Двоголовий орел, вічний вогонь і інші символи

  1. літургія
  2. Трійця
  3. Герб
  4. імена
  5. Двоголовий орел: про символ

Відповідальний редактор "Журналу Московської Патріархії" Сергій Чапнін заявив , Що святкування Дня Перемоги є подобою «громадянської релігії», ритуальні форми якої припускають «загальне поклоніння вогню» і є язичницькими: «Вогонь, що виходить із землі, завжди є образ пекла, геєни вогненної, гніву Божого ... Але навіть представники Церкви, включаючи ієрархів , продовжують брати участь в цьому дивному для сьогоднішнього дня ритуалі ». Свою незгоду з позицією С. Чапнін висловили прес-секретар Патріарха прот. Володимир Вигилянський ( «Поклоніння Вічного вогню є язичницьким актом, але люди, які приходять до Могили Невідомого Солдата та покладають вінки, які не поклоняються вогню, вони віддають шану полеглим»), голова СІНФО В. Легойда і прот. Всеволод Чаплін .

Чи є вічний вогонь язичницьким символом? Чи можливе існування язичницьких символів в християнстві? Над цими питаннями розмірковує відомий фахівець в області риторики і семіотики професор Московської духовної академії і завідувач кафедри загального і порівняльно-історичного мовознавства МГУ професор Олександр Волков.

Вічний вогонь - це символ. Давайте подумаємо, які символи ми використовуємо в церковному житті. Візьмемо найпростіші речі.

літургія

Що таке літургія? Історично літургія була сакральним, язичницьким дією (Λειτουργία, - про громадськості повинність в грецьких полісах, сполучена з грошовими витратами, яку по черзі брали на себе багаті громадяни). Саме по собі поняття «літургія» сходить до сакрального язичницького дії, а християнство змінило значення символу. Античний театр - це не те ж саме що сучасний театр: античний театр і антична трагедія - дія сакральне.

Відповідальний редактор Журналу Московської Патріархії Сергій Чапнін   заявив   , Що святкування Дня Перемоги є подобою «громадянської релігії», ритуальні форми якої припускають «загальне поклоніння вогню» і є язичницькими: «Вогонь, що виходить із землі, завжди є образ пекла, геєни вогненної, гніву Божого Трійця

Що таке вічний вогонь? За латині - це Ignis vigil. А всенічне бдіння - це Vigilia (бдіння - лат.). Ця дія, наскільки можна уявити, було пов'язано з богинями Церерой, Либером і Ліберою, що складали т.зв. плебейську трійцю богів (на противагу патриціанської трійці - Юпітер, Юнона і Мінерва, яким збудований храм на Капітолії - капітолійська тріада). Отже - ці групи язичницьких богів разом називалися по-латині «trinitas» - так вперше було використано це слово, від нього відбулося французьке Trinité, англійське слово trinity.

C латинської trinitas були пов'язані такі дії, як вакханалії, бо Лібер відповідав Дионису, Вакху. Що ж накажете відмовитися нам від Трійці і літургії, тому що ці слова існують ще з античних язичницьких часів?

Герб

Хетський двоголовий орел

Візьміть наш російський православний герб і зображеного на ньому двоголового орла. Так, звичайно, двоголовий орел - це герб візантійський, герб іншої християнської імперії - австрійської, а потім російської. Звідки він взявся? Двуглавний орел був символом хетських царів. Якось я з Туреччини привіз табличку, дивлюся, а на ній хетський двоголовий орел - куди який язичницький символ.

імена

Тепер візьмемо найпростіші ситуації: як давалися священицькі імена прізвища. В кінці XVIII-го і початку XIX століття серед інспекторів семінарій була модна любов до античності. Звідти у нас священицькі прізвища: Апполонов, Венерин, Афродіта? Це прізвища пов'язані з язичницькими божествами. Що ж священикам відмовлятися від своїх прізвищ?

Візьміть наші імена. Хто такий Іраклій? Гераклів. Візьміть моє прізвище - Волков. Звідки з'явився? Це або прізвисько, але швидше за все, це язичницьке ім'я, яке наші предки давали дітям. Знову ж таки, візьміть імена наших російських святих: Володимир - чи то від Вольдемара, то чи Вольдемар від Володимира - важко сказати. Ольга - це німецька Хельга.

Тепер візьміть святці. Січень - це бог Янус. Лютий - це лютий - викупна язичницька жертва і бог Фебрус, березень - бог Марс, квітень - тут дещо складніше, тому що саме по собі поняття «aprilis» пов'язано з сонячним світлом, але історично це слово, швидше за все, сходить до етрусському позначенню Афродіти , тільки запозичене з грецької). Далі: травень - Майя, червень - Юнія, липень - обожнювання Юлій Цезар, серпень - Октавія Август, теж обожнювання імператор Римської імперії.

Скільки ж цих символів, які ми використовуємо, так що ж нам взяти і відмовитися від назв місяців? Намагалися. Спочатку це намагався зробити Карл Великий, перший імператор Священної Римської імперії, потім французькі революціонери, більшовики намагалися у свій час, але не прижилося.

Двоголовий орел: про символ

Якщо перейдемо до теорії, то можна сказати наступну річ: символ є різновид знака. Всякий знак - це певний матеріальний об'єкт, який щось для кого-то означає. У знаку виділяються три складові: сам корпус, тіло знака (двоголовий орел), то, що він позначає (російська держава) і то, для кого він позначає (інтерпретант) - для нас з вами. Ми цей символ можемо і повинні інтерпретувати.

Як хетти інтерпретували двоголового орла? Ясна річ, поганському. У римській імперії, в візантійські часи, символ інтерпретувався як єдність східної та західної імперії під єдиним вінцем басилевса. У Росії він інтерпретувався, як відносини Сходу і Заходу під єдиної православної монархією.

Інтерпретація символу історично, в геральдиці називається блазону. Залежно від того, як ми тлумачимо той чи інший символ, він тим і є. Так і вічний вогонь. Так, колись це був язичницький символ, але потім його витлумачили іншим чином.

Я б дозволив собі порадити замість того, щоб відкидати його, спробувати витлумачити його по-християнськи.

Наші великі отці і вчителі церкви так і надходили, і їхній приклад варто наслідувати. Візьміть Різдво. Перша проповідь про Різдво на сході була виголошена святим Іоанном Златоустом. Відомо, що це свято до певної міри штучний, він був встановлений там, де святкувався римське свято сатурналий замість них: отці церкви витлумачили його з точки зору християнства. Ми святкуємо і, будемо святкувати Різдво Христове.

Мені видається, що заперечення, відкидання цивільних свят, з якими б символами вони не були пов'язані - справа не зовсім християнське. Ми повинні поважати людей, яким ми зобов'язані життям і самим своїм існуванням. І такі слова безвідповідальні призводять до того, що ми самі себе, свою віру компрометуємо в очах людей, які до цієї віри ще не прийшли.

Чи є вічний вогонь язичницьким символом?
Чи можливе існування язичницьких символів в християнстві?
Що ж накажете відмовитися нам від Трійці і літургії, тому що ці слова існують ще з античних язичницьких часів?
Звідки він взявся?
Звідти у нас священицькі прізвища: Апполонов, Венерин, Афродіта?
Що ж священикам відмовлятися від своїх прізвищ?
Хто такий Іраклій?
Звідки з'явився?
Скільки ж цих символів, які ми використовуємо, так що ж нам взяти і відмовитися від назв місяців?
Як хетти інтерпретували двоголового орла?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация