рубо, Одеським художником-баталістом, професором Петербурзької і Баварської Академії Мистецтв.

Портрет Франца Олексійовича Рубо.
Портрет Франца Олексійовича Рубо

Рубо хотів відтворити найяскравіший момент в обороні Севастополя, - Бій на Малаховому кургані раннього ранку 6 червня 1855 року. У цей день відважна 75-тисячна російська армія успішно відбила натиск 173-тисячного англо-французького війська! Незважаючи на те, що Севастополь все-таки був захоплений, героїчна оборона тривала 11 місяців дозволила вийти Росії з війни з честю.

Рубо на чолі з 20 художниками створював Панораму з 1901 по 1904 роки.

Указом уряду було вирішено спеціально побудувати будинок-музей в центрі Історичного бульвару з куполом циліндричної форми, на другому поверсі якого в 1905 році розмістили 360-градусну художню панораму Рубо з майданчиком в центрі.

Але 25 червня 1942 року, в період Великої Вітчизняної війни, Севастополь був атакований знову, на цей раз німецькими фашистами. Під час бомбардування, в будівлю де була панорама потрапила бомба і воно загорілося, все без винятку намагалися врятувати якомога більше частин полотна, завдяки цьому вдалося зберегти 86 окремих частин оригіналу Рубо.

Вночі 27 червня 1942 року полотно було доставлено на останній корабель Чорноморського Флоту, якому вдалося прорватися до обложеного Севастополя, - лідер есмінців «Ташкент». Йому вдалося вийти з бухт Севастополя, взявши з собою крім екіпажу понад 2000 поранених захисників міста, жінок і дітей. На світанку він був виявлений і знову атакований! Своїми тілами люди закривали в трюмі заховане полотно. Протягом трьох годин велися безперервні бомбардування, на «Ташкент» було скинуто понад 300 бомб. У корпусі з'явилися пробоїни через які хлинула вода, знаряддя вийшли з ладу, але екіпаж не здавався. Якимось дивом напівзатоплений корабель залишився на плаву, в наслідку на буксирі йому вдалося доплисти до Новоросійська і в підсумку зберегти полотно. Спеціальна художня комісія потім вирішила, що були врятовані дві третини картини, з яких була втрачена важлива частина полотна, і відновленню воно не підлягає.

Вже після закінчення війни експерти вирішили все-таки спробувати відтворити безцінну панораму Рубо. Кращі ходожник СРСР заново малювали фрагменти на основі старих фотографій, буклетів та інших документів тих часів. Вони безпосередньо з Малахова кургану проводили безліч замальовок для правильного поєднання панорами.

16 жовтня 1954 року народження, до 100-річчя першої оборони Севастополя, будівля знову було відкрито і працює донині.

1. Музей знаходиться в центрі Історичного бульвару, за адресою Історичний бульвар будинок 1, його пройти мимо не можливо. Це величезний будинок висотою 36 метрів і майже 40 метрів в діаметрі.

2. Над входом в будівлю добре видно слов'янської в'яззю напис, - Панорама Оборони Севастополя, а також зображення солдатського Георгіївського хреста в обрамленні лаврового вінка і Георгіївської стрічки. У центрі число 349, саме стільки днів велася оборона Севастополя. На шпилі зверху купола будівлі височить золотистий корабель.

Сайт музею: http://www.sev-museum-panorama.com/ru/index.html

Час роботи без вихідних з 9.30 до 19.00 вечора.
Квиток коштував мені 170 рублів, в день Історичного бульвару, відвідування безкоштовно.

Квиток коштував мені 170 рублів, в день Історичного бульвару, відвідування безкоштовно

За задумом художника, піднявшись на другий поверх будівлі, відвідувач опиняється в центрі битви нагорі Малахова Кургану. Пропоную поглянути на фрагменти панорами.

3. На березі Південної бухти добре видно споруди Адміралтейства, в диму горять корпусу Лазаревських казарм.

4. Як можна бачити, Південна Бухта розділяє Корабельну і Центральну частину міста. На вході в бухту над водою видно щогли 15 затоплених російських судів, які перегородили вхід з моря. На мисі веде вогонь Костянтинівська батарея. У бухті стоїть великий вітрильний 120-гарматний лінійний корабель «Великий князь Костянтин». На передньому плані тільки що розірвалася ворожа бомба.

5. Зліва від вибуху очолює професор медицини Н.І. Пирогов. Він вперше в Севастополі застосовував наркоз, гіпсові пов'язки і антисептики. Біля входу в землянку його зустрічає фельдшер і сестра милосердя.

6. На допомогу товаришам поспішають солдати Чернігівського полку.

7. На березі бухти Кілен-балка видно зміцнення 1 і 2 бастіонів. Червоний прапор на щоглі, - сигнал тривоги. Атаку ворога відображають артилеристи батареї Никифорова, їм доводиться не легко. Він завдав французам найсильніший удар, у них величезні втрати, тому вони змушені зупинилися у рову бастіону. Серед народних героїв можна відзначити безстрашного і винахідливого матроса Петра Кішку. Він зображений на фрагменті праворуч з двома рушницями на плечі. Поруч з ним його друг, - Федір Заїка. Вони удвох ведуть полоненого французького офіцера.

8. На бастіон принесла води сестра Дарина Лаврентьєва Михайлова. Вона стала першою в Росії сестрою милосердя. Її добре знали, любили і звали Дашею Севастопольській. За надану допомогу під час війни вона була нагороджена імператором Миколою I золотою медаллю «За старанність».

9. На першому плані очікують сигналу до атаки солдати Полтавського полку. Справа вгорі стежить за боєм адмірал П.С. Нахімов. Він був душею оборони. 28 червня 1855 він був смертельно поранений кулею в скроню.

10. Центром композиції панорами є оборонна вежа Малахова Кургану. Тут знаходився перев'язувальний пункт, і звідси велося командування. На башті 4 офіцери уважно спостерігають за діями французів. Над пораненим офіцером нахилилася Парасковія Іванівна Графова, за нею з вежі йде священик. Парасковія Іванівна приїхала з Петербурга і справила величезну допомогу в лікуванні солдатів, в серпні 1855 року загинула на Малаховому Кургані.

11. Частина солдатів поспішають на правий фланг, де необхідна допомога, тут важко дається стримувати французів. На дальньому плані французи йдуть в наступ, по ним веде атаку батарея Синявина під командуванням лейтенанта К.Л. Гейкінг.

12. Французи постійно ведуть атаку по російським, на батарею впала бомба, все в жаху очікують смерті, не розгубився тільки матрос Трохим Александров, заливає бомбу водою.

13. Завдяки взаємовиручку і злагодженої атаці артилеристів, виходить стримувати натиск французів. Перше знаряддя накочуються після пострілу, друге наводять на ціль, третє заряджають, четверте знаходиться в моменті пострілу. Як тут добре помітно, був створений ще й передній план перед полотном, який плавно переходив в шедевр Рубо, створюючи 3D-ефект і відчуття присутності. Його заповнили макетами оборони, землянками, окопами, редутами, брустверами і предметами військового побуту. Тут були кухні, в землянках зберігалася вода, їжа і все найнеобхідніше для ведення бою.

Подивитися на Фрагмент оборони в кращій якості 2500px можна за посиланням нижче:
фрагмент оборони

14. Французи захопили батарею Жерве. Напруга зростала, на передньому плані майор Д.С. Юферов. Він з тривогою спостерігає за результатом бою.

Він з тривогою спостерігає за результатом бою

15. По схилах насувається лавина Французьких солдатів. За ними йдуть Англійці.

За ними йдуть Англійці

16. На західному схилі Французи в синьо-червоних мундирах зайняли вигідну позицію. Оборона російських прорвана, положення критичне! Якутський і Єлецький полки поспішають зберегти оборону. На передньому плані батарея Станіславського залишена моряками.

На передньому плані батарея Станіславського залишена моряками

17. Бій переходить в рукопашну сутичку за батарею Жерве. Це свого роду кульмінаційний центр картини. На білому коні над натовпом височить генерал-лейтенант С.А. Хрулев. У момент прориву Французів генерал відважно пішов в атаку з севського полком.

У момент прориву Французів генерал відважно пішов в атаку з севського полком

Ціною величезних втрат, оборона батареї Жерве та Малахова Кургану в цю тяжку день вистояла. На цьому коло полотна замикається.

На цьому коло полотна замикається

Панорама, як особливий вид батального живопису показує події відбуваються одночасно на великому просторі. На полотні всього близько 4000 персонажів, багато образів чітко виділяються, а деякі ні. Дуже добре показаний місто Севастополь і його бухти.

Чесно сказати, я абсолютно не був готовий до побаченого. Перед поїздкою до Криму, я не читав про музей, я не знав історію цього місця. Як виявилося, це дуже емоційна картина! Той грандіозний масштаб всередині музею, який я побачив, він мене дуже вразив. Я стояв і уважно дивився на те, що відбувається навколо мене. Мені хотілося докладніше розглянути цю неймовірну панораму! Який же величезна праця вклав Ф.А. Рубо, щоб написати цю картину. Але і не менше зусиль пішло у людей на її збереження.

Це приголомшливий музей! Я вважаю, що для будь-якої людини, яка вперше приїхала до Севастополя, насамперед необхідно відвідати саме цей музей, щоб зрозуміти що ж за місто таке Севастополь.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация