Джон Фаулз. Детальна біографія

Джон Роберт Фаулз - англійський письменник, романіст і есеїст; один з видатних представників постмодернізму в літературі - народився 31 березня 1926 року в Лі-он-Сі, графство Ессекс, в сім'ї процвітаючого торговця сигарами Роберта Фаулза і його дружини Гледіс (уродженої Річардс).

Джон закінчив престижну школу в Бедфорді, де був старостою класу і проявив себе хорошим спортсменом, граючи в крикет. Потім він пройшов підготовку до флотської службі при Единбурзькому університеті, закінчивши курси 8 травня 1945 року - в День Перемоги в Європі - і був розподілений в Королівську морську піхоту. Після двох років служби там він відмовився від військової кар'єри і вступив до Оксфордського університету, спеціалізуючись на французькій і німецькій мовах.

У 1950-1963 Фаулз викладав в університеті міста Пуатьє у Франції, потім в гімназії на грецькому острові Спецес (послужив прообразом місця дії в романі «Волхв»), і в лондонському коледжі Святого Ґодрика. На острові Спецес він почав писати, ще не публікуючись. Згодом він називав Грецію своєю другою батьківщиною. У 1956 він одружився на Елізабет Крісті, попередній чоловік якої теж був учителем на острові. Елізабет стала його супутницею на 35 років, вона справила величезний вплив на особистість Фаулза і стала прообразом головних героїнь його романів.

У 1963 Фаулз опублікував роман «Колекціонер». Історія порожнього і нікчемного молодої людини, який викрав дівчину, розказана від імені обох героїв, стала бестселером. У 1965 роман був екранізували Вільямом Уайлер. Успіх першої книги дозволив Фаулз залишити викладання і цілком присвятити себе літературній діяльності. Фаулз наполіг, щоб наступним (в 1964) вийшла збірка есе «Аристос», в якому письменник спробував пояснити значення «Колекціонера» і розкрити свої етичні установки. У «АРИСТОС» автор представив себе публіці як екзистенціаліста, атеїста і соціаліста. Однією з головних проблем свого часу Фаулз бачив нерівність в суспільстві, з якого випливає поняття «німо» - усвідомлення людиною власної незначущості, яке і штовхає людину на злочини, які є спробою самоствердитися. Інша висунута Фаулза ідея - об'єктивно існуюче протистояння Мало кого і Багатьох, інтелектуальної меншості і всіх інших. На думку Фаулза, це неминуче зло, яке є наслідком того, що люди неоднакові, і породжує нерівність в суспільстві. Рішення Фаулз бачить в усвідомленні Небагатьма своєї відповідальності, що можна розглядати як утопію в силу загальних закономірностей людського буття. «Колекціонер» був створений Фаулза як ілюстрація конфлікту між Небагатьма і Багатьма, яких уособлюють два героя роману, і бунту «німо».

У 1965 був виданий «Волхв» - дебютний роман Фаулза, написаний ще до «Колекціонера», який письменник довго не публікував. Ця історія, в якій змішані містика, мотиви шекспірівської «Бурі» і гомерівської «Одіссеї», закріпила успіх автора.

У 1968 Фаулз оселився в невеликому містечку Лайм-Ріджіс на півдні Англії. Більшу частину життя він провів в своєму будинку на березі моря і здобув славу замкнутої людини. Там Фаулз написав роман «Жінка французького лейтенанта» (1969) - своє саме комерційно успішне твір. У ньому Фаулз використовував сюжетну канву вікторіанського роману для своєрідного літературного експерименту, за його власними словами, він писав «Не книгу, яку забув написати хтось із романістів-викторианцев, але книгу, яку ніхто з них не зміг би написати». Автор розповідає читачеві свою історію не з позиції романіста XIX століття, а з позиції свого сучасника, якому відомі теорія психоаналізу, сексуальна революція і постмодерністські трактування ролі самого автора. За цим романом також був знятий фільм Карела Рейша за сценарієм Гарольда Пінтера з Меріл Стріп і Джеремі Айронсом в головних ролях.

Ще студентом в Оксфорді Фаулз випробував сильний вплив французьких екзистенціалістів - Сартра і Камю. Їх ідеї про недосконалість світу, про свободу особистості, яка одночасно є видатним благом і тяжким тягарем, і про необхідність самостійно приймати рішення, нести відповідальність за них і шукати своє призначення, глибоко вплинули на Фаулза і проходять крізь його романи 1960-х.

У 1970-х Фаулз став переглядати свої погляди на екзистенціалізм. Головний герой його повісті «Вежа з чорного дерева» (1974), зіткнувшись з необхідністю вибору між екзистенціальної свободою і продовженням звичайному житті, вибрав друге. Проблема пошуку ідентичності визначає сюжет і наступного роману Фаулза - «Деніел Мартін». Кіносценарист Деніел Мартін, за словами Фаулза, - це подорослішав герой «Волхва» Ніколас Ерфе - і багато в чому сам Фаулз.

Інтерес до історії, особливо відбилася в романах «Жінка французького лейтенанта» і «Черв'як» (1986, прообразом головної героїні стала Анна Лі, засновниця релігійної протестантської секти «шейкерів»), був притаманний Фаулз не тільки за письмовим столом, оскільки в 1979 письменник очолив міський музей і займав цей пост протягом десяти років.

Здоров'я Фаулза підірвав інсульт, який вразив його в 1988. У 1990 померла його дружина Елізабет. Пізніше Фаулз одружився вдруге.

Джон Фаулз помер 5 листопада 2005 року о Лайм-Ріджіс, графство Дорсет.

Твори:

Романи і повісті:
«Колекціонер» (The Collector, 1963)
«Волхв» (The Magus, 1965, перероблений в 1977)
«Жінка французького лейтенанта» (The French Lieutenant's Woman, 1969)
«Вежа з чорного дерева» (The Ebony Tower, 1974)
«Деніел Мартін» (Daniel Martin, 1977)
«Мантиса» (Mantissa, 1982)
«Черв'як» (також «Лялечка»; A Maggot, 1986)

есе:
«Аристос» (The Aristos, 1964, перероблений в 1969) - збірник філософських роздумів;
«Корабельна аварія» (Shipwreck, 1975) - текст до фотоальбому;
«Острова» (Islands, 1978) - текст до фотоальбому;
«Дерево» (The Tree, 1979) - текст до фотоальбому;
«Кротові нори» (Wormholes - Essays and Occasional Writings, 1998);
«Щоденники», том 1 (2003);
«Щоденники», том 2 (2006);
«Високогірні вершини знання» (The high ridges of knowledge, 2000)

Поезія:
«Два вірші»

Фаулз також належать збірка віршів (1973) і ряд перекладів з французької мови, в тому числі перекладення казки «Попелюшка», переклади роману Клер де Дюра «Уріка» і середньовічної повісті «Елідюк».

біографія

Твори

критика


Ключові слова: Джон Роберт Фаулз, John Robert Fowles, постмодернізм, біографія Джона Фаулза, скачати детальну біографію, скачати безкоштовно, англійська література 20 ст., Життя і творчість Джона Фаулза

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация