Джеймс Джойс і його "Улісс". Обговорення на LiveInternet

2 лютого 2012 виповнилося
130 років від дня народження Джеймса Джойса (2 лютого 1882 - 13 грудень 1941)
і 90 років з моменту публікації окремого видання його роману «Улісс».

«Улісс» став одним з ключових і значних творів світової культури, а Джойс по праву вважається одним з найскладніших письменників XX століття.

Портрет Джойса, Париж, 1926,
Портрет Джойса, Париж, 1926,

"Вже, здається, я переріс
Іграшки вигадливих похвал
І не можу серйозно сприймати
Пєвцов писклявих ідеал;
Любов хоч до небес заспівай -
Але крапля фальші є в будь-який ".

(З "Камерної музики")

Джеймс Джойс народився в Ратгаре, забудованому георгіанський будинками районі в південній частині Дубліна, у великій родині Джона Станісласа Джойса і Мері Джейн Маррі.

Батько Джойса Джон Станіслас Джойс
Батько Джойса Джон Станіслас Джойс

Його прізвище - одна з поширених в Ірландії, батьківщині письменника, і перекладається як "радісний" (від французького joyeux). Всі ірландці з цим прізвищем завжди відстоювали свою спорідненість із знатним родом голуейскіх Джойс - і в будинку письменника теж був герб цієї сім'ї. Батько Джойса виправдовував своє прізвище, радісно проводячи час на вечірках, святах і святах. Він володів непоганим голосом, і був душею компанії, виконуючи пісні. Батько письменника Джон Станіслаус продовжував виноторгових справа, як і всі чоловіки їх сім'ї, і ставився до заможних буржуа. За Мері Мей, майбутньою матір'ю знаменитого письменника, теж дали непогане придане. Почавши життя з достатку, сім'я швидко зубожіла. Виноторгових справа не пішла, але завдяки своїм характером і таланту батько зміг влаштуватися на місце збирача податків - незапорошене і хлібне місце. Мері Мей займалася домашнім господарством і виховувала 15 дітей, з яких вижили тільки 10. Джеймс Джойс був другою дитиною в сім'ї - він з'явився на світ 2 лютого 1882 року.

Джеймсу Джойсу 2 роки
Джеймсу Джойсу 2 роки

Батько його любив, і поки у сім'ї були кошти, Джеймса у віці 6 років влаштували в закритий єзуїтський пансіон Клонгоуз Вуд в сусідньому з Дубліном графстві Кілдер - в одну з кращих шкіл в країні. Джеймс був талановитим учнем, природно, краще за все він встигав з літератури і мов, середньо - з математики та природничих наук.

Портрет Джойса у віці 6 років в костюмі морячка (1888 рік)
Портрет Джойса у віці 6 років в костюмі морячка (1888 рік). Bray, 1888..

Але через деякий час сім'я не змогла оплачувати навчання, і Джеймса перевели в 1893 р в іншу, казенну, школу - в дублінський коледж Бельведер, який він закінчив у 1897 р .. Втративши роботу в податкову службу, батько Джойса містив свою численну родину на мізерну пенсію, і з тих пір їх життя різко покотилася по похилій. Сім'я постійно змінювала квартири, одну біднішими інший, мати прагнула хоч якось годувати сім'ю на мізерні кошти, тому почуття гіркоти, презирства і ненависті до батька росли і міцніли у дітей, і згодом це відбилося в творах письменника.
Однак Джеймс Джойс ні без відповіді і слабким істотою - ні в дитинстві, ні в юності, ні будучи вже дорослою людиною. Сучасники відзначали, що він завжди знав собі ціну (в родині завдяки успіхам в школі він взагалі був зіркою), міг вільно маніпулювати людьми, використовуючи свій талант в спілкуванні, але почуття доброти і співчуття Джеймсу теж були добре знайомі, інакше його твори давно б були забуті.

У 15 років Джеймс Джойс переживає зміну цінностей. Світ релігії, католицизму перестає його залучати. "Як я ненавиджу Бога і смерть!" - писав він тоді. Релігія тоді здалася йому мертвотної. Юний Джойс не витримав постійного страху перед пекельних муками за людську поведінку і гнітючого відчуття провини за людську потребу - жити і радіти життю. І він вибрав свій шлях - художника, вільної людини, зі своїм власним поглядом, які приймають життя у всіх його проявах.

У 1898 р Джеймс поступив на навчання в дублінський університет (так званий Університетський коледж), який закінчив в 1902 р

University College, Dublin, 1902
University College, Dublin, 1902. Joyce in graduation attire.

Джойс із задоволенням відвідував літературний гурток і виступав з критичними статтями в університетському журВнале. В якості літературного зразка для себе він вибрав творчість Генріха Ібсена. І коли в 1899 р вийшла п'єса Ібсена «Коли ми, мертві, прокидаємося», семнадцатіВлетній Джеймс не тільки написав статтю про драматурга, яка опублікована в дублінською газеті «Двотижневий огляд», а й послав йому захоплений лист. У той же час Джойс почав писати ліричні вірші.

15 Dec 1902, Париж, листівка
15 Dec 1902, Париж, листівка. Джойс послав фото-листівку своєму другу JF Byrne.

Після закінчення Королівського університету Джойс має намір вивчати медицину, для чого 1 грудня 1902 р відправляється в Париж. Незабаром медицина перестає цікавити його, і він стає частим відвідувачем Національної бібліотеки, пише вірші, з яких буде складено збірник "Камерна музика", і коротку прозу, яку він називає "Епіфанія". Це був його перший від'їзд на континент, де, зважаючи на фінансові проблеми, він, як колись його батько, часто міняв професії. Він працював журналістом, вчителем і т. Д.

Коли Джойс працював учителем англійської в Парижі, він закохався в одну зі своїх учениць, Амалію Поппер, дочка багатого бізнесмена-єврея. Це був ненагородженим любовний роман, який засмутив батько Амалії.

Через рік після того, як він приїхав до Франції, Джойс отримав телеграму про те, що його мати перебуває у важкому стані, і повернувся до Ірландії.

Джеймс Джойс, Дублін, 1904
Джеймс Джойс, Дублін, 1904. Знімок зроблений близьким другом Джойса Constantine P. Curran, який став прототипом героя Габріеля Конроя з оповідання "Мертві" ( "Дублинци")

16 червня 1904 року Джойс закохався в дублінську покоївку Нору Барнакл, і саме цим днем ​​починається дія його роману "Улісс".

У студентські роки Джойс частенько навідувався в дублінський квартал червоних ліхтарів, де в 14 років втратив свою невинність. Але після 20 років з повіями він зав'язав, кажучи, що тепер буде займатися сексом з душею. Подруга, обрана ним, Нора Барнакл, була все життя його близькому жінкою.

Батько письменника, дізнавшись, що син зустрічається з дівчиною на прізвище Барнакл (barnacle по-англійськи - прилипала), заявив: "Вона не залишить його ніколи". Його слова виявилися пророчими.

Фотографія Нори Барнакль, Цюріх, 1920
Фотографія Нори Барнакль, Цюріх, 1920

Джойс одружитися в якості клерка з олівцем за вухом або священика в нічній сорочці не хотів, тому став жити з Норою цивільним шлюбом. Після смерті матері в 1904 році Джойс разом з Норою Барнакл знову покинув батьківщину. Спочатку вони обгрунтовуються в Поле (Австро-Угорщина), а в наступному році переїжджають в Трієст, потім вони перебралися в Париж. Кошти для існування Джойс добував, погоджуючись практично на будь-яку роботу і з вдячністю приймаючи грошові подарунки від шанувальників його таланту. Одружилися вони тільки в 1931 році, за наполяганням дочки Лючії.

Нора вдало увійшла в роль пані і володарки, Джеймса називала Джим-простачок, а знайомим відгукувалася про нього, як про слабовільним, кволому істоту. Коли творчість Джойса принесло йому всесвітню славу, Нора, не соромлячись, висловлювала всім і кожному презирство до його роботі. Незважаючи на той факт, що "Улісс" став знаменитий за його психологічне проникнення в розум і душу жінки, Нора стверджувала, що Джойс не знає про жінок абсолютно нічого. Незважаючи на це, Нора все життя була вірна письменникові, хоча той, за її зізнанням, не раз висловлював бажання відправити її в ліжко з іншим чоловіком, щоб було про що написати.

Фотографія з гітарою, Трієст, 1915
Фотографія з гітарою, Трієст, 1915

У 1906 р Джойс з сім'єю переїжджає в Рим, де влаштовується клерком на роботу в банк.
26 липня 1907 р народилася дочка Лючія (Lucia Anna Joyce). Вона народилася в палаті для бідняків

1926
1926. Лючія. У травні 1932 р у Лючії діагностована шизофренія. Через агресивної поведінки її рекомендують помістити в клініку. Розвиток хвороби могло бути викликано нерозділеним коханням до іншого знаменитому ірландцеві, що жив в Парижі і допомагав Джойса в якості секретаря - Самюелем Беккетом. Лючія Джойс померла 12 серпня 1982 року, провівши останні 47 років свого життя в психіатричній клініці. У 1998 р в Ірландії в день народження Лючії (26 липня) було засновано спеціальний "Lucia Day", покликаний звернути увагу обивателів на шизофренію і підвищити обізнаність громадян про цю хворобу.

У 1907 році, коли Джойс опублікував збірку віршів "Камерна музика", з ним трапився перший напад хвороби, яка згодом привела до майже повної сліпоти. Джойс пережив 25 операцій на очах.

Над своїми першими літературними творами Джойс працював довго і болісно. Початок був положеВно збіркою оповідань «Дублинци», який він писав три роки, з 1903 по 1905, але опублікував його з величезними труднощами тільки через десять років. Спочатку він питалВся надрукувати книгу в Дубліні. Друг сім'ї Джойс, глава видавництва «Маунзел» Джордж Роберте, який мав славу лібеВралом, навіть уклав з ним контракт на її видання, але, познайомившись з рукописом, жахнувся не тільки анВтібрітанскім випадів письменника, а й тим, що багато співвітчизників без праці могли впізнати себе у багатьох Джойсового персонажах.

У 1909 р ірландський видавець Маунсел (Maunsel) укладає контракт з письменником на видання збірки оповідань, але тягне час.

У 1909- 1910 рр. Джойс відвідує батьківщину, зустрічається з батьком і сестрами, знайомиться з батьками Нори в Голуеї, допомагає відкрити Volta Cinema - перший кінотеатр в Ірландії, а також влаштувати публікацію збірки "Дублинци".
11 вересня 1912 р Маунсел під тиском громадської думки відмовляється видавати розповіді, названі непатріотичними, вже віддрукований тираж був спалений. У той же день вражений Джойс залишає Ірландію з наміром ніколи більше не повертатися.

Джеймс Джойс, 1915, Цюріх
Джеймс Джойс, 1915, Цюріх. Джойс відіслав цю фотографію Майклу Нілі (Michael Healy) - дядькові Нори Барнакль.

Незадовго до початку Першої світової війни він почав працювати над романом «Портрет художника в юності», а пізніше і над першими главами «Улісса». Подорожуючи по Європі, Джойс писав вірші, деякі з яких публікувалися в антологіях имажизма.

2 лютого 1914 в день народження Джойса лондонський "Егоїст" починає серійну публікацію роману "Портрет художника в юності", остання частина якого буде надрукована влітку 1915 р .. Публікації творів Джойса в журналі сприяє американський поет-модерніст Езра Паунд (Ezra Pound) .

Після початку Першої світової війни і вступу у війну Італії через британського громадянства Джойса з сім'єю доводиться виїхати на чотири роки з австрійського Трієста до Цюріха (в Цюріху Джойс залишався до жовтня 1919 г.)

З 1916 року він публікувався в літературному американському журналі «Літтл Ревю», заснованому Джейн Хіп і Маргарет Андерсон.

У сімейному житті Джойс ні бездоганний. Так, на початку 1919 року він знайшов ідеал в жительці Цюріха, Марті Фляйшман. Він розповів друзям, за яких обставин зустрівся з Мартою: Вона в маленькій, але добре освітленій кімнаті натягала мотузки для білизни. В цей же вечір вони разом лягли в ліжко.

Цюріх, 1919
Цюріх, 1919

Він продовжує працювати над «Уліссом». Це найбільш відомий твір Джойса, де автор на 600 сторінках оповідає про один день (16 червня 1904 року) дублінського єврея Леопольда Блума. Незважаючи на те, що «Улісс» створювався за кордоном, по цій книзі, як стверджував сам Джойс, «можна було б відновити Дублін у разі його руйнування». День 16. червня відзначається шанувальниками Джойса в усьому світі як Блумсдей (Bloomsday).

Публікація "Улісса" в американському журналі "Little Review" від березня 1918 по серпень 1920 р закінчується судовим процесом, порушеним суспільством щодо викорінення пороку за звинуваченням в непристойності. До заборони роману в США (1921) в журналі встигли надрукувати 14 епізодів.

8 липня 1920 р Джойс робить тижневу екскурсію з Езрою Паундом в Париж, де письменнику так сподобалося, що незабаром вся його сім'я перебирається до французької столиці. У Парижі вони живуть до початку наступної війни, яка змусила Джойса знову шукати притулок в Цюріху.

Сімейне фото: Джойс і Нора Барнакль з сином Джорджіо і дочкою Лючією
Сімейне фото: Джойс і Нора Барнакль з сином Джорджіо і дочкою Лючією

До цього часу письменник практично осліп. Дивом окулісти Франції повернули йому здатність хоча б трохи бачити. І для того щоб він міг читати, йому писали на великих аркушах щільного паперу величезні літери. Він практично не цікавився Нововсти в літературному світі, так і в життєвому теж, живучи самітником у своїй незатишній паризькій квартирі. Відомий такий факт: в 1932 р московський "Міжнародний Союз Революційних Письменників" направив Джойса анкету з питанням: "Який вплив на Вас як на письменника справила Жовтнева Революція, і яке її значення для Вашої літературної роботи?". Лист був підписаний секретарем Союзу Романової. Джойс відповів через свого секретаря, колишнього білогвардійця Пола (Павла Леопольдовича) Леона, таким листом:

Панове, містер Джойс просить мене подякувати вам за надану йому честь, внаслідок якої він дізнався з інтересом, що в Росії в жовтні 1917 р сталася революція. За найближчому розгляді, однак, він з'ясував, що Жовтнева Революція трапилася в листопаді зазначеного року. З відомостей, поки їм зібраних, йому важко оцінити важливість події, і він хотів би тільки зазначити, що, якщо судити за підписом вашого секретаря, зміни, мабуть, не настільки великі.

Джойс після операції на очах, Франція 1922 рік
Джойс після операції на очах, Франція 1922 рік.

29 жовтня 1921 року - Джойс закінчує "Улісса". Сам Джойс з якимсь округленням говорив, що "Улісс" був розпочатий 1 березня і закінчений 30 жовтня, в день народження Езри Паунда. Повний час своєї роботи автор оцінював в 20 тисяч годин, а також повідомляв, що одних тільки невикористаних заготовок у нього залишилося 12 кілограм.

У 1922 р Сільвія Біч, власниця книгарні Shakespeare and Company в Парижі здійснює книжкове видання "Улісса" в Парижі, перші копії якого відображаються спеціально до дня народження письменника - 2 лютого (Джойс намагався, щоб все його книги виходили в день його народження. )

Джойс в Парижі біля книгарні Shakespeare and Company з Сільвією ВІЛ (Sylvia Beach), видавцем Улісса
Джойс в Парижі біля книгарні Shakespeare and Company з Сільвією ВІЛ (Sylvia Beach), видавцем Улісса. 1920 р

Джеймс Джойс своїм романом створив новий жанр - оповідання, головним героєм якого є автор. Роман перегукується з "Одіссеєю" Гомера, але своєрідним чином. Всі 18 епізодів "Улісса" пов'язані з певними гомеровскими подіями - за змістом і тематикою. Однак зв'язок з твором Гомера - в протилежностях. Одіссей - цар, великий мандрівник; головний герой "Улісса" - рекламний агент Блум. Пенелопа - символ жіночої вірності, Моллі Блум є прямою протилежністю, саме навколо невірності дружини розгортаються центральні події роману. Час дії гомерівського твору - це роки мандрів по різних містах і країнах, час дії роману Джойса - один день в одному місті. Причому, за словами автора, кожен епізод пов'язаний з певним органом людського тіла. Фактично - це роман-тіло, і тут трактувати можна двояко: одні дослідники говорили, що роман надмірно натуралістичний, інші простежували зв'язок з древніми філософськими поглядами на людину як на мікрокосм, центральна ланка життя на землі, навколо якого розгортаються події. Джеймсу був цікавий внутрішній світ людини, його переживання, думки, зв'язок роздумів з поведінкою. У цьому багато хто бачив аналогію з психоаналізом Фрейда, тоді вже сколихнуло освічену частину населення Європи своїми відкриттями.

У цьому багато хто бачив аналогію з психоаналізом Фрейда, тоді вже сколихнуло освічену частину населення Європи своїми відкриттями


Особливість жанру "Улісса" - потік свідомості - дозволила Джеймсу Джойсу торкнутися величезна кількість тем і філософських ідей, в роман увійшло багато автобіографічних епізодів. Зокрема, тема невірності дружини Блума є відгомоном інтриги, яка сталася з письменником на батьківщині. Суть її в тому, що друг письменника, бажаючи помститися Джеймсу, сказав, що його майбутня дружина Нора зустрічалася одночасно і з Джойсом і з ним. Чи так це було насправді - невідомо, але хвиля ревнощів і гіркоти, яка сколихнула письменника, вилилася на сторінки роману в образі невірної дружини Блума ...

1928
1928. Nora Barnacle Joyce

У Парижі Джеймс Джойс почав роботу над своїм останнім масштабним твором - романом «Поминки по Финнегану», опублікованому в 1939 році. Цей складний експериментальний роман, проте, не був достатньо добре прийнятий публікою, і до сих пір залишається книгою «для фахівців.

Джойс і Нора в Люцерні, 1935   Джойс під час поїздки до Цюріха 1938 г
Джойс і Нора в Люцерні, 1935

Джойс під час поїздки до Цюріха 1938 г.

Після поразки Франції та окупації частини її території німецькими військами на початку Другої світової війни Джойс повернувся до Цюріха. Він сильно страждав від наслідків глаукоми. Здоров'я його продовжувало погіршуватися. 9 січня 1941 р Джойс був госпіталізований з шлунковими кольками, хірург діагностує у нього виразку шлунка, йому роблять операцію, а 13 січня Джеймс Джойс раптово помер у віці 58 років в лікарні Schwesternhaus von Rotenkreuz Hospital, коли його післяопераційний стан був задовільним і поза небезпекою .

Bloomsday - День Блума

Четвер, 16 червня 1904 року ввійшов в Історію літератури як Bloomsday. 16 червня 1904 року відбулось Перше побачення Джойса и Нори Барнакль, яка працювала покоївкою в Готелі (Finn's Hotel), коли Джойс Вперше зустрів ее на вулиці (Nassau Street). Написавши "Улісса", Джойс увічнив цю дату: саме в цей день відбувається дія роману, і його герої Стівен Дедал і Леопольд Блум здійснюють свою подорож по Дубліну. Щороку 16 червня шанувальники "Улісса" в усьому світі відзначають Bloomsday. Багато шанувальників "Улісса" приїжджають в Ірландію, щоб пройти по маршруту героїв роману - Блума і Стівена, зробивши свою подорож по Дубліну в Bloomsday.

Незважаючи на те, що 100-річчя Bloomsday пишно відзначалося в усьому світі, в тому числі і в Ірландії, були часи, коли ім'я Джойса було не в пошані на батьківщині письменника. "Улісс" Джойса був заборонений до ввезення в Ірландію до 60-х років, але деяким сміливцям вдавалося таємно провести книгу в країну.

Але ще раніше офіційного появи "Улісса" в Ірландії, в 1954 році в Дубліні вперше в дуже вузькому колі відзначали Bloomsday. Тоді п'ятеро чоловіків, серед яких були письменники і людина, що називала себе двоюрідним братом Джойса, вирушили від вежі Мартелло до пабу Деві Бірн. Більше, аж до 1982 року, Bloomsday в Дубліні не відзначалося.

16 червня 1962 року в Башті Мартелло (Martello Tower) - в тому самому місці, де починається дія "Улісса" - був відкритий Музей Джеймса Джойса. На відкритті були присутні багато ірландські політики, а також Марі Жола і Сільвія Біч.

Лише в 1982 році, в рік сторіччя з дня народження Джеймса Джойса, в Дубліні офіційно відзначали Bloomsday, після чого масштаб святкувань на честь Bloomsday став збільшуватися з кожним роком.

Тепер на вулицях Дубліна можна виявити пам'ятник Джойса і таблички, які вказують, що саме в цьому місці проходили шляхи головних героїв "Улісса"

Statue of James Joyce, Dublin, Ireland
Statue of James Joyce, Dublin, Ireland

Bronze statue of James Joyce, Pula, Croatia   Ireland - Dublin - St Stephen's Green - James Joyce   Canal Grande in Trieste with James Joyce monument
Bronze statue of James Joyce, Pula, Croatia

Ireland - Dublin - St Stephen's Green - James Joyce

Canal Grande in Trieste with James Joyce monument.

посилання:

http://www.james-joyce.ru/

http://www.peoples.ru/art/literature/prose/roman/joyce/

http://www.themodernword.com/joyce/joyce_images.html

http://ru.wikipedia.org/wiki/%C4%E6%EE%E9%F1,_%C4%E6%E5%E9%EC%F1

http://www.postmod.narod.ru/pisateli/djoice.htm

Серія Повідомлень " Америка ":

ЖЗЛ Частина 1 - До 175-річчя від дня народження Марка Твена
Частина 2 - Теннессі УІЛЬЯМС - до 100-річчя від дня народження
Частина 3 - Маленька жінка, яка викликала велику війну
Частина 4 - Фатальний «спадок» сім'ї Хемінгуей
Частина 5 - Джеймс Джойс і його "Улісс"
Частина 6 - Сумна доля веселого оповідача

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация