Джон Теффт: "Під час війни в Осетії я виконував інструкції президента США"

Фото: А. Яремук

- Пане посол, я дивлюся, у вашому кабінеті поки небагато змінилася з того моменту, як його покинув ваш попередник Вільям Тейлор. Фотографії "помаранчевої революції", які з'явилися за його каденції, все так же на стіні.

- Так, зараз я якраз чекаю мої речі, які везуть з Тбілісі (до призначення в Україну Теффт був послом в Грузії. - Авт.). Коли вони будуть зі мною, я зможу прикрасити кабінет так, як хочу. Поки тут моїх особистих речей немає.

- Ви приїхали в Україну прямо перед виборами. Як ви бачите свою роль в нашому передвиборчому процесі?

- Ми переконані, що вибори повинні бути вільними і чесними, тому будемо ретельно моніторити процес. Я думаю, що найкраще охарактеризувала ставлення США до виборів держсекретар Хілларі Клінтон під час своєї зустрічі з міністром закордонних справ Петром Порошенком. Процитую її слова: "Ми сподіваємося на вільні і чесні президентські вибори в січні і на плідну роботу з керівництвом, яке обере український народ ... Нам хотілося б, щоб виборчий процес пройшов гладко, щоб вибори були вільними і чесними, а їх результат поважали б в Україні і в світі ". А потім вона ще раз підкреслила: "Кого обрати в керівники України - це вирішувати винятково українському народові".

- У 2004 році США підтримали "помаранчеву революцію". Чи буде така ж однозначна ставка зроблена і на цих виборах?

- Я не думаю, що так було насправді. США хотіли вільних і чесних виборів. І коли ми побачили оцінку спостерігачів, що відбулася фальсифікація, то підтримали переголосування. Але ми не підтримували одну сторону проти іншої. Я знову повторюю, що тільки українці можуть вирішувати, хто повинен стати президентом, а не Європа, США чи ще хтось.

- Є думка, що на Заході дуже сильно розчарувалися в лідерах "помаранчевої революції". Як ви особисто оцінюєте результати діяльності Ющенка і Тимошенко?

- Я думаю, що це повинні вирішувати українці. Ми з вами розмовляємо прямо в розпал передвиборної кампанії. Президент Ющенко, прем'єр Тимошенко, лідер опозиції Янукович - усі вони претенденти на президентське крісло, є й інші кандидати. Тому я не повинен в своїх інтерв'ю переходити на особистості. У цей важливий час українці повинні самостійно міркувати і визначатися з вибором.

- Два лідери гонки - і Тимошенко, і Янукович - майже в рівній мірі демонструють свої хороші відносини з Росією і мовчать про темах, важливих для США, наприклад, НАТО. Чи бачите ви в цьому проблему для США?

- Я зустрічався з Януковичем. Зустріч з прем'єром теж запланована. Так що є можливість обговорити і ці теми. Позиція США дуже чітка. Держсекретар дуже ясно сказала, що США хочуть мати гарні стратегічні відносини з Україною і що ми підтримуємо прагнення України інтегруватися в НАТО і Європу. Але це повинно бути рішення українців. Те ж саме червоною ниткою проходило і через виступи нашого віце-президента влітку, коли він відвідував Україну. Він говорив, що США не збираються визнавати будь-яких сфер впливу в цій частині світу, а також не вважають, що партнерські відносини з однією країною повинні будуватися за рахунок відносин з іншого. Я особисто працював в Росії, в Литві, в Грузії, і всюди намагався поліпшувати відносини США і Росії і одночасно проводити думка, що самим пострадянським країнам добре мати добрі відносини з Росією. Але хороші відносини з Москвою не повинні бути на шкоду відносинам з США або ЄС. Ми проти підходу - якщо одна сторона в чимось ¬то виграє, то інша стільки ж програє. Ми віримо: справа можна організувати так, що у виграші опиняться всі.

- Яке враження справив на вас Янукович?

- Я не хочу говорити про подробиці особистих зустрічей. Але я можу сказати, що ми плідно поспілкувалися, обмінялися думками, у нас була конструктивна дискусія. Я впевнений, що така ж розмова в мене буде і з премьер¬-міністром.

- Чи можете ви підтвердити або спростувати інформацію про те, що під час свого візиту віце-президент Байден запитав у Януковича: "Мені здається, я говорю з майбутнім президентом України"?

- Я не думаю, що саме так це звучало. Але я не був послом в той час, тому не можу сказати в точності, які слова були сказані.

- Яка зараз стратегія США щодо України?

- Липневий візит Байдена був присвячений тому, щоб чітко заявити про очікування і плани США щодо України. Було багато спекуляцій, причому не тільки в Україні, але і в світі, щодо теми перезавантаження відносин з Росією. Президент Обама дуже чітко, коли він був в Росії, заявив, що ця перезавантаження не відбуватиметься за рахунок нашої підтримки суверенітету, незалежності і територіальної цілісності України або інших сусідніх з Росією країн. Це було підтверджено і в промові Байдена в Києві. Мова ця фундаментальна, навколо її тез і будуть будуватися відносини США і України. Я знаю людей, які готували цю промову, і знаю, що віце-президент працював над нею особисто. Я говорив з ним про це. Вона і недавні висловлювання Хілларі Клінтон після зустрічі з Петром Порошенком, власне, і представляють політику США.

- Зараз уже мало говорять про можливий вступ України в НАТО. Чи підніметься це питання знову?

- Наша позиція не змінилася. І Бухарестський саміт задекларував, що Грузія і Україна стануть членами Альянсу. Але при цьому ми визнаємо, що рішення щодо наміру приєднатися є суверенною прерогативою уряду та народу України. Ну і, звичайно, нинішні члени організації повинні потім погодитися, що країна відповідає критеріям членства і її можна приймати.

- Навіщо взагалі для США потрібно включати Україну в НАТО, враховуючи, що це створить напруженість у відносинах нашої країни з Росією, при тому що велика частина українців проти НАТО?

- Ми працюємо з Росією, так само як і з Україною. Ми не бачимо загрози російським інтересам у зв'язку з розширенням НАТО. Якщо ваш народ вирішить, що потрібно вступати в НАТО, то ми підтримаємо його прагнення.

- Якщо буде проведено референдум і народ України скаже, що проти вступу в Альянс, чи буде це знаком для США змінити свою політику щодо підтримки розширення НАТО?

- Я не буду відповідати на гіпотетичні питання. Я розумію, що це хороший заголовок для статті, але я не буду давати вам такого приводу.

- Яке напуття ви отримали в Вашингтоні, коли відправлялися в Україну?

- Я почув те саме, що чуєте ви від нашої адміністрації. У нас немає різниці між тим, що звучить публічно і непублічно. Я сприйняв як велику честь і відповідальність то, що президент і держсекретар запропонували мені очолити дуже важливе посольство в цей непростий час. Ми, зокрема, розуміємо, що це складний період для людей в Україні, оскільки ваша країна сильно постраждала від економічної кризи. На щастя, з'явилися ознаки, що економіка зараз почала трохи оживати. Це дуже хороші новини. І я зроблю все, що від мене залежить, щоб вибудувати наше економічне співробітництво. Чудово, що на минулому тижні нарешті підписано угоду, що дозволяє відновити в Україні підтримку американських інвесторів з боку державної корпорації США з гарантування приватних інвестицій (OPIC). Цілих десять років через відсутність угоди Корпорація не могла повернутися в Україну після свого вимушеного відходу. А я на власні очі бачив і в Росії, і в Грузії, наскільки ефективні програми Корпорації для залучення в країну американських інвестицій.

- Вас часто називають дипломатом, який вороже налаштований по відношенню до Росії ...

- Не думаю, що ці оцінки справедливі. Я перш за все американський дипломат. Я служу своїй країні - був заступником глави дипмісії США в Москві, в тому числі тимчасовим повіреним у справах США в Росії протягом десяти місяців, потім послом в Литві, потім керував в держдепартаменті напрямком Росії, України, Білорусі та Молдови, потім став послом в Грузії, зараз - в Україні. Я відчуваю себе щасливчиком, тому що моя кар'єра складалася дуже вдало. Я виконую доручення адміністрації США, незалежно від того, республіканці при владі або демократи. До речі, їх політика щодо цього регіону по суті не особливо відрізняється. Я не антиросійський. Я просто думаю, що все в цій частині світу повинні навчитися працювати і уживатися один з одним, взаємно поважаючи суверенітет і незалежність.

- Можливо, такі коментарі звучать щодо вас тому, що ви були послом США в Грузії під час грузіно¬-осетинського конфлікту. Як ви розцінюєте дії президента Саакашвілі? Чи знали ви про підготовку війні?

- Я вже не посол в Грузії, я посол в Україні. Так що утримаюся тут від коментарів. Позиція американського уряду щодо війни і її причин чітка (адміністрація Буша підтримувала Саакашвілі. - Авт.). Я ж виконував ті інструкції, які мені давали президент і держсекретар під час конфлікту. Це все що я можу сказати.

- Саакашвілі дуже дружньо прощався з вами і шкодував про ваш від'їзд. Зараз ви підтримуєте стосунки?

- Я пишаюся тим, що маю багато друзів у Грузії. Я працював дуже тісно з Саакашвілі, що було частиною моєї місії. Я знаю багатьох людей з оточення президента, але також багато представників опозиції. Коли я їхав, вони теж дарували мені подарунки. Я дуже старався допомогти Грузії побудувати демократичне суспільство. Я робив все що міг. Я пишаюся своєю службою, думаю, мені вдалося дізнатися і зрозуміти людей, з якими я працював. Але Грузія тільки будує свою демократичну державу, так само, як і Україна. Це нелегкий процес, він займає багато часу і вимагає терпіння - це часто два кроки вперед і тут же крок назад. Подивіться на історію Америки, у нас був довгий шлях, поки ми дійшли туди, де ми зараз. Але навіть зараз ми робимо помилки, це природа демократії.

- У п'ятницю Різдво, як будете його відзначати?

- Моя дружина вже вчить кухаря, як готувати наше традиційне різдвяне блюдо. Дружина - з американців італійського походження, і тому блюдо - равіолі (можна вважати їх італійської версією вареників). Це сімейна традиція, де б ми не були, готуємо їх, вони нагадують нам про батьківщину і сім'ї. На жаль, з нами не буде наших дочок, але будуть старі друзі з числа дипломатів посольства.

- Ваша дружина, як я розумію, вже в Києві?

- Так, вона вже зі мною. До приїзду сюди в якості дружини посла вона вже була в Києві, який їй дуже подобається, три рази. Моя дружина медик - біостатистиків і медсестра. Раніше вона співпрацювала з неурядовими організаціями, що займаються проблемами охорони здоров'я, і ​​бувала по цій лінії не тільки в Києві, але ще і в Житомирі. Так що Маріелла бачила більше України, ніж я.

- А зараз вона працює?

- Ні, поки вона просто дружина посла, у нас зараз пора різдвяних прийомів, і ми разом приймаємо гостей. Але вона дуже цікавиться проблемами охорони здоров'я в Україні, і я впевнений, буде працювати в цьому напрямку.

- Розкажіть про ваші дочок.

- У мене двоє дочок. Христина - їй 36, вона юрист, фахівець з прав людини, і Кетлін - їй 32, вона працює в сфері культури. Вони обидві працюють в держструктурах у Вашингтоні. Вони обов'язково приїдуть провідати нас в Україні. Швидше за все, це станеться влітку, коли буде гарна погода і ми зможемо помандрувати.

- Грузія - країна тостів. Який тост став вашим улюбленим після перебування в Грузії?

- У мене багато улюблених тостів, але зараз саме час для тосту, який більшість грузинів вимовляють першим - "За мир!". Мова йде не тільки про мир між країнами, а й про світ з собою, в своїх душах, в сім'ях. Тому мій тост - "За мир у всьому світі і особливо в Україні".


Сімейство. Повним складом зустрічаються рідко (на фото молодша дочка з чоловіком, дружина, посол і старша дочка)

КАР'ЄРНИЙ ДИПЛОМАТ

Джон Френсіс Теффт народився в 1949 році в штаті Вісконсін (США). На дипслужбу він поступив в 23 роки, після того, як закінчив університет і отримав ступінь магістра (спеціальність - історія). Згодом став радником з політичних і військових питань посольства США в Італії. 1989-1992 - заступник директора відділу у справах СРСР (пізніше Росії і СНД). В середині 90-х приїжджає в Москву в якості заступника посла США, з 1996 по 1997 виконував обов'язки тимчасового повіреного у справах США в Росії. З 2000-го три роки був послом США в Литві. У 2004-2005 - заступник помічника держсекретаря США з європейських і євроазіатських справах (відповідав за відносини з Росією, Україною, Білоруссю і Молдовою), під час "помаранчевої революції" відвідував Україну. У 2005-2009 - посол США в Грузії, після чого був призначений послом в Україні.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Як ви бачите свою роль в нашому передвиборчому процесі?
Чи буде така ж однозначна ставка зроблена і на цих виборах?
Як ви особисто оцінюєте результати діяльності Ющенка і Тимошенко?
Чи бачите ви в цьому проблему для США?
Яке враження справив на вас Янукович?
Чи можете ви підтвердити або спростувати інформацію про те, що під час свого візиту віце-президент Байден запитав у Януковича: "Мені здається, я говорю з майбутнім президентом України"?
Яка зараз стратегія США щодо України?
Чи підніметься це питання знову?
Навіщо взагалі для США потрібно включати Україну в НАТО, враховуючи, що це створить напруженість у відносинах нашої країни з Росією, при тому що велика частина українців проти НАТО?
Якщо буде проведено референдум і народ України скаже, що проти вступу в Альянс, чи буде це знаком для США змінити свою політику щодо підтримки розширення НАТО?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация