Джон Фаулз (John Fowles)

  1. нагороди письменника
  2. Бібліографія
  3. Повісті та оповідання:
  4. Документальні твори:
  5. збірники:
  6. Інші твори:

Роки життя: з 31.03.1926 по 05.11.2005

Джон Роберт Фаулз - англійський письменник, романіст і есеїст. Один з видатних представників постмодернізму в літературі.

Народився в сім'ї процвітаючого торговця сигарами. Закінчив престижну школу в Бедфорді, де під час навчання проявив себе хорошим спортсменом і здібним учнем. Незабаром вступив до Единбурзького університету, однак в 1945 року, незадовго до закінчення Другої світової війни, залишив його заради військової служби. Після двох років у морській піхоті Фаулз відмовився від військової кар'єри і вступив до Оксфордського університету, спеціалізуючись у французькій і німецькій мовах. У 1950-1963 рр. Фаулз викладав в університеті міста Пуатьє у Франції, потім в гімназії на грецькому острові Спецес, що послужив прообразом місця дії в романі «Волхв», і в лондонському коледжі Святого Ґодрика.

Перший же опублікований роман Фаулза «Колекціонер», приніс йому успіх і позбавив від необхідності заробляти на життя вчительським працею. До кінця 1960-х років з'явилися на світ ще два романи, великих за обсягом і зухвалих за задумом, - «Волхв» і «Жінка французького лейтенанта», а також два видання книги «Аристос», підзаголовок якої - «Автопортрет в ідеях» - дає уявлення і про зміст цієї роботи, і про її значення для розуміння раннього етапу творчості Фаулза.

У «Колекціонер», «Волхве» і «АРИСТОС» увага автора зосереджена на проблемі людської свободи (її природа, межі і пов'язане з нею почуття відповідальності), а також на основоположному співвідношенні любові, самопізнання і свободи вибору. По суті, ці проблеми визначають тематику всіх творів Фаулза. Його герої і героїні - нонконформісти, які прагнуть хоч якось реалізувати себе в рамках конформістського суспільства.

У 1963 р успіх першої книги Фаулза дозволив йому залишити викладання і цілком присвятити себе літературній діяльності. У 1968 р Фаулз оселився в невеликому містечку Лайм-Реджіс на півдні Англії. Більшу частину життя він провів в своєму будинку на березі моря і здобув славу замкнутої людини. Інтерес до історії, особливо відбилася в романах «Коханка французького лейтенанта» і «Черв'як», був притаманний Фаулз не тільки за письмовим столом, оскільки в 1979 р письменник очолив міський музей і займав цей пост протягом десяти лет.Здоровье Фаулза підірвав інсульт , який вразив його в 1988. Джон Фаулз був двічі одружений, його перша дружина Елізабет померла в 1990 році. Основні твори Фаулза отримали світове визнання, а зняті на їх основі кінофільми сприяли популярності і комерційного успіху книг письменника.

Відзначена престижної літературної премії книга «Жінка французького лейтенанта», на думку багатьох критиків, кращий твір Фаулза. Це одночасно експериментальний і історичний роман, який переносить читачів в досконально відтворений вікторіанський світ, але ні на хвилину не дозволяє їм забути про те, що вони - сучасні люди і відокремлені від того, що відбувається величезною історичною дистанцією. У книзі «Черв'як» вісімнадцяте століття описаний настільки ж докладно, як у «Жінці французького лейтенанта» - вік дев'ятнадцятий. У проміжку між публікаціями цих чудових історико-експериментальних романів вийшли в світ ще два зразка оригінальної прози Фаулза - гігантська епопея «Деніел Мартін» і дещо несподівана своєю мініатюрністю повість «Мантиса - фантазія на тему протиборства між творцем і його музою.

Усі наступні книги Фаулза: романи "Деніел Мартін," Мантиса, збірка новел "Вежа з чорного дерева," Черв'як ", збірник" Вірші "- в різні роки повторили цей успіх, створивши разом дивовижний, багатоликий і різноманітний світ Фаулза, в якому цікавість сюжету доповнюють складні, часом досить плутані філософські міркування; світ, в якому стиль вікторіанського роману невіддільний від латиноамериканського "магічного реалізму"; світ, зітканий з незліченної поєднання найнесподіваніших літературних асоціацій: від середньовічних французьких балад - до сучасних письменників "абсурдистів". Герої Фаулза завжди несуть в собі таємницю складної, часом вельми дивною, часом не дуже привабливою - але незмінно зачаровує особистості. Багато що в його романах залишається до кінця "нерозшифрованим", Фаулз ніколи не постає в вигляді якогось всезнаючого мудрого автора, пропонуючи читачеві разом з ним розгадувати таємниці людської підсвідомості.

Перу письменника також належить ряд чудових перекладів з французької мови; кіносценарії; літературно-критичні статті; безліч інших книг і статей, що не відносяться до власне художньої літератури і зачіпають такі різні теми, як Стонхендж і домашнє консервування, фемінізм і гра в крокет.

З 1968 року Фаулз живе на південному узбережжі Англії - в місті Лайм-Ріджіс (Lyme Regis). Тут же тепер проводяться присвячені йому симпозіуми.

У 1999 році письменник випустив книгу есе "Червоточини". Але тепер настав скоріше час видань про Фаулз на кшталт книги інтерв'ю або збірки "Фаулз і природа", де літературознавці аналізують роль пейзажу у творчості письменника.

Фаулз не обмежувався великої літературної формою - він чудово перекладав з французької, писав кіносценарії, літературно-критичні статті. У сферу його інтересів попадали і такі, на перший погляд не заслуговують на увагу відомого письменника і чоловіки, теми, як домашнє консервування, фемінізм, гра в крокет.

.В останньому інтерв'ю, яке він дав у 2003 р, Джон Фаулз скаржився на підвищену і набридливу увагу до його персони. "Письменника, більш-менш відомого, що живе усамітнено, завжди будуть переслідувати читачі. Вони хочуть його бачити, говорити з ним. І вони не усвідомлюють, що дуже часто це діє на нерви".

В останні роки життя Фаулз був тяжко хворий. 5 листопада 2005 року в 80-му році життя письменник помер.

Інтерв'ю з автором: тут .

нагороди письменника

За підсумками загальнонаціонального опитування британців під назвою «Велике читання», проведеного в 2004 році, роман Джона Фаулза «Волхв» увійшов до сотні найпопулярніших і читаних книжок у Великобританії

Бібліографія

романи:

-Коллекціонер [The Collector] (1963)
-Волхв [The Magus] (1965)
-Любовніца французького лейтенанта [The French Lieutenant's Woman] (1969)
- Деніел Мартін [Daniel Martin] (1977)
-The Magus Revised (1979)
-Мантісса [Mantissa] (1982)
-Червь [A Maggot] (1985)

Повісті та оповідання:

-Вежі з чорного дерева [The Ebony Tower] (1974)
-Елідюк [Eliduc] (1974)
-Бедний Коко [Poor Koko] (1974)
-Енігма [The Enigma] (1974)
-Туча [The Cloud] (1974)
-Steep Holm: A Case History in the Study of Evolution (1978)
-The Enigma of Stonehenge // Співавтор: Баррі Брукоф (1980)
-A Short History of Lyme Regis (1982)
-Thomas Hardy's England // Співавтор: Джо Драпер (1984)
-Lyme Regis Camera (1990)
-Behind the Magus (1994)

Документальні твори:

-Щоденник, том 1 [The Journals: Volume I: 1949-1965] (2003)
-The Journals, Volume II: 1966-1990 (2006)

збірники:

-Арістос [The Aristos: A Self-Portrait in Ideas] (1964) [збірник філософських роздумів]
-Poems (1973)
-Вежі з чорного дерева [The Ebony Tower: Collected Novellas] (1974)
-Кротовие нори [Wormholes -Essays and Occasiona l Writings] (1997)

Інші твори:

-Золушка [Cinderella] [адаптація] (1974)
-Кораблекрушеніе [Shipwreck: Photos by the Gibsons of Scilly] (1974) [текст до фотоальбому]
-Острова [Islands] Співавтор: Фей Годвін [текст до фотоальбому] (1978)
-Дерево [The Tree] Співавтор: Френк Хорват [текст до фотоальбому] (1979)

Екранізації творів, театральні постановки

-Коллекціонер (1965)
-Маг (1968)
-Жінка французького лейтенанта (1981)
-The Ebony Tower (1984)


Офіційний сайт письменника: http://www.fowlesbooks.com/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация