Джо Аберкромбі «Полкороля»

Він - можливий спадкоємець престолу маленького, але гордого приморського королівства, хоча про царському вінці навіть не мріє. Він слабкий, схильний до меланхолії і не впевнений в собі, а шелест книжкових сторінок йому миліше дзвону холодної сталі. Власне, ніхто не бачить в безвольного принца майбутнього короля. Але трапляється страшне: владний дядечко умертвляє законного правителя і займає трон, спритно уникнувши звинувачення у вбивстві. Осиротевшему принцу залишається одне: заприсягтися помститися ...

Герой, що страждає вродженим фізичним недугою, - частий гість на сторінках фантастичних творів. Це і центральні персонажі романів «Уолдо» Роберта Хайнлайна і «Там, де ліс не росте» Марії Семенової, і Майлз Форкосиган з Тіріон Ланністер ... З легкої руки Джо Аберкромбі їх полку прибуло. Зустрічайте принца Ярви, перед яким стоїть непросте завдання: повалити підступного узурпатора і повернути батьківський трон!

Вам здається, ви дізнаєтеся цю історію, чули її, читали або навіть бачили на театральній сцені? Запевняю, ви помиляєтеся. Книга Джо Аберкромбі «Полкороля» вийшла в Великобританії тільки в минулому році - а вже в 2015-му була номінована на премію журналу «Локус» в категорії «Кращий підлітковий роман». Принц Ярви - зовсім Гамлет, незважаючи на очевидну подібність обставин. Головне джерело його проблем - фізична ущербність, все інше - закономірні слідства. Потенційного правителя Гетленда попало з'явитися на світло в краю відважних воїнів і владних жінок інвалідом з сухою рукою - Майлз Форкосиган, ти анітрохи не змінився!

Та й про зраду в колі сім'ї він дізнається не з якогось сумнівного примари, а від самого дядька, за хвилину до того, як узурпатор накаже своїм людям усунути останню перешкоду на шляху до трону. Ну а шлях, який треба буде пройти Ярви, нагадує швидше низку епізодів з біографії Конана Кіммерійського: прикутий до весла Галерний раб; утікач у виморожена північних пустках; ватажок загону добірних шибеників ... Шкода тільки, що цей дотепний хід не оригінальний: пам'ятайте епізод з фільму «Останній кіногерой», де Арнольд Шварценеггер в ролі Гамлета пропонує свою відповідь на «вічне» питання «бути чи не бути»?

Шлях, який належить пройти головному героєві, нагадує біографію Конана Кіммерійського

Втім, Джо Аберкромбі звертається не стільки до шекспірівського спадщини, скільки до першоджерела: «Діянь датчан» середньовічного скандинавського літописця Саксона Граматика. Звідти і криваві піратські рейди за золотом і рабами, і перипетії боротьби між монотеїзмом і політеїзмом, і ієрархічна станова структура, в якій правителі Гетланда - всього лише племінні вожді, беззаперечно підкоряються Верховному королю. Щоб зберегти фентезійну атмосферу, Аберкромбі підмішує в цей древній розчин жменю магічних блискіток і розповідає історію про ельфів, що правили світом до приходу людей, але, судячи з деяких натяків, які знищили один одного в ядерній війні.

І все ж підліткова література є підліткова література - смішно вимагати від такої книги правдоподібності. Роман «Полкороля» набитий «роялями в кущах», немов піратський драккар скарбами. Сюжет книги рухається ривками, виключно завдяки чудовим збігів і вражаючим випадковостям. Які шанси Ярви вціліти при падінні зі скелі в бурхливий океан? Потрапити на борт саме того судна, де його двадцять років чекає єдина людина, якій під силу змінити долю королівства? Не потонути, чи не замерзнути, щоб не вмерти з голоду, не отримати стрілу між очей або ніж в черево? Один на мільйон? На десять мільйонів? Станіславський з його сакраментальним «не вірю!» Крутиться в труні як вентилятор.

Це настільки впадає в очі, що автора можна запідозрити в постмодерністської гри, свідомому подтруніванія над вірним читачем. Витягають роман тільки мрачноватое почуття гумору Аберкромбі, живі діалоги і самоіронія, що знижує неминучий пафос до прийнятної позначки. Для жанру «підліткового роману», що провокує письменника на спрощення, не так уже й мало. І все ж автор зробив фатальну помилку, вибираючи джерело натхнення. Зрозуміло, Вільяму Шекспіру Джо Аберкромбі програє всуху - повністю, остаточно і безповоротно. Та й Саксон Граматик, щиро кажучи, теж.

Який розуміється в словах спершу осягає, коли треба мовчати.
Невігластво живить страх. Знання страх вбиває.
Б'ють - дурні. Мудра людина дарує посмішки, спостерігає і вчиться. А потім б'є.
Коли навколо одні вороги - зроби зброєю того з них, хто найгірший ворог іншим.
Хвилюйся не про те, що зроблено, а про те, що робити далі.
Тлумачний служитель завжди сподівається на краще, але готується до гіршого.
У гарної пісні не всі герої доживають до кінця.
У бою потрібні обидві руки. Але заколоти в спину вистачить і однієї.
Життєві принципи принца Ярви

Непогане «підліткове фентезі» - на голову вище переважної більшості творів цього жанру. Книга одноразова, але захоплююча.

ВДАЛО

жваві діалоги

самоіронія

афористичність

невдало

вторинність

спрощеність

достаток «роялів у кущах»

Вам здається, ви дізнаєтеся цю історію, чули її, читали або навіть бачили на театральній сцені?
Які шанси Ярви вціліти при падінні зі скелі в бурхливий океан?
Потрапити на борт саме того судна, де його двадцять років чекає єдина людина, якій під силу змінити долю королівства?
Не потонути, чи не замерзнути, щоб не вмерти з голоду, не отримати стрілу між очей або ніж в черево?
Один на мільйон?
На десять мільйонів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация