Джон Девісон Рокфеллер - біографія першого мільярдера

  1. коротка біографія Ім'я: Джон Девісон Рокфеллер Роки життя 8 липня 1839 р - 23 травня 1937 р Держава:...
  2. Роки в бізнес-індустрії
  3. Монополія "Standard oil"
  4. Особисте життя Рокфеллера
  5. Згадки в пресі і судові розгляди
  6. Рокфеллер і благодійність
  7. Останні роки життя Рокфеллера

коротка біографія

Ім'я: Джон Девісон Рокфеллер

Роки життя 8 липня 1839 р - 23 травня 1937 р

Держава: США

Сфера діяльності: Бізнесмен

Найбільше досягнення: Перший доларовий мільярдер в США.

Джон Рокфеллер - проникливий бізнесмен, який став першим, хто заробив мільярди на нафти. У 1870 році їм була заснована компанія "Standard oil", що стала єдиною в нафтоіндустрія.

Але компанія принесла бізнесмену не тільки надзвичайне багатство, а й викликала безліч суперечок через неоднозначну політики його бізнесу. У 1911 році над монополією "Standard oil" відбувся суд, за рішенням якого компанія повинна була розпастися.

Незважаючи на те, що багато хто був не згодні з професійною етикою Рокфеллера, рідко хто наважиться знецінити його прагнення до благодійності. За своє життя бізнесмен пожертвував 540 мільйонів доларів (5 мільярдів доларів з урахуванням інфляції) на благодійність.

Дитинство і ранні роки

Джон Девісон Рокфеллер народився 8 липня 1839 року в Річфорді, штат Нью-Йорк. Він був другою дитиною в сім'ї Вільяма «Великий Білл» Рокфеллер і Елізи Девісон Рокфеллер. Крім нього, підростало ще п'ять братів і сестер.

Вільям Рокфеллер був мандрівним комівояжером, які продають різні вироби по всій країні, і тому часто був відсутній. Еліза Рокфеллер одна містила сім'ю, не здогадуючись про те, що її чоловік під ім'ям Вільям Левінгтон уклав шлюб з іншою жінкою в Нью-Йорку.

У 1853 році сім'я переїхала в Клівленд, штат Огайо, де Джон відвідував середню школу. Юнак також приєднався до Юклід-авеню баптистської церкви і залишався її активним прихожанином довгий час. Завдяки своїй матері, Джон пізнав цінність благодійності - чесноти, яку він практикував протягом всього свого життя.

У 1855 році хлопчик кинув школу, щоб поступити в університет Чанселлор. Закінчивши бізнес-курс за три місяці, Джон влаштувався працювати рахівником в компанію "Hewitt & Tuttle", де він виконував обов'язки продавця і займався вантажоперевезеннями.

Роки в бізнес-індустрії

Рокфеллер швидко домігся репутації проникливого, працьовитого, стриманого і обережного бізнесмена. Досконально вивчаючи кожну дрібну деталь бізнесу, особливо в сфері фінансів (він навіть вів особистий деталізований бюджет з 16 років), Рокфеллер накопичив 1000 доларів за чотири роки роботи в "Hewitt & Tuttle".

У 1859 році взяв 1000 доларів в борг у свого батька і, додавши до цієї суми свої заощадження, відкрив свою власну комерційну компанію разом зі своїм університетським товаришем Морісом Кларком.
Чотири роки по тому Рокфеллер і Кларк відкрили свій перший нафтоочисний завод разом з новим партнером, хіміком Самуелем Ендрюс, який і побудував цей завод, але при цьому сам погано розбирався в бізнесі і вантажоперевезеннях.

Однак, в 1865 році між п'ятьма бізнес-партнерами, в числі яких були два брата Моріса, виникли нерозв'язні суперечки з приводу управління їхнім спільним бізнесом. Тоді вони вирішили влаштувати аукціон, переможець якого отримував бізнес цілком. 25-річний Рокфеллер виграв аукціон, запропонувавши ставку в 72,500 доларів, і заснував компанію "Rockefeller & Andrews" разом з Самуелем Ендрюс.

У короткі терміни Рокфеллер вивчив зароджується нафтовий бізнес і незабаром став експертом в цій справі. Спочатку компанія Рокфеллера була невеликою, але незабаром об'єдналася з компаніями великого власника очисних заводів О.Х.Пейна.

Компанія Рокфеллера стрімко розвивалася, і він привів в бізнес свого брата Вільяма і брата Ендрю Джона. У 1866 році Рокфеллер зауважив, що 70% очищеної нафти переправляється на зарубіжний ринок, тому він створив офіс в Нью-Йорку, тим самим позбувшись від посередників. До цього прийому він вдавався досить часто з метою підвищити прибутковість і скоротити витрати.

Через рік до партнерів приєднався Генрі Флаглер, і компанія змінила ім'я - тепер вона назиаалась "Rockefeller, Andrews & Flagler". З розширенням бізнесу підприємство включили до складу корпорації "Standard oil" 10 січня 1870 роки; Джон Рокфеллер очолив корпорацію.

Монополія "Standard oil"

Джон, його партнери в компанії "Standard oil" були успішними і багатими людьми, але успіху ніколи не буває багато.

У 1871 році компанія "Standard oil", кілька інших нафтоочисних заводів і велика залізнична компанія в таємниці об'єдналися в холдинг, названий «Компанія по поліпшенню півдня» (SIC). Новостворений концерн знижував мита великим очисними заводам, які входили до співдружності холдингу, і піднімала мита на переміщення товару окремих дрібних очисних заводів. Це було явною спробою розорити дрібні підприємства, і план увінчався успіхом.

Це було явною спробою розорити дрібні підприємства, і план увінчався успіхом

В результаті багато компаній збанкрутували, після чого Рокфеллер їх викупив. В результаті компанія "Standard oil" отримала 20 Клівлендських компаній за один місяць 1872 року. Її стали називати «Клівленда різаниною», що поклала край конкуренції в нафтовому бізнесі, захопивши 25% запасів нафти країни. Це викликало хвилю невдоволення і презирства серед населення країни, а в газетах компанія отримала прізвисько «восьминіг».

У квітні 1872 року компанія була розформована згідно Пенсільванського законодавству, коли вона вже була на шляху до монополії. Рік по тому Рокфеллер розширив свій бізнес і відкрив нові очисні заводи в Нью-Йорку і штаті Пенсільванія, захопивши половину Пітсбурзькому нафтового бізнесу. Корпорація продовжувала розширюватися і поглинати окремі очисні підприємства, захопивши 90% американської нафтової промисловості до 1879 року.

У січні 1882 року було сформовано траст "Standard oil", який налічував в своєму складі 40 окремих корпорацій.

Бажаючи отримати будь-яку вигоду з бізнесу, Рокфеллер усунув посередників зі закупівель та оптовиків. Він почав виробництво бочок і банок, необхідних для зберігання нафти в компанії. Рокфеллер також розробив рослини, що виробляють побічні продукти з нафти: вазелін, машинні мастила, побутову хімію і парафінові свічки. У підсумку, траст "Standard oil" більше не потребував аутсортинг, що зруйнувало існуючі для цього галузі.

Особисте життя Рокфеллера

8 вересня 1864 року Рокфеллер одружився на своїй колишній однокласниці Лорі Селеста Спелман, в той час займає посаду помічника директора. Вона була дочкою знаменитого успішного американського бізнесмена. Як і її чоловік, Лора була відданим прихильником церкви і, як її батьки, розділяла помірні і скасовані погляди на життя. Рокфеллер цінував свою дружину і часто давав їй поради з приводу ведення бізнесу.

З 1866 по 1874 роки у сімейної пари з'явилося 5 дітей: Елізабет, Еліс (померла в дитячому віці), Альта, Едіт і Джон Рокфеллер молодший. Сім'я Рокфеллерів росла, і Джон купив великий будинок на Юклід-авеню в Клівленді, яке стало відоме як «дорога мільйонерів». До 1880 року сім'я купила літній будинок біля озера Ері. Цей будинок, відомий як Форест-кволий, став улюбленою резиденцією сім'ї Рокфеллерів.

4 роки по тому Рокфеллер придбав ще один будинок, так як через часті бізнес-поїздок в Нью Йорк рідко бачився з сім'єю. Його дружина і діти щоосені приїжджали до нього в Нью-Йорк, де залишалися до весни в своєму величезному будинку на 54-й західній вулиці.

З появою онуків Рокфеллер побудував будинок в Покантіко Хіллс в декількох милях від Манхеттена. Вони відсвяткували своє золоте весілля, і навесні 1915 року Лора Рокфеллер померла у віці 75 років.

Згадки в пресі і судові розгляди

Ім'я Джона Рокфеллера асоціювалося з нещадною бізнес практикою, яка стала відомою під час функціонування «Клівленда різанини», але після 19-ти серійної книги-викриття «Історія компанії« Standard oil », написаної Ідой Тарбелл і опублікованій в журналі McClure листопаді 1902 року Рокфеллер прославився, як жадібний корупціонер.

Тарбелл розкрила всі спроби нафтового гіганта знищити всіх конкурентів і перетворитися в монополію на ринку нафтової промисловості. Книга Тарбелл дуже швидко стала бестселером. Згодом, "Standard oil" піддалася атакам з боку держави, федерального суду і преси.

У 1890 році був прийнятий Шерманскій Антитрастівський акт, що став першим законодавчим обмежувачем монополій. Шістнадцять років тому головний прокурор США застосував 20 антитрастових заходів по обмеженню їх діяльності. Серед них був і траст "Standard oil".

Через 5 років, в 1911 році, Верховний суд США підтримав рішення нижчої суду про поділ трасту "Standard oil" на 33 самостійні компанії. Однак Рокфеллер не постраждав, тому що володів великою кількістю акцій, чиста вартість яких росла в геометричній прогресії з виникненням нових компаній.

Рокфеллер і благодійність

Джон Рокфеллер був одним з найбагатших людей свого часу. Але незважаючи на це, він жив скромно і рідко виходив друком на відміну від інших людей його рівня і статусу.

З дитинства Рокфеллер звик жертвувати кошти на потреби церкви та філантропію. Його статки оцінювалися в більш ніж мільярд доларів після розпаду "Standard oil", але його репутація була зіпсована, тому для виправлення ситуації Рокфеллер почав жертвувати мільйони доларів на благодійність.

У 1896 році 57-мілетній Рокфеллер відійшов від щоденного управління "Standard oil", хоча офіційно він залишався її керівником до 1911 року, і сфокусувався виключно на благодійництво.

Він уже пожертвував гроші на будівництво Університету Чикаго в 1890 році, віддавши 35 мільйонів доларів за 20 років. За цей період Рокфеллер зміг налагодити тісні ділові відносини з засновником університету і директором американського баптистського освітнього товариства Фредеріком Гейтсом. Гейтс став його порадником у справах благодійності, і з його допомогою Рокфеллер заснував інститут медичних досліджень (в даний час університет, що носить його ім'я) в Нью-Йорку в 1901 році. У його лабораторіях були виявлені причини, методи лікування та профілактики багатьох хвороб, включаючи менінгіт і відкриття ДНК, як центральної одиниці генетичної програми.

Рік по тому Рокфеллер заснував Рада з загальної освіти. За 63 роки функціонування він спонсорував американські школи і коледжі в розмірі 325 мільйонів доларів. У 1909 році бізнесмен запустив загальну програму охорони здоров'я в спробах запобігти і вилікувати анкилостомоз, хвороба, поширену в основному в південних штатах Америки. Для цього Рокфеллер заснував спеціальну санітарну комісію.

У 1913 році Джон організував Рокфеллерскій фонд, зробивши свого сина президентом і Гейтса- його довірчим власником. У перший рік його існування Рокфеллер вклав 100 мільйонів доларів у фонд, які були витрачені на медичні дослідження і освіту, поліпшення системи охорони здоров'я, науковий прогрес, соціальні дослідження, мистецтво та інші сфери суспільного життя по всьому світу.

Десятиліття потому Рокфеллерскій фонд сал найбільшим в світі і його засновник вважався найщедрішим благодійником в історії Америки.

Останні роки життя Рокфеллера

Поряд з благодійністю, Джон Рокфеллер займався зі своїми дітьми і внуками, не забуваючи і про духовний розвиток - він любив займатися ландшафтним дизайном і облаштуванням саду, також він був завзятим гравцем у гольф.

Рокфеллер помер за два роки до свого 100-річного ювілею 23 травня 1937 року. Він був похований між своєю коханою дружиною і матір'ю на кладовищі Лейквью в Клівленді, штат Огайо.

Хоча багато американців презирливо ставилися до Рокфеллера за його несумлінні бізнес-тактики, його стан допомогло цілому світу. Своєю благодійною діяльністю Джон Рокфеллер врятував величезну кількість життів, поліпшив систему освіти і допоміг науковому прогресу. Крім цього Рокфеллер назавжди змінив систему американського бізнесу.

Не пропустіть нові матеріали. Підписуйтесь на нас в Яндекс.Дзен.

Підписатися
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация