Джо Аберкромбі «Гострі краї»

Світ Земної кола нещадний і жорстокий до своїх мешканців. У цьому на власному гіркому досвіді переконався полковник Глокта, чиєю заслугою за героїчний подвиг стало життя, повна страждань. Підтвердити це міг би і король сіверян Бетод, який був близький до того, щоб принести в свої володіння світ, але отримав удар в спину від найближчого соратника. Чимало про це знає і юна злодійка Шеведайя, що володіє рідкісним талантом влипати в неприємності, заводити небезпечних ворогів і друзів, від яких одні проблеми ... Світ Земної кола нещадний і жорстокий до своїх мешканців

Joe Abercrombie
Sharp Ends
Збірник
Жанр: темне фентезі
Вихід оригіналу діє до: 2016
Видавництво: «Ексмо» 2017
416 стр., 5000 прим.
Схоже на:
Джордж Мартін «Лицар Семи королівств»
Люк Скаллі «Грозний загін»

Коли Джо Аберкромбі випустив у світ перше оповідання, на його рахунку було вже чотири романи з циклу «Земний коло». Але варто було Джо спробувати себе в малій формі, як він почав регулярно радувати своїх читачів новими розповідями - благо письменника стали запрошувати до участі в престижних антологіях. До 2016 року в активі Аберкромбі накопичилося достатньо невеликих текстів, і він, додавши ще кілька спеціально написаних, випустив авторську збірку «Гострі краї».

Історії, що увійшли до збірки, досить чітко діляться на три категорії. Першу і найбільшу становлять розповіді про пригоди злодійки Шеведайі і її компаньйонки, войовниці джаври. Цей колоритний дует явно навіяний класичним тандемом Сірого Мишелова і Фафхрда, чого сам Аберкромбі і не приховує. Джо нерідко використовує в своїх сюжетах впізнавані Фентезійні образи, але зазвичай серйозно їх переосмислює, а нерідко просто вивертає навиворіт. Однак в оповіданнях про Шев і джаври він не став вдаватися до цього підходу, склавши чистокровні шахрайський фентезі в дусі робіт Фріца Лейбер - лихі і насичене пригодами.

Цикл про Шев і джаври цілком самодостатній і не вимагає знайомства з попередніми романами. Хоча ті, хто їх читав, звичайно, знайдуть до них чимало відсилань. Наприклад, в оповіданні «Двоє - в самий раз» джаври чекає вельми нетривіальне зіткнення з одним з персонажів роману «Герої». А з «Третього зайвого» ми зможемо дізнатися, як складається кар'єра Монци як герцогині Таліна.

Другий великий пласт розповідей складають історії, безпосередньо примикають до подій романів про Земній колі. Так, «Пекло» показує падіння Дагоскі, яке ми вже бачили в романі «Перш ніж їх повісять» очима Темпла. Розповідь «Комусь сильно не щастить» оповідає про трьох простих людей, яких випадково зачепила помста, затіяна Монці в романі «Краще подавати холодним». А гумористична новела «Звільнення!» Дуже вільно переказує історію про захоплення міста Еверстока, наведену в «Червоній країні». Тут оповідачем виступає свідок подій, який на догоду літературної розповіді безпардонно перебріхує факти. У общём, все це - цікаві, але, відверто кажучи, необов'язкові доповнення до романів циклу.

Нарешті, ще пара оповідань служать пріквелами до трилогії «Перший закон». Хто відкриває збірку «Чарівний мерзотник» дає нам поглянути на Занда дан Глокту до того, як той став калікою і інквізитором. З трилогії ми вже знаємо, що полковник Глокта був настільки блискучим офіцером, наскільки ж і мерзенним людиною, а тепер можемо переконатися в цьому на власні очі. Шкода тільки, що Джо вирішив не показувати сам бій, який так дорого обійшовся Глокте. Завершує збірник розповідь «створив чудовисько», що переносить нас на Північ, в ті часи, коли король Бетод збирав землі під своєю рукою, а Логен Дев'ять Смертей був його помічником, а не смертельним ворогом. І обидва вони постають перед нами в дещо незвичному світлі. Ми побачимо Бетода не просто завойовником, які прагнуть до влади, а розумним правителем, який хоче привнести в свої володіння світ і порядок. І зрозуміємо, чому ім'я Логена вселяло в сіверян, народ аж ніяк не боязкого десятка, непідробний жах.

Підсумок: з моменту виходу «Червоної країни», останнього на сьогоднішній день роману про Земній колі, минуло вже п'ять років. Збірник «Гострі краї» дає нам чудову можливість познайомитися з новими історіями про цей світ - нехай не настільки значущими і масштабними, як в романах, але не менш оригінальними і захоплюючими.

Після завершення циклу «Море Осколков» Аберкромбі повертається в Земний коло з новою трилогією. Її дія повинна розгорнутися через приблизно чверть століття після закінчення «Останнього аргументу королів», коли світ опиниться на порозі індустріальної революції. Джо планує начорно закінчити всю трилогію, перш ніж здати у видавництво перший роман, тому він побачить світ не раніше 2018 року. Кожна книга, за задумом автора, буде складатися з трьох частин. На момент виходу в Росії «Гострих країв» у письменника були готові чотири з дев'яти.

У Глокти було все, а якщо чогось і не було, він легко міг цього домогтися, і ніхто не зміг би перегородити йому шлях. Жінки обожнювали його, а чоловіки заздрили йому. Жінки заздрили йому, і чоловіки з-за цього боготворили його. Можна було очікувати, що людина, настільки щедро обдарований долею, повинен бути дуже приємний в спілкуванні. Але Глокта був справжнім мерзотником. Красивим, шкідливим, майстерним і огидним негідником, одночасно і кращим, і гіршим чоловіком в усьому Союзі.
Розповідь «Чарівний мерзотник»

вдало

пригоди Шев і Джарві

фірмовий гумор Аберкромбі

новий погляд на знайомі події та персонажів

невдало

шорсткості перекладу

несамостійність багатьох оповідань

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация