Дьюї Джон

Дь ю і (Dewey) Джон (20.10.1859, Барлінгтон, штат Вермонт, - 1.6.1952, Нью-Йорк), американський філософ-ідеаліст, один з провідних представників прагматизму . Закінчив вермонтський університет (1879). Професор Мічиганського, Чиказького і Колумбійського (1904-30) університетів. Д. розвинув новий варіант прагматизму - інструменталізму , Розробив прагматістской методологію в області логіки і теорії пізнання. Згідно Д., різні види людської діяльності суть інструменти, створені людиною для дозволу індивідуальних і соціальних проблем. Пізнання трактуючи Д. в дусі біхевіоризму як складна форма поведінки, в кінцевому підсумку - засіб боротьби за біологічне виживання. Істина визначається не як відповідність об'єктивної дійсності, а як практична ефективність, корисність. Крім незмінних істин, Д. відкидає існування і незмінних етичних норм, оголошуючи успіх, практичну доцільність критерієм моральності. Мораль, як і наука, складає лише технічне, оперативне засіб соціального маневрування в будь-яких інтересах. Відкидаючи традиційні форми релігії, Д. висував на їх місце свою «натуралістичну», або «гуманістичну», релігію (вигляд богобудівництва ). Естетичне зводиться Д. до чуттєвого ( «мистецтво - це життя») і трактується як всяке вираження гармонії, рівноваги між організмом і середовищем.

У соціальній області Д. виступав як ідеолог буржуазного лібералізму і «американського способу життя». Ідеям класової боротьби він протиставляв ідеї класової співпраці і «меліорізма», т. Е. Поступового поліпшення суспільства (особливе місце в цьому процесі Д. відводив реформам в галузі педагогіки). Очолювана Д. «Ліга незалежної політичної дії» активно брала участь в антирадянській пропаганді. У роки 2-ої світової війни 1939-45 Д. виступав з позицій буржуазного лібералізму проти ідеології фашизму, зокрема проти нацистського насильства над педагогікою.

Мета теорії виховання Д. - формування особистостей, які вміють «пристосовуватися до різних ситуацій» в умовах буржуазної системи «вільного підприємництва». Д. піддав критиці панувала в США школу за відрив від життя, абстрактний схоластичний характер навчання і запропонував реформу всієї шкільної системи. Шкільній системі, заснованої на придбання і засвоєнні знань, він протиставляє навчання «шляхом діяння», т. Е. Так, щоб всі знання витягувалися з практичної самодіяльності і особистого досвіду дитини. У школах, які працювали за системою Д., не було постійної програми з послідовною системою предметів, що вивчаються, а відбиралися тільки такі знання, які могли знайти практичне застосування в життєвому досвіді учнів. Д. є ідеологом так званої педоцентріческой теорії і методики навчання (див. педоцентризм ), Згідно з якою вирішальна і керівна роль вчителя в процесах навчання і виховання зменшується і зводиться в основному до керівництва самодіяльністю учнів і пробудженню їх допитливості. У методиці Д. поряд з трудовими процесами непомірно велике місце займають ігри, імпровізації, екскурсії, художня самодіяльність, домоведення. Вихованню дисципліни учнів Д. протиставляє розвиток їх індивідуальності.

Особливу увагу Д. приділяв вихованню у дітей відданості буржуазної демократії. Велике значення він надавав ролі сім'ї у вихованні і залученню батьків в здійснення педагогічних завдань. З цією метою їм була організована «Асоціація батьків і вчителів».

Педагогічні ідеї Д. мали великий вплив на загальний характер навчально-виховної роботи в школах США і деяких ін. Країн, зокрема і на радянську школу в 20-х роках, що знайшло своє вираження в так званих комплексних програмах та в методі проектів, які застосовувались в 20-х рр. Д. неодноразово виїжджав в різні країни (Китай, Японію, Мексику, Англію, Туреччину) для поширення своїх педагогічних ідей; в 1928 відвідав СРСР.

Соч .: Reconstruction in philosophy, NY, 1920; Ideals, aims and methods of education, L., 1922; Experience and nature, Chi.-L., 1925; The quest for certainty, NY, 1929; Human nature and conduct, NY, 1930; Individualism old and new, L., 1931; Art as experience, NY, 1934; Democracy and education, NY, 1934; Logic. The theory of inquiry, NY, 1938; Problems of men, NY, 1946; Experience and education, NY, 1948; у русявий. пер. - Психологія і педагогіка мислення, 2 вид., Берлін, 1922; Введення в філософію виховання, М., 1921; Школи майбутнього, М., 1922; Школа і дитина, 2 вид., М.-П., 1923; Школа і суспільство, М., 1925.

Літ .: Кроссер П., Нігілізм Дж. Дьюї, пров. з англ, М., 1958; Богомолов А., Англо-американська буржуазна філософія, М., 1964; Хілл Т. І., Сучасні теорії пізнання, пер. з англ., М., 1965; Geiger GR, J. Dewey in perspective, NY, 1958; Deledalle G., L'id é e d'exp é rience dans la philosophiе de J. Dewey, [P., 1966]; Bernstein RJ, J. Dewey, NY, 1967; Somjee A. Н., The political theory of J. Dewey, NY, [1968]; Claparеde Ed., La p é dagogic de J. Dewey, Nch â t.-P., 1913; Rippe F., Die P ä dagogik J. Deweys ..., [s. 1.], 1934; Smith M., J. Dewey and moral education, Wash., 1939; Schilpp PA, The philosophy of J. Dewey, Evanston-Chi., 1939; Thomas MH, J. Dewey. A centennial bibliography, Chi., 1962.

Б. Е. Биховський.

Биховський

Дж. Дьюї.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация